Προς το περιεχόμενο

Τρελές ιστορίες από τρελούς πελάτες


Paris777

Προτεινόμενες αναρτήσεις

δουλευα σε λεσχη φοιτητων σαν ταμιας οπου απλα τσεκαρω τα πασα (πασο :P ) ωστε να δω αν δικαιουνται δωρεαν σιτιση ή οχι..

ερχεται ενας κατα τις 4 το απογευμα προς το τελος του "μεσημεριανου" και τσεκαρω και βλεπω εχει ηδη φαει στην αρχη της βαρδιας (12 μισι) ...

του λεω μπορεις να φας μια φορα το μεσημερι και μια το βραδυ

και απανταει ο θεος

ΜΑ ΓΙΑ ΒΡΑΔΥ ΤΡΩΓΩ 

🤠

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γιαγιουλα αγορασε ενα λαστιχο βρυσης και μια βαση για να κρεμεται στον τοιχο. Μας λεει 'δεν μπορω να το βαλω μονη μου, μηπως μπορειτε να ερθετε να με βοηθησετε'?

Επειδη ηταν σχετικα τακτικη πελατισσα, μου θυμιζε την γιαγια μου και ημουν και χαζοφιλοτιμος προσφερομαι να παω να την βοηθησω (αφιλοκερδως). Φτανουμε σπιτι της και οσο ψαχουλευε να βρει τα κλειδια της πετιεται μια γειτονισσα ηλικιας 45-55 που περνουσε με την κορη της:

Γειτονισσα: Ποιο ειναι το παιδι Μαρια?

Γιαγια: Ηρθε να μου κανει κατι δουλειες

Γειτονισσα: Α ωραια, ελα και σε μενα οταν τελειωσεις εχω κατι πραγματα μενω εδω παρακατω

Εγω: Δεν ειμαι μαστορας, μια εξυπηρετηση κανω στην κυρια που ψωνισε απο το μαγαζι μας

Καπου εδω αρχιζει κοπλιμεντα μπας και με πεισει να παω

Γειτονισσα: Μα τι ωραιο παιδι που εισαι, τι ματια ειναι αυτα, ποια γυναικα θα σε παρει... Δεν ειναι πολυ ωραιος Σοφια ε? (η κορη της) Πες Πες!

Κορη της: (με καθολου μα καθολου πειστικο τονο) : Ναιαιαι ναι βεβαια πως πως

 

Με αυτα και με αυτα βρισκει η γιαγια επιτελους τα κλειδια, κοβω την γειτονισσα πανω που πηγαινε να μου πει να παω σπιτι της παλι , την ευχαριστω για τα τοσο 'ειλικρινη' κοπλιμεντα της και μπαινω στο σπιτι της γιαγιας. Παω στη αυλη της, καρφωνω την βαση στον τοιχο και παω να φυγω.

Γιαγια: Που πας?

Εγω: Πισω στο μαγαζι

Γιαγια: Εχω και κατι αλλες δουλιτσες που δεν μπορω να κανω, ειμαι και μονη μου, γρια, με ποναει η μεση μου... Αν μπορεις να με βοηθησεις καλο μου παιδι...

Εγω: Να σας βοηθησω

Το επομενο μισαωρο εβαλα πιατα σε ραφια, εστρωσα χαλια , μετακινησα καναπεδες κλπ και τελικα της λεω οτι πρεπει να φυγω

Γιαγια: Μα ειναι κι αλλες δουλειες.

Εγω: Πρεπει να επιστρεψω, θα φωναζει το αφεντικο

Με μηδενικη ευγνωμοσυνη στο υφος της απανταει

Γιαγια: Καλα παιδακι μου ειπα μηπως μπορουσες να με βοηθησεις, γρια, δεν μπορω, μονη, μεση κλπ. Ελα παλι αυριο για τα υπολοιπα, ειμαι καλη πελατισσα εγω. Θα ερθεις ετσι?

Εγω: Θα δουμε, γεια σας

Ουτε ενα ευχαριστω δεν ειπε (υπενθυμιζω πηγα αφιλοκερδως), φευγω και γυρναω στο μαγαζι

 

Αφεντικο: Που εισαι τοση ωρα?

