Προς το περιεχόμενο

Star Wars Episode IX


coffeex

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 ώρες πριν, Manuel είπε

 βγάζει πράγματα και οικονομικά φαίνεται να τα πηγαίνει εξαιρετικά (οι καινούργιες ταινίες είναι από τις πιο κερδοφόρες όλων των εποχών). 

Μετά το πρωτοφανές flop του Solo και το TROS που βγάζει δε βγάζει τα λεφτά του. Δε τις λες κερδοφόρες ακριβώς..

9 ώρες πριν, Manuel είπε

Να, ο Diinekis21 μου έδωσε παραπάνω μια απάντηση. Ως παραγωγός δεκάδων πετυχημένων ταινιών δεν τον ενδιαφέρει τι πέτυχε, επειδή θεωρεί ότι είχε ασήμαντο ρόλο και δεν ήταν ούτε καν το δέκατο βιολί και ως πρόεδρος θεωρεί ότι έχει τεράστια ευθύνη για ότι δεν του άρεσε και καθόλου ευθύνη για ότι του άρεσε.

Άρχοντα δε με αφορά η ίδια, με αφορά το τι κάνει με το Star Wars που αγαπώ. Αν θέλεις κατανόησε το.

Και όταν μετά από τα flops βγαίνει και λέει δεν έχουμε πρωτογενές υλικό, ε η τύπισσα είναι απλά επικίνδυνη.

Κάτι που προξενεί εντύπωση γιατί όντως βάση βιογραφικού θα έλεγε κάποιος (από ότι φαίνεται και ο ίδιος ο Lucas τότε) ότι θα ήταν άξια συνεχιστής.

Things will not go the way you want them though...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επισκέπτης
53 λεπτά πριν, Diinekis21 είπε

Μετά το πρωτοφανές flop του Solo και το TROS που βγάζει δε βγάζει τα λεφτά του. Δε τις λες κερδοφόρες ακριβώς..

Άρχοντα δε με αφορά η ίδια, με αφορά το τι κάνει με το Star Wars που αγαπώ. Αν θέλεις κατανόησε το.

Και όταν μετά από τα flops βγαίνει και λέει δεν έχουμε πρωτογενές υλικό, ε η τύπισσα είναι απλά επικίνδυνη.

Κάτι που προξενεί εντύπωση γιατί όντως βάση βιογραφικού θα έλεγε κάποιος (από ότι φαίνεται και ο ίδιος ο Lucas τότε) ότι θα ήταν άξια συνεχιστής.

Things will not go the way you want them though...

Αν τα σχόλιά σου αφορούσαν τις ταινίες και μόνο που αγαπάς, θα το καταλάβαινα. Εσύ μου κάνεις σχόλια για κατεστραμμένες εταιρίες και μου φέρνεις παράδειγμα τo ROTS που είναι στο νούμερο 33 εισπράξεων όλων των εποχών με πάνω από 1 δις box office.

Τέλος πάντων, αν είσαι σε άρνηση με την πραγματικότητα και είσαι πεισμένος ότι εμπορικά το Star Wars βρίσκεται σε κάποια κρίση, τότε θα έπρεπε να είσαι πολύ ήρεμος και να χαίρεσαι. Σύντομα θα αλλάξουν τα πράγματα, καμία εταιρία δεν θέλει να χάνει χρήματα και θα επανέλθει το Star Wars σε αυτό που ήταν και σας άρεσε. Εμείς θα έπρεπε να ανησυχούμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα δεδομένα σου είναι ελλειπή ή διαστρευλωμένα και καταλήγεις σε συμπεράσματα που έχεις αποφασίσει από πριν ότι ισχύουν.

Τα  νούμερα του TROS έχουν αναφερθεί πολλάκις εδώ πέρα. Πράγματι έγραψε ~1,07 δις.  Αυτά είναι εισπράξεις κινηματογράφων, όχι τα έσοδα της ταινίας.

Μετά βίας βγάζει (αν τα βγάζει) τα έξοδα της η ταινία. Έχει αναφερθεί ότι χάνει..

Μάθε πως λειτουργεί το θέμα προτού υιοθετήσεις τα συμπέρασματα σου.

Το Solo δεν έγραψε ούτε 400mil και θέλει πραγματικά πολύ "ταλέντο" για να πατώσει έτσι ταινία Star Wars.

Εσύ αυτά δε τα θεωρείς κρίση του franchise. 

Εγώ (και το κοινό από ότι φαίνεται) τα θεωρώ ξεκάθαρη απάντηση στο που βαδίζει το πολυαγαπημένο (και ταλαιπωρημένο) franchise.

Τώρα να σου ψιθυρίσω πόσο θα έγραφε το ΙΧ με decent movies & ικανοποιημένη fanbase; 2++ στη χειρότερη..

