Προς το περιεχόμενο

Τρελές ιστορίες από τρελούς πελάτες


Paris777

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ιστορία όχι από πελάτη αλλά από συνάδερφο στην δουλειά.

 

Παλιά σε αλυσίδα συναρμολόγησης υπολογιστών.Περίοδος γιορτών,χαμός απο παραγγελίες pc, το τμήμα ήταν στην τσίτα.

Η φάση ήταν ότι δεν φεύγαμε αν δεν τελείωναμε τις παραγγελίες(με υπερωρίες κλπ βέβαια).

Η ώρα είχε πάει 12 το βράδυ και είχαμε ξεκινήσει βάρδια από τις 12 το πρωί.Είμασταν στα μαζέματα λοιπόν με έναν μόνο τεχνικό να συναρμολογεί το τελευταίο pc ώστε να κλείσει το τμήμα να πάμε σπίτια μας.Σχετικά ζόρικο Pc με υδροψήξεις και άλλα ωραία.Ενώ εμείς μαζεύαμε ο ελεκτής ,δηλαδή ο άνθρωπος που ρίχνει την τελευταία ματιά ότι όλα έχουν μπει σωστά(από βίδες μέχρι drivers) να πειράζει τον τεχνικό σε στύλ:

-Άντε μλκ όλο το τμήμα εσένα περιμένει,τελειώνε να φύγουμε και άλλα τέτοια.

Με τα πολλά τελειώνει το pc και το δίνει στον ελεκτή.

Το Pc χωρίς καπάκια για να ελεχθέι και ο τεχνικός αποφασίζει να "πάρει το αίμα του πίσω" και αρχίζει την ίδια καζούρα στον ελεκτή(άντε τελείωνε κλπ)

Πάνω στο πείραγμα λοιπόν του πετάει μια βίδα.Σκάει λοιπόν η βίδα στον ελεκτή,κάνει γκελ και μπαίνει μέσα στο pc και πάει και καρφώνεται ανάμεσα στο κούμπωμα του pci-e με την μητρική.

Ακούγεται ένα ΤΣΑΦ,σβήνει το Pc και μυρίζει καμμένο!!!!

--------------------------------------------------------------------------ΗΣΥΧΙΑ--------------------------------------------------------------------

(Ε:ελεκτής,Υ:υπεύθυνος,Τ:τενχικός) 

Ελεκτής σε έξαλλη κατάσταση:

-ΕΙΣΑΙ ΜΛΚΑΣΣΣΣΣΣ ΤΙ ΕΚΑΝΕΣ ΤΑ Γ#$*@#ΜΗΣΕΣ ΟΛΑ

Ο τενχικός σε κατάσταση ΣΟΚ με τρεμάμενη φωνή:ΕΕΕΕΕ.........απλά θα βραχυκυκλωσε.........βγάλτο από το ρεύμα για λίγο......εεεεε.....θα πάρει....να το δω εγώ μήπως;;;;

-ΤΙ ΛΕΣ ΡΕ ΜΛΚΑΑΑΑΑ ΜΥΡΙΖΕΙ ΚΑΜΕΝΟ ΤΟ ΕΚΑΨΕΣ.ΘΑ ΜΕΙΝΟΥΜΕ ΕΔΩ ΕΞΑΙΤΙΑΣ ΣΟΥ ΝΑ ΒΡΟΥΜΕ ΤΙ ΚΑΗΚΕ.&%#^&#%&#%#%*(%*&%#&

Σκάει και ο υπεύθυνος του τμήματος που άκουγε τις φώνες.

Υ:Τι πάθατε εδώ;

Ε:ΝΑ Ο ΜΛΚΣ ΕΡΙΞΕ ΜΙΑ ΒΙΔΑ ΚΑΙ ΤΟ ΕΚΑΨΕ.ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ pC.ΔΕΝ ΘΑ ΦΥΓΟΥΜΕ ΠΟΤΕ ΑΠΟ ΔΩΩΩΩΩΩΩΩ

Υ τον κοιτάει με βλέμμα απορίας:ΕΙΣΑΙ ΧΑΖΟΣ;;;;;;;;;;;;;;

Τ:ΡΕ συ Υ μια πλάκα κάναμε............εεε δεν το θελα..........και να ο Ε κουνήθηκε και εκανε γκελ η βιδα.........Δεν νομίζω να κάηκε πάντως το έχω ξαναδεί!!!!

Υ:ΤΙ ΛΕΣ ΡΕ ΜΥΡΙΖΕΙ ΟΛΟΣ Ο ΟΡΟΦΟΣ ΚΑΜΜΕΝΟ ΕΛΑ ΝΑ ΔΕΙΣ ΕΔΩ ΜΑΥΡΙΣΕ Η ΠΛΑΚΕΤΑ,ΠΑΛΙΟ ΜΛΚ,ΟΛΟ ΜΛΚΙΕΣ ΚΑΝΕΤΕ!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Τελικά εμείς φύγαμε αφού είχαμε μαζέψει.Μέχρι να φύγουμε ακόμα καντήλια του κατεβάζανε.Την επόμενη μέρα μάθαμε ότι φύγανε 2 ώρες μετά,γιατί έπρεπε να βρουν τι κάηκε,να παραγγείλουν το ανταλακτικό,να λύσσουν όλο το pc(υδροψήξεις κλπ).Μέσα σε όλο αυτό καθυστέρησαν και τους αποθηκάριους γιατί έπρεπε να είναι κάποιος αναμονή να ρίξει το ανταλακτικό και να παραλάβει το έτοιμο Pc για δρομολόγηση.

Το επομένο πρωί όλοι του πετάγαν βίδες.🤣

Επεξ/σία από nemesiskp
  • Like 6
  • Sad 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

7 ώρες πριν, pontez2 είπε

Δεν είναι ιστορία πελάτη αλλά πιστεύω οτι κολλάει περισσότερο εδώ.

Χωρις πολλές λεπτομέριες για το που και πως, Οδηγός σε παπάκι και οδηγός αυτοκινήτου βρίζονται για 4 φανάρια. Ο παπάκιας, χώνεται για να τον κάνει να σταματήσει ώσπου σε κάποια φάση κάνουν και οι δύο στην άκρη και κατεβαίνουν για να πιαστούν στα χέρια.

Τρώει μια σφαλιάρα ο ένας, ανταποδίδει ο άλλος, σπάει με κάποιο τρόπο η αλυσίδα με τον σταυρό του ενός

-Ρε π@π@ρ@, μου έσπασες τον σταυρό.

-Για πρόσωπο πήγαινα

-Ξύλο είπαμε να παίξουμε όχι να χαλάσουμε τα πράγματά μας.

- Εντάξει έλα να δουμε αν φτιάχνεται....

Η σκηνή τελειώνει με τον παπάκια να προσπαθεί να φτιάξει τον σταυρό και ο οδηγός να κλαίγεται οτι ειναι δώρο από τη συγχωρεμένη τη μάνα του. Αποδεικνύεται οτι ο παπάκιας ειναι ασφαλιστής και ξεκινάνε κουβέντα για ασφάλειες πολυτιμων αντικειμένων κτλ κτλ

Δεν έκατσα να δω τη συνέχεια αλλά ειμαι σίγουρος οτι του πούλησε ασφάλεια...

Γέλάω ακόμα! Σαν σκετσακι από το ΑΜΑΝ ήταν!!!

