Προς το περιεχόμενο

Star Wars Episode IX


coffeex

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, najinblue3 είπε

Ναι οταν βγαινανε τα πληθη και κραζανε τον Λουκας να φυγει μετα την τριλογια του δεν ηταν αργα, τωρα ειναι αργα...

Δε το έζησα αυτό - πότε έγινε - όταν είχαν βγει τα prequel ήμουν 4 , 7 , 10 χρονών ( γεν.1995 ) αντίστοιχα χαχχααχ :P αλλά όπως έχω ξαναγράψει και οι 6 παλιές ταινίες μάρεσαν ( με εξαίρεση το 2ο επεισόδιο ), και εκτίμησα ιδιαίτερα το ύφος των 4-5-6.

Τα 1-2-3 μ'αρεσε το πολιτικό παιχνίδι του Palpatine ας πούμε άνετα έβλεπα ένα spin off με τον χαρακτήρα σε μικρή ηλικία μέχρι την άνοδο του στη πολιτική ή backstory στις απαρχές των αρχαίων Sith / Jedi και τη διαμάχη τότε παρά επεισόδια του στυλ 8 - 9 ( το 7 ήταν οριακά καλό ως αντιγραφή του 4 )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

30 λεπτά πριν, 7nisiotis είπε

Δε το έζησα αυτό - πότε έγινε - όταν είχαν βγει τα prequel ήμουν 4 , 7 , 10 χρονών ( γεν.1995 ) αντίστοιχα χαχχααχ :P αλλά όπως έχω ξαναγράψει και οι 6 παλιές ταινίες μάρεσαν ( με εξαίρεση το 2ο επεισόδιο ), και εκτίμησα ιδιαίτερα το ύφος των 4-5-6.

Τα 1-2-3 μ'αρεσε το πολιτικό παιχνίδι του Palpatine ας πούμε άνετα έβλεπα ένα spin off με τον χαρακτήρα σε μικρή ηλικία μέχρι την άνοδο του στη πολιτική ή backstory στις απαρχές των αρχαίων Sith / Jedi και τη διαμάχη τότε παρά επεισόδια του στυλ 8 - 9 ( το 7 ήταν οριακά καλό ως αντιγραφή του 4 )

δεν σου αρεσε το attack of the clones? για μενα ειναι η καλυτερη της τριλογιας και ισως η 2η αγαπημενη μου sw movie μετα το tesb.

Γενικα ετσι εγινε, εφαγε το απολυτο hate, και οπως εγραψα στειλανε ενα παιδακι στο ψυχιατρειο επειδη δεν τους αρεσε ο Anakin. Γενικα αυτο το hate που βγαζει το sw community ειναι τεραστιο, και ειναι αυτο που οδηγησε τον Lucas να τα παρατησει ολα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, najinblue3 είπε

attack of the clones

Μεταξύ των (1,2,3) prequels αγαπημένο είναι το 3, το 2 δεν είναι και χάλια αλλά μου είχε φανεί υπερβολική η χρήση cgi-σαν παιχνίδι της εποχής έμοιαζε. Είχε όμως και καλά σημεία δε λέω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, 7nisiotis είπε

Μεταξύ των (1,2,3) prequels αγαπημένο είναι το 3, το 2 δεν είναι και χάλια αλλά μου είχε φανεί υπερβολική η χρήση cgi-σαν παιχνίδι της εποχής έμοιαζε. Είχε όμως και καλά σημεία δε λέω.

βασικα νομιζω θεωρειται απ τις χειροτερες απο πολλους, εμενα μου αρεσει για τα duels obi-wan jango, anakin dooku και γενικα επειδη ειναι η αρχη του clone wars. Το 3 ειναι καλο, το 1 θα το ξαναδω αλλα με το ζορι, ειναι απιστευτα κακο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως έχω γράψει και σε άρθρο μου παλαιότερα ("ΤΑ ΛΕΩ ΣΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΜΟΥ" που ωρύεται και ο Λιακόπουλος 😄), η "αποτυχία" των ταινιών 7-8-9 ωθεί κάμποσο κόσμο στο να νοσταλγεί και να ωραιοποιεί τα Prequels και τον χειρισμό του Lucas με αυτά, απλώς και μόνο επειδή έχουμε ως είδος την τάση να ωραιοποιούμε το παρελθόν όσο προχωράμε στη ζωή μας.

Άσχετα με τις προσωπικές προτιμήσεις και τα υποκειμενικά γούστα του καθενός βέβαια, τα Prequels ως ταινίες (εννοώντας σκηνοθετικά, σεναριακά, από πλευράς ερμηνείας των ηθοποιών, από πλευράς ατμόσφαιρας και συναισθήματος) εξακολουθούν να είναι ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ ο πάτος του βαρελιού. Αν τα δει κανένας υπό αυτήν την έννοια (καθαρά ως ταινίες δηλαδή), ακόμα και οι 7-8-9 είναι τόσο ανώτερες από τα prequels που η σύγκριση και μόνο καταλήγει αστεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, HellionKal είπε

Όπως έχω γράψει και σε άρθρο μου παλαιότερα ("ΤΑ ΛΕΩ ΣΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΜΟΥ" που ωρύεται και ο Λιακόπουλος 😄), η "αποτυχία" των ταινιών 7-8-9 ωθεί κάμποσο κόσμο στο να νοσταλγεί και να ωραιοποιεί τα Prequels και τον χειρισμό του Lucas με αυτά, απλώς και μόνο επειδή έχουμε ως είδος την τάση να ωραιοποιούμε το παρελθόν όσο προχωράμε στη ζωή μας.

