Προς το περιεχόμενο

Star Wars Jedi: Fallen Order [PC]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

59 λεπτά πριν, {TDi}Dj2k..infc είπε

Kαποια?! :D Μετά το Unity είναι το χειρότερο, 5.7/10 έχει στο metacritic right now. Επίσης επειδή σου αρέσει εσένα δεν το κάνει καλο game. Υπάρχουν άπειρα reviews που εξηγούν τους λόγους που είναι από τα χειρότερα AC. Anyways κανένας πια δεν νοιάζεται. Back το Star Wars please.

Το χαμηλο score στο metacritic δεν μου λεει τιποτα , γιατι μπορω να φερω στον αντιλογο τις ψηλες βαθμολογιες που εχει παρει απο τους reviewers . Τα θυμωμενα και κακομαθημενα fan boys που ξερουμε καλα πως κ γιατι ριχνουν τις βαθμολογιες στο steam στο metacritic και αλλου γιατι για παραδειγμα η kassandra η' ο Αλεξιος δεν μπορουσαν να διατηρησουν το  ρολο του ομοφυλοφιλου στο legacy of the first blade , με αφηνουν αδιαφορο. Το κανενας δεν νοιαζεται επισης με αφηνει αδιαφορο αφου πολλοι παρα πολλοι οπως δειχνουν οι πωλησεις κ η συνεχης ενασχοληση της ubisoft με το παιχνιδι νοιαζονται. Οσον αφορα το jedi εννοειται θα το αγορασω καποια στιγμη συντομα γιατι αυτα ειναι τα παιχνιδια που παιζω και ειμαι σχεδον σιγουρος οτι θα μου αρεσει , αλλα ειμαι επισης σχεδον σιγουρος οτι θα παιξω 10-15 ωρες , πολυ πιθανον μετα απο 2-3 μηνες να το ξαναπαιξω σε hard και αυτο ειναι. Οπως τα uncharted , τα tomb raider , dmc κτλ... Διορθωστε με αν κανω λαθος σε αυτο. Οποτε αν τα βαλουμε κατω σε value for money το jedi σιγουρα δεν ειναι αυτο , οπως κ τα προαναφερομενα παιχνιδια. Το odyssey ομως ειναι. Απ ' την αλλη αγοραζεις μια premier origin συνδρομη για ενα μηνα κ κανεις τη δουλεια σου. 

  • Like 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 537
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μέχρι στιγμής το παιχνίδι ειναι πολύ ευχάριστο τρέχει και άψογα , ειναι style tomb raider και το γουστάρω εκτός των άλλων μεχρι στγιμής δεν φαίνεται να έχει ανούσια quest fetch κτλπ

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχοντας παίξει αρκετές ώρες το παιχνίδι η άποψή μου είναι ότι είναι απλά μέτριο.

Ενα μείγμα, GOW, sekiro, tomb raider αλλά μετριότατο μείγμα. Ενα παιχνίδι χωρίς απολύτως κανένα όραμα που ικανοποιεί απλά ένα τσεκ λιστ από εξαιρετικούς μηχανισμούς άλλων πολύ καλών παιχνιδιών. Τα saber upgrades κατά 90% cosmetic. Ενα υποτυπώδες skill tree, μέτρια block-riposte αντιγραφή του μαεστρικού Sekiro, ένα μέτριο στόρι, μέτριοι χαρακτήρες κτλ

Εαν είστε φαν του star wars(όπως εγώ) αγοράστε το. Θα περάσετε ωραία. Αν δεν είστε, δεν υπάρχει κανένας λόγος να το αγοράσετε. Υπάρχουν πολύ καλύτερα παιχνίδια για να δώσετε τα λεφτά σας.