 

Από το αεροδρόμιο: Έρχεται νεαρός που έχασε το αεροπλάνο επειδη ήρθε με τρενο απο άλλη περιοχή και κλασσικά είχε καθυστέρηση. Θέλει να φύγει οπωσδήποτε Γερμανία, καθώς έχει κανονίσει συνετευξη για δουλειά (πολύ σοβαρή δουλεια σε πολύ σοβαρή εταιρεία) την επόμενη μέρα, και φυσικά το εισιτηριο για την επόμενη πτήση είναι ήδη πολύ ακριβό, δηλαδή από 60 ευρω που το είχε δώσει για την πτήση που έχασε, τώρα κάνει κάπου 350. Κλασικά εξηγώ ότι δε θα το βρει φθηνότερα και θα αυξηθεί κι άλλο.   Δεν αγοράζει , και λέει πως θα έρθει σε λίγο. Θεωρώ λοιπόν ότι θα πάει να ρωτήσει σε άλλες εταιρείες η θα το αγοράσει μόνος του μέσω κινητου. Και τον βλέπω να πηγαίνει στο εστιατόριο, να παραγγέλνει μία μεριδα (πανακριβο και κακής ποιότητας) πιάτου ημέρας και να χαζέυει τα αεροπλάνα! Εν τω μεταξύ το εισιτήριο ανεβαίνει συνεχώς κι εγώ αρχίζω να αγχώνομαι γιατί βλέπω να χάνει και τη συνεντευξη. Πηγαινω λοιπόν και του λέω πως αν θέλει να είναι στον προορισμό του εγκαίρως πρέπει να αποφασίσει τι θα κάνει γιατί στο τέλος δε θα έχει εισιτηριο καν.

-Π Αχ, έχω βρει ενα πολύ καλό Αirbnb στη Γερμανία , κοίτα (μου δειχνεί φωτό! από ένα κλασικό διαμέρισμα ΑirBnB), τι στυλάτο και φθηνό, μόνο 70 ευρώ. 

-Ε Ναι αλλά το εισιτήριο είναι ήδη πανακριβο (είχε πια 600 ευρώ!) αν θέλετε να πετάξετε πρέπει να αποφασισετε τώρα. Μήπως να συνεννοηθείτε για νέα ημερομηνία συνεντευξης;

-Π Και να χάσω τέτοια ευκαιρία; Αποκλείται δεν βρίσκεις εύκολα τετοια δωμάτια σε τετοια τιμή.

-Ε (!!!!) θα αγοράσετε δηλαδή το εισιτήριο; 

Ναι, ναι εννοείται δεν μπορώ να χάσω το δωμάτιο... Απλά ήθελα να φάω λίγο πρώτα!

Και κάπως έτσι αγόρασε ένα εισιτήριο 600 ευρω, που θα μπορούσε να το έχει παρει 350 ευρω, για να μην χάσει το δωμάτιο των 70ευρω (που στη χειρότερη θα το έβρισκε 100 ευρω). 

  • Like 6
  • Confused 14
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ειχα πνιγει λιγο στην δουλεια και μιας και εγιναν πολλα ,μονο ενα μου εκατσε να γραψω.

Στο μαγαζι (που πουλαω χαλια,λογω εποχης εχω φυγει για λιγο καιρο απο το φυτωριο) τα περισσοτερα χαλια ερχονται απο χωρες που εχουν ακομα εργοστασια παραγωγης χαλιων.Δεν ειναι παρα πολλες αυτες οι χωρες,για παραδειγμα ειναι η ισπανια,το βελγιο και η τουρκια για χαλια μηχανης. (τελος exposition)

Σκαει πελατης αρμενης,καλος πελατης,λιγο τσιγκουνακος αλλα δεν πειραζει.

Π: Θελω αυτο το χαλι.

Ε: Κανει 150.

Π: Γιατι κανει 150? ειναι ακριβο ,παρε τον πατερα σου να μας φτιαξει την τιμη.

Ε: Καλα θα σας το αφησω 130 (μετα απο 1000 τηλεφωνα οτι ειμαι καλος πελατης και θα παρω κιαλλα κλπ κλπ).

---------------------

Ερχεται η ερωτηση που την περιμενα αλλα ημουν προετοιμασμενος

----------------------

Π: Απο που ειναι αυτα τα χαλια?

Ε: Απο το Βελγιο βεβαιως,(πονηρος ο βλαχος)

Π: Α μια χαρα.

(πεταγεται η κοπελα που εχουμε στο μαγαζι και δεν ηξερε τι παιζει) Δεν ειναι απο το βελγιο απο ΤΟΥΡΚΙΑ ειναι.

(Ηθελα να ανοιξει η γη να με καταπιει)

Π: Απο Τουρκια?Καλα ρε παιδια μια ολοκληρη γη απο τουρκια τα φερατε?Οχι δεν το παιρνω απο τουρκαλαδες να το βαλεις πισω.

(εχουμε ξεκρεμασει το χαλι το εχουμε βγαλει και απο τα πιαστρακια ,το εχουμε ηδη τυλιξει)

Ε: Καλα τωρα δεν εγινε και κατι τωρα πια δεν υπαρχουν εργοστασια στη Ελλαδα τα κλεισανε.

Π: Ναι αλλα εγω χαλι απο τουρκια δεν βαζω στο σπιτι μου.

(Μεσα σε μια στιγμη διαφωτισμου,πως ειναι εκει που νομιζεις οτι ο χρονος κυλαει πιο αργα μου ερχεται ιδεα)

Ε: Ναι αλλα το χαλι θα το βαλετε στο πατωμα για να το ΠΑΤΑΤΕ.

Π: Ωχ αυτο δεν το ειχα σκεφτει.Ναι φερτο για να τους παταμε τους βρωμοτουρκους,φερτο γρηγορα σπιτι και θα το παταω και με τα παπουτσια.

 

--------------------

Και ετσι πουληθηκε το χαλι.....

Εχω αρχισει και μεταλασσομαι στους ιδιους μου τους πελατες οσον αφορα την τρελα.

 

 

Επεξ/σία από Paris777
  • Like 15
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Στις 17/4/2019 στις 12:54 ΜΜ, CheOnWeb είπε

Κάποιος ντελιβεράς θα έχει να πει μια ιστορία για μένα.

Είμαστε σπίτι 3-4 φίλοι και λέμε να παραγγείλουμε πίτσα. Θέλουμε επίσης να παίξουμε και λίγο τάβλι αλλά τάβλι δεν έχουμε.
Ευτυχώς, 2 στενά απ' την πιτσαρία μένει άλλος φίλος ο οποίος έχει τάβλι και στο κουδούνι του έγραφε για πλάκα "οικία Βαρδινογιάννη".
Παίρνω τηλέφωνο, παραγγέλνω και λέω:
Μήπως μπορείτε να περάσετε ερχόμενος, απ' τη διεύθυνση "τάδε", να χτυπήσετε το κουδούνι "οικία Βαρδινογιάννη" και να ζητήσετε το τάβλι γιατί το θέλει ο "τάδε"; (εγώ)
Γέλασε.
Δεν πήγε.
Κρίμα, γιατί σκεφτόμουν τη φάτσα του φίλου (δεν θα τον είχαμε ενημερώσει, απλώς ξέραμε ότι είναι σπίτι) όταν θα του χτυπούσε ένας ντελιβεράς το κουδούνι, με τις πίτσες στο χέρι και θα του ζητούσε το τάβλι. 😂

Μπορει να σου φαινεται λογικο,αλλα τετοια σκηνικα δεν ειναι λογικα. 

Ειχα πελατη που του πηγαινα τον καφε,και ζητουσε να τον παρω μαζι στο μηχανακι,για να τον αφησω παρακατω.

Την πρωτη το δεχθηκα,υπεθεσα οτι υπηρχε αναγκη για να ζητησει κατι τετοιο,αλλα που..