Άσχετα με τις προσωπικές προτιμήσεις και τα υποκειμενικά γούστα του καθενός βέβαια, τα Prequels ως ταινίες (εννοώντας σκηνοθετικά, σεναριακά, από πλευράς ερμηνείας των ηθοποιών, από πλευράς ατμόσφαιρας και συναισθήματος) εξακολουθούν να είναι ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ ο πάτος του βαρελιού. Αν τα δει κανένας υπό αυτήν την έννοια (καθαρά ως ταινίες δηλαδή), ακόμα και οι 7-8-9 είναι τόσο ανώτερες από τα prequels που η σύγκριση και μόνο καταλήγει αστεία.

Θα το πω πολύ απλά ...Διαφωνώ.

Μια χαρά ήταν τα Prequels...σαφώς με πιο Normal ιστορία απο τις τραβηγμένες απο τα μαλλιά 7-8-9 (στα όρια του ρεζιλιού) και επιπλέον στηρίχτηκαν σε πραγματικά νέο υλικό για γυρίσματα...υποθέτω ότι αν κάποια στιγμή βγει κάποιο "αληθινό" Back stage για 7-8-9 θα δούμε αρκετό κόσμο να τρίβει την μούχλα απο τα παλιά σκηνικά.

Επεξ/σία από masteripper
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεκίνησα να απαντάω αλλά συνειδητοποίησα πως καταλήγω να παραθέτω αυτούσια τα όσα έχω πει και στο άρθρο μου, οπότε ας το παραθέσω ξανά για να υπάρχει ως reference.

https://ragequit.gr/editorials/item/star-wars-franchise-thoughts/

Εξακολουθεί να υφίσταται ο παράγοντας "περί ορέξεως", προφανώς. Ίσως παίζει ρόλο και η ηλικία και η εποχή που βίωσε ο καθένας την κάθε ταινία, δεν ξέρω (ήμουν ήδη 19 χρονών όταν βγήκε το Revenge of the Sith, πχ). Αλλά όσο άθλια και να είναι τα 7-8-9, αισθάνομαι πως αν τα πετύχω σε κάνα Cosmote TV θα κάτσω να τα ξαναδώ για την πλάκα, γιατί ως ταινίες (εννοώντας, ξανά, ηθοποιία, σκηνοθεσία, σκηνικά, χημεία μεταξύ των πρωταγωνιστών, και άλλα όσο γίνεται αντικειμενά κριτήρια) είναι αρτιότατες. Το Phantom Menace και το Attack of the Clones αντίθετα, που είναι τίγκα στο στείρο CGI και την άθλια ηθοποιία κομβικών χαρακτήρων, με απωθούν και μόνο στη σκέψη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, HellionKal είπε

Αλλά όσο άθλια και να είναι τα 7-8-9, αισθάνομαι πως αν τα πετύχω σε κάνα Cosmote TV θα κάτσω να τα ξαναδώ για την πλάκα,

Άλλα γούστα....ούτε για πλάκα δεν αξίζουν κατα εμέ...προσωπικά αισθάνομαι ότι είναι η αποθέωση της αρπαχτής - αθλιότητας...πιο χαζό story, πιο άχρηστα εφφέ, πιο φτωχά σκηνικά ούτε σε ταινίες του Ελληνικού κέντρου Κινηματογράφου....

Και απο κινηματογράφηση/φωτογραφία Overall feel...είτε υπήρχε κάποιος πίσω απο την κάμερα είτε όχι το ίδιο και το αυτό....

Κλασσική σκηνή που την έχω ξανααναφέρει είναι η ανάδυση των Destroyer απο την θάλασσα...τώρα είτε Destroyer έβγαινε (Με  1600 -1900  μέτρα μήκος δεν είναι μικρά) είτε το βρακί της πρωταγωνίστριας όπως το έβγαλε απο τον νιπτήρα το ίδιο και το αυτό...καμμία ένταση..καμμία αίσθηση...απλώς άνοιξε η θάλασσα και βγήκε ο στόλος...τρίχες κατσαρές ...είχαμε 1 αστρικό στόλο στην θάλασσα...κάνε σύγκριση με αντίστοιχες σκηνές απο Pacific Rim και το συζητάμε.

Επεξ/σία από masteripper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, CheOnWeb είπε

Το απαύγασμα της 7ης τέχνης! 🤣🤣🤣

Στα πλάνα του νομίζω ότι μακράν ήταν απο τα καλύτερα και έχει τύχει ευρείας αποδοχής ότι σαν κινηματογράφηση έβαλε τα γυαλιά σε πολλά πιο "βαριά" franchise  όπως η σειρά των Transformers...ψάξτο λίγο στο Google.