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, odi83 είπε

Το χαμηλο score στο metacritic δεν μου λεει τιποτα , γιατι μπορω να φερω στον αντιλογο τις ψηλες βαθμολογιες που εχει παρει απο τους reviewers . Τα θυμωμενα και κακομαθημενα fan boys που ξερουμε καλα πως κ γιατι ριχνουν τις βαθμολογιες στο steam στο metacritic και αλλου γιατι για παραδειγμα η kassandra η' ο Αλεξιος δεν μπορουσαν να διατηρησουν το  ρολο του ομοφυλοφιλου στο legacy of the first blade , με αφηνουν αδιαφορο. Το κανενας δεν νοιαζεται επισης με αφηνει αδιαφορο αφου πολλοι παρα πολλοι οπως δειχνουν οι πωλησεις κ η συνεχης ενασχοληση της ubisoft με το παιχνιδι νοιαζονται. Οσον αφορα το jedi εννοειται θα το αγορασω καποια στιγμη συντομα γιατι αυτα ειναι τα παιχνιδια που παιζω και ειμαι σχεδον σιγουρος οτι θα μου αρεσει , αλλα ειμαι επισης σχεδον σιγουρος οτι θα παιξω 10-15 ωρες , πολυ πιθανον μετα απο 2-3 μηνες να το ξαναπαιξω σε hard και αυτο ειναι. Οπως τα uncharted , τα tomb raider , dmc κτλ... Διορθωστε με αν κανω λαθος σε αυτο. Οποτε αν τα βαλουμε κατω σε value for money το jedi σιγουρα δεν ειναι αυτο , οπως κ τα προαναφερομενα παιχνιδια. Το odyssey ομως ειναι. Απ ' την αλλη αγοραζεις μια premier origin συνδρομη για ενα μηνα κ κανεις τη δουλεια σου. 

Eπειδή τυγχάνει να έχω τερματήσει όλα τα παραπάνω παιχνίδια που ανέφερες και είμαι ήδη στο 50% του Jedi ένα έχω να σου πω.

Είσαι σωστός... Καλά για το Metacritic γελάω, κλασσικό παράδειγμα το Days Gone που το έθαψαν ενώ ήταν απίστευτο game.

Ελάχιστο έως καθόλου replay value με τα τωρινά δεδομένα πέρα του difficulty που αυτό ποτέ δε με τρέλαινε να παίξω ένα παιχνίδι ξανά μονο και μόνο για μεγαλύτερο challenge.

Ούτε μπορεί να αγγίξει το replay value του Odyssey και φυσικά τα χρήματα που θα δώσεις.

Είναι για να κάνεις 1 μήνα origin premier και με 15 ευρώ να ξεμπερδέψεις.

Να μη παρεξηγηθώ , μέχρι στιγμής το κατευχαριστιέμαι , όπως ακριβώς και το Uncharted 4 , μου μοιάζουν πολύ αυτά τα 2 παιχνίδια για κάποιο λόγο.

Εδώ έχει το τεράστιο + που είναι στον κόσμο του Star Wars με τα γνωστά σε όλους Holograms, Droids, Star Destroyers, και φυσικά το φωτόσπαθο.

Ειδικά απο τη στιγμή που ξεκλείδωσα το 2πλό φωτόσπαθο τύπου Darth Maul το παιχνίδι απογειώθηκε κάνω respawn τους εχθρους για να το ξαναχρησιμοποιήσω.

Χωρίς να το καταλάβω όμως έφτασα στο 50% σε παιχνίδι που βγήκε χθες, μαλλον πρέπει να χαλαρώσω γιατί θα τελειώσει πολύ γρήγορα.

Το συμπέρασμα είναι ότι σίγουρα αξίζει κάποιος να το παίξει, τα 45 ευρώ είναι υπερβολή απο τα κλειδάδικα, τα 60 ούτε καν το συζητώ, αλλά το origin premier  είναι πολύ καλή επιλογή ειδικά αν παίζεις και άλλους ΕΑ τίτλους...

  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το τερμάτισα κι εγώ στις 21 (σβήστε μία ώρα επειδή είχα μείνει σε ένα παζλ που δεν ήξερα ότι ήταν 4ο μέρος και έψαχνα για άλλο πράγμα σαν μκας :P ).

