Προς το περιεχόμενο

Αγορα μεταχειρισμένου για νεο οδηγό


Ribopaido

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στο φόρουμ

Ενδιαφέρομαι για μεταχειρισμένο όχημα σαν πρώτο μου έως 2000. Λίγο απο αυτα που είδα και άκουσα μου κίνησαν το ενδιαφέρον αυτα τα 4

https://www.car.gr/22160985-daihatsu-cuore

https://www.car.gr/21960964-nissan-micra-o-service

https://www.car.gr/21382603-suzuki-alto

https://www.car.gr/22160595-hyundai-atos

Εχω ακούσει τα καλύτερα για άτος και άλτο.  Ποια η γνώμη σας για τα συγκεκριμένα και αν έχετε να προτείνετε κατι καλύτερο

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σεβομαι οτι μπορεις να δωσεις μονο τοσα αλλα με τοσα λιγα θα το πληρωνεις μετα συνεχεια .

 

Οπως και να εχει ενας καλος ελεγχος απο δικο σου μηχανικο ειναι απαραιτητος .

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Γιάννης Platano είπε

Σεβομαι οτι μπορεις να δωσεις μονο τοσα αλλα με τοσα λιγα θα το πληρωνεις μετα συνεχεια .

Οπως και να εχει ενας καλος ελεγχος απο δικο σου μηχανικο ειναι απαραιτητος .

Γιάννη σε ευχαριστώ καταρχάς. Ναι έλεγχος απο μηχανικο σιγουρα, αλλα πιστεύεις οτι με τρελάνουν στα προβλήματα?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχε επίσης κατά νου ότι με τόσο μικρά και παλαιά τεχνολογίας ΙΧ είσαι πολύ εκτεθειμένος τόσο από τα δικά σου λάθη όσο και από των υπολοίπων γύρω σου.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, Γιάννης Platano είπε

Σεβομαι οτι μπορεις να δωσεις μονο τοσα αλλα με τοσα λιγα θα το πληρωνεις μετα συνεχεια .

Οπως και να εχει ενας καλος ελεγχος απο δικο σου μηχανικο ειναι απαραιτητος .

Δε νομίζω ότι είναι απόλυτο αυτό. Υπάρχουν καλοσυντηρημένα φτηνά αυτοκίνητα, απλά τόσο είναι η τιμή τους, δεν είναι λόγω μη συντήρησης.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από αυτά τα τέσσερα σαν μοντέλο εγώ θα προτιμούσα το Micra από  την εμπειρία μου και σαν κάτοχος.

Το βασικότερο όμως σε αυτή την κατηγορία (δηλ. πάρα πολύ φτηνό μεταχειρισμένο) δεν είναι τόσο η "φήμη"  του μοντέλου αλλά η κατάσταση αυτή  καθεαυτή του προς αγορά οχήματος. Πέραν της τιμής αγοράς όποιου κι αν αποφασίσεις έχε υπόψιν σου και κάποια χρήματα που θα σου χρειαστούν σχετικά βραχυπρόθεσμα (π.χ ελαστικά , κάποιο μεγάλο σέρβις για να ξέρεις τι και πως, σε αυτό μην εμπιστεύεσαι τον πωλητή ότι κι αν σου πει ειδικά αν είναι μάντρα...). Μην  πάρεις με τη μία το φθηνότερο που θα βρεις καθώς με μαθηματική ακρίβεια θα αποδειχθεί σχεδόν άμεσα  η ακριβότερη επιλογή. Ένα ακριβότερο αλλά πιο καλά συντηρημένο όχημα είναι σωστότερη επιλογή. Μη θαμπωθείς από τυχόν υπάρχοντα  ηχοσυστήματα και λοιπά αξεσουάρ που πιθανόν να σου διαφημίσει ο πωλητής. Δεν δέχεσαι ούτε κουβέντα για  αυτοκίνητο που ο πωλητής δεν δέχεται τον οιοδήποτε έλεγχο από τον όποιο μηχανικό δικής σου επιλογής, το προσπερνάς και κοιτάς το επόμενο μιας και αυτοκίνητα υπάρχουν σε αντίθεση με τα λεφτά που δεν υπάρχουν  (μεταξύ μας ποτέ δεν υπηρχαν ... πόσο μάλλον  για πέταμα )

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, nik0laus είπε

Από αυτά τα τέσσερα σαν μοντέλο εγώ θα προτιμούσα το Micra από  την εμπειρία μου και σαν κάτοχος.

