Προς το περιεχόμενο

Μισθος και φορος


christano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σε ολους,

Θα ηθελα τις γνωσεις καποιου λογιστη. Θελω να ζητησω αυξηση αλλα δεν ξερω ποσο να ζητησω ωστε να μν ανεβω κλιμακα στον φορο εισοδηματος. Ο τωρινος μικτος μισθος μου ειναι 1220 ευρω.  Σκεφτομουν να τους ζητησω 1200 καθαρα. Ποσα να ζητησω ωστε να ειμαι στο οριο της χαμηλοτερης κλιμακας. Ειμαι αγαμος. Ελπιζω να εγινα κατανοητος. Οποια αλλη πληροφορια χρειαζεται πειτε μου!

Σας ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, christano είπε

Καλησπερα σε ολους,

Θα ηθελα τις γνωσεις καποιου λογιστη. Θελω να ζητησω αυξηση αλλα δεν ξερω ποσο να ζητησω ωστε να μν ανεβω κλιμακα στον φορο εισοδηματος. Ο τωρινος μικτος μισθος μου ειναι 1220 ευρω.  Σκεφτομουν να τους ζητησω 1200 καθαρα. Ποσα να ζητησω ωστε να ειμαι στο οριο της χαμηλοτερης κλιμακας. Ειμαι αγαμος. Ελπιζω να εγινα κατανοητος. Οποια αλλη πληροφορια χρειαζεται πειτε μου!

Σας ευχαριστω.

Εισόδημα από Μισθωτές Υπηρεσίες- Συντάξεις – Ατομική επιχειρηματική δραστηριότητα

Ύψος Εισοδήματος

Ποσοστό φόρου

0-20.000 Ευρώ

22%

20.000-30.000 Ευρώ

29%

30.000-40.000 Ευρώ

37%

Άνω των 40.000 Ευρώ

45%

 

Τα ποσά αναφέρονται σε καθαρά προ φόρων, δηλαδή χωρίς τις κρατήσεις ΙΚΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ερώτημα, το θεωρώ άτοπο! Μπορείς να ζητήσεις αύξηση και δεν θα ζητήσεις επειδή η εφορία θα πάρει κάτι παραπάνω!

ΥΓ. Ο φόρος πάει ανά κλιμάκιο, χωριστά!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^ Σωστό αυτό, όσο περισσότερα τα μεικτά τόσο περισσότερα και τα καθαρά λόγω κλιμακωτής φορολόγησης. Υπέθεσα πως υπάρχει κάποιος άλλος λόγος που απλά δε θέλει να περάσει τη μικρότερη κλίμακα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, GREGORYMO είπε

Το ερώτημα, το θεωρώ άτοπο! Μπορείς να ζητήσεις αύξηση και δεν θα ζητήσεις επειδή η εφορία θα πάρει κάτι παραπάνω!

ΥΓ. Ο φόρος πάει ανά κλιμάκιο, χωριστά!!

 

7 ώρες πριν, antonl είπε

^ Σωστό αυτό, όσο περισσότερα τα μεικτά τόσο περισσότερα και τα καθαρά λόγω κλιμακωτής φορολόγησης. Υπέθεσα πως υπάρχει κάποιος άλλος λόγος που απλά δε θέλει να περάσει τη μικρότερη κλίμακα.

Ευχαριστω για την απαντηση! Μα αν αλλαξω κλιμακα πχ για 100 ευρω (για μικρο ποσο δλδ), δεν θα πληρωσω παραπανω λεφτα στην εφορια? Πχ για 1237 θα πληρωσω 22% ενω για 1250 θα πληρωσω 29%, 13 ευρω διαφορα αλλα στον φορο θα πληρωσω πολυ παραπανω επειδη περασα στην επομενη κλιμακα για λιγο. Δηλαδη με το ερωτημα μου ηθελα να δω ποιο ειναι το ανωτερο οριο για την κλιμακα που ειμαι! 

 

 

8 ώρες πριν, SB_1957 είπε

Εισόδημα από Μισθωτές Υπηρεσίες- Συντάξεις – Ατομική επιχειρηματική δραστηριότητα

Ύψος Εισοδήματος

Ποσοστό φόρου

0-20.000 Ευρώ

22%

20.000-30.000 Ευρώ

29%

30.000-40.000 Ευρώ

37%

Άνω των 40.000 Ευρώ

45%

Τα ποσά αναφέρονται σε καθαρά προ φόρων, δηλαδή χωρίς τις κρατήσεις ΙΚΑ.

 

7 ώρες πριν, antonl είπε

Οπότε ως τα 1.237 καθαρά/μήνα, με 14 μισθούς και χωρίς άλλα εισοδήματα, είσαι καλά (αν δεν αλλάξουν οι κλίμακες). link

asdasdadfa.png.35fd93f4dedeaa1c8febff3994200ccc.png

Ευχαριστω για την απαντηση! Τα ειδα αυτα απλα δεν ηξερα το ποσο που ελεγε σε ποιο μισθο αναφεροταν (καθαρο μικτο). 

Επεξ/σία από christano
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, christano είπε

Ευχαριστω για την απαντηση! Μα αν αλλαξω κλιμακα πχ για 100 ευρω (για μικρο ποσο δλδ), δεν θα πληρωσω παραπανω λεφτα στην εφορια? Πχ για 1237 θα πληρωσω 22% ενω για 1250 θα πληρωσω 29%, 13 ευρω διαφορα αλλα στον φορο θα πληρωσω πολυ παραπανω επειδη περασα στην επομενη κλιμακα για λιγο. Δηλαδη με το ερωτημα μου ηθελα να δω ποιο ειναι το ανωτερο οριο για την κλιμακα που ειμαι! 