Κάπου προς την μέση είχα ψιλοβαρεθεί με κάποια πράγματα αλλά προς το τέλος, θεωρώ ότι το στόρυ ανέβασε και έγινε πιο ωραίο και "προσωπικό", αν και είχε κάτι Nu-Star Wars-isms που θεωρώ ότι λόγω Disney(you can guess)  ...μπορώ να πω ότι είχε πολύ ωραίο στόρυ.


Για gameplay, ναι, έχεις αρκετό κόσμο προς το τέλος επίσης κι εκτός από βλακείας προς το τέλος σε boss, δεν ένιωθα ότι θα πεθάνω εύκολα, σε σχέση με την αρχή που ήμουν πλέμπας. :PΙσχύει ότι το deflect system σε σχέση με του Sekiro είναι κάπως...off; Στο Sekiro ήξερες καλά πότε έκανες deflect, αλλά εδώ δεν φαινόταν εύκολα ή πότε μπορούσες (εκτός των unblockables). Edit: Έπαιζα στο normal, οπότε...μπορεί να έχετε άλλη άποψη. ^_^
Οι πίστες ήταν ωραίες και με αρκετό verticality.
H μουσική πολύ καλή, μπορεί να μην ήταν Williams, αλλά φαίνεται το tribute προς εκείνον στα όργανα και στο πώς χρησιμοποιούνται.

Γενικά το βρήκα πολύ solid single player, κάτι που είχαμε πολλά χρόνια να δούμε. Πιστεύω ότι ναι, όποιος είναι fan των Star Wars
, πρέπει να το παίξει κάποτε ή να το δει. Πάντως κι εγώ για 60 δεν θα το έλεγα (αυτή τη φορά πήγα με Premier), αλλά κάποια στιγμή με προσφορά, θα το τσιμπήσω για να μείνει στην συλλογή.

Επεξ/σία από GhostRiderLSOV
  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαφορετικοι τυποι gamer προσπαθουν εκατερωθεν να εξηγησουν σε διαφορετικους τυπους gamer με διαφορετικες εμπειριες  πραγματα που απο την οπτικη γωνια του καθενος ειναι σωστα..

Don't quote me on that plz οποιος καταλαβε τι γραφω καταλαβε ..

Παμε ρε παιδια παρακατω επιτελους βρηκα λιγο χρονο να κατσω να λιωσω και εγω ωραια ξεκινησε ο προλογος μολις κατεβηκα στον πρωτο πλανητη ωρα για καψιμο..

42 λεπτά πριν, GhostRiderLSOV είπε

Το τερμάτισα κι εγώ στις 21 (σβήστε μία ώρα επειδή είχα μείνει σε ένα παζλ που δεν ήξερα ότι ήταν 4ο μέρος και έψαχνα για άλλο πράγμα σαν μκας :P ).

Κάπου προς την μέση είχα ψιλοβαρεθεί με κάποια πράγματα αλλά προς το τέλος, θεωρώ ότι το στόρυ ανέβασε και έγινε πιο ωραίο και "προσωπικό", αν και είχε κάτι Nu-Star Wars-isms που θεωρώ ότι λόγω Disney(you can guess)  ...μπορώ να πω ότι είχε πολύ ωραίο στόρυ.


Για gameplay, ναι, έχεις αρκετό κόσμο προς το τέλος επίσης κι εκτός από βλακείας προς το τέλος σε boss, δεν ένιωθα ότι θα πεθάνω εύκολα, σε σχέση με την αρχή που ήμουν πλέμπας. :PΙσχύει ότι το deflect system σε σχέση με του Sekiro είναι κάπως...off; Στο Sekiro ήξερες καλά πότε έκανες deflect, αλλά εδώ δεν φαινόταν εύκολα ή πότε μπορούσες (εκτός των unblockables).
Οι πίστες ήταν ωραίες και με αρκετό verticality.
H μουσική πολύ καλή, μπορεί να μην ήταν Williams, αλλά φαίνεται το tribute προς εκείνον στα όργανα και στο πώς χρησιμοποιούνται.