Ο τυπος ηταν ενας απο τους χειροτερους πελατες που εχω συναντησει,μονιμως με μια γκρινια για την δηθεν καθυστερηση,μονιμως με μια ειρωνια στο τηλεφωνο,και γενικα δημιουργουσε θεματα.

Οταν το εκανε και δευτερη φορα ( που ζητησε να του κανω τον ταριφα ) γυρισα και τσακωθηκα με τον εργοδοτη,γιατι τους φαινοταν λογικο να κανω βολτες τον πελατη πανω στο παπι.

Μπουρμπουαρ πρεπει να αφησε ΜΙΑ φορα,και μαλιστα με ειρωνευτηκε οταν τα εδινε.

Θυμαμαι οταν του αρνηθηκα να του κανω τον ταριφα,μου ειπε οτι "ειναι πελατης",για να του απαντησω οτι ειναι πελατης του μαγαζιου,και οτι το μηχανακι ειναι δικο μου.

 

 

  • Like 18
  • Thanks 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, talibanakos είπε

Μπορει να σου φαινεται λογικο,αλλα τετοια σκηνικα δεν ειναι λογικα. 

Ειχα πελατη που του πηγαινα τον καφε,και ζητουσε να τον παρω μαζι στο μηχανακι,για να τον αφησω παρακατω.

Την πρωτη το δεχθηκα,υπεθεσα οτι υπηρχε αναγκη για να ζητησει κατι τετοιο,αλλα που..

Ο τυπος ηταν ενας απο τους χειροτερους πελατες που εχω συναντησει,μονιμως με μια γκρινια για την δηθεν καθυστερηση,μονιμως με μια ειρωνια στο τηλεφωνο,και γενικα δημιουργουσε θεματα.

Οταν το εκανε και δευτερη φορα ( που ζητησε να του κανω τον ταριφα ) γυρισα και τσακωθηκα με τον εργοδοτη,γιατι τους φαινοταν λογικο να κανω βολτες τον πελατη πανω στο παπι.

Μπουρμπουαρ πρεπει να αφησε ΜΙΑ φορα,και μαλιστα με ειρωνευτηκε οταν τα εδινε.

Θυμαμαι οταν του αρνηθηκα να του κανω τον ταριφα,μου ειπε οτι "ειναι πελατης",για να του απαντησω οτι ειναι πελατης του μαγαζιου,και οτι το μηχανακι ειναι δικο μου.

Απορώ πώς μερικοί ζητάνε ό,τι θέλουν, με την αιτιολογία "είμαι πελάτης". Ναι ρε φίλε, είσαι πελάτης για παραγγελία καφέ. Ορίστε ο καφές, στον έφερα, σε εξυπηρέτησα ως όφειλα για αυτό που πληρώνεις, πλήρωσέ με και πάμε παρακάτω. Κάλεσε ταξί αν θες να "είσαι πελάτης", του ταξιτζή, τι θα κάνει κι αυτός, κλέφτης θα γίνει;
Εμείς στην δουλειά, πουλάμε δομικά υλικά τα οποία παραδίδουμε με γερανό. Ε παλαιότερα ειδικά (τις καλές εποχές!) οι μισοί πελάτες ζητούσαν εκεί που θα τους παραδίδαμε τα δικά μας υλικά να τους ανεβάσουμε στην σκεπή και τον ηλιακό, να τους ανεβάσουμε έπιπλα, κλπ. Δεν το κάναμε ποτέ. Πρώτον γιατί δεν θα έβγαινε η δική μας δουλειά αν κάναμε κάτι τέτοιο, δεύτερον αν έσκαγε έλεγχος ή γινόταν ατύχημα με ξένα υλικά, άντε να ξεμπλέξεις, τρίτον οι άλλοι επαγγελματίες που κάνουν αυτή την δουλειά τι θα έκαναν...
Αλλά έχουμε τσακάλια οδηγούς, τους λέγανε ότι δεν είχαν βοηθό και αν θέλανε να γίνει η δουλειά για να προλάβουν θα έπρεπε οι ιδιοκτήτες να κάνουν τον βοηθό ή να βάλουν τον μάστορα που ήταν εκεί (και πλήρωναν για άλλη δουλειά πχ χτίσιμο) να κάνει τον βοηθό και να κουβαλήσουν αυτοί με το παλετοφόρο τα υλικά στα επιμέρους σημεία της οικοδομής, για να ανεβάζει ο οδηγός τα πράματά τους με τον γερανό, αυτοί δυσανασχετούσαν με την απρόβλεπτη αγγαρεία και τον άφηναν ήσυχο χωρίς περαιτέρω παράπονα :)

  • Like 16
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/11/2019 στις 11:24 ΠΜ, maparios είπε

εργάζομαι σαν τεχνικός υπολογιστών/κινητών/ταμπλετ σε γνωστή εταιρία..

έρχεται πελάτης με ενας Ml ''rocky'' (για όσους δεν γνωριζουν ειναι τυπου ''galaxy active'' ή CAT σε αθλια απομίμηση ..

ο τύπος το είχε ξαναφέρει αλλη μια φροά,20 μερες μετά την αγορά του διότι δεν λειτουργούσε η οθόνη,του δώσαμε άλλο..

έρχετε ξανα,μετα απο ενα μηνα και πάει κάπως έτσι: (Π=Πελάτης,Υ=Υπεύθυνος)

Π: Λοιπόν, φτιάξε αυτή τη βλακεία γιατί θα τα σπάσω όλα εδω μέσα, καινούργιο κινητό τόσα λεφτά έδωσα εισαι υποχρεωμένος να με εξυπηρετήσεις

μάλιστα κύριε μου,τι πρόβλημα έχετε αυτή τη φορα;

Π: Πάλι δεν ανάβει η γ@μ..νη η οθόνη! υποτίθεται μου έδωσες καινούργιο!

μάλιστα κύριε μου,καινούργιο σας έδωσα,δυστυχώς σε κάθε περίπτωση πρέπει να το στείλουμε στην αντιπροσωπεία για σερβις..

Π: Ok,να τους πείς όμως να μην αργήσουν και να μου δώσουν ΑΛΛΟ!

θα το ζητήσουμε κύριε, αλλα ειναι καθαρά στο χέρι της εταιρίας να μας δώσει άλλο

Π: όχι δεν κατάλαβες, ΑΛΛΗΣ ΕΤΑΙΡΙΑΣ ΚΙΝΗΤΟ ΘΑ ΖΗΤΗΣΕΙΣ!

(προσπαθώ να του εξηγήσω με απαλό και όμορφο τρόπο ότι αυτο δεν είναι εφικτό,και βάζει τις φωνές,ακούει ο υπεύθυνος του καταστήματος και έρχεται...)

Υ: Τι έχουμε εδώ τεχνικέ; γιατί είναι δυσαρεστημένος ο κύριος;

Π: Χαλασε αυτή η μαλακία δευτερη φορά θέλω να μου δώσετε άλλο και εδω ο υπάλληλος λέει οτι δεν γινετε

Υ: Τεχνικέ, κίνησε όλες τις διαδικασίες,στείλε και μειλ στην εταιρία να εξυπηρετηθεί ο πελάτης κατ εξαίρεση 

μα κύριε υπέυθηνε, αυτο δεν ειναι εφικτ........

Y: Απλα κάνε αυτό που σου είπα και μην φέρνεις αντιρρήσεις, ο πελάτης πρέπει να εξυπηρετηθεί!!

φευγουν ο παλαβός, μαζί με τον υπέυθηνο...