Εγω: Βοηθουσα τη γιαγια, ειναι μονη της και ειχε κατι δουλειες

Αφεντικο: Ποια ειναι μονη της ρε? Αυτη εχει παιδια, εγγονια, ανιψια, ολοι στην πολη μενουν

 

Εγω εφταιγα, το ξερω, αλλα ημουν νεαρος τοτε και το εμαθα το μαθημα μου

Επεξ/σία από AliasAndrew
  • Like 11
  • Sad 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι τρελή ιστορία. Ειναι η επιτομή του ειμαι πελάτης γαϊδούρι , ηλίθιε και άξεστος άνθρωπος.

Βρεθηκα σε διαγνωστικό κέντρο και ενώ περίμενα, έτυχα στο εξής σκηνικό. Είχαν έρθει για εξετάσεις ενα αντρόγυνο γύρω στα 55-60. Όταν η υπάλληλος είδε τα χαρτιά του εοππυ τους είπε ΠΟΛΥ ΕΥΓΕΝΙΚΑ οτι δεν μπορεί να τα δεχτεί, καθώς ηταν 2 παραπεμπτικά στα οποία είχαν βάλει διαφορετικές υπογραφές. Για τη ακρίβεια, το ενα χαρτί είχε μουτζούρα. Τα δυο ζώα φούντωσαν , ύψωσαν φωνή κι άρχισαν να λένε οτι ειναι μια χαρά τα χαρτιά κα τι παριστάνεις εσυ, τη γραφολόγο? 

Ακουσε τις φωνές η προϊσταμένη, έρχεται, τα κοιτά, τους λεει κι αυτή τα ίδια.

να τους εξηγούν οτι τα χαρτιά δε θα γίνουν δεκτά κ να λένε αυτοί να γράψουμε ολογράφως τα ονόματα μας απο κάτω... Μέχρι που είπαν με τελείως απαράδεκτο ύφος «τωρα θα τελειώνετε η θα μας κουράζετε και αλλο?» 

10 λεπτά κράτησε η φασαρία μέχρι που δέχτηκαν οι τυποι να επανελτυπωσουν τα χαρτιά απο το γιατρό. 

το να σαι αγενής ειναι ενα απο τα χειρότερα μειονεκτήματα. Λυπήθηκα την κοπέλα στη γραμματεία, ειλικρινά 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παρόμοιες ιστορίες γίνονται με τους μαστόρους 

Πάω να κάνω πχ μια δουλειά  στο σπίτι τους, και ξεκινάμε.

Φτιάξε μου μωρέ λίγο το καζανάκι,βρύση,παροχή νερού,το πλυντήριο,την αποχετευση,α κάτι φώτα ξέρεις από τέτοια; Ο παλιός υδραυλικός μου άφησε το θερμοσίφωνο στο πατάρι,το κατεβάζεις μια; (Λες και είναι καμία  τσάντα με ντομάτες ξέρω γω) Και άλλα τέτοια όμορφα.

 

Τους λες οκ και κανείς την αγγαρεία αλλά μετά σε βρίσκουν κορόιδο και σε φορτώνουν με 1002 δουλειές ακόμα. Έλεος με κάτι τέτοια. Και εσύ να βιάζεσαι επειδή περιμένει άλλος και να μην λένε ούτε ένα ευχαριστώ.

 

Επεξ/σία από stelios18120
  • Like 7
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω διαβάσει όλο το θέμα ως τώρα, κι έχω ρίξει πολύ γέλιο! Ειδικά αυτό, που ο πελάτης το παίζει ότι τα ξέρει όλα καλύτερα από τον πωλητή/μάστορα, με ξεπερνά... 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, margaritagr είπε

Δεν ειναι τρελή ιστορία. Ειναι η επιτομή του ειμαι πελάτης γαϊδούρι , ηλίθιε και άξεστος άνθρωπος.