Το Solo; 1+

Έχει γίνει ο κακός χαμός τα τελευταία χρόνια. Πλέον flopαρουν τα Star Wars! Αλλά εγώ είμαι σε άρνηση;..

Οκ... We have no source material Μάνο, τι να κάμωμεν...

Επεξ/σία από Diinekis21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
2 ώρες πριν, Diinekis21 είπε

Τα δεδομένα σου είναι ελλειπή ή διαστρευλωμένα και καταλήγεις σε συμπεράσματα που έχεις αποφασίσει από πριν ότι ισχύουν.

Τα  νούμερα του TROS έχουν αναφερθεί πολλάκις εδώ πέρα. Πράγματι έγραψε ~1,07 δις.  Αυτά είναι εισπράξεις κινηματογράφων, όχι τα έσοδα της ταινίας.

Μετά βίας βγάζει (αν τα βγάζει) τα έξοδα της η ταινία. Έχει αναφερθεί ότι χάνει..

Μάθε πως λειτουργεί το θέμα προτού υιοθετήσεις τα συμπέρασματα σου.

Το Solo δεν έγραψε ούτε 400mil και θέλει πραγματικά πολύ "ταλέντο" για να πατώσει έτσι ταινία Star Wars.

Εσύ αυτά δε τα θεωρείς κρίση του franchise. 

Εγώ (και το κοινό από ότι φαίνεται) τα θεωρώ ξεκάθαρη απάντηση στο που βαδίζει το πολυαγαπημένο (και ταλαιπωρημένο) franchise.

Τώρα να σου ψιθυρίσω πόσο θα έγραφε το ΙΧ με decent movies & ικανοποιημένη fanbase; 2++ στη χειρότερη..

Το Solo; 1+

Έχει γίνει ο κακός χαμός τα τελευταία χρόνια. Πλέον flopαρουν τα Star Wars! Αλλά εγώ είμαι σε άρνηση;..

Οκ... We have no source material Μάνο, τι να κάμωμεν...

Ε, άντε, πολύ καλά τα νέα για εσάς. Θα τα βγάλουν τα λεφτά από το Mandalorian, που αρέσει στους εκατομμύρια πραγματικούς φανς. Οι υπόλοιποι, οι ψεύτικοι φανς, είμαστε λίγοι, επειδή προφανώς το καλό Star Wars για εσάς είναι αυτό που αρέσει στη μάζα, το εμπορικό. Ενδιαφέρουσα οπτική.

Προσωπικά δεν ανησυχώ. Για το Solo ισχύει ότι τα νούμερα ήταν άσχημα, αλλά δεν το είδα καν και δε με νοιάζει και να μην ξαναβγάλουν ποτέ τέτοια ταινία. Το TROS πίστευω έχει πάει αρκετά καλά και γνωρίζω πολύ περισσότερα από το τι αντιπροσωπεύουν τα εισιτήρια. Αυτά που γράφουν πολλοί εδώ μέσα μου ακούγονται παραμύθια και θα έπρεπε να σε ψιλιάζουν οι κάκιστες πηγές και η εμπάθεια. Αλλά ο καθένας με τα πατήματά του. Εγώ από κάποια σοβαρή πηγή, δεν είδα ανάλυση που να δείχνει ότι το TROS δεν πήγε καλά. Αυτά τα "ξέρεις, το 1 δις είναι είσπραξη κινηματογράφου", δεν είναι σοβαρή ανάλυση, είναι κάτι που προφανώς θα έπρεπε να γνωρίζουμε όλοι, τον μόνο που μπορεί να πείσει είναι κάποιον άσχετο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε βγάζει νόημα το post σου πχ.

18 λεπτά πριν, Manuel είπε

"ξέρεις, το 1 δις είναι είσπραξη κινηματογράφου", δεν είναι σοβαρή ανάλυση

είναι απλά ένα γεγονός. 

Εδώ μπερδεύεσαι

19 λεπτά πριν, Manuel είπε

Αυτά που γράφουν πολλοί εδώ μέσα μου ακούγονται παραμύθια και θα έπρεπε να σε ψιλιάζουν οι κάκιστες πηγές και η εμπάθεια.

Διότι στη κουβέντα μας δεν έχει αναφερθεί κάτι τέτοιο.

Τα νέα είναι πολύ κακά για μένα (τι φάση με το εσάς - τι τσουβάλιασμα είναι αυτό - μήπως είσαι ακραίος;) διότι αυτές οι ταινίες δεν είναι random anthologies, είναι η επίσημη sequel τριλογία.

Τέσπα 2 τελευταία.

Το Force Awakens έγραψε 2+ επειδή μας πούλησαν μαεστρικά το παπά (την αγία τριάδα μας), ο οποίος παπάς ήταν άφαντος στο προϊόν. Ε γι'αυτό και τα flops μετά.