(να σημειωθεί πως αυτό έγινε προχθές,πως ο υπέυθηνος δεν έχει ιδέα απο διαδικασίες σερβις,και πως περιμένω πως και πως την στιγμή που θα γυρίσει με αλλαγή οθόνης το κινητό και την απάντηση του υπέυθηνου στον πελάτη, που τον γλύφει σαν να μην υπάρχει αυριο για 150-200 ευρώ..)

υγ: όποιος θέλει να γράψω την συνέχεια ας κάνει react..

Kαλημέρα σε όλους! επανέρχομαι λοιπον με την συνέχεια όπως ήταν αναμενώμενο..grab your popcorn και ξεκιναμε..

έρχετε ο τύπος ξανα στο σερβις, του το δινω πισω, και λεει ''μα καλα, δεν είπατε θα μου το αλλάξετε;'' οχι κυριε μου δεν σας ειπα κάτι τέτοιο

μα.. αφου ο υπεύθυνος μου ειχε πει πως θα το αλλάξετε με καινούργιο!

ναι κυριε μου, σας εξηγησα πως εγω γνωριζω καλύτερα τις διαδικασίες και ειπε πως θα προσπαθήσουμε, οχι πως θα το αλλάξουμε

ΦΩΝΑΞΕ ΤΟΝ

ερχετε..

Υ: τι εγινε εδω τεχνικε;

Ε: να εδω ο πελάτης είναι δυσαρεστημένος που δεν του αλλάξαμε την συσκευη

Π: καλα δεν ειπατε πως θα μου το αλλάξετε; με δουλευετε μες τη μουρη μου;

Υ: οχι οχι κυριε μου,απλα εγινε καποια παρανόηση πιθανων! σας ζητω 1000 συγνώμη, παρτε πισω παρακαλω την συσκευη και αν εχετε το παραμικρο προβλημα σας υποσχομαι θα γινει κατευθειαν αλλαγη την επομενη φορα,εχετε τον λόγο μου!

(εγω να λεω απο μεσα μου οχι θεε μου!!)

Π: (με δυσαρεστημένο υφος) ok θα την παρω,αλλα δεν θα σας ξαναπροτιμησω διοτι δεν εμεινα ευχαριστημένος απο το σερβις...

Υ: Οχι κυριε μου κανουμε οτι μπορούμε δωστε μας αλλη μια ευκαιρια, εκτιμάμε ολους τους πελάτες μας και μπλα μπλα μπλα..

φευγουν μαζι να τον γλυφει ως την εξοδο.. και.. μαντεψτε!

έρχετε ο πελάτης,μετα απο 2 βδομάδες περίπου, λείπω σε άδεια,και με παίρνει τηλ ο συνάδελφος μου πρωι και μου λέει ήρθε ενας κύριος και φωνάζει για το κινητο ταδε ονομαζετε ταδε..

αμεσως καταλαβα.. λεω θυμαμαι την περιπτωση, ο υπευθυνος υποσχεθηκε αντικατάσταση.. λεει να του κανω; (ειμαι σαν προϊστάμενος του ενα πραγμα) λεω οχι μη του κανεις, ρωτα τον υπευθυνο.. τον ρωταει, δε ξερω τι ακριβως έγινε οταν γυρισα απο την αδεια μου λεει εχουμε θεμα με αυτον,λεω ναι ξερω εχει καθε δικιο..το ειχαν στείλει στην αντιπροσωπεία και τελικά δεν ειχε πρόβλημα απλα ειχε κλείσει απο μπαταριά,και ηθελε κανενα 2ωρο για να παρει μπροστα(ξερετε,τα mls δεν ειναι κινητα ειναι κονσερβοκουτια) ενημερωσα και εγω με τη σειρα μου στο τηλέφωνο τον πελατη και αρχισαν τα οργανα..θα σας κανω μήνυση,θα φερω το δικηγορο μου,θα σας κανω καταγγελια στο συνιγορο του καταναλωτη,θα σας ΒΓΑΛΩ ΣΤΑ ΚΑΝΑΛΙΑ!

(να προσπαθω να κρατησω το γελιο μου και να απανταω καταφατικά μαλιστα μαλιστα)

και να μου λεει στο τελος ''α στο καλο σου και συ μαλιστα και μαλιστα μου σπας τα νευρα! πες μου κατι!

τι να πω κυριε μου; εχετε καθε δικιο,αλλα πρεπει να γνωρίζετε οτι εγω ειμαι απλός υπάλληλος

εχεις δικιο αγορι μου με συγχωρείς αλλα εχω βγει εξω απο τα ρουχα μου..

 

2 μερες μετα:

σκασει μυτη αυτος, με τη γυναικα του η οποια ειναι σε υφος νταλικερη ψηλή ετοιμη για καβγα..

ΓYNAIKA : ΑΠΑΙΤΩ ΤΩΡΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΣΤΟ ΚΙΝΗΤΟ ΤΟΥ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΕ ΝΑ ΑΦΗΝΟΥΜΕ ΤΙΣ ΔΟΥΛΕΙΕΣ ΜΑΣ ΚΑΙ ΝΑ ΜΑΣ ΤΡΕΧΕΤΕ ΕΔΩ ΣΥΝΕΧΕΙΑ!

εγω: με συγχωρείτε δεν ειναι στις αρμοδιότητες μου, μπορει να το κανει μονο ο υπεύθυνος και αυτη τη στιγμή απουσιάζει

Γ: ΝΑ ΤΟΝ ΦΕΡΕΙΣ ΕΔΩ Η ΝΑ ΤΟΝ ΠΑΡΕΙΣ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΔΕ ΘΑ ΦΥΓΩ ΑΠΟ ΔΩ ΑΝ ΔΕΝ ΜΟΥ ΔΩΣΕΙΣ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ ΚΙΝΗΤΟ

αντρας: ηρεμησε γυναικα το παιδι ειναι υπαλληλος

Γ: ΟΛΟΙ ΑΧΡΗΣΤΟΙ ΕΔΩ ΜΑΖΕΥΤΗΚΑΝ ΔΕ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΘΕΛΩ ΚΑΙ ΑΠΑΙΤΩ ΝΑ ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΘΩ ΤΩΩΩΩΩΩΩΩΩΡΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ

Ε: κυρια μου, αν νομιζετε οτι με τις φωνές θα καταφέρετε κάτι κάνετε λαθος

Γ: ΠΟΙΟΣ ΕΙΣΑΙ ΕΣΥ ΠΟΥ ΘΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ ΚΑΙ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΛΑΘΟΣ ΔΕ ΘΑ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙΣ ΥΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ???

Ε: μαλιστα, εγω απλα προσπαθω να σας ηρεμήσω (ερχετε αλλος πελάτης και λεω ''παρακαλώ'')

Γ: E BEBAIA ME ΓΡΑΦΕΙΣ ΚΑΙ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΔΕ ΠΙΑΝΕΙ ΜΕΛΑΝΙ ΤΩΡΑ (και απευθηνετε στον αλλο μου πελατη:

να μη ξανα αγοράσεις απο εδω! ειναι οι πιο αχρηστοι ανθρωποι που εχω δει με τρεχουν με τον αντρα μου ενα μηνα τωρα!