Το βασικότερο όμως σε αυτή την κατηγορία (δηλ. πάρα πολύ φτηνό μεταχειρισμένο) δεν είναι τόσο η "φήμη"  του μοντέλου αλλά η κατάσταση αυτή  καθεαυτή του προς αγορά οχήματος. Πέραν της τιμής αγοράς όποιου κι αν αποφασίσεις έχε υπόψιν σου και κάποια χρήματα που θα σου χρειαστούν σχετικά βραχυπρόθεσμα (π.χ ελαστικά , κάποιο μεγάλο σέρβις για να ξέρεις τι και πως, σε αυτό μην εμπιστεύεσαι τον πωλητή ότι κι αν σου πει ειδικά αν είναι μάντρα...). Μην  πάρεις με τη μία το φθηνότερο που θα βρεις καθώς με μαθηματική ακρίβεια θα αποδειχθεί σχεδόν άμεσα  η ακριβότερη επιλογή. Ένα ακριβότερο αλλά πιο καλά συντηρημένο όχημα είναι σωστότερη επιλογή. Μη θαμπωθείς από τυχόν υπάρχοντα  ηχοσυστήματα και λοιπά αξεσουάρ που πιθανόν να σου διαφημίσει ο πωλητής. Δεν δέχεσαι ούτε κουβέντα για  αυτοκίνητο που ο πωλητής δεν δέχεται τον οιοδήποτε έλεγχο από τον όποιο μηχανικό δικής σου επιλογής, το προσπερνάς και κοιτάς το επόμενο μιας και αυτοκίνητα υπάρχουν σε αντίθεση με τα λεφτά που δεν υπάρχουν  (μεταξύ μας ποτέ δεν υπηρχαν ... πόσο μάλλον  για πέταμα )

Σε ευχαριστώ πολυ! Ναι εννοείται μετα γενικο σερβις και λάστιχα, ίσως και δίσκο πλατώ προληπτικα. Απο εξοπλισμο μονο τα βασικα (AC-υδραυλικό , ηλεκτρικα παραθυρα ίσως) με νοιάζουν 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Ribopaido είπε

Σε ευχαριστώ πολυ! Ναι εννοείται μετα γενικο σερβις και λάστιχα, ίσως και δίσκο πλατώ προληπτικα. Απο εξοπλισμο μονο τα βασικα (AC-υδραυλικό , ηλεκτρικα παραθυρα ίσως) με νοιάζουν 

Σε αυτοκίνητα μετά το 1995 ίσως και πιο πριν αυτά είναι στον εξοπλισμό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, zio10 είπε

Δε νομίζω ότι είναι απόλυτο αυτό. Υπάρχουν καλοσυντηρημένα φτηνά αυτοκίνητα, απλά τόσο είναι η τιμή τους, δεν είναι λόγω μη συντήρησης.

Συμφωνω αλλα επειδη εχω αυτοκινητο και μεγαλου σχετικα κυβισμου 11 ετων (Honda CRV) με μολις 90.000 πραγματικοτατα χλμ και πολυ καλη συντηριση τα χρονακια αφηνουν τα σημαδια τους.

Ποσο μαλλον για πιο μικρα αυτοκινητα 20+ ετων  με πιο πολλα χλμ .

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το ατος δεν θα στο πρότεινα και εγώ με τίποτα είναι σφουγγαρίστρα με Ρόδες 😋 χωρίς παρεξήγηση.  Ένα citroen saxo 1.1 θα ήταν ότι πρέπει για την περίπτωση σου  και το μικρά καλό ειναι.

Μην περιοριζεσαι σε συγκεκριμένα μοντέλα. Με τα λεφτά που διαθέτεις άνοιξε το car.gr  ψάξε να βρεις  τα πιο , καλά συντηρημένα αυτοκίνητα  σε αυτά λεφτά. Πρόσοχη στα χιλιόμετρα να συμβαδίζουν με την ηλικία μακρυά από μάντραδες

Επεξ/σία από christopher0016
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, tornado είπε

ενταξει τωρα, με ατος ακομα και στη συγγρου να βγεις, κινδυνευεις λεμε ε?

Μέχρι το ύψος της Θησέως καλά είναι μετά μπορεί να το πάρει ο άνεμος 😋

 

Πέρα την πλάκα για μέσα στην πόλη καλό είναι. Απλά δεν μ'αρεσει καθόλου εμφανισιακά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, christopher0016 είπε

Μέχρι το ύψος της Θησέως καλά είναι μετά μπορεί να το πάρει ο άνεμος 😋

 

Εκεί στη διχάλα για τον παλιό  ιππόδρομο λες ;  :D :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...