Προς το περιεχόμενο

Γνώμη για υλοποίηση δικτύου σε οικία.


Dare-Devil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα! Άσχετος (σχεδόν) εδώ ! 😋

Θα ήθελα την γνώμη σας για την παρακάτω υλοποίηση δικτύου που σκέφτομαι:

Έχω VDSL  (καμπινάτο) 100/10 mbps της Wind . 
Το ρούτερ που μου έδωσαν είναι το ZTE zxhn h268n  https://www.wind.gr/files/1/Wind_v2/supportFixed/ZTE_H268N/ZXHN_H268N_datasheet.pdf
Έχει θύρα WAN. Η τηλεφωνία είναι μέσω VOIP . 

Παρ όλα αυτά έχω ένα modem/router ASUS DSL-AC56U https://www.asus.com/Networking/DSL-AC56U/ που υποστηρίζει VDSL όχι όμως VOIP το οποίο είναι εξαιρετικό και σκέφτομαι να το βάλω μπροστά απο το ZTE  και το ZTE να διαχειρίζεται ΜΟΝΟ την VOIP όπως διάβασα σε έναν οδηγό για το πώς γίνεται αυτό.

Aπό το ASUS router θα φεύγει δεύτερο LAN καλώδιο (υπάρχει ήδη εγκατάσταση cat 6) όπου θα πηγαίνει σε έναν απομακρυσμένο χώρο με 4 συσκευές  (3 PC και μία τηλεόραση smart) οπότε σκέφτομαι να αγοράσω ένα Router για αυτό το σκοπό  (switch όχι διότι θέλω αυτός ο χώρος να έχεις άριστο wi-fi σήμα οπότε router με wi-fi)  . 

Αρα συνοψίζω: Εχουμε το ASUS modem/router  πάνω στην VDSL γραμμή και το ZTE της wind συνδεδεμένο πάνω στο ASUS και ενεργοποιημένο το WAN (του ZTE) για να έχουμε VOIP .Επιπλέον Aπο το ASUS θα φεύγει καλώδιο προς απομακρυσμένο χώρο και θα καταλήγει σε κάποιο router (με wi-fi) που θα αγοράσω . 

Θα ήθελα να μου πειτε, θα πρέπει να έχω απενεργοποιημένο το NAT και το DHCP στο ZTE και στο ρούτερ που θα αγοράσω  ή δεν θα υπάρχει θέμα με διπλό ΝΑΤ; (είμαι άσχετος με τα δίκτυα αλλά το παλεύω )

Η υλοποίηση του δικτύου που σκέφτομαι είναι περίπλοκη ; Θα δημιουργήσει καθυστερήσεις στο δίκτυο; Προτείνετε κάτι άλλο ;

Ευχαριστώ προκαταβολικά.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O οδηγός που αναφέρεσαι αφορά σύνδεση και τηλεφωνία OTE. Υπάρχει μεγάλη διαφορά με την αντίστοιχη υπηρεσία της Wind.

Η VoIP τηλεφωνία του ΟΤΕ λειτουργεί στο ίδιο VC (σύνδεση) με αυτή για το διαδίκτυο. Σε Wind και Vodafone λειτουργούν σε διαφορετικό VC και μάλιστα αυτό της τηλεφωνίας είναι Bridged. Οπότε πρέπει να βρεις έναν τρόπο να μεταφέρεις αυτή την σύνδεση από το Asus στο ZTE. Δες έναν οδηγό πάλι στην Wind αλλά με άλλες συσκευές.

Η άλλη λύση είναι να βάλεις το ΖΤΕ στην γραμμή και να αλλάξεις την κλήση ΡΡΡ που έχει για την σύνδεση στο διαδίκτυο, από ΡΡΡοΕ σε Bridge. Μετά απλά το Asus από πίσω θα λειτουργεί ως κύριο router κάνοντας κλήση ΡΡΡοΕ με τα σωστά credentials. Η τηλεφωνία θα εξακολουθεί να λειτουργεί στο ΖΤΕ και δεν θα πειράξεις καθόλου τις ρυθμίσεις της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...
Στις 16/4/2019 στις 4:31 ΜΜ, jkoukos είπε

O οδηγός που αναφέρεσαι αφορά σύνδεση και τηλεφωνία OTE. Υπάρχει μεγάλη διαφορά με την αντίστοιχη υπηρεσία της Wind.

Η VoIP τηλεφωνία του ΟΤΕ λειτουργεί στο ίδιο VC (σύνδεση) με αυτή για το διαδίκτυο. Σε Wind και Vodafone λειτουργούν σε διαφορετικό VC και μάλιστα αυτό της τηλεφωνίας είναι Bridged. Οπότε πρέπει να βρεις έναν τρόπο να μεταφέρεις αυτή την σύνδεση από το Asus στο ZTE. Δες έναν οδηγό πάλι στην Wind αλλά με άλλες συσκευές.

Η άλλη λύση είναι να βάλεις το ΖΤΕ στην γραμμή και να αλλάξεις την κλήση ΡΡΡ που έχει για την σύνδεση στο διαδίκτυο, από ΡΡΡοΕ σε Bridge. Μετά απλά το Asus από πίσω θα λειτουργεί ως κύριο router κάνοντας κλήση ΡΡΡοΕ με τα σωστά credentials. Η τηλεφωνία θα εξακολουθεί να λειτουργεί στο ΖΤΕ και δεν θα πειράξεις καθόλου τις ρυθμίσεις της.

Καλησπέρα κι από εμένα...

Ωραία αυτά που λες, υπάρχει κάπου κάποιο οδηγός για το h268n και το ac56u, έχει πέσει πουθενά το μάτι σου. Βρήκα κάποιους online, πήγα να κάνω κάποιες δοκιμές, αλλά δεν μπορεί να συγχρονίσει το asus με τίποτα! Έχω ξεμείνει από ιδέες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 30/05/2020 at 01:02, ntemek said:

Καλησπέρα κι από εμένα...

Ωραία αυτά που λες, υπάρχει κάπου κάποιο οδηγός για το h268n και το ac56u, έχει πέσει πουθενά το μάτι σου. Βρήκα κάποιους online, πήγα να κάνω κάποιες δοκιμές, αλλά δεν μπορεί να συγχρονίσει το asus με τίποτα! Έχω ξεμείνει από ιδέες...

αν κανεις κλήση pppoe το asus δεν θα συγχρονισει αλλα θα παιζει ως router

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 hours ago, poulinos said:

αν κανεις κλήση pppoe το asus δεν θα συγχρονισει αλλα θα παιζει ως router

Έχω ακολουθήσει όλες τις οδηγίες που έχω βρει, αλλά δεν...βέβαια δεν έχω βρει ακόμα οδηγό ακριβώς για αυτό το συνδυασμό, με ακριβείς ρυθμίσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...