Προς το περιεχόμενο

Μεταξύ δύο laptops, αγορά από Ελλάδα λογω τιμολογίου και επιστροφής ΦΠΑ ....Ποιό;;;


Green Dragon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σε όλους! Χρειάζομαι να προτείνω στον αδελφό μου ένα ποιοτικό laptop για απλή καθημερινή χρήση - όχι παιχνίδια ή απαιτητικά προγράμματα. Θα αγοραστεί με τιμολόγιο και γιαυτό θέλω μόνο Ελλάδα, λόγω επιστροφής ΦΠΑ.

Έχουμε ξεχωρίσει 2 και η απόφαση θα παρθεί με βάση ποιότητα κατασκευής, ποιότητα οθόνης, αξιοπιστία, ευκολία αναβάθμισης, αν χρειαστεί. Πρόκιεται για τα:

1...... https://www.plaisio.gr/desktop-laptop/laptops/all-laptops/Lenovo-330s--15arr-Laptop-Ryzen-5-3500u4-Gb128-Gbradeon-Vega-8.htm 

    IPS οθόνη, ryzen 5 + vega 8, 128gb M2 nvme   και βγαίνει στα 330 ευρώ.

2...... https://www.plaisio.gr/desktop-laptop/laptops/all-laptops/HP-15--Da1005nv-Laptop-Core-I5-8265u4-Gb128gb-Ssd-1tb-Hddgeforce-Mx110-2-Gb.htm

     FHD οθόνη, Intel I5 8265u, GForce MX110, 128 GB M2 nvme  + 1 TB HDD και βγαίνει στα 380 ευρώ.

Αν μπορείτε να μου πείτε ποιό να διαλέξω και δυό λόγια για την επιλογή σας.

Ευχαριστώ!.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Green Dragon είπε

Καλημέρα σε όλους! Χρειάζομαι να προτείνω στον αδελφό μου ένα ποιοτικό laptop για απλή καθημερινή χρήση - όχι παιχνίδια ή απαιτητικά προγράμματα. Θα αγοραστεί με τιμολόγιο και γιαυτό θέλω μόνο Ελλάδα, λόγω επιστροφής ΦΠΑ.

 

μπορεις να το παρεις με απαλαγη φπα και οχι με συμψηφισμο φπα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, slk200gr είπε

μπορεις να το παρεις με απαλαγη φπα και οχι με συμψηφισμο φπα

Εννοείς κατευθείαν απαλλαγή φπα, στο ταμείο στο κατάστημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Green Dragon είπε

Εννοείς κατευθείαν απαλλαγή φπα, στο ταμείο στο κατάστημα;

ναι ,φροντισε να εχεις τα χαρτια που θελουν (παρτους τηλ να σου πουν ποια ειναι ,δεν ειναι τιποτα)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, ZAKKWYLDE είπε

Στο Πλαίσιο γενικά είναι πολυ εύκολο, νομίζω εμένα μου είχαν κάνει μόνο με το ΑΦΜ, πάρτους ένα τηλ πάντως.

οχι θελει και ενα χαρτι απο το taxisnet

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/4/2019 στις 11:53 ΠΜ, Green Dragon είπε

Καλημέρα σε όλους! Χρειάζομαι να προτείνω στον αδελφό μου ένα ποιοτικό laptop για απλή καθημερινή χρήση - όχι παιχνίδια ή απαιτητικά προγράμματα. Θα αγοραστεί με τιμολόγιο και γιαυτό θέλω μόνο Ελλάδα, λόγω επιστροφής ΦΠΑ.

Έχουμε ξεχωρίσει 2 και η απόφαση θα παρθεί με βάση ποιότητα κατασκευής, ποιότητα οθόνης, αξιοπιστία, ευκολία αναβάθμισης, αν χρειαστεί. Πρόκιεται για τα:

1...... https://www.plaisio.gr/desktop-laptop/laptops/all-laptops/Lenovo-330s--15arr-Laptop-Ryzen-5-3500u4-Gb128-Gbradeon-Vega-8.htm 

    IPS οθόνη, ryzen 5 + vega 8, 128gb M2 nvme   και βγαίνει στα 330 ευρώ.

2...... https://www.plaisio.gr/desktop-laptop/laptops/all-laptops/HP-15--Da1005nv-Laptop-Core-I5-8265u4-Gb128gb-Ssd-1tb-Hddgeforce-Mx110-2-Gb.htm

     FHD οθόνη, Intel I5 8265u, GForce MX110, 128 GB M2 nvme  + 1 TB HDD και βγαίνει στα 380 ευρώ.

Αν μπορείτε να μου πείτε ποιό να διαλέξω και δυό λόγια για την επιλογή σας.

Ευχαριστώ!.

Θα επελεγα το Lenovo κυρίως λογω IPS οθόνης

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, HPPRO είπε

Θα επελεγα το Lenovo κυρίως λογω IPS οθόνης

 

1 λεπτό πριν, Dr.Tesla είπε

Αν για τον οποιοδήποτε λόγο θες καλη μπαταρια , ξεχνας ryzen. 

Απο εκει και περα , δες να εχει ips οθονη

Τα είδα και τα δύο. Η IPS οθόνη τελικά κάνει μεγάλη διαφορά. Και μάλλον από εδώ και πέρα θα το βάζω σαν βασικό κριτήριο επιλογής. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Επίσης αν η εταιρεία στην οποία θα κοπεί το τιμολόγιο έχει ενεργές ενδοκοινοτικές συναλλαγές, μπορείς να αγοράσεις από όλα τα ευρωπαϊκά amazon χωρίς ΦΠΑ ( αρκεί το λάπτοπ να είναι sold & dispatched by Amazon). Κάτι το οποίο θα σου δώσει λίγο μεγαλύτερη ποικιλία και σε κάποιες περιπτώσεις πολύ καλύτερες τιμές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...