Βρεθηκα σε διαγνωστικό κέντρο και ενώ περίμενα, έτυχα στο εξής σκηνικό. Είχαν έρθει για εξετάσεις ενα αντρόγυνο γύρω στα 55-60. Όταν η υπάλληλος είδε τα χαρτιά του εοππυ τους είπε ΠΟΛΥ ΕΥΓΕΝΙΚΑ οτι δεν μπορεί να τα δεχτεί, καθώς ηταν 2 παραπεμπτικά στα οποία είχαν βάλει διαφορετικές υπογραφές. Για τη ακρίβεια, το ενα χαρτί είχε μουτζούρα. Τα δυο ζώα φούντωσαν , ύψωσαν φωνή κι άρχισαν να λένε οτι ειναι μια χαρά τα χαρτιά κα τι παριστάνεις εσυ, τη γραφολόγο? 

Ακουσε τις φωνές η προϊσταμένη, έρχεται, τα κοιτά, τους λεει κι αυτή τα ίδια.

να τους εξηγούν οτι τα χαρτιά δε θα γίνουν δεκτά κ να λένε αυτοί να γράψουμε ολογράφως τα ονόματα μας απο κάτω... Μέχρι που είπαν με τελείως απαράδεκτο ύφος «τωρα θα τελειώνετε η θα μας κουράζετε και αλλο?» 

10 λεπτά κράτησε η φασαρία μέχρι που δέχτηκαν οι τυποι να επανελτυπωσουν τα χαρτιά απο το γιατρό. 

το να σαι αγενής ειναι ενα απο τα χειρότερα μειονεκτήματα. Λυπήθηκα την κοπέλα στη γραμματεία, ειλικρινά 

Καλά έλεγαν οι ασθενείς. Η αστείοτητα της γραφειοκρατίας πρέπει να τελειώνει. Θα τρέχω εγώ για τις κωλο υπογραφές του ΕΟΠΥΥ αντί να έχουν ένα ηλεκτρονικό σύστημα να τα βρουν.

 

  • Like 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, sezebo είπε

Καλά έλεγαν οι ασθενείς. Η αστείοτητα της γραφειοκρατίας πρέπει να τελειώνει. Θα τρέχω εγώ για τις κωλο υπογραφές του ΕΟΠΥΥ αντί να έχουν ένα ηλεκτρονικό σύστημα να τα βρουν.

Αστείο ειναι το να περιμένεις να δεχτούν απο τον ίδιο άνθρωπο δυο διαφορετικές υπογραφες. Μάλιστα όταν η κοπέλα ρώτησε τον τύπο αν αυτο θα το δέχονταν σε τράπεζα, απάντησε ο ιδιος άμεσα «όχι». 

Και πέραν του οτι είχαν άδικο, είχαν εξαιρετικά άσχημο τροπο εξ αρχής. Μάλλον γιατί ήξεραν οτι έχουν κάνει παπάρια και σου λεει με τον τραμπουκισμό μπας περασει. 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οικογενειακες ιστοριες απο ιντερνετ καφε

1)-Γιατι δεν δουλευουν τα ανεμνιστηρακια στην καρτα γραφικων?

-Οταν δεν ζοριζεται η καρτα δεν υπαρχει λογος να δουλευουν

-Αλλαξε μου υπολογιστη αμεσως ειναι χαλασμενη,εγω ξερω καλυτερα απο σενα

2)-Φιλε αλλαξε μου υπολογιστη αμεσως το pc σερνεται (παραπονα μετα απο καθε death) pc με  rtx 2070 και ο πελατης παιζει λολ

-Απότι βλεπω παιζετε με 478 fps και 52ms.Χωρις παρεξηγηση να ξερετε οτι χονδρικα τα ms πρεπει να ειναι λιγα και τα fps Πολλα και εδω βλεπω οτι το pc μια χαρα

-Ασε ρε φιλε κολλαω σου λεω δεν βλεπεις οτι εχω 12 deaths (του λοκαρω τα fps στα 144 παιρνει 1 kill και μου λεει Ειδες που στα ελεγα....)

3)-Εκει που σπουδαζω εχει κατι pc τερατα (συζητηση πριν 2 χρονια)

-Τι εχουν ρε γιαννη τον ρωταω

-i8 24πυρηνο και 20gb ram....