αρχιζει και φωναζει σε αλλους 2-3 πελάτες πιο κατω ''ΑΚΟΥΤΕ,ΝΑ ΜΗΝ ΑΓΟΡΑΣΕΤΕ ΑΠΟ ΕΔΩ ΜΕ ΤΑΛΑΙΠΩΡΟΥΝ 1 ΜΗΝΑ ΤΩΡΑ ΕΧΩ ΕΡΘΕΙ ΠΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΒΓΑΛΕΙ ΑΚΡΗ,ΜΕ ΤΑ ΚΑΘΑΡΜΑΤΑ,ΤΟΥΣ ΑΛΗΤΕΣ,ΤΟΥΣ ΚΛΕΦΤΕΣ''

(η πλήρης παράνοια,να θελω απο τη ντροπη να ανοιξει η γη να με καταπιει)

μια πελάτισσα ανταποκρινετε και πιάνουν κουβεντα και της λεει ολη την ιστορια οσο εγω εξυπηρετώ αλλους 2 πελάτες,και αφου σταματήσει αρχιζει παλι να φωνάζει τα ιδια ωσπου ερχετε η υποδιευθύντρια (η λατρεία μου,πολυ δυναμική γυναίκα και τους φέρνει ολους στη θεση τους)

Υ: Tι εγινε κυρια μου εδω; γιατι φωνάζετε; ακούγεστε μεχρι τον 2ο όροφο!

Γ: ΘΑ ΑΚΟΥΣΤΩ ΚΑΙ ΜΕΧΡΙ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΑΚΡΗ ΤΗΣ ΓΗΣ ΑΝ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΕΙΣΤΕ ΚΛΕΦΤΕΣ ΑΛΗΤΕΣ ΚΑΙ ΑΠΑΤΕΩΝΕΣ, ΑΧΡΗΣΤΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ!

Υ: Αν το συνεχίσετε, θα αναγκαστω να σας διωξω

Γ: A BEBAIA ΘΑ ΜΕ ΔΙΩΞΕΙΣ ΚΙΩΛΑΣ ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΔΙΚΙΟ? ΘΑ ΕΡΘΩ ΜΕ ΤΟΝ ΔΙΚΗΓΟΡΟ ΜΟΥ ΠΑΜΕ ΑΝΤΡΑ! ΑΠΑΞΙΩ ΝΑ ΜΙΛΑΩ ΜΕ ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ!

Υ: Σας ευχαριστω πολυ για τον χαρακτηρισμό, μου αποδεικνύετε την παιδεία σας

Γ: ΑΝΤΕ ΜΩΡΗ ΠΑΤΣΑΒΟΥΡΑ ΠΟΥ ΘΑ ΜΕ ΠΕΙΣ ΚΑΙ ΑΜΟΡΦΩΤΗ

Υ: ΠΕΡΑΣΤΕ ΕΞΩ ΤΩΡΑ

 

 

το θεατρο του παραλογου, drama queen η τύπισσα, η υποδιευθύντρια να παιρνει 2-2 τα ηρεμιστικά μετα απο όλο αυτο,και έφυγε με τον αντρα(σκυλακι) της η αλλη, θα κανουν μηνυση; καταγγελια; θα φερουν τα καναλια; τον δικηγορο; αυτα ανεφεραν, εγω αναμενω παντως την συνεχεια!

αν την αναμενετε και εσεις, ξερετε, react και θα την γραψω οταν συμβει, πιθανως απο το νεο ετος..

καλα χριστουγεννα σε όλους!!

 

  • Like 20
  • Sad 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα κι από εμένα.

Background θετικών επιστημών, ενίοτε βοηθάω στην επιχείρηση του αδελφού μου (φούρνος).

Θέμα: Η "vaffanculo"

Η vaffanculo είναι μία κυρία μέσης προς προχωρημένης ηλικίας, δουλεύει σε ένα ΙΚΑ κι έχει σπουδάσει στην Ιταλία. Το παρατσούκλι της οφείλεται σε ένα περιστατικό, όπου παράτησε το αμάξι της στη μέση του δρόμου ξεχνώντας να βάλει χειρόφρενο. Έρχεται αλλο αυτοκίνητο από πίσω, η κατάσταση είναι ότι αυτή προσπαθεί να ξαναμπεί μέσα για να τραβήξει χειρόφρενο και να μπει να πάρει ψωμί, ο από πίσω τα έχει πάρει και κορνάρει, οπότε του είπε το μελιστάλαχτο "Ρε βα φαν κούλο ρε"!

1. Η vaffanculo -επειδή είναι κιουρία-, της αρέσει να κορνάρει ώστε να την προσέξω, να βγω να τη ρωτήσω τί θέλει, να μπώ μέσα να το πάρω μαζί με την απόδειξη, να βγω να της το δώσω και να μπω και να ξαναβγώ για να φέρω ρέστα. Και όλα αυτά σε έναν δρόμο που έχει μια σχετική κίνηση, ασχέτου ώρας, πχ μεσημερι. Η vaffanculo επίσης δεν ενδιαφέρεται για τον καιρό. Σε φάση γερής καταιγίδας όπου καθυστέρησα επιδεικτικά, για να ανοίξω επιδεικτικά ομπρέλα και να βγω έξω, μου την είπε που άργησα τόσο:

-Αφού είδατε ότι είχα πελάτες, γιατί δεν ήρθατε εσείς?

-Και να βραχώ? Έπρεπε να πάρεις την ομπρέλα για ένα βήμα?

-Εσείς θα πάτε σπίτι σας, εγώ θα έπρεπε να μείνω βρεγμένη στη δουλειά.

 

2. Μία από τις ελάχιστες φορές που η vaffanculo ήρθε πεζή, αφού μου ζήτησε τί ψωμί θέλει, την είδα ότι έμεινε σοκαρισμένη κοιτώντας το λαπτοπ μου.

-Συμβαίνει κάτι? Μπορώ να σας βοηθήσω?

-Όχι σκέφτομαι..... Καλά είναι δυνατόν??? Έχετε λάπτοπ?!?!

-Ναι.
-Περίεργο!!!!!..... Δεν το είχα ξαναδεί.....

-Κυρία vaffanculo, ξέρετε, τα λαπτοπ πλέον δεν είναι τόσο σπάνια, 2015 έχουμε.

(Υπόψη το background θετικών επιστημών, προφανώς και είμαι πάνω σε έναν υπολογιστή όλη μέρα και δουλεύω)

-Τί να πώ. Μου κάνει πολλή εντύπωση που έχετε λαπτοπ.

Θέμα: Ο "γλουκολίνης"

Ο γλουκολίνης είναι ένας μπάρμπας που έχει περάσει στο στάδιο της σύνταξης εδώ και 1-2 δεκετίες. Ο γλουκολίνης επίσης είναι μεγάλος μ@λάκας και για κάποιο λόγο αυτό φαίνεται και από τη φάτσα του και μόνο. Ο γλουκολίνης θα μπει μέσα να ψωνίσει χωρίς να πει ένα καλημέρα, και ας του το είπες πρώτα 1-2 φορές.

Μεσημεράκι αργά, ησυχία, κάθομαι όπως πάντα στον υπολογιστή, μπουκάρει μέσα.

-....
-Καλησπέρα σας!
-ΓΙΑΤΙ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΤΕ ΝΑ ΜΑΣ ΔΗΛΗΤΗΡΙΑΣΕΤΕ????

-Παρακαλώ?
-ΛΕΩ! ΓΙΑΤΙΙΙΙ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΙΙΤΕ ΝΑ ΜΑΑΑΑΣ ΔΗΛΗΤΗΡΙΑΣΕΤΕΕΕΕΕ!!!!
-Δεν καταλαβαίνω τι εννοείτε!
-ΕΣΕΙΣ! ΠΟΥ ΒΆΖΕΤΕ ΣΤΑ ΨΩΜΙΑ ΣΑΣ ΑΥΤΟ ΤΟ ΔΗΛΗΤΗΡΙΟ:::
-Ποιο δηλητήριο?!
-ΑΥΤΟΟΟΟΟΟ!!!!!!! ΤΗ ΓΛΟΥΚΟΛΙΝΗ!!!!
-Κοιτάξτε. Μάλλον το μπερδεύετε με μια πρωτεΐνη των σιτηρών, η οποία ονομάζεται γλουτένη και..

