Προς το περιεχόμενο

Star Wars Episode IX


coffeex

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

η Κennedy εχει συμβολαιο να μεινει μεχρι το 2021. αν την διωχνανε τωρα, θα κραζανε την εταιρεια oι γνωστοι. οποτε  λογικα  θα παρει ποδι του χρονου.

ο Iger ηταν να φυγει και αυτος τοτε, αλλα για καποιο λογο προτιμησε να το κανει τωρα. υπαρχει η αποψη οτι το εκανε λογω της κακης καταστασης με το SW brand και του οτι το Disney+ δεν τραβαει, oποτε η σχεση του με τους μετοχους θα χιεροτερευε οσο καθοταν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είπα και εγώ να ψάξω να δω ποια είναι η Κένεντι, αφού την έχετε αναφέρει 200 φορές. Για αυτήν την "αποτυχημένη" λέτε;

Filmography

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 minutes ago, Manuel said:

Είπα και εγώ να ψάξω να δω ποια είναι η Κένεντι, αφού την έχετε αναφέρει 200 φορές. Για αυτήν την "αποτυχημένη" λέτε;

Filmography

To The Last Airbender ηταν μούφα πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, DeadOrganPlayer είπε

To The Last Airbender ηταν μούφα πάντως.

Δεν είναι επιλεγμένες (αν και έτσι θα φαινόταν, κρίνοντας από το πόσες είναι γνωστές), νομίζω είναι όλες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, Manuel είπε

Δεν είναι επιλεγμένες (αν και έτσι θα φαινόταν, κρίνοντας από το πόσες είναι γνωστές), νομίζω είναι όλες.

Ναι αστειεύομαι, ολες ταινιάρες είναι δυσκολεύτηκα να βρω μια κακή...

Επεξ/σία από DeadOrganPlayer
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μάστορα για το έργο της από όταν έγινε πρώτο βιολί μιλάμε. 

Σε αυτά που αναφέρεις μέχρι το 2012 δεν είναι όχι μόνο δεύτερο-τρίτο αλλά ούτε καν δέκατο.

Λίγο από το έργο της από όταν ανέλαβε..

Πρώτη κίνηση καταστροφή της Lucasfilm.

Πέταξε στα σκουπίδια το lore του Star Wars, λέγοντας ταυτόχρονα ότι δεν υπάρχει.

Έβγαλε αυτό το έκτρωμα που για την ώρα λέμε sequel trilogy.

Μη πω για τις αλλαγές σκηνοθετών μέχρι να βρει τα κουτάβια της κ.α.

Επεξ/σία από Diinekis21
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Diinekis21 είπε

Μάστορα για το έργο της από όταν έγινε πρώτο βιολί μιλάμε. 

Σε αυτά που αναφέρεις μέχρι το 2012 δεν είναι όχι μόνο δεύτερο-τρίτο αλλά ούτε καν δέκατο.

Λίγο από το έργο της από όταν ανέλαβε..

Πρώτη κίνηση καταστροφή της Lucasfilm.

Πέταξε στα σκουπίδια το lore του Star Wars, λέγοντας ταυτόχρονα ότι δεν υπάρχει.

Έβγαλε αυτό το έκτρωμα που για την ώρα λέμε sequel trilogy.

Μη πω για τις αλλαγές σκηνοθετών μέχρι να βρει τα κουτάβια της κ.α.

Παραγωγός στο ΕΤ του 1982 νομίζεις ότι δεν είναι ούτε καν δέκατο βιολί; Θα αστειεύεσαι βέβαια.

Όσον αφορά τα καινούργια, το Mandalorian σας άρεσε τελικά ή και αυτό σκουπίδι; Το Rogue One; Γιατί και σε αυτά τον ίδιο ρόλο έπαιξε. Αν σας φαίνονται όλα χάλια, πάσο, αλλά είχα μια εντύπωση ότι σε κάποιους αρέσουν τα μεν και σε κάποιους τα δε, δεν ξέρω αν υπάρχει κόσμος που δεν του αρέσει τίποτα από όλα αυτά.

Πάντως το γεγονός ότι μηδενίζεις το παλιότερο έργο της ως παραγωγού, ε, δεν μπορώ να το πάρω στα σοβαρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Άσε τις πλάνες στην άκρη.  Δεν υπάρχει μηδενισμός, είναι σαφές το μήνυμα.

Δε με αφορά το παλαιότερο έργο. Με αφορά το τι κάνει από το 12 και μετά που είναι επικεφαλής. Πριν δεν ήταν.

Ναι δεν είναι καν δέκατο βιολί. Γιατί πχ στο ET υπάρχει Spielberg στα ντουζένια του (και στη παραγωγή).

Σου είπα 4 από τα εξαιρετικά άσχημα πράγματα που χρεώνεται  αυτή στο σήμερα.

Και μου απαντάς μα ήταν στη παραγωγή του ET.

Ναι πριν το 2012 είχε κάτι τυπάκους τύπου Lucas/Spielberg από πάνω..

Επεξ/σία από Diinekis21
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η Kennedy συμπαραγωγος ηταν στην Amblin και αργοτερα στην Lucasfilm, τα αφεντικα που παιρνανε τις τελικες αποφασεις ηταν οι Spielberg και Lucas.

αυτο δεν μειωνει την επιτυχημενη καριερα της, αλλα το γεγονος παραμενει οτι δουλευε στην σκια σπουδαιων αντρων. κατι που οπως εχω ξαναπει, επαιξε ρολο και στην woke-ποιηση του brand οταν ηρθε στα χερια της.

στην Disney ομως, ειναι προεδρος της Lucasfilm και αυτη που χαραζει τις πορειες των franchises της θυγατρικης εταιρειας. γιαυτο και ειναι η πρωτη που δεχεται τα πυρα των φανς, επειδη ειναι αυτη που ειναι υπευθυνη για ολες τις αστοχες δημιουργικες της επιλογες.

αλλα για να κανω τον δικιγορο του διαβολου, για το χαλι του SW μεριδιο της ευθυνης την εχει ο Bob Iger και ο Alan F. Horn, o oποιος ειναι ο προισταμενος της Kennedy. αυτοι οι δυο βιαζοντουσαν να βγαζουν καθε χρονο νεες ταινιες SW, χωρις να τους ενδιαφερει η τελικη ποιοτητα, προκειμενου να κρατησουν ευχαριστημενους τους shareholders.

oποτε και να φυγει η Kennedy, δεν θα αλλαξουν και πολυ τα πραματα. το μονο που μπορουμε να ελπιζουμε ειναι να μπει στην θεση της καποιος που αγαπαει και καταλαβαινει το συμπαν, οπως ειναι ο Paul Feig για το MCU, αυτο απο μονο του θαναι θετικο για το property.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Diinekis21 είπε

Άσε τις πλάνες στην άκρη.  Δεν υπάρχει μηδενισμός, είναι σαφές το μήνυμα.

Δε με αφορά το παλαιότερο έργο. Με αφορά το τι κάνει από το 12 και μετά που είναι επικεφαλής. Πριν δεν ήταν.

Ναι δεν είναι καν δέκατο βιολί. Γιατί πχ στο ET υπάρχει Spielberg στα ντουζένια του (και στη παραγωγή).

Σου είπα 4 από τα εξαιρετικά άσχημα πράγματα που χρεώνεται  αυτή στο σήμερα.

Και μου απαντάς μα ήταν στη παραγωγή του ET.

Ναι πριν το 2012 είχε κάτι τυπάκους τύπου Lucas/Spielberg από πάνω..

Από τη μια λες δεν υπάρχει μηδενισμός, από την άλλη μου λες δεν έκανε και τίποτα στο ΕΤ και σε όλα τα υπόλοιπα, λες και γνωρίζεις κάτι τέτοιο.

Και μετά μου λες να μην σχολιάσουμε το παρελθόν, μόνο από το 2012 και μετά. Αποφάσισε τι θέλεις και όταν τα ξεκαθαρίσεις, μου λες.

Και στο άλλο δε μου απάντησες. Στα σκουπίδια Mandalorian και Rogue One; Απλά τη γνώμη σου ρωτάω, προφανώς εγώ διαφωνώ με την εκτίμησή σου για τις νέες ταινίες.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Manuel είπε

Από τη μια λες δεν υπάρχει μηδενισμός, από την άλλη μου λες δεν έκανε και τίποτα στο ΕΤ και σε όλα τα υπόλοιπα, λες και γνωρίζεις κάτι τέτοιο.

Και μετά μου λες να μην σχολιάσουμε το παρελθόν, μόνο από το 2012 και μετά. Αποφάσισε τι θέλεις και όταν τα ξεκαθαρίσεις, μου λες.

Χμμ...

9 ώρες πριν, Manuel είπε

Παραγωγός στο ΕΤ του 1982 νομίζεις ότι δεν είναι ούτε καν δέκατο βιολί;

Ήθελες να μη σου απαντήσω και να στεναχωριέσαι και γι'αυτό; 

Λίγη συνέπεια, 2 post πιο πάνω είναι δηλαδή.. 

2 ώρες πριν, Manuel είπε

Και στο άλλο δε μου απάντησες. Στα σκουπίδια Mandalorian και Rogue One; Απλά τη γνώμη σου ρωτάω, προφανώς εγώ διαφωνώ με την εκτίμησή σου για τις νέες ταινίες.

Και στο άλλο που σου απάντησα... :) Τέσπα..

Αυτά τα 2 μου αρέσουν. 2/6 δλδ. Πόση επιρροή πιστεύεις έχει στο Mandalorian; Γιατί αφενώς ζέχνει Favreau & Filoni, αφετέρου είναι πολύ διαφορετικό από τα υπόλοιπα. Ειδικά με τη τριλογία  που έχει πάρει προσωπικά σα σταυροφορία.

Θα μας κάνεις τη τιμή να απαντήσεις σε 1 από τα 4 θέματα που έθεσα;  Έστω για τη συνέπεια που είπαμε...

Επεξ/σία από Diinekis21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
9 hours ago, Manuel said:

Είπα και εγώ να ψάξω να δω ποια είναι η Κένεντι, αφού την έχετε αναφέρει 200 φορές. Για αυτήν την "αποτυχημένη" λέτε;

  Reveal hidden contents

Filmography

Τι ακριβώς θέλεις να πεις, δεν καταλαβαίνω; Το ότι έφτιαξε αριστουργήματα σημαίνει ότι δεν μπορεί να αποτύχει και οικτρά;

Ορίστε ο ηθοποιός που έπαιξε στο Taxi Driver και στο Godfather, τα τελευταία χρόνια μάλλον εξαργυρώνει χάρες:

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
3 ώρες πριν, Diinekis21 είπε

Χμμ...

Ήθελες να μη σου απαντήσω και να στεναχωριέσαι και γι'αυτό; 

Λίγη συνέπεια, 2 post πιο πάνω είναι δηλαδή.. 

Και στο άλλο που σου απάντησα... :) Τέσπα..

Αυτά τα 2 μου αρέσουν. 2/6 δλδ. Πόση επιρροή πιστεύεις έχει στο Mandalorian; Γιατί αφενώς ζέχνει Favreau & Filoni, αφετέρου είναι πολύ διαφορετικό από τα υπόλοιπα. Ειδικά με τη τριλογία  που έχει πάρει προσωπικά σα σταυροφορία.

Θα μας κάνεις τη τιμή να απαντήσεις σε 1 από τα 4 θέματα που έθεσα;  Έστω για τη συνέπεια που είπαμε...

Γιατί να απαντήσω; Ρώτησα να μάθω τη δική σας γνώμη (βασικά ρώτησα αυτό που εξηγώ παρακάτω στον Malthador, αλλά τέλος πάντων), είμαι υποχρεωμένος να έχω και εγώ γνώμη; Εσείς το ψάξατε, εγώ δεν ξέρω τίποτα για τη γυναίκα, εκτός, πλέον που την γκούγκλαρα από περιέργεια, από το ότι ήταν παραγωγός σε πάρα πολλές σπουδαίες και πετυχημένες ταινίες. Σε ενδιαφέρει να ακούσεις την εκτίμησή μου;

Κατέστρεψε τη Lucas Film; Δεν ξέρω τι εννοείς, προφανώς σαν εταιρία υπάρχει, δουλεύει, βγάζει πράγματα και οικονομικά φαίνεται να τα πηγαίνει εξαιρετικά (οι καινούργιες ταινίες είναι από τις πιο κερδοφόρες όλων των εποχών). Αλλά εντάξει, αν για εσένα καταστράφηκε, κάτι παραπάνω θα ξέρεις, φαντάζομαι σε κάτι άλλο θα αναφέρεσαι. Πέταξε στα σκουπίδια το lore του star wars; Δηλαδή τι; Σας έκαψε τα βιβλία και δεν πουλιούνται τα βιντεοπαιχνίδια; Εκεί είναι, άμα σας αρέσουν, διαβάστε τα, παίξτε τα, κάντε ότι καταλαβαίνετε. Εμένα δε μου άρεσε αυτό που είχε γίνει το star wars, ιδιαίτερα αφότου τα prequel καθιερώθηκαν ως lore, μου χάλασε όλες τις φιλοσοφικές σκέψεις που είχα. Είχε πάει γενικώς η συζήτηση περί light - dark - balance κτλ σε κάτι που δεν με τράβαγε. Δεν κατάλαβα γιατί μόνο η δική σας γνώμη μετράει; Υπάρχουν πολλοί που ήθελαν να δούνε lore όπως αυτό στα sequel, γιατί δηλαδή εμείς να μην έχουμε star wars που να μας αρέσει; Τόσα χρόνια κάναμε υπομονή. Για το τρίτο point σου, προφανώς τα sequel μου φαίνονται εξαιρετικές ταινίες, δεν έχω να πω κάτι που δεν έχω ήδη γράψει. Και τέλος, αν άλλαζε σκηνοθέτες για να βρει κουτάβια και κατέληξε στους JJ Abrams και (πολύ περισσότερο) στον Rian Johnson (!), τότε δεν έκανε καλή δουλειά, αφού βρήκε πολύ ακατάλληλους για κάτι τέτοιο, οπότε χαχα, χαζομάρα έκανε, δεν της βγήκε, οπότε κανένα πρόβλημα. Όσο τα Mandalorian ζέχνουν Favreau και Filoni, άλλο τόσο ζέχνουν JJ και Rian Johnson τα sequels, που είναι γεμάτα από το προσωπικό τους στιλ και το γράψιμο. Αν εσύ πιστεύεις ότι τα sequles δεν μοιάζουν με έργα των σκηνοθετών τους, αλλά της παραγωγού, ε, διαφωνούμε σε αυτό το σημείο τότε. Δεν το βλέπω, δηλαδή, εγώ αυτό.

Δε νομίζω ότι πήρε κανένας τίποτα από αυτές τις απαντήσεις, γι' αυτό και δε με ενδιέφερε να τις γράψω, αλλά μιας και το ζήτησες...

3 ώρες πριν, Malthador είπε

Τι ακριβώς θέλεις να πεις, δεν καταλαβαίνω; Το ότι έφτιαξε αριστουργήματα σημαίνει ότι δεν μπορεί να αποτύχει και οικτρά;

Ορίστε ο ηθοποιός που έπαιξε στο Taxi Driver και στο Godfather, τα τελευταία χρόνια μάλλον εξαργυρώνει χάρες:

Α, πολύ ωραίο παράδειγμα και ευχαριστώ που το έθεσες. Με βοηθάει να εξηγήσω τι προσπαθώ να πω, επειδή δεν πρέπει να έχει γίνει κατανοητό:

Αν δε σου αρέσουν οι τελευταίες ταινίες του Ντε Νίρο, καταλαβαίνω να γράψεις "έφτιαχνε αριστουργήματα και τώρα ξέπεσε".

Δεν καταλαβαίνω, όμως, να γράψεις "μα πως βρίσκει δουλειά αυτός ο άχρηστος, γιατί δεν τον απολύουν" ή "αν είναι δυνατόν να κάνουν καριέρα τέτοιοι άνθρωποι". Δε θα ήταν περίεργο; 🤔

Ακριβώς αυτό λοιπόν λέω. Ο τρόπος που περιγράφηκε εδώ μέσα η Κένεντι, μου είχατε δώσει τόσο καιρό την εντύπωση ότι πρόκειται για κάποια τυχάρπαστη. Καταλαβαίνω να μην σας αρέσουν τα sequels (δηλαδή μετά από τόσα χρόνια, έχω αρχίσει να το συνηθίζω 😄 ), αλλά προφανώς η γυναίκα είναι μια από τις σημαντικότερες παραγωγούς, δηλαδή είναι ο Ντε Νίρο, άρα ήθελα να μάθω πως τα δικαιολογείται στο κεφάλι σας αυτά που γράφεται.

Να, ο Diinekis21 μου έδωσε παραπάνω μια απάντηση. Ως παραγωγός δεκάδων πετυχημένων ταινιών δεν τον ενδιαφέρει τι πέτυχε, επειδή θεωρεί ότι είχε ασήμαντο ρόλο και δεν ήταν ούτε καν το δέκατο βιολί και ως πρόεδρος θεωρεί ότι έχει τεράστια ευθύνη για ότι δεν του άρεσε και καθόλου ευθύνη για ότι του άρεσε.

Ο καθένας ας κάνει τις σκέψεις του, δεν υπάρχει λόγος για κόντρες. Αν με ρωτήσει να το σχολιάσω (που μάλλον με ρώτησε), δεν μπορώ να πω ότι με πείθει για άποψη. Σίγουρα πιστεύω ότι ο παραγωγός έχει τεράστιο ρόλο στις ταινίες και της ανήκει μεγάλο μερίδιο της επιτυχίας αυτών των ταινιών (δεν την είχε ο Spielberg συνεχώς δίπλα του, επειδή την ήθελε να κάθεται σε μια γωνιά και να μην ενοχλεί, προφανώς την είχε ανάγκη) και αν κατάφερε στα χρόνια της στη LucasFilm να δημιουργήσει (εννοώ προφανώς με τις επιλογές και τις αποφάσεις της ως παραγωγού) πράγματα που άρεσαν και στους φαν όπως εμείς, αλλά και στους φαν όπως εσείς, εγώ θα έλεγα ότι τα καταφέρνει αρκετά καλά.

Ιδιαίτερα αν συνυπολογίσει κανείς ότι δεν πρέπει να υπάρχει πλέον star wars που να αρέσει σε όλους τους φαν. Είναι φανερό ότι το βλέπουμε για διαφορετικούς λόγους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...