Προς το περιεχόμενο

Star Wars Episode IX


coffeex

Προτεινόμενες αναρτήσεις

το 65% που ειχε ζητησει η Disney για το TLJ, το θυμαμαι και εγω που ειχε παιχθει ειδηση στα μεγαλα movie sites τοτε. νομιζω ειχε απαιτησει και την αποκλειστικη προβολη σε καποια σινεμα, με αποτελεσμα ο Ταραντινο να βγει και να τους κραξει γιατι δεν μπορουσε να βγαλει την ταινια του σε καποια απο αυτα την ιδια περιοδο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 ώρες πριν, KilliK είπε

το 65% που ειχε ζητησει η Disney για το TLJ, το θυμαμαι και εγω που ειχε παιχθει ειδηση στα μεγαλα movie sites τοτε. νομιζω ειχε απαιτησει και την αποκλειστικη προβολη σε καποια σινεμα, με αποτελεσμα ο Ταραντινο να βγει και να τους κραξει γιατι δεν μπορουσε να βγαλει την ταινια του σε καποια απο αυτα την ιδια περιοδο.

Ναι και όλα τα άρθρα επίσης ανέφεραν το ποσοστό που πήρε για το TFA και μερικά άρθρα πήγαιναν ακόμα πιο μακρυά με τα ποσοστά που έπαιρναν οι ηθοποιοί του TFA και τα συμβόλαια κλπ. 

Όσον αφορά την αποκλειστική προβολή, ακόμα και οι κινηματογράφοι που αρνήθηκαν να προβάλουν το TLJ προτίμησαν να είναι κλειστοί 15 μέρες γιατί η Disney τους επέβαλε να μην προβάλουν άλλες ταινίες την αντίστοιχη περίοδο αν θέλουν να ξανά έχουν την δυνατότητα να προβάλουν ταινία της Disney στο μέλλον. Τακτικές Μαφίας.. 

Και αυτό δείχνει γιατί ο Lucas αποκάλεσε την Disney ως White Slavers πριν μερικά χρόνια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Apoll είπε

Όταν το TLJ βγήκε στους κινηματογράφους, έγινε χαμός στα MME γιατί η Disney απαιτήσε 65% αντί για 60% που είχε ζητήσει στο TFA. Αποτέλεσμα πολύ κινηματογράφοι απλά να μην το προβάλουν στην Αμερική. Αυτό είναι γνωστό. Όπως είναι γνωστός και ο φόρος επί των κερδών, μετά τα έξοδα, και τα περισσότερ συμβόλαια των ηθοποιών. 

π.χ. η Ridley υπέγραψε $246,000 την κάθε ταινία συν 1% επί των εισπράξεων αν περάσουν το $1δις. 

Αντίθετα ο Ford ζήτησε και πήρε $25μύρια συν 0,5% επί των συνολικών εισπράξεων του TFA. Fisher & Hamill πήραν γύρω στα 650-700,000 την ταινία. 

Δυστυχώς εξακολουθείς να μη μου δίνεις τις πηγές σου, όποτε το μόνο που μπορώ να ελέγξω είναι αυτό που πράγματι γνωρίζουμε (μιας και δεν χρειάζεται να ανακοινωθεί από το στούντιο), σε πόσες λιγότερες αίθουσες παίχτηκε το TLJ, λόγω των πολλών κινηματογράφων που δεν το έπαιξαν.

Συμφωνα με το Box Office Mojo όχι μόνο δεν παίχτηκε σε λιγότερες αίθουσες, αλλά παίχτηκε σε περισσότερες.

https://www.boxofficemojo.com/showdown/sd2117858820/

Widest Release

Force Awakens 4,134

The Last Jedi 4,232

Εκτός αν κάπου κάνω λάθος (δεν αποκλείεται), πρόκειται για ψέμα, δηλαδή για ένα φαινόμενο ανάξιο αναφοράς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, Manuel είπε

Δυστυχώς εξακολουθείς να μη μου δίνεις τις πηγές σου, όποτε το μόνο που μπορώ να ελέγξω είναι αυτό που πράγματι γνωρίζουμε (μιας και δεν χρειάζεται να ανακοινωθεί από το στούντιο), σε πόσες λιγότερες αίθουσες παίχτηκε το TLJ, λόγω των πολλών κινηματογράφων που δεν το έπαιξαν.

Συμφωνα με το Box Office Mojo όχι μόνο δεν παίχτηκε σε λιγότερες αίθουσες, αλλά παίχτηκε σε περισσότερες.

https://www.boxofficemojo.com/showdown/sd2117858820/

Widest Release

Force Awakens 4,134

The Last Jedi 4,232

Εκτός αν κάπου κάνω λάθος (δεν αποκλείεται), πρόκειται για ψέμα, δηλαδή για ένα φαινόμενο ανάξιο αναφοράς.

https://www.businessinsider.com/disney-requirements-to-show-star-wars-the-last-jedi-in-theaters-2017-11

https://qz.com/1479408/small-theater-chains-worry-a-mid-century-rule-is-all-that-stands-between-them-and-extinction/

 

Μιας και το google είναι ακόμα το μεγάλο άγνωστο. 