-ΔΕ ΜΕ ΝΟΙΑΑΑΑΑΖΕΙ!!!!!! ΜΑΣ ΔΗΛΗΤΗΡΙΑΖΕΤΕ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ!!!!!
τεσπα, η κουβέντα συνεχίστηκε με το να του εξηγώ ότι δεν είμαστε δηλητηριαστες (απόδειξη ο ίδιος που δυστυχως ζει ακόμα) και ότι αυτό με τη γλουτένη αφορά ανθρώπους που έχουν συγκεκριμένα ιατρικά προβλήματα και δυσανεξίες. Έφυγε, έκανε να πατήσει 1-2 μήνες. Μετά δυστυχώς ξαναγύρισε και συνέχισε να παίρνει αυτό που έπαιρνε πάντα. Προφανώς χωρίς καμία καλημέρα ever...

Επεξ/σία από summoning
  • Like 8
  • Confused 2
  • Sad 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΘΕΜΑ: ΟΛΟΙ ΕΧΟΥΝ ΤΙΣ ΑΤΥΧΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ ΤΟΥΣ

Συμπαθέστατος πελάτης, ευγενικότατος, εμφανίζεται μια φορά για να ψωνίσει πριν χρόνια, την 1η μέρα κάποιου μήνα. Κουβαλάει μαζί του μπουκαλάκι με αγιασμό -καθώς είχε πάει από την εκκλησία να προμηθευτεί-, προσφέρεται να μου δώσει, του απαντάω ότι σίγουρα θα έχει πάρει η μητέρα μου. Ως εδώ όλα καλά. Small talk οσο του ετοιμάζω την παραγγελία.

-Ο αγιασμός είναι πολύ σημαντικός!

-Βέβαια, βέβαια!

-Ωφελεί στο α ....., στο β ....., στο γ .... και σε πολλα άλλα!

-Έτσι είναι!

-Το ήξερες ότι ο αγιασμός είναι το λεγόμενο βαρύ ύδωρ που βάζουν στους αντιδραστήρες για να μη φεύγει η ραδιενέργεια?
 

Σε αυτό το σημείο ξεροκατάπια και απάντησα ένα σβησμένο "Ναι, ναι"....

  • Like 4
  • Sad 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλή χρονιά και από μένα λοιπόν με ακόμα μια ιστορία απ το βαπόρι της παράνοιας! Αύγουστος μήνας, έχει έρθει η ώρα του βαποριού για να πάει ναυπηγείο στην Σαγκάη. Όσο ήμασταν εκεί μας άλλαξαν κάμποσες φορές θέσεις (shifting για τους γνώστες ναυτικούς που ίσως διαβάζουν) και ΟΛΕΣ τις φορές έπεφτε μεσάνυχτα το shifting! Σε ένα λοιπόν απ αυτά είμαι με τον Υποπλοίαρχο στην πλώρη (a.k.a καπταιν Κομπλεξικοπουλος από προηγούμενο post) και έχουμε δώσει τους καβους για να τους δέσουν οι Κινέζοι και να τους σφίξουμε εμείς μετά. Η ώρα να περνάει, αν έχουμε φάει ήδη ένα 6ωρο και ακόμα να μην έχουμε τελειώσει. Κάποια στιγμή φιλοτιμουνται τα Κινεζάκια και έρχονται για τους κάβους. 

Υ: Καπταιν Κομπλεξικοπουλος

Υ: Put there the rope, THERE! (έπρεπε τον κάβο να τον δέσουν σε συγκεκριμένη δέστρα)

Τα κινεζάκια να κάνουν τα δικά τους γτ ως γνωστόν αγγλικά 0..

Υ: PUT THERE THE ROPE RE M@L@K# G@M# THN P...A SOU!

Y: YOU DON'T UNDERSTAND??? THERE G@M# THEREEE!!!!

Εντωμεταξύ να χουμε κουραστεί όλοι και αυτός να συνεχίζει να φωνάζει ακάθεκτος

Σε μια δόση ανέβηκε στο καράβι ένας κινέζος ο οποίος ίσα που καταλάβαινε αγγλικα και του εξηγεί. Τους παίρνει τηλέφωνο και τους το εξηγεί και αυτοί τον κάβο τον έφεραν πιο κοντά στο βαπόρι αντί να τον πανε μακρύτερα όπως έπρεπε. Τον βλέπω τον δικό μου να παίρνει περισσότερες ανάποδες και τον πιάνει τον κινέζο απ τον ώμο λες και ήθελε να τον δείρει και του τα ξαναεξηγει με ύφος ένα βήμα πριν το εγκεφαλικό. 

Αστείο δεν ήταν ιδιαίτερα αλλά ήταν ο ορισμός της παράνοιας γτ ήμασταν όλοι κρέατα απ την κούραση και είχες και τον τρίβλακα και φώναζε και οριοταν. Ας προσπαθήσιε κάποιος να το κανει εικόνα. Χαίρομαι που ξεμπάρκαρα σωός για να το μοιραστώ εδώ!

  • Like 4
  • Confused 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 4/12/2019 στις 10:12 ΠΜ, LiquidTroll είπε

Σήμερα έχει διπλό επεισόδιο, χτες είχα τρομερά νεύρα και δεν τα έγραψα

Τίτλος Επεισοδίου: Δείξε τους την δουλειά, για να σου λένε αύριο πως να την κάνεις.

Στην εταιρία ΜασαμεΜεΠεντεΜασέλες η ημέρα είναι ρουτινιάρικη. Μικρά προβλήματα συμβαίνουν, τα οποία τα λύνω στο φτερο.

Ημιμαθής: Liquid, σου άνοιξα ticket. Θέλω να περάσεις τον εκτυπωτή στον τάδε χρήστη.

Εγώ: Οκ, κανένα πρόβλημα....

Τον στήνω, ο χρήστης εκτυπώνει μια χαρά.

Ημιμαθής: Θέλω να γράψεις α-να-λυ-τι-κα τι έκανες. Με πριντσκρινς! Όπως σου έχω ξαναπεί, σέαρ δε νοουλεντζ!

Εγώ (άντε πάλι τα αναλυτικά...) : Οκ.......θα φτιάξω ένα Word.

Το φτιάχνω....

Ημιμαθής: Ααα τέλεια......το βάζω στο ticket! Θα το βάλω και στον Sharepoint στην ενότητα Know-How

Το βάζει στον Sharepoint, με το όνομά του από κάτω.....Το στέλνει στους "ανώτερους" , παίρνει συγχαρητήρια από τον Γερμανό CTO. Τεσπα, δεν με νοιάζει, χέστηκα......

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Περνάει μια βδομάδα και ερχόμαστε στο σήμερα.

Ημιμαθής: Θέλω να στήσεις τον εκτυπωτή και στον Ταδε Χρήστη.

Εγώ : Οκεικ

Πάω να τον στήσω, δεν τον "βλέπει" τον εκτυπωτή. Χμμμμμ γιατί?

Έρχεται ο Ημιμαθής

Ημιμαθής: Υπάρχει κάποιο πρόβλημα?

Εγώ: Για κάποιο λόγο δεν "βλέπει" τον εκτυπωτή. Τώρα το ψάχνω να το λύσω

Ημιμαθής: Ακολούθησε ευ-λα-βι- κα το know how?