4)Το 2005 οταν ανοιξαμε Πελατης παιζει counter strike (single player vs botακια) να πεθαινει και να ορυεται : Βγειτε απο το ιντερνετ , μην κατεβαζετε κολλαω

5)50ρης πελατης ησυχος και ευγενεστατος αλλα παντα φερνει δικα του ακουστικα αγορασμενα απο το jumbo ,τον ρωταω κυριε νικο γιατι δεν δοκιμαζετε τα δικα μας ακουστικα ειναι 7.1 και κανουν και 120€ .- τι νομιζεις και αυτα που εχεις εσυ στο ιδιο εργοστασιο φτιαχνονται μου λεει...

6)Ερχονται 3 μητερες και φερνουν τα παιδια τους να παιξουν

-Καλημερα θελετε να βαλω καποιο πακετο με προσφορα 'η  να κατσετε συγκεκριμενη ωρα η' να το αφησουμε ελευθερο και να πληρωσετε στο τελος

-Αφησε το ελευθερο θα παμε να φαμε και θα γυρισουμε να τα παρουμε και θα σε πληρωσουμε

-Μετα απο 3 ωρες και μερικα λεπτα επιστρεφουν τους λεω την τιμη 4,5€ το ατομο (ηταν 4,70)

-Γιατι τοσα πολλα αφου οι 3 ωρες ειναι προσφορα 3€ δε πληρωνουμε τοσα εμεις

-Κυρια μου σας ρωτησα στην αρχη και μου ειπατε ελευθερη χρεωση

-Μα επρεπε να μας το προτεινεις η' να το φανταστεις οτι θα κατσουμε τοση ωρα δικια σου δουλεια ειναι αυτη να ξερεις ποση ωρα καθεται ο πελατης και επειδη εχουμε ξαναρθει και εχουμε φερει τοσα παιδια και ειμαστε καλοι πελατες θα πληρωσουμε 3€ το ατομο

-Κυρια μου δεν εχει σημασια αν εχετε ξαναερθει η' αν ειστε καλος πελατης η χρεωση ειναι ιδια για ολους και απο την στιγμη που μου ειπατε ελευθερη χρεωση θα πληρωσετε οτι λεει

-Ενταξει παρε τα λεφτα σου.Στο ενδιαμεσο λεει η μια στην αλλη δυνατα κοιτα το μαγαζι ειναι γεματο και εχει κοψει 25 αποδειξεις φταιω να φωναξω την εφορια?

-Τους εδωσα μια καρτα του μαγαζιου να την δωσουν στον εφοριακο να βρει το μαγαζι ευκολα και μετα απο 2 εβδομαδες ξαναεφεραν τα παιδια τους να παιξουν

7)15 χρονος βλαστιμαει και λεει την παλιο αρρωστεια

-Περασε εξω και θα σου δωσω τα λεφτα που προπληρωσες πισω του λεω

-Μα γιατι δεν εβρισα ?

-Αγορι μου τωρα δεν βλαστιμησες ?

-Αυτο που ειπα δεν ειναι βρισια γιατι δεν εβρισα καποιο υπαρκτο προσωπο ,εχετε αποδειξεις οτι υπαρχει η παναγια με ρωτησε ?

Πραγματικα μου εκαψε τον εγκεφαλο τον αφησα να συνεχισει

 

Μη πουμε για πελατες που μπαινουν στο πιο αναβαθμισμενο καταστημα της περιοχης και με ρωτανε με τουπε κανα καλο pc για fortnite /lol εχεις.

 

 

  • Like 1
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, astakos7 είπε

-Αγορι μου τωρα δεν βλαστιμησες ?

-Αυτο που ειπα δεν ειναι βρισια γιατι δεν εβρισα καποιο υπαρκτο προσωπο ,εχετε αποδειξεις οτι υπαρχει η παναγια με ρωτησε ?

Ο πιτσιρικάς χαραμίζεται. Έπρεπε να ξεκινήσει για πολιτικός χαχαχαχα

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, stelios18120 είπε

Παρόμοιες ιστορίες γίνονται με τους μαστόρους 

Πάω να κάνω πχ μια δουλειά  στο σπίτι τους, και ξεκινάμε.

Φτιάξε μου μωρέ λίγο το καζανάκι,βρύση,παροχή νερού,το πλυντήριο,την αποχετευση,α κάτι φώτα ξέρεις από τέτοια; Ο παλιός υδραυλικός μου άφησε το θερμοσίφωνο στο πατάρι,το κατεβάζεις μια; (Λες και είναι καμία  τσάντα με ντομάτες ξέρω γω) Και άλλα τέτοια όμορφα.