Επεξ/σία από Apoll
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, KilliK είπε

Ήδη βγαίνουν περισσότερα από τα παρασκήνια σχετικά με το σενάριο του Duel of Fates, δείχνοντας ότι το ROS είναι καθαρά επιλογή της ΚΚ και του JJ. Οποιοδήποτε ευθύνη ενάντια στο TLJ και τον Johnson είναι για τα μάτια του κόσμου για το συγκεκριμένο. Άλλο αν ο Johnson και η KK πρέπει να καούν στην κόλαση για την ιεροσυλία που λέγεται TLJ. 

Το σενάριο του Duel of Fates ήταν έτοιμο στις 16 Δεκ 2016. Μόλις είχαν τελειώσει το TLJ και είχαν ακόμα 1 χρόνο μέχρι να βγει στους κινηματογράφους. Λόγο του θανάτου του Luke, το σενάριο είχε αφοσιωθεί σε μια ποιο ενεργή Leia στην ταινία, χωρίς Palpatine κλπ δένοντας την σειρά ως τριλογία παρά τις άθλιες επιλογές το Johnson να κλείσει την τριλογία από την 2η ταινία. 

Με τον θάνατο της Fisher λίγες μέρες αργότερα, προτάθηκε από τον σεναριογράφο του DoF να κοπεί το τελευταίο λεπτό του TLJ οπότε ο Luke παραμένει ζωντανός για EP9 και να αφήσουν την Leia να πεθάνει στο διάστημα, κάνοντας 2 reshoot τις υπόλοιπες σκηνές που ήταν παρών και δεν άλλαζε την ιστορία. Μία δουλειά που υπολογίστηκε σε 1 εβδομάδα δουλειά.... 1 χρόνο πριν βγει η ταινία τους κινηματογράφους!!!!! Και θα γλιτώναμε όλοι να την δούμε ως νέο Superman-Mary Sue να πετά στο διάστημα....... (τουλάχιστον τα σκόρπια βίντεο, δεν έχω ακουμπήσει την ταινία μπρρ). 

Φυσικά η KK αρνήθηκε, kicking the can down the road. Αποτέλεσμα να τρέχουν με το ROS το οποίο στην αρχή και μέχρι το Απρίλιο δεν είχε καν Palpatine το σενάριο και οι πρώτη κόπια της ταινίας! Και έχοντας να βάλουν την Leia στην ταινία από ό,τι είχαν leftovers από τα γυρίσματα του TLJ μιας και η ηθοποιός είχε πεθάνει πάνω από 2 χρόνια πριν. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Apoll είπε

Άρα ισχύει ακριβώς αυτό που έγραψα. Η ταινία παίχτηκε πράγματι σε περισσότερες αίθουσες και το "πολλοί κινηματογράφοι αρνήθηκαν", ήταν στην πραγματικότητα ελάχιστοι κινηματογράφοι.

Προφανώς πηγές ζητούσα για αυτά που είναι άγνωστα, όπως τα συμβόλαια των ηθοποιών ή για κάτι που να στηρίζει τα δικά σου λεγόμενα, αυτά που γράφω εγώ το ξέρω ότι είναι σωστά. Μάλλον εκτός από γκουγκλάρισμα, πρέπει κανείς να διαβάζει και αυτά που βρίσκει, ακριβώς όπως είπα από την αρχή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμα ασχολείστε με αυτή την ανύπαρκτη τριλογία; Το IX ειναι πλέον στον πάτο των box office... το κατάπιε το 1917 το οποίο έκανε εντυπωσιακό ντεμπούτο σε εισπράξεις και ειναι εξαιρετικό! Το είδα με την γυναίκα μου και πραγματικά σκηνοθετικά ειναι αριστούργημα... μαθήματα στον J J :D

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, SeXBOX είπε

Ακόμα ασχολείστε με αυτή την ανύπαρκτη τριλογία; Το IX ειναι πλέον στον πάτο των box office... το κατάπιε το 1917 το οποίο έκανε εντυπωσιακό ντεμπούτο σε εισπράξεις και ειναι εξαιρετικό! Το είδα με την γυναίκα μου και πραγματικά σκηνοθετικά ειναι αριστούργημα... μαθήματα στον J J :D

Εμένα μου άρεσε πάρα πολύ! Οι άλλοι δεν ξέρω τι κάνουν εδώ μέσα. 😄

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το ROS τελικά έχει το χειρότερο score ακόμα και από το Phantom Menace. Συν το ότι RT σταμάτησε να μετρά ψήφους κάτω από το 3.5, ενώ έχει γεμίσει με bot 5άρια και 4άρια. 

Συν ότι για το περαμένο ΠΣΚ έπεσε 95%!

 

 

Επεξ/σία από Apoll
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...