Εγώ: To νοου χάοου? Εννοείς αυτό που έφτιαξα εγώ?

Ημιμαθής: (αποφεύγοντας να μου απαντήσει...)Αυτό που έχω ανεβάσει στον Sharepoint!

Εγώ: (βαθιά ανάσα..............) Ναι Ημιμαθή, το ακολούθησα ευλαβικά.

Ημιμαθής: τότε γιατί δεν παίζει? Κάτι δεν έκανες σωστά τότε!!!

Εγώ: ( συγκρατιέμαι να μην τον βουτήξω από τον λαιμό........) Οχι Ημιμαθή, έκανα όλες τις απαραίτητες κινήσεις!

Ημιμαθής: Ε τότε γιατί δεν παίζει ?????? Θα με τρελάνεις?????????

Εγώ: ( μου έρχεται να του φέρω οθόνη στο κεφάλι.....) Ημιμαθή, αυτό ψάχνω.....δεν ξέρω γιατί δεν παίζει...Το κοιτάω!

Ημιμαθής: OK, όταν βρεις την λύση, να μου πεις ΤΙ έκανες, να το βάλω ΚΑΙ αυτό στον Sharepoint, στο Know How, να το ξέρουμε την επόμενη φορά.

Εγώ: ....................

Λύνω το πρόβλημα, πάω και του λέω τι έφταιγε.

Ημιμαθής: Δεν κάνουμε σωστά δουλειά έτσι Liquid. Οταν φτιάχνουμε κάτι, πρέπει να έχουμε λάβει υπόψιν όλες τις παραμέτρους.

Εγώ: Δεν κατάλαβα, τι εννοείς?

Ημιμαθής: Θα έπρεπε να έχεις βάλει απο την αρχή στην εξίσωση, όλες τις παραμέτρους. Οτιδήποτε δηλαδή θα μπορούσε να πάει στραβά στην εγκατάσταση του εκτυπωτή στους κλάιεντς!

Εγώ (έχοντας παραιτηθεί πλέον) ...... μα που να το ξέρω βρε Ημιμαθή? Και όλες τις παραμέτρους? 1002 πράγματα μπορεί να πάνε στραβά σε μια εγκατάσταση!

Ημιμαθής: (κοπανάνει το τραπέζι......) ΟΧΙ, ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΝΕ! ΗΜΑΣΤΕ ΕΔΩ ΓΙΑ ΝΑ ΦΤΙΑΧΝΟΥΜΕ ΠΡΑΓΜΑΤΑ, ΚΑΙ ΟΧΙ ΝΑ ΓΙΝΟΜΑΣΤΕ ΡΕΖΙΛΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΦΤΙΑΞΟΥΜΕ ΤΗΝ ΤΥΦΛΑ ΜΑΣ!!Τελος πάντων, φτιάξε μου αναλυτικά τι έκανες, να το βάλω ΚΑΙ αυτό στον Sharepoint, να το ξέρουμε την άλλη φορά!

Βγαίνω έξω στο κρύο για τσιγάρο, και είμαι σε μια τραγική κατάσταση, όπου κατέβασα 3 τσιγάρα για να ηρεμήσω. Στο τέλος, αποδέχτηκα την πραγματικότητα, και πήγα και συνέχισα την εργασία μου, προσπαθώντας να τον αποφύγω όσο μπορώ περισσότερο.

==========================================================================================================================================================================================================================================================

Στην εταιρία ΜασαμεΜεΠεντεΜασέλες, έχουμε επισκέψεις. Έχουν έρθει οι Γερμανοί, για να δούνε ότι στην Αθήνα δουλεύουνε όλα σωστά.

Ο Ημιμαθής από την πρώτη στιγμή έχει φορέσει το καλύτερο χαμόγελό του, και γλύφει όσο μπορεί. Τεσπα, δεν με νοιάζει....

Ημιμαθής: Liquid, σε καμια ώρα θα κάνουμε ένα Meeting με τον CTO. Θέλει να μας πει δυο πράγματα.

Εγώ: Ναι ΟΚ, κανένα πρόβλημα.

Πάμε στο Meeting room.

Γερμανός : Guys, I want you to move some virtual machines, from Server A to Server B. Is that feasible? I want the following : Mitsos, Kitsos, Kotsos to be moved to Server B

Ημιμαθής: Οφ κορς, γουι γουίλ ντου ιτ!

Γερμανός: Liquid, is that feasible?

Εγώ: Γουεεελλλλλ......It is better to export them first, to an external Hard Drive, otherwise the network, might collapse. We are talking about 750 GB.

Ημιμαθής: Εξ κιουζ μι ε μινετ mr CTO! (Σε υστερία......) ΡΕ ΣΥ LIQUID ΠΑΣ ΚΑΛΑ????????? ΘΕΣ ΝΑ ΜΑΣ ΚΑΨΕΙΣ????????ΤΙ ΤΟΥ ΛΕΣ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ?

Εγώ: εεεεεεε......είπα κάτι κακό?

Ημιμαθής: ΤΙ ΤΟΥ ΛΕΣ ΤΩΡΑ, ΝΑ ΤΟ ΒΑΛΟΥΜΕ ΣΕ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΚΑΙ ΧΑΖΟΜΑΡΕΣ!

Εγώ: ...............................

Ο Γερμανός έχει σοκαριστεί, και αμήχανα ρωτάει:

Γερμανός: Is everything OK?

Ημιμαθής: (φορώντας το αστραφτερό του χαμόγελο......) Γες γες, εβριθινκ ις περφεκτ!

----------------------------------------

Μετά από ώρα, έρχεται από πάνω μου.

Ημιμαθής: Ξεκίνησες την μεταφορά?

Εγώ: Ναι, ξεκίνησα.

Κάποια στιγμή , το εσωτερικό αλλά και το εξωτερικό δίκτυο έχει γονατίσει. Οι developers δεν μπορούσανε να έχουν access στους servers, το Ιντερνετ έχει διακοπές.

Ημιμαθής: (Έχοντας ιδρώσει οι μασχάλες του....) Ουυυυφφφφφφφφ....γιατί ρε πουστη μου τώρα γίνεται αυτό?

Εγώ: Για μάντεψε.........

Ημιμαθής: Ουυυυφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφ...........Δεν μπορούμε να το σταματήσουμε τώρα αυτό ε?

Εγώ: Για ξανά- μάντεψε....

Ημιμαθής: ουφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφ.......Τελος πάντων....Τελειώνει τουλάχιστον?

Εγώ: Σε κάνα τρίωρο..........

Ημιμαθής: φουυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυ...............Τι να κάνουμε τώρα???????(σκέφτεται για 15 δευτερόλεπτα...)Τέλος πάντων, γάμησε το, άστο να τελειώσει.

Εγώ: Okeeeeik !

Για την ιστορία, η μετακίνηση τελείωσε μετά από 4 ώρες, στις οποίες δεν μπορούσανε οι υπόλοιποι να κάνουν δουλειά, και ο Ημιμαθής προσπαθούσε να εξηγήσει με το λαμπερό χαμόγελό του και με μεγάλες δόσεις γλυψίματος, γιατί συμβαίνει αυτό, στους Γερμανούς

82925475_10221148255314919_8977375422744

  • Like 8
  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φρέσκο περιστατικό στο βιβλιοπωλείο όπου εργάζομαι.

Πελάτισσα (γιατρός μάλιστα ), λαμβάνει μήνυμα στο Viber από την κούριερ , πως η παραγγελία της βρίσκεται εκεί για παραλαβή. 