Τους λες οκ και κανείς την αγγαρεία αλλά μετά σε βρίσκουν κορόιδο και σε φορτώνουν με 1002 δουλειές ακόμα. Έλεος με κάτι τέτοια. Και εσύ να βιάζεσαι επειδή περιμένει άλλος και να μην λένε ούτε ένα ευχαριστώ.

Καλά,εκεί είναι καθαρά λάθος σου που δέν τους χρεώνεις την αβαρία (κατανοώ όμως οτι η διατήρηση της πελατείας βασίζεται στο καλό PR).

Επειδή όμως ανέφερες ανακαινίσεις,το πρόβλημα εκεί δέν είναι οτι ο πελάτης είναι τρελός/αρπαγμένος...είναι οτι ΔΕΝ ξέρει τι θέλει!Θα ξεκινήσεις με απλή αλλαγή φωτιστικών σε κάθε δωμάτιο και θα καταλήξεις σε γυψοσανίδα με spot και κρυφό φωτισμό.Στο ενδιάμεσο, θα πέσουν κάποια ράψε-ξύλωνε (σάν άλλη Πηνελόπη) απο ιδέες που δέν ευδοκίμησαν για πάνω απο 24ώρες...

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, astakos7 είπε

Οικογενειακες ιστοριες απο ιντερνετ καφε

1)-Γιατι δεν δουλευουν τα ανεμνιστηρακια στην καρτα γραφικων?

-Οταν δεν ζοριζεται η καρτα δεν υπαρχει λογος να δουλευουν

-Αλλαξε μου υπολογιστη αμεσως ειναι χαλασμενη,εγω ξερω καλυτερα απο σενα

2)-Φιλε αλλαξε μου υπολογιστη αμεσως το pc σερνεται (παραπονα μετα απο καθε death) pc με  rtx 2070 και ο πελατης παιζει λολ

-Απότι βλεπω παιζετε με 478 fps και 52ms.Χωρις παρεξηγηση να ξερετε οτι χονδρικα τα ms πρεπει να ειναι λιγα και τα fps Πολλα και εδω βλεπω οτι το pc μια χαρα

-Ασε ρε φιλε κολλαω σου λεω δεν βλεπεις οτι εχω 12 deaths (του λοκαρω τα fps στα 144 παιρνει 1 kill και μου λεει Ειδες που στα ελεγα....)

3)-Εκει που σπουδαζω εχει κατι pc τερατα (συζητηση πριν 2 χρονια)

-Τι εχουν ρε γιαννη τον ρωταω

-i8 24πυρηνο και 20gb ram....

4)Το 2005 οταν ανοιξαμε Πελατης παιζει counter strike (single player vs botακια) να πεθαινει και να ορυεται : Βγειτε απο το ιντερνετ , μην κατεβαζετε κολλαω

5)50ρης πελατης ησυχος και ευγενεστατος αλλα παντα φερνει δικα του ακουστικα αγορασμενα απο το jumbo ,τον ρωταω κυριε νικο γιατι δεν δοκιμαζετε τα δικα μας ακουστικα ειναι 7.1 και κανουν και 120€ .- τι νομιζεις και αυτα που εχεις εσυ στο ιδιο εργοστασιο φτιαχνονται μου λεει...

6)Ερχονται 3 μητερες και φερνουν τα παιδια τους να παιξουν

-Καλημερα θελετε να βαλω καποιο πακετο με προσφορα 'η  να κατσετε συγκεκριμενη ωρα η' να το αφησουμε ελευθερο και να πληρωσετε στο τελος

-Αφησε το ελευθερο θα παμε να φαμε και θα γυρισουμε να τα παρουμε και θα σε πληρωσουμε

-Μετα απο 3 ωρες και μερικα λεπτα επιστρεφουν τους λεω την τιμη 4,5€ το ατομο (ηταν 4,70)

