Προς το περιεχόμενο

Star Wars Episode IX


coffeex

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 ώρες πριν, Apoll είπε

Θα πρέπει να παρακολουθήσεις γιατί πήρε το σκορ αυτό όμως. Αλλά δυστυχώς όπως φαίνεται δεν κατάλαβες λέξη από τα δύο βίντεο που παράθεσα. 

Οπότε ναι, άδικα προσπαθώ να σου εξιγήσω. Καλύτερα να δω τον τοίχο που στεγνώνει μετά το βάψιμο απόψε. 

Μα μου εξήγησες αυτό που είχα απορία. Για τα σκορ του ROS και τα στησίματα απλά δεν ενδιαφέρομαι, όποτε γιατί να δω τα βίντεο; Άσε που, όπως μποϋκοτάρεις εσυ την ταινία (και όπως σου είχα γράψει, πολύ καλά κανείς), έτσι μποϋκοτάρω και εγώ τέτοια βίντεο. Είναι θέμα αρχής, δε θέλω να τους δώσω λεφτά.

Πάντως πάνω σε αυτό που με ενδιέφερε, δηλαδή πως δικαιολογείς την απόσταση ανάμεσα στις ταινίες σε διαφορετικές κατηγορίες, καλύφθηκα. Θεωρείς απλά ότι το ROS είναι χειρότερη ταινία από το TLJ, όποτε δεν είναι όλα αποτέλεσμα στησίματος. Αυτό το καταλαβαίνω. Τη θεωρία ότι τα έστησαν την πρώτη φορά έτσι και την άλλη αλλιώς δεν μπορούσα να καταλάβω, αλλά ήταν παρεξήγηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
16 hours ago, Manuel said:

Δεν ρώτησα αυτό. Την διαφορά ανάμεσα στο Last Jedi και το Rise of Skywalker θέλω να μου εξηγήσεις. Είναι όλες οι ψηλές βαθμολογίες στημένες, και εδώ και εκεί; Γιατί στη μια ταινία έστησαν του κοινού και στην άλλη των κριτικών;

Δεν ήταν στημένες οι βαθμολογίες του TLJ, δεν θυμάμαι να το έχει πει κάποιος αυτό. Κάποιοι είπαν ότι βαθμολογήθηκε πιο ψηλά επειδή είχε έντονο SJW στοιχείο και μερικοί reviewers φοβήθηκαν το κράξιμο. Αυτό δεν σημαίνει στήσιμο με την έννοια «πάρε 2k και βάλε μου 90%», ούτε καν.

Από εκεί και πέρα, αντικειμενικά μιλώντας, αν κρίνουμε το TLJ σαν μια generic sci-fi ταινία (αν αντί για φωτόσπαθα βάζαμε λέιζερ γιαταγάνια, αν αντί για Jedi είχαμε Space Elders και αν αντί για «Star Wars» είχε τίτλο «The Space Goddess and the Evil Toddler» ξέρω 'γω) τότε μιλάμε για ένα πολύ καλό έργο της τάξεως του 8+/10, μιας έχει πολύ καλή σκηνοθεσία και εξαιρετικές ερμηνείες. Σαν main SW movie όμως, είναι γύρω στο 4/10, οπότε έτσι προκύπτει το gap, οι reviewers έβαλαν ψηλή βαθμολογία, ενώ οι fans χαμηλή.

Το TRoS αν το κρίνουμε σαν generic sci-fi ταινία, well... δυσκολεύομαι καν να το θεωρήσω ταινία, ένα σύνολο ραμμένων σκηνών είναι που δεν βγάζουν νόημα μεταξύ τους, άντε πες το σώζουν οι ερμηνείες και παίρνει ένα 2-3/10. Από την άλλη σαν main SW ταινία αξίζει ένα ταληράκι, ειδικά όταν μιλάμε για το κλείσιμο μιας εννιαλογίας, δίνει closure σε αρκετά σημεία. Εντάξει, σε καμία περίπτωση το 86% δεν ανταποκρίνεται ούτε στην ταινία σαν ταινία, ούτε στην ταινία σαν μέρος του σύμπαντος. Προκύπτει εύκολα ότι τα reviews είναι από bots.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/1/2020 στις 3:34 ΜΜ, Malthador είπε

Δεν ήταν στημένες οι βαθμολογίες του TLJ, δεν θυμάμαι να το έχει πει κάποιος αυτό. Κάποιοι είπαν ότι βαθμολογήθηκε πιο ψηλά επειδή είχε έντονο SJW στοιχείο και μερικοί reviewers φοβήθηκαν το κράξιμο. Αυτό δεν σημαίνει στήσιμο με την έννοια «πάρε 2k και βάλε μου 90%», ούτε καν.

Από εκεί και πέρα, αντικειμενικά μιλώντας, αν κρίνουμε το TLJ σαν μια generic sci-fi ταινία (αν αντί για φωτόσπαθα βάζαμε λέιζερ γιαταγάνια, αν αντί για Jedi είχαμε Space Elders και αν αντί για «Star Wars» είχε τίτλο «The Space Goddess and the Evil Toddler» ξέρω 'γω) τότε μιλάμε για ένα πολύ καλό έργο της τάξεως του 8+/10, μιας έχει πολύ καλή σκηνοθεσία και εξαιρετικές ερμηνείες. Σαν main SW movie όμως, είναι γύρω στο 4/10, οπότε έτσι προκύπτει το gap, οι reviewers έβαλαν ψηλή βαθμολογία, ενώ οι fans χαμηλή.