Πάντα μιλάμε για το 1...το 2 συγκαταλέγεται στα σκουπίδια μαζί με το Star Wars 7-8-9 ... και το 6.9 στο Imdb για 1 Manga-philosophy movie λέει πολλά καθώς το ευρύ κοινό είναι σαφώς πιο δύσκολο σε ταινίες αυτής της κατεύθυνσης

Επεξ/σία από masteripper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 hour ago, HellionKal said:

Όπως έχω γράψει και σε άρθρο μου παλαιότερα ("ΤΑ ΛΕΩ ΣΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΜΟΥ" που ωρύεται και ο Λιακόπουλος 😄), η "αποτυχία" των ταινιών 7-8-9 ωθεί κάμποσο κόσμο στο να νοσταλγεί και να ωραιοποιεί τα Prequels και τον χειρισμό του Lucas με αυτά, απλώς και μόνο επειδή έχουμε ως είδος την τάση να ωραιοποιούμε το παρελθόν όσο προχωράμε στη ζωή μας.

Άσχετα με τις προσωπικές προτιμήσεις και τα υποκειμενικά γούστα του καθενός βέβαια, τα Prequels ως ταινίες (εννοώντας σκηνοθετικά, σεναριακά, από πλευράς ερμηνείας των ηθοποιών, από πλευράς ατμόσφαιρας και συναισθήματος) εξακολουθούν να είναι ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ ο πάτος του βαρελιού. Αν τα δει κανένας υπό αυτήν την έννοια (καθαρά ως ταινίες δηλαδή), ακόμα και οι 7-8-9 είναι τόσο ανώτερες από τα prequels που η σύγκριση και μόνο καταλήγει αστεία.

Συμφωνώ, με μια διαφορά: το ep 9 δεν θεωρείται καν ταινία στα μάτια μου. Ένα compilation από κομμένες και ραμμένες σκηνές είναι, τίποτα περισσότερο.

Τα 1-2-3 είναι απαράδεκτα σαν ταινίες, αλλά τουλάχιστον είναι ταινίες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, masteripper said:

Στα πλάνα του νομίζω ότι μακράν ήταν απο τα καλύτερα και έχει τύχει ευρείας αποδοχής ότι σαν κινηματογράφηση έβαλε τα γυαλιά σε πολλά πιο "βαριά" franchise  όπως η σειρά των Transformers...ψάξτο λίγο στο Google.

Πάντα μιλάμε για το 1...το 2 συγκαταλέγεται στα σκουπίδια μαζί με το Star Wars 7-8-9

Για το είδος των ταινιών που συζητάμε (περιπετιούλες για 12χρονα), το να μιλάμε για ηθοποιία, φωτογραφία, σενάριο και τέχνη γενικότερα, είναι λίγο αστείο. Το ότι κάτι δε, είναι καλύτερο ή όχι απ' το transformers δεν το κάνει αυτομάτως αξιόλογο. Καμμία απ' αυτές τις ταινίες δεν αντέχει σε σοβαρή κριτική. Της πλάκας είναι για να περνάει η ώρα. Όλες αυτές οι βαρύγδουπες αναλύσεις που γράφονται εδώ κι αλλού, μόνο για γέλια είναι. 90 σελίδες για το Star Wars... 🤣 Τι να πουν άλλες κι άλλες ταινίες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Μόλις τώρα, CheOnWeb είπε

Για το είδος των ταινιών που συζητάμε (περιπετιούλες για 12χρονα), το να μιλάμε για ηθοποιία, φωτογραφία, σενάριο και τέχνη γενικότερα, είναι λίγο αστείο. Το ότι κάτι δε, είναι καλύτερο ή όχι απ' το transformers δεν το κάνει αυτομάτως αξιόλογο. Καμμία απ' αυτές τις ταινίες δεν αντέχει σε σοβαρή κριτική. Της πλάκας είναι για να περνάει η ώρα. Όλες αυτές οι βαρύγδουπες αναλύσεις που γράφονται εδώ κι αλλού, μόνο για γέλια είναι. 90 σελίδες για το Star Wars... 🤣 Τι να πουν άλλες κι άλλες ταινίες;

Και το Star Wars δεν είναι ότι πιο ενήλικο...το ότι βγήκε σε μια πιο αθώα εποχή έπαιξε σημαντικότατο ρόλο στην αποδοχή της ...αν δεις το σενάριο τώρα ειδικά είναι για τα κλάματα...ούτε σαν παραμύθι για το τζάκι δεν στέκεται...αλλά τότε ήταν μαγεία και αυτή η μαγεία εξακολουθεί να μας "θολώνει" και να ακολουθούμε το όνομα και όχι την ουσία.

Απο αυτή την οπτική γωνία τα Prequels ίσως να ήταν και πιο καλές ταινίες σε σχέση με την αρχική τριλογία..πιο σοβαρό σενάριο, λιγότερο παιδικοί αφελείς χαρακτήρες...κτλ

Επεξ/σία από masteripper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...