Παίρνει λοιπόν τηλέφωνο την κούριερ και λέει " κρατήστε το και θα περάσω να το παραλάβω από εκεί το δέμα".

Ε και ήρθε από το βιβλιοπωλείο...

Ryan Reynolds GIF

Επεξ/σία από tommybertsen
  • Like 3
  • Thanks 1
  • Confused 3
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας προσθεσω και εγω ενα δικο μου περιστατικο...

Εστω ενα χρεπι με w8.1 στο οποιο δεν δουλευει καλα η εσωτερικη ασυρματη καρτα, μια με τσιπακι της realtek, aka του κιλου. Συνδεεται στο εκαστοτε δικτυο, αλλα μετα απο λιγο χρονο χανει τη συνδεση με αυτο, κρατωντας ομως ιπ, dns κλπ. Φτιαχνει μονο με δεξι κλικ στην ασυρματη συνδεση > διαγνωση.
Ερχεται ο τυπος λοιπον και μου το αφηνει για 3 ωρες προκειμενου να βγαλω διαγνωση εγω και να του προτεινω καποια λυση. Δοκιμασα ενα iso με win10 pe (του sergei strelec) και ενα live cd με λινουξ (parted magic). Και στα 2 εκανε οτι και στα windows, με τη μονη διαφορα οτι στο λινουξ επεφτε λιγο αργοτερα απο τα αλλα. Του το λεω λοιπον οτι ειναι προβλημα στο hardware και οτι, εκτος απροοπτου, η καρτα μπορει να αντικατασταθει με μια καινουρια και του δειχνω πως ειναι, ανοιγοντας στον browser μου το skroutz και δειχνοντας του αντιστοιχες καρτες για να δει και τι τιμες παιζουν. Μου λεει και αυτος την αποψη του πανω στο θεμα, πως αν βαλουμε w10 η καρτα θα παιξει κανονικα (επειδη καποιος αλλος θα του το ειπε σιγουρα, μιας και το iq του δεν φτανει ως εκει). Το παιρνει και φευγει.

Και λιγες μερες αργοτερα μου το φερνει για να του βαλω windows 10 και μου φερνει μαζι και μια tp link wn722n v3* (προσεξτε την μακροστενη οπη που εχει η καρτα στην μια πλευρα γιατι θα αναφερθει ο τυπος σε αυτη αργοτερα) για να βγαλω αυτη που εχει μεσα το λαπτοπ και να του βαλω αυτη που πηρε! Του εξηγω οτι δεν γινεται να μπει γιατι ειναι εντελως διαφορετικη απο αυτη που χρειαζεται και, σκεπτομενος εγω οτι θα την πηρε αυτες τις μερες, του προτεινω να την παει πισω και να ζητησει αλλαγη με μια αλλη που να κανει για τη δουλεια αυτη. Και τοτε μου πεταει το θεϊκο: "δεν την πηρα αυτες τις μερες, εχω πολυ καιρο που την πηρα". Ποσο καιρο? 6 μηνες σιγουρα, μπορει και 1 χρονο!

Και αφηνει για το τελος την επικοτερη ατακα που εχω ακουσει: "Αυτη η τρυπα πανω στην καρτα ειναι για να την κρεμαω καπου αμα θελω? Μπορω πχ να την κρεμασω στα κλεδια μου?"!!!

https://www.skroutz.gr/s/13792910/TP-LINK-TL-WN722N-v3.html

  • Like 3
  • Confused 2
  • Sad 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, jim_p είπε

Ας προσθεσω και εγω ενα δικο μου περιστατικο...

Εστω ενα χρεπι με w8.1 στο οποιο δεν δουλευει καλα η εσωτερικη ασυρματη καρτα, μια με τσιπακι της realtek, aka του κιλου. Συνδεεται στο εκαστοτε δικτυο, αλλα μετα απο λιγο χρονο χανει τη συνδεση με αυτο, κρατωντας ομως ιπ, dns κλπ. Φτιαχνει μονο με δεξι κλικ στην ασυρματη συνδεση > διαγνωση.
Ερχεται ο τυπος λοιπον και μου το αφηνει για 3 ωρες προκειμενου να βγαλω διαγνωση εγω και να του προτεινω καποια λυση. Δοκιμασα ενα iso με win10 pe (του sergei strelec) και ενα live cd με λινουξ (parted magic). Και στα 2 εκανε οτι και στα windows, με τη μονη διαφορα οτι στο λινουξ επεφτε λιγο αργοτερα απο τα αλλα. Του το λεω λοιπον οτι ειναι προβλημα στο hardware και οτι, εκτος απροοπτου, η καρτα μπορει να αντικατασταθει με μια καινουρια και του δειχνω πως ειναι, ανοιγοντας στον browser μου το skroutz και δειχνοντας του αντιστοιχες καρτες για να δει και τι τιμες παιζουν. Μου λεει και αυτος την αποψη του πανω στο θεμα, πως αν βαλουμε w10 η καρτα θα παιξει κανονικα (επειδη καποιος αλλος θα του το ειπε σιγουρα, μιας και το iq του δεν φτανει ως εκει). Το παιρνει και φευγει.

Και λιγες μερες αργοτερα μου το φερνει για να του βαλω windows 10 και μου φερνει μαζι και μια tp link wn722n v3* (προσεξτε την μακροστενη οπη που εχει η καρτα στην μια πλευρα γιατι θα αναφερθει ο τυπος σε αυτη αργοτερα) για να βγαλω αυτη που εχει μεσα το λαπτοπ και να του βαλω αυτη που πηρε! Του εξηγω οτι δεν γινεται να μπει γιατι ειναι εντελως διαφορετικη απο αυτη που χρειαζεται και, σκεπτομενος εγω οτι θα την πηρε αυτες τις μερες, του προτεινω να την παει πισω και να ζητησει αλλαγη με μια αλλη που να κανει για τη δουλεια αυτη. Και τοτε μου πεταει το θεϊκο: "δεν την πηρα αυτες τις μερες, εχω πολυ καιρο που την πηρα". Ποσο καιρο? 6 μηνες σιγουρα, μπορει και 1 χρονο!

Και αφηνει για το τελος την επικοτερη ατακα που εχω ακουσει: "Αυτη η τρυπα πανω στην καρτα ειναι για να την κρεμαω καπου αμα θελω? Μπορω πχ να την κρεμασω στα κλεδια μου?"!!!

https://www.skroutz.gr/s/13792910/TP-LINK-TL-WN722N-v3.html

η τρυπα είναι για να κανεις το σχημα του hdmi σε χαρτι κλπ

μοιρογνωμόνιο φαση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να επισημανω κατι. Η ατακα με την οπη ειναι απλα το κερασακι στην τουρτα στην ολη υποθεση. Αυτα που με κανανε εξω φρενων ειναι αλλα.
Πρωτον, το οτι ο τυπος ειχε παρει ηδη νεο hw και μαλιστα ΜΗΝΕΣ πριν, αρα ολο αυτο τον καιρο το χρησιμοποιουσε χωρις προβλημα, αλλα παρολα αυτα οχι μονο δεν μου το ειπε εξαρχης, αλλα μου το κρατησε για "εκπληξη" στο τελος.
Και δευτερον, το οτι περιμενε το Χ τυπου hw (usb) να μπει με καποιο μαγικο τροπο σε θεση που προοριζεται για Y τυπου hw (mini pci), παρολο που ειχε δει ποσο διαφορετικα ειναι το ενα απο το αλλο! Οκ, δεν εχουμε ολοι την ιδια εξοικιωση με την τεχνολογια, αλλα αυτο ειναι τρελο!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...