Αν το εισόδημα σου είναι πχ 21.000€ τότε δεν θα πληρώσεις φόρο εισοδήματος 29% για όλο το ποσό, θα πληρώσεις 22% για τα πρώτα 20.000€ και 29% για τα επόμενα 1.000€

32 λεπτά πριν, christano είπε

Ευχαριστω για την απαντηση! Τα ειδα αυτα απλα δεν ηξερα το ποσο που ελεγε σε ποιο μισθο αναφεροταν (καθαρο μικτο). 

Ο φόρος ΠΑΝΤΑ υπολογίζεται στα μικτά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Ο φόρος ΠΑΝΤΑ υπολογίζεται στα μικτά.

Ο φόρος πάντα υπολογίζεται στα καθαρά, οι εισφορές δεν γίνεται να φορολογούνται 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, logistoulis είπε

Ο φόρος πάντα υπολογίζεται στα καθαρά, οι εισφορές δεν γίνεται να φορολογούνται 

Μάλλον ένας από τους δυο μας δεν έχει πιει καφέ ακόμα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ναι η αλήθεια είναι ότι ακόμα κοιμάμαι παρότι έχω κατεβάσει ήδη τον πρώτο

 

παρόλα αυτά είναι χαραγμένο στο βάθος του μυαλού ότι πριν υπολογίσεις τον όποιο φόρο, βγάζεις το ικα από τη μέση ,μικτές αποδοχές επί 0.84 για τους περισσότερους υπαλλήλους με πακέτο ικα 101 και μετά συνεχίζεις τους υπόλοιπους υπολογισμούς 

 

edit αν ίσχυε αυτό που λες, όσοι παίρνουν τον βασικό μισθό θα είχαν φμυ αφού 650*14=9100

 

αλλά δεν έχουν γιατί 546*14= 7644, που είναι ακόμα αφορολόγητο 

Επεξ/σία από logistoulis
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, logistoulis είπε

ναι η αλήθεια είναι ότι ακόμα κοιμάμαι παρότι έχω κατεβάσει ήδη τον πρώτο

παρόλα αυτά είναι χαραγμένο στο βάθος του μυαλού ότι πριν υπολογίσεις τον όποιο φόρο, βγάζεις το ικα από τη μέση ,μικτές αποδοχές επί 0.84 για τους περισσότερους υπαλλήλους με πακέτο ικα 101 και μετά συνεχίζεις τους υπόλοιπους υπολογισμούς 

edit αν ίσχυε αυτό που λες, όσοι παίρνουν τον βασικό μισθό θα είχαν φμυ αφού 650*14=9100

αλλά δεν έχουν γιατί 546*14= 7644, που είναι ακόμα αφορολόγητο 

Έχεις δίκιο, έπρεπε να κατεβάσω και τον δεύτερο για να το καταλάβω. Είχα στο μυαλό μου στη σύμβαση που υπογράφει ο εργαζόμενος, στην οποία αναφέρονται τα μικτά.

Επεξ/σία από Joshua21
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Joshua21 είπε

Αν το εισόδημα σου είναι πχ 21.000€ τότε δεν θα πληρώσεις φόρο εισοδήματος 29% για όλο το ποσό, θα πληρώσεις 22% για τα πρώτα 20.000€ και 29% για τα επόμενα 1.000€

Ο φόρος ΠΑΝΤΑ υπολογίζεται στα μικτά.

Αα καταλαβα! Εγω νομιζα ολο το ποσο φορολογειται στην κλιμακα που εισαι! Οκ σας ευχαριστω! Αρα δεν εχει σημασια ζηταω οσα θελω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

απλά όσο ανεβαίνει ο μισθός τόσο αυτά που βγάζεις παραπάνω τα μοιράζεσαι με το κράτος υπάρχουν σενάρια που σου σου παίρνει πάνω από τα μισα  από ένα επίπεδο και πάνω (πχ αν είσαι στη κλίμακα του 45% μαζί με 9-10% αλληλεγγύη πάνω από τα μισά πάνε απευθείας στο κράτος)

 

επίσης να υπολογίσεις και την αλληλεγγύη, η οποία πλέον επίσης πάει κλιμακωτά, παλιά ανάλογα το που ήσουν επιβαλλόταν σε όλο το ποσό, τώρα πάει όπως ο φόρος σε κάθε κλιμάκιο ξεχωριστά 

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτό έλειπε, να παίρνεις λιγότερα στην τσέπη επειδή ο εργοδότης σου έδωσε αύξηση!!!

Ποτέ δεν ξέρεις, όμως... Καλά κάνεις και ρωτάς. Στη χώρα που πλεον αρκετούς τους συμφέρει περισσότερο να φαίνονται άνεργοι παρά να δουλεύουν, παιζει και να μην τα έχουμε δει όλα ακόμα.

Επεξ/σία από dtzgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dtzgr είπε

  Στη χώρα που πλεον αρκετούς τους συμφέρει περισσότερο να φαίνονται άνεργοι παρά να δουλεύουν, παιζει και να μην τα έχουμε δει όλα ακόμα.

κάτι λαμόγια που είναι νόμο κατσέλη, ή τους ζητάει διατροφή η σύζυγος για τα κουτσούβελα που αμόλυσαν πριν χωρίσουν ακούνε ένσημα και βγάζουν σπυράκια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...