-Γιατι τοσα πολλα αφου οι 3 ωρες ειναι προσφορα 3€ δε πληρωνουμε τοσα εμεις

-Κυρια μου σας ρωτησα στην αρχη και μου ειπατε ελευθερη χρεωση

-Μα επρεπε να μας το προτεινεις η' να το φανταστεις οτι θα κατσουμε τοση ωρα δικια σου δουλεια ειναι αυτη να ξερεις ποση ωρα καθεται ο πελατης και επειδη εχουμε ξαναρθει και εχουμε φερει τοσα παιδια και ειμαστε καλοι πελατες θα πληρωσουμε 3€ το ατομο

-Κυρια μου δεν εχει σημασια αν εχετε ξαναερθει η' αν ειστε καλος πελατης η χρεωση ειναι ιδια για ολους και απο την στιγμη που μου ειπατε ελευθερη χρεωση θα πληρωσετε οτι λεει

-Ενταξει παρε τα λεφτα σου.Στο ενδιαμεσο λεει η μια στην αλλη δυνατα κοιτα το μαγαζι ειναι γεματο και εχει κοψει 25 αποδειξεις φταιω να φωναξω την εφορια?

-Τους εδωσα μια καρτα του μαγαζιου να την δωσουν στον εφοριακο να βρει το μαγαζι ευκολα και μετα απο 2 εβδομαδες ξαναεφεραν τα παιδια τους να παιξουν

7)15 χρονος βλαστιμαει και λεει την παλιο αρρωστεια

-Περασε εξω και θα σου δωσω τα λεφτα που προπληρωσες πισω του λεω

-Μα γιατι δεν εβρισα ?

-Αγορι μου τωρα δεν βλαστιμησες ?

-Αυτο που ειπα δεν ειναι βρισια γιατι δεν εβρισα καποιο υπαρκτο προσωπο ,εχετε αποδειξεις οτι υπαρχει η παναγια με ρωτησε ?

Πραγματικα μου εκαψε τον εγκεφαλο τον αφησα να συνεχισει

Μη πουμε για πελατες που μπαινουν στο πιο αναβαθμισμενο καταστημα της περιοχης και με ρωτανε με τουπε κανα καλο pc για fortnite /lol εχεις.

Μου είχε τύχει να πάω στα inspot kalamatas και να παίξω στο extreme zone ( δεν θυμάμαι πως λεγόταν) και να έχει κάτσει ένας κυριος (50-55) στην γωνία και να το είχε ρίξει στον ύπνο. Το ότι κοιμόταν δεν με πείραζε καθόλου, αυτό που με πείραζε ήταν ότι ροχαλιζε τόσο δυνατά που και όταν έβαζα τα ακουστικά στο 100 πάλι ακουγοταν και ας ήμουνα καμιά δεκαριά υπολογιστές μακρια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω την τυχη καλως η κακως να εργαζομαι σε συνοικιακο καταστημα με ηλεκτρονικα (αποκωδικοποιητες, καλωδια κεραιες κτλ.)

ΔΕΝ θα ξεχασω ΠΟΤΕ γιατι ο ελληνας ειναι της τελευταιας στιγμης (η πλειοψηφια τουλαχιστον) το 2012 που εγινε η ψηφιακη μεταβαση απο το αναλογικο συστημα για τα καναλια της digea,

εμεις ειχαμε σαν αρχη οτι μα οτι μηχανημα πουλαγαμε να ειχε τα καναλια μεσα και μια επεξηγηση για το πως θα συνδεθει το μηχανημα και την λειτουργια ΠΛΕΟΝ που θα εχει τουλαχιστον για να εξυπηρετησουμε τον κοσμο και πραγματικα πιστεψτε με αρκετος κοσμος με την τεχνολογια δεν το εχει,
στο διαταυτα,

ενω το μαγαζι με το καλημερα ειχε ουρα μεχρι εξω να περιμενει και να δινουμε αποκωδικοποιητες, να τρεχουμε 5 ατομα πανικοβλητοι για να μην περιμενει πολυ ο κοσμος, να εχουν σπασει τα τηλεφωνα και γενικα ενας πανικος!

εκει που γινεται ολο αυτο το happening  μπαινει μεσα μια γυναικα που ειχε ψωνισει το πρωι αποκωδικοποιητη μπαινει μεσα στο μαγαζι φωναζοντας

ΜΗΝ ΑΓΟΡΑΖΕΤΕ ΤΟΥΣ ΑΠΟΚΩΔΙΚΟΠΟΙΗΤΕΣ, ΔΕΝ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΝ!!!!!!