Το TRoS αν το κρίνουμε σαν generic sci-fi ταινία, well... δυσκολεύομαι καν να το θεωρήσω ταινία, ένα σύνολο ραμμένων σκηνών είναι που δεν βγάζουν νόημα μεταξύ τους, άντε πες το σώζουν οι ερμηνείες και παίρνει ένα 2-3/10. Από την άλλη σαν main SW ταινία αξίζει ένα ταληράκι, ειδικά όταν μιλάμε για το κλείσιμο μιας εννιαλογίας, δίνει closure σε αρκετά σημεία. Εντάξει, σε καμία περίπτωση το 86% δεν ανταποκρίνεται ούτε στην ταινία σαν ταινία, ούτε στην ταινία σαν μέρος του σύμπαντος. Προκύπτει εύκολα ότι τα reviews είναι από bots.

μα αυτο εγινε, το TLJ βγηκε "αριστουργημα" απο τους κριτικους λογω τoυ SJW marketing του, και του μονοπωλιου της Disney στην αγορα. καποιοι του βαλανε μεγαλο βαθμο λογω των αριστερων πολιτικων τους πεποιθησεων, στο Hollywood οι περισσοτεροι μονο δεξιοι δεν ειναι, και αλλοι διοτι λαμβανουν perks απο την Disney, πχ διαφημισεις, επισκεψεις στο σετ, καποια θεση στην εταιρεια σοτ μελλον, κοκ. πχ ο τυπος που εγραψε το σεναριο του Doctor Strange, δουλευε παλια κριτικος στο AICN. το οποιο AICN πανηγυριζε για ολα τα SW, απο τοτε που εγινε η εξαγορα της LF. τι ψαχνουμε να βρουμε τωρα;

και ο λογος που εφαγε θαψιμο το TROS, ειναι εξαιτιας της μεγαλης κωλοτουμπας που εκανε η ταινια και αναιρεσε οτι ειχε συμβει στην προηγουμενη. και αν δεν κανω λαθος, το RT προσθετει πλεον περισσοτερα reviews για το συνολικο σκορ, νομιζω πανω απο 400 η 800, σε σχεση με τοτε που βγηκε το TLJ, και μαλιστα εχει και reviews απο κριτικους που γραφουν στα social media. επομενως οταν εχεις μια μεγαλη μερδια κριτικων που τσαντιστηκανε με την Disney επειδη πηγε να καλοπιασει τους ιδιους τους φανς που αποκαλουσε "σεξιστες και ρατσιστες" ολα αυτα τα χρονια, αναμενομενο ειναι ολη αυτη η προκαταλειψη να επηρεασει αρνητικα την τελικη βαθμολογια της ταινιας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/1/2020 στις 8:05 ΠΜ, KilliK είπε

μα αυτο εγινε, το TLJ βγηκε "αριστουργημα" απο τους κριτικους λογω τoυ SJW marketing του

τι ιδιαιτερο ειχε που να ικανοποιει το SJW κοινο το TLJ;

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
33 λεπτά πριν, Pitzimpitzidis είπε

τι ιδιαιτερο ειχε που να ικανοποιει το SJW κοινο το TLJ;

In before "βαριέσαι να απαντήσεις;"
με "τα έχουμε πει χίλιες φορές σε εκείνο το τόπικ".

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
On 27/01/2020 at 13:31, Pitzimpitzidis said:

τι ιδιαιτερο ειχε που να ικανοποιει το SJW κοινο το TLJ;

Αν εξαιρέσουμε τον κακομαθημένο evil καυκάσιο, τον ξινό μεσήλικα καυκάσιο, τον δεν-ξέρω-που-πάνε-τα-τέσσερα καυκάσιο, την δυναμική «girl power» Mary Sue που γ*μεί και δέρνει, την σοφή lez χίπισσα που σώζει την μέρα με την ιδιοφυΐα της, την στρουμπουλή ασιάτισσα που ερωτεύεται τον μαυρούλη και πολεμάει το κακό με τη δύναμη της αγάπης και τον ισπανόφωνο που τραυλίζει, ε τότε την λες και alt-right την ταινία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
7 minutes ago, Pitzimpitzidis said:

πολλα απο αυτα  υπηρχαν στο TFΑ

και εκει ειχε αποθεωθει απο κοινο και κριτικους η μετριοτατη 1η ταινια

Ερμ, όχι. Τίποτα από αυτά δεν υπήρχε στην προηγούμενη ταινία, άντε να υπήρχε λίγη κλάψα από τον Kylo Ren.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ερμ ναι. π.χ η δυναμικη girl power  Μary Sue, κακομαθημενος evil καυκασιος , μαυρος stormtrooper που γινεται επαναστατης και γουσταρει την mary sue, ο λατινος πιλοτος δηλ δεν υπηρχαν στην 1η ταινια;

 

αλλα ηταν τα προβληματα των ταινιων οχι αυτο το κομματι

Επεξ/σία από Pitzimpitzidis
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...