Γενικά το βρήκα πολύ solid single player, κάτι που είχαμε πολλά χρόνια να δούμε. Πιστεύω ότι ναι, όποιος είναι fan των Star Wars
, πρέπει να το παίξει κάποτε ή να το δει. Πάντως κι εγώ για 60 δεν θα το έλεγα (αυτή τη φορά πήγα με Premier), αλλά κάποια στιγμή με προσφορά, θα το τσιμπήσω για να μείνει στην συλλογή.

Και οσο εσεις διαφωνουσατε ο Ghost το τελειωσε σαν πραγματικος gamer.. 😛

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το παιχνίδι βασικά είναι πολύ χαλαρό σαν gameplay και ο κόσμος του star wars με τα φωτόσπαθα κτλπ ειναι σταθερή αξία , για premier 15 euro αξίζει με 1000 και τώρα για full price κατ εμε με τίποτα.

Καιρό είχα να δω ομως ειδικά παιχνιδι που να έχει σχέση με την ea και να είναι καθαρά single player εμπειρία , μας έχουν λείψει.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Υπάρχουν οι πάγκοι που αναβαθμίζουν το droid, όπως σωστά αναφέρει ο optimus prime, επίσης κάποια μυστικά αυξάνουν force ή life εφόσον συγκεντρώσεις όλο το "σετ" και είναι και κάποια "κίτρινα" κιβώτια, που αυξάνουν τον αριθμό των stims (health packs) που μεταφέρει το droid άρα έχει πρόσβαση ο παίκτης από το ένα meditation point στο άλλο, οπότε ανανεώνονται και ξαναφυτρώνουν οι εχθροί.

Αυτά που έγραψα στο προηγούμενο μήνυμά μου εξακολουθούν να ισχύουν, το τέλος πλησιάζει κάτω από τις είκοσι ώρες, και σε αυτές θα πρέπει να υπολογίσω και τον επιεικώς ανεκδιήγητο τοίχο/puzzle σε μια περιοχή όπου χάθηκε άπειρη ώρα μέχρι να ξεπεραστεί το εμπόδιο 

Spoiler

Αναφέρομαι στη διαδρομή μέχρι το Tree of Origin, στον πλανήτη Kashyyk: αν δεν το έχετε περάσει ακόμη, οπλιστείτε με υπομονή.

Αν εξαιρέσουμε αυτό το ανεκδιήγητο "puzzle" και την αδυναμία των σχεδιαστών (των κατά τα άλλα πολύ όμορφα φτιαγμένων levels) να αξιοποιήσουν το νερό (μέχρι να συμβεί ένα πολύ συγκεκριμένο γεγονός, που και πάλι ελάχιστα αξιοποιεί τους τεράστιους όγκους νερού, γεγονός που αποδεικνύεται και από τις τουρμποπυρηνικές ταχύτητες κολύμβησης που παραχώρησαν στον πρωταγωνιστή, ώστε να μην πλατσουρίζει με τις ώρες), το μόνο σοβαρό τεχνικό θέμα είναι το "σκάλωμα" των αντιπάλων πίσω από πόρτες, γιατί ο πρωταγωνιστής "αρνείται" να μπει στον τομέα όπου έχουν οριστεί να κινούνται οι αντίπαλοι:

Έχουμε, δηλαδή, κάποιες γελοίες σκηνές όπου δέκα αντίπαλοι δεν μπουκάρουν στο ορθάνοιχτο ασανσέρ γιατί η "σκηνοθεσία" προέβλεπε ντου του παίκτη στο έξω χώρο, αυτό δεν συνέβη και έτσι δέκα storm troopers/scouts/purge warriors γυροφέρνουν σε απόσταση αναπνοής και μάλιστα -αν δεν κουνηθείς/κάνεις χρήση δύναμης- απορούν που κρύφτηκε ο εισβολέας ή σε "χλευάζουν" που το έβαλες στα πόδια και κάποια στιγμή σβήνει κι αυτή η ρουτίνα και κάνουν να επιστρέψουν στα πόστα τους (θαυμάσια ευκαιρία για επίθεση στα νώτα).