το αφεντικο μου ηθελε να βγει εξω απο τον παγκο και να την τσακισει αλλα συγκρατηθηκε, με τα πολλα παω κοντα της και την ρωταω αν τα συνδεσε ολα ετσι οπως της εξηγησαμε και ακολουθει ο εξης διαλογος

ναι βεβαιως χαζη ειμαι?  συνδεσα την κεραια στο μηχανημα, εβαλα το scart που μου δωσατε να συνδεσω το μηχανημα με την tv και τον εβαλα στο ρευμα (οπως ελεγε κ η διαφημηση)
μετα μετακινησα τον αποκωδικοποιητη πισω απο την τηλεοραση να μην πιανει χωρο και αρχισα να κανω zapping τα καναλια με το τηλεκοντρολ της τηλεορασης!!!!!

bingo της λεω, το τελευταιο κομματι δεν επρεπε να το κανετε, της εξηγησα και μετα τι και πως και εφυγε!

δεν δινω αδικο στον κοσμο, εχω την ορεξη να ενημερωσω τον οποιονδηποτε πελατη για οποιαδηποτε πληροφορια και λειτουργια αλλα πολλες φορες με κοιτανε με δυσπιστια (αυτο το γαμηδι το scart σε hdmi καλωδιο σκετο που βλεπουν στο ebay οταν τους λεω οτι δεν λειτουργει γιατι δεν κανει μεταφραση το αναλογικο σημα στο ψηφιακο με κοιτανε λες και παω να τους κοροιδεψω)

ΕΧΩ πραγματικα αμετρητες περιπτωσεις και εχω ακουσει ΠΑΡΑ μα ΠΑΡΑ πολλα πραγματα στα 10 χρονια που κανω αυτη την δουλεια!

bonus     στην ιστορια που ειπα με τον αποκωδικοποιητη  υπηρχε νομιζω η εταιρια crypto (δεν την δουλευα ) οπου το τηλεκοντρολ του ειναι αυτο το πατηκωμενο με μια μπαταρια κουμπι,   ΕΕΕΕ ο κινεζος που εκανε τη συσκευασια το εβαζε διπλωμενο μεσα στο κουτι και επιδη ηταν λεπτο  φαινοταν για αρκετους διπλωμενο χαρτονι με αποτελεσμα ΠΟΛΥΣ κοσμος να μην το βλεπει και να πεταει την συσκευασια μαζι με το κοντρολ!

Αυτα, αν θυμηθω που θα θυμηθω  θα ξανα γραψω !!    Συμπασχω με ολο τον κοσμο που ειναι στην πρωτη γραμμη λιανικης και ποσο μαλλον της τεχνολογιας!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
59 λεπτά πριν, Iliaz είπε

Μου είχε τύχει να πάω στα inspot kalamatas και να παίξω στο extreme zone ( δεν θυμάμαι πως λεγόταν) και να έχει κάτσει ένας κυριος (50-55) στην γωνία και να το είχε ρίξει στον ύπνο. Το ότι κοιμόταν δεν με πείραζε καθόλου, αυτό που με πείραζε ήταν ότι ροχαλιζε τόσο δυνατά που και όταν έβαζα τα ακουστικά στο 100 πάλι ακουγοταν και ας ήμουνα καμιά δεκαριά υπολογιστές μακρια

φιλε δεν εχεις δει τιποτα. οταν ημουν μικρος εποχες 2003, τα πισω pc του μαγαζιου ηταν μονο για τσοντες και για να τραβας παχιες..κρυφα φυσικα κατω απτο γραφειο