Έχει πάει τόσο καλά το Disney Star Wars που το σχέδιο για μία ταινία το χρόνο μέχρι το 2030 έγινε 3ετές διάλειμμα (πριν καν μπούμε στη δεκαετία) και βλέπουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
7 λεπτά πριν, Diinekis21 είπε

Έχει πάει τόσο καλά το Disney Star Wars που το σχέδιο για μία ταινία το χρόνο μέχρι το 2030 έγινε 3ετές διάλειμμα (πριν καν μπούμε στη δεκαετία) και βλέπουμε.

Δε με χάλασε.

Διευκρίνιηση: Εσείς είστε αυτοί που σας αρέσει και ονειρεύεστε ένα διαφορετικό Star Wars από εμάς. Δεν προσπαθώ να τσουβαλιάσω εσάς, προσπαθώ να "ξετσουβαλιάσω" εμάς, επειδή κάθε φορά γράφεις δεν άρεσε στους φανς του Star Wars. Ε, εμάς που μας άρεσε τι είμαστε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
20 hours ago, Manuel said:

Ακριβώς αυτό λοιπόν λέω. Ο τρόπος που περιγράφηκε εδώ μέσα η Κένεντι, μου είχατε δώσει τόσο καιρό την εντύπωση ότι πρόκειται για κάποια τυχάρπαστη. Καταλαβαίνω να μην σας αρέσουν τα sequels (δηλαδή μετά από τόσα χρόνια, έχω αρχίσει να το συνηθίζω 😄 ), αλλά προφανώς η γυναίκα είναι μια από τις σημαντικότερες παραγωγούς, δηλαδή είναι ο Ντε Νίρο, άρα ήθελα να μάθω πως τα δικαιολογείται στο κεφάλι σας αυτά που γράφεται.

Δεν το καταλαβαίνω αυτό που λες. Πώς σου δημιουργήθηκε η εντύπωση ότι μπορεί να είναι τυχάρπαστο ένα άτομο που βρίσκεται πίσω από ένα brand δισεκατομμυρίων;

Αν το θεώρησες από κάποιο δικό μου λεγόμενο, προσωπικά απογοητεύομαι από τον εαυτό μου. 😕

Σε καμία περίπτωση δεν βρίσκεται τυχαία στη θέση της και προφανώς έχει τεράστιο βιογραφικό. Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν πήρε λάθος στροφή στην καριέρα της ή ότι δεν έχει κάποια agenda να φέρει εις πέρας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Btw, για KK:

spacer.png

"E τι τώρα; Θα έχουμε κλώνο του Palpatine και το πνεύμα του θα μπει μέσα του, όπως στην ιστορία του Dark Empire; Τι χαζό!
Ώπα. Δεν υπάρχει πια EU. Άρα "δεν υπάρχει" Dark Empire. Μπορούμε να βάλουμε τον Palpatine σαν κλώνο και το πνεύμα του μέσα." - Disney Wars

 

Επεξ/σία από GhostRiderLSOV
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν κατάλαβα τίποτα, χαχαχα.

EDIT: OK, βρήκα αυτό. https://www.thathashtagshow.com/2020/03/01/palpatine-was-a-clone-in-the-rise-of-skywalker-other-tales-from-the-eu/

Προσωπικά δεν καταλαβαίνω το τέλος του άρθρου, που φαίνεται να είναι και η γενική αντίληψη, ότι κάποιος που βλέπει μόνο την ταινία "χάνει" την ιστορία ολοκληρωμένη. Δεν χρειάζεται να εξηγούνται όλα, υποβαθμίζεται το υλικό. Έχεις τα visuals, έχεις το γενικό κλίμα και νόημα όσων συμβαίνουν, ε, μπορείς και μόνος σου να βάλεις κάποια κομμάτια στη θέση τους και μάλιστα με τον τρόπο που αγαπάς περισσότερο. Αυτή τη μανία να πάρουμε συγκεκριμένες απαντήσεις, και μετά να μην υπάρχουν άλλες εκδοχές, δεν την καταλαβαίνω. Δηλαδή ποιος είδε την ταινία και δεν κατάλαβε ότι ο Palpatine βρίσκεται σε vessel και αργοπεθαίνει και οργάνωσε το σχέδιο για να βρει κάποιο καλύτερο; Αυτό είναι το γενικό νόημα, το πιάνει ακόμη και ο 12χρονος, ε, αρκετό είναι. Εξυπηρετεί την ιστορία μια χαρά, μιας και δίνει ακριβώς την άλλη πλευρά του νομίσματος "είμαστε η σπίθα, που θα ανάψει τη φωτιά, που θα φέρει την επανάσταση". Ε, στη νέα ταινία υπάρχει και η σκοτεινή πλευρά, που επίσης το μόνο που χρειάζεται για να γιγαντωθεί είναι μια σπίθα. Και η σπίθα αυτή μπορεί να είναι η ίδια και στις δύο περιπτώσεις (η Rey, προφανής η σημασία του ονόματος) και ακριβώς αυτό ήταν πάντα το νόημα του Star Wars, ότι όταν φτάσει κανείς στο σημείο να έχει κάποια εξουσία, κάποια δυνατότητα ελέγχου της κατάστασης, κάποιες δυνάμεις, πρέπει να βρίσκει την έμπνευση (εδώ, μέσα από τα παραδείγματα των Jedi) και το κουράγιο να παραμένει στη φωτεινή πλευρά. Ακόμη και ο Luke έφτασε στο σημείο να φοβηθεί τόσο πολύ, που για ένα δευτερόλεπτο άφησε τον εαυτό του να παρασυρθεί. Ήταν ελάχιστο, αλλά αρκετό για να αλλάξει την ιστορία. Είναι δύσκολη η μάχη.