Γενικά, είναι καλοφτιαγμένο, με έξυπνα levels, αρκετές εκπλήξεις μεγάλες και μικρές, αναφορές στο SW canon, guest stars, ωραίους χαρακτήρες, όμορφους κόσμους, αλλά πολύ σιδηρόδρομος.

Οι μάχες, παρά τη γελοία συμπεριφορά κάποιες φορές των αντιπάλων, είναι καλές, οι κινήσεις πειστικές και, συνολικά, ενισχύθηκε η αίσθησή μου πως υπάρχουν οι βάσεις για κάτι εξαιρετικό, αρκεί να τολμήσουν οι developers (και να πάρουν το οκ από τους "μεγάλους", προφανώς) να τα αξιοποιήσουν όλα αυτά τα στοιχεία σε ένα παιχνίδι με περισσότερη ελευθερία κινήσεων, περισσότερες αποστολές, εξερεύνηση και αλληλεπίδραση με τον καλοσχεδιασμένο κόσμο.

Ως έχει, δεν είναι παιχνίδι των 60 ευρώ, με καμία δύναμη.

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Στα τεχνικά που πράγματι το ΑΙ μερικές φορές λέει ένας stormtrooper "He's running away!", ενώ σε καλύπτει οπτικά ένας άλλος και κάνεις 2 βήματα στο πλάι.

Εμένα αυτό που μου φάνηκε ιδιαίτερα τσαπατσούλικο χωρίς αιτία, είναι τα κουτιά κάτω από το νερό στα οποία δεν μπαίνει μέσα ο BD-1 (δεν κάνει animation ή κάτι), αλλά το κουτί "χορεύει" όπως όταν έχει μπει μέσα και ο Cal ρωτάει τον BD-1 τι βρήκε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Nαι, κι αυτό, πολύ σωστή επισήμανση.

Γενικά, το νερό δείχνει σαν afterthought, τελείως, το βάλανε απλά για να μπει, δεν έχει καμία ουσιαστική αξία. 

Εντάξει, κάπου στη ζούγκλα είδα και το μοντέλο του χαρακτήρα να "μπαίνει"ως τα καλάμια μέσα σε λοφίσκο

Spoiler

εκεί κοντά στα ανθρωποφάγα φυτά

αλλά σε τόσο μεγάλο παιχνίδι αυτό είναι πταίσμα, γενικά είναι πολύ σταθερό και καλοφτιαγμένο. Έτρεξε απροβλημάτιστα με την πρώτη, ώρες παιχνιδιού χωρίς να σε πετάξει, να σου κάνει κορδέλες κτλ. 

Σε αυτό το κομμάτι είναι πάρα πολύ καλό, αρπαχτή σίγουρα δεν είναι, αλλά μπορούσε να είναι ορόσημο και, για μένα, είναι απλά "εντάξει". KoTOR με αυτά τα στοιχεία, θα ήταν κανονική ταινία, με εγγυημένη θέση στην ιστορία του gaming. Θυμάστε τον πρώτο πλανήτη-ορυχείο; Το μυστήριο της Κρέια, τόσα και τόσα πράγματα να κάνεις... Με αυτά τα assets, και ένα pause για να σετάρεις αλληλουχία κινήσεων...

Εδώ, έχεις τρεις δυνάμεις (slow/push/pull με τη σειρά που τα είδα εγώ)και σε κρατάει πίσω τεχνητά, αργώντας να σου αποκαλύψει τις δυνάμεις.

Ας πούμε, Greedfall ή RDR2 εύκολα φαντάζομαι δεύτερο playthrough, για διαφορετική προσέγγιση κάποιων καταστάσεων. Στο Fallen Order, δύσκολα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eλπίζω να έχει και συνέχεια η προσπάθεια της Respawn και να μη μείνουμε σε αυτό μόνο το παιχνίδι, το τελειώνω και γω δυστυχώς σε λίγο... Δε κρατήθηκα...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...