Επεξ/σία από sezebo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχως και παροτι εχω και γω στη δουλεια πολλα περιστατικα με την ανθρωπινη βλακεια, η μνημη μου δεν ειναι τοσο καλη για να τα εξιστορησω οπως ο Παρης (ή μαλλον τα εξοριζω απο την μνημη μου, τοσο φριχτα ειναι). Ομως μεταξυ των πελατων με  attitude "θα κανεις οτι σου πω γιατι ειμαι ο πελατης και ξερω καλυτερα", αυτων που δεν εχουν κανει μπανιο ουτε μια φορα στη ζωη τους, αυτων με το tin can hat και των πορνογεροντων με αγγιγματα, χειροφιλιματα και suggestions (θελω να σου κανω παιχνιδια με τη γλωσσα), αυτο μου με πριζωνει πιο πολυ ειναι στο κλεισιμο... Jesus, φωτα σβηστα, ρολα κατεβασμενα, μηχανηματα κλειστα και μπαινουν και ρωτουν, "εχετε κλεισει"? Μια φορα τα πηρα στο κρανιο (δυσκολη μερα γαρ) και απανταω:οχι, απλως κατεβασα τον φωτισμο να κανω ρομαντικη ατμοσφαιρα! Σε εναν αλλο ειχα απαντησει:ναι, κλεινουμε (κλεινουμε το βραδυ στις 9),αλλα θα παω να παρω το βραδυνο μου και θα ξανανοιξω στις 12 (τα μεσανυχτα)..ολο αυτο πολυ σοβαρα και με κοιτουσε σαν χανος προσπαθωντας να καταλαβει αν αστειευομαι... Για την ιστορια εχουμε ενα μεγαλο χαρτι με το ωραριο κολλημενο στην πορτα μας!! 😕

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 λεπτά πριν, ΛεναΛενα είπε

Δυστυχως και παροτι εχω και γω στη δουλεια πολλα περιστατικα με την ανθρωπινη βλακεια, η μνημη μου δεν ειναι τοσο καλη για να τα εξιστορησω οπως ο Παρης (ή μαλλον τα εξοριζω απο την μνημη μου, τοσο φριχτα ειναι). Ομως μεταξυ των πελατων με  attitude "θα κανεις οτι σου πω γιατι ειμαι ο πελατης και ξερω καλυτερα", αυτων που δεν εχουν κανει μπανιο ουτε μια φορα στη ζωη τους, αυτων με το tin can hat και των πορνογεροντων με αγγιγματα, χειροφιλιματα και suggestions (θελω να σου κανω παιχνιδια με τη γλωσσα), αυτο μου με πριζωνει πιο πολυ ειναι στο κλεισιμο... Jesus, φωτα σβηστα, ρολα κατεβασμενα, μηχανηματα κλειστα και μπαινουν και ρωτουν, "εχετε κλεισει"? Μια φορα τα πηρα στο κρανιο (δυσκολη μερα γαρ) και απανταω:οχι, απλως κατεβασα τον φωτισμο να κανω ρομαντικη ατμοσφαιρα! Σε εναν αλλο ειχα απαντησει:ναι, κλεινουμε (κλεινουμε το βραδυ στις 9),αλλα θα παω να παρω το βραδυνο μου και θα ξανανοιξω στις 12 (τα μεσανυχτα)..ολο αυτο πολυ σοβαρα και με κοιτουσε σαν χανος προσπαθωντας να καταλαβει αν αστειευομαι... Για την ιστορια εχουμε ενα μεγαλο χαρτι με το ωραριο κολλημενο στην πορτα μας!! 😕

Εμένα μου έχουν χτυπήσει τα κατεβασμένα ρολά στις 1040 το βραδυ ενώ μετρούσα ταμείο γιατι είχαμε λογιστικό πρόβλημα και με παρακαλουσε να του δώσω την παραγγελία του, έναν USB φορτιστη. Και όταν του είπα πως έχω κλείσει ταμείο εδώ και μιαμιση ώρα και δεν μπορώ να τιμολογησω μου απάντησε το θεϊκό "δεν πειράζει μην μου δώσεις απόδειξη". Και όλα αυτά ενώ καθόμουν βραδιάτικα στο μαγαζί να μετράω αποδείξεις και χρήματα για να βρω το λάθος και να μην βάλουμε απο την τσέπη μας 4 χιλιάρικα. Αλλά ο ελληναρας να την πάρει την παραγγελία του των 3€ και ας κοιμηθεί ο υπαλληλακος στην αποθήκη του μαγαζιου. Τα έχω ζήσει όλα πλέον.

Επεξ/σία από zx1234