Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή παρόχου internet τι προτείνεται ;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα!

Αυτή την στιγμή έχω συμβόλαιο με την Cosmote 24αρι internet. Τον Μάιο λήγει το συμβόλαιο και σκέφτομαι να αλλάξω πάροχο  γιατί δεν είμαι καθόλου ευχαριστημένη με την ταχύτητα συν ότι η εμβέλεια του Wifi είναι πέραν από τραγικοί. αν σκεφτείτε ότι το ρουτερ το έχω περίπου στην μέση σε ένα σπίτι 120 τ.μ και στο σαλόνι χρειάζομαι WiFi extender. 

Ήθελα να μου πείτε την γνώμη σας για παλιούς παρόχους τι να διαλέξω ; Ευχαριστώ!!

Επεξ/σία από estel92
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα φίλε μου, καταρχήν το ότι έχεις σπίτι 120τ.μ και θέλεις ο πάροχος σου να σου φτιάξει την εμβέλεια του σήματος  να πιάνεις και στον κήπο WIFI  λίγο δύσκολο, μια απλή αλλαγή σε κανάλι του wifi και μέχρι εκεί, δικά σου έξοδα powerline, extender κλπ. και θα σου πουν το ρουτερ όσο πιο κεντρικά γίνετε ,  αυτό δεν το κάνει κανένας πάροχος, όπου και να πας θα έχεις πάνω κάτω την ίδια αντιμετώπιση, δεν θα σου αλλάξουν εξωτερικά καλώδια, απλά θα λαμβάνεις υπηρεσία από άλλα μηχανήματα μέσα στο Κτίριο του ΟΤΕ , επίσης τι ρουτερ έχεις από τη cosmote (π.χ. το speedport entry 2 που δίνει ο οτέ είναι ακριβό περίπου  στα 100ευρό), επίσης τι ταχύτητα έχεις? η ταχύτητα σου είναι πάντα δυσανάλογη (περίπου) με την απόστασή σου απο το αστικό κέντρο που λαμβάνεις την υπηρεσία και δεν θα αλλάξει η ταχύτητα σου(θα την δεις μέσα από το ρουτερ και όχι από speedTest - κοίτα και  Noise Margin / Line Attenuation) .
Επίσης υπάρχει και η vdsl εάν έχεις διαθεσιμότητα.
Πάντα βέβαια μπορείς να πετύχεις μια καλή τιμή , αλλά μην περιμένεις πολλά γενικά από παρόχους .

Επεξ/σία από giorgos1486
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είπα ότι θέλω να πιάνω στον κήπο αλλά να πιάνει στο σαλόνι που έχει απόσταση από το ρουτερ  10 μέτρα. Θα τα κοιτάξω όλα αυτά που μου λες ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 13/4/2019 στις 10:33 ΜΜ, estel92 είπε

Δεν είπα ότι θέλω να πιάνω στον κήπο αλλά να πιάνει στο σαλόνι που έχει απόσταση από το ρουτερ  10 μέτρα. Θα τα κοιτάξω όλα αυτά που μου λες ευχαριστώ.

Δυστηχως σχεδόν όλα τα μόντεμ που δίνουν οι παροχοι είναι τα ίδια χάλια πάνω κάτω βέβαια στο σήμα του WiFi παίζει μεγάλο ρόλο η διαρρύθμιση του χώρου

Όσο για την ταχύτητα μην περιμένεις τραγική αύξηση αντε κάνα mb ανάλογα το προφίλ/snr που θα σου δώσει ο νέος παροχος(το πιο πιθανό να παίζεις και χαμηλότερα)

Επεξ/σία από Inuyasha
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, Inuyasha είπε

Δυστηχως σχεδόν όλα τα μόντεμ που δίνουν οι παροχοι είναι τα ίδια χάλια πάνω κάτω βέβαια στο σήμα του WiFi παίζει μεγάλο ρόλο η διαρρύθμιση του χώρου

Όσο για την ταχύτητα μην περιμένεις τραγική αύξηση αντε κάνα mb ανάλογα το προφίλ/snr που θα σου δώσει ο νέος παροχος(το πιο πιθανό να παίζεις και χαμηλότερα)

Καλά ενοποιείται ότι παίζει η διαρρύθμιση του χώρου αλλά σε σχέση με άλλη εταιρία που είχα πριν 3 χρόνια κα είχα το ρούτερ στο ίδιο ακριβώς σημείο τότε το wifi έπιανε και στο σαλόνι , απλά έχω απογοητευτεί με την cosmote γιατί έχω παρατηρήσει ότι κάποιες συγκεκριμένες ώρες η ταχύτητα πέφτει κατακόρυφα και αυτές οι ώρες τυχαίνει να είναι και οι ώρες που το χρειάζομαι.
Το VDSL τι λέει αξίζει ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αξίζει αν έχεις την οικονομική δυνατότητα και θα εκμεταλλευθείς τις καλύτερες ταχύτητες. Το θέμα με την εμβέλεια του wifi θα παραμείνει όμως, αυτό δεν θα λυθεί με κανέναν πάροχο και όπως σου είπαν είναι δικό σου θέμα και έξοδο. Δεν ξέρω ποιο router έχεις, ίσως να έχει κάποια ρύθμιση για μεγαλύτερη ένταση - εμβέλεια σήματος, το έχεις κοιτάξει;

25 λεπτά πριν, estel92 είπε

Καλά ενοποιείται ότι παίζει η διαρρύθμιση του χώρου αλλά σε σχέση με άλλη εταιρία που είχα πριν 3 χρόνια κα είχα το ρούτερ στο ίδιο ακριβώς σημείο τότε το wifi έπιανε και στο σαλόνι , απλά έχω απογοητευτεί με την cosmote γιατί έχω παρατηρήσει ότι κάποιες συγκεκριμένες ώρες η ταχύτητα πέφτει κατακόρυφα και αυτές οι ώρες τυχαίνει να είναι και οι ώρες που το χρειάζομαι.
Το VDSL τι λέει αξίζει ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, antbyron είπε

Αξίζει αν έχεις την οικονομική δυνατότητα και θα εκμεταλλευθείς τις καλύτερες ταχύτητες. Το θέμα με την εμβέλεια του wifi θα παραμείνει όμως, αυτό δεν θα λυθεί με κανέναν πάροχο και όπως σου είπαν είναι δικό σου θέμα και έξοδο. Δεν ξέρω ποιο router έχεις, ίσως να έχει κάποια ρύθμιση για μεγαλύτερη ένταση - εμβέλεια σήματος, το έχεις κοιτάξει;

Έχω το τελευταίο της cosmote αυτό που αναφέρθηκε πιο πάνω. Έχω βάλει τις βέλτιστες ρυθμίσεις αλλά το πρόβλημα παραμένει. Αλλά ίσως φταίει και το ρουτερ μπορεί να είναι ελλάτωματικο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

ZTE και Technicolor δίνει πλέον η Wind στο 50αρι αν δεν κάνω λάθος.

Κατά τα άλλα καλύτερα να πάρει κάποιος extra Access Point της προκοπής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...