Άντε, παρασύρθηκα...

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Δυστυχώς, μηδαμινή σχέση με την πραγματικότητα της Disney έχει το "δεν χρειάζεται να εξηγούνται όλα, υποβαθμίζεται το υλικό" σε μια τριπλέτα μπουγαδόνερων όπου το exposition πέφτει σύννεφο και η επαναφορά της μούμιας/πασπαρτού μας αποκαλύφτηκε στο scroll.

Δηλαδή, ποιος είδε την ταινία και δεν κατάλαβε πως τα είχαν κάνει μαντάρα, δεν είχαν ούτε ιδέες, ούτε άντερα να υποστηρίξουν τα ένα-δύο αξιόλογα πράγματα που σκέφτηκαν, και κατέληξαν σε μια στείρα αναμάσηση της αρχικής τριλογίας, επαναφέροντας όλα τα αναχρονιστικά πριγκιπικά-ρομαντικά στερότυπα από 40 χρόνια πριν, απλά αυτή τη φορά βάλανε γυναίκες να κάνουν τις βλακείες και "ουάου", πρόοδος;

Αυτό είναι το γενικό νόημα, το πιάνει ακόμη και 12χρονος.

  • Like 5
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Snoob είπε

Δυστυχώς, μηδαμινή σχέση με την πραγματικότητα της Disney έχει το "δεν χρειάζεται να εξηγούνται όλα, υποβαθμίζεται το υλικό" σε μια τριπλέτα μπουγαδόνερων όπου το exposition πέφτει σύννεφο και η επαναφορά της μούμιας/πασπαρτού μας αποκαλύφτηκε στο scroll.

Δηλαδή, ποιος είδε την ταινία και δεν κατάλαβε πως τα είχαν κάνει μαντάρα, δεν είχαν ούτε ιδέες, ούτε άντερα να υποστηρίξουν τα ένα-δύο αξιόλογα πράγματα που σκέφτηκαν, και κατέληξαν σε μια στείρα αναμάσηση της αρχικής τριλογίας, επαναφέροντας όλα τα αναχρονιστικά πριγκιπικά-ρομαντικά στερότυπα από 40 χρόνια πριν, απλά αυτή τη φορά βάλανε γυναίκες να κάνουν τις βλακείες και "ουάου", πρόοδος;

Αυτό είναι το γενικό νόημα, το πιάνει ακόμη και 12χρονος.

Εγώ! :) 
Πάντως αυτό που προσπαθούσα να πω, ήταν ότι οι 12χρονοι στους οποίους επισης πρέπει να μπορεί να απευθύνεται η ταινία, δεν πιστεύω θα είχαν πρόβλημα να πιάσουν το γενικό κλίμα και τη σημασία (τα σύμβολα δεν χρειάζεται να τα ερμηνεύουν, λειτουργούν και υποσυνείδητα). Δεν προσπαθούσα να πω ότι άμα κάποιος ήθελε κάτι διαφορετικό, είναι πιο χαζός από 12χρονο.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η νέα τριλογία είναι υπέρτατη μάπα και απάτη, αλλά βγάζει τρελό χρήμα. 

Φανταστείτε να ήταν και κάτι πραγματικά αξιόλογο.
Θα έσπαγαν ρεκόρ που θα έπρεπε να περάσουν 1-2 γενιές για να ξανασπάσουν.

Επεξ/σία από Aurumnus
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

και μολις κανανε retcon στο ROTS. τραγελαφικα πραματα, μηδεν οραμα, μηδεν πλανο, μηδεν κατευθυνση. ολα στο ποδι, γιαυτο και βγηκε μια τριλογια-σκουπιδι.

Palpatine Was A Clone Says “Skywalker” Novel

και εχεις τον αλλο να προσπαθει ματαια να βγαλει νοημα απο ολο αυτο το φιασκο: 😁

 

Επεξ/σία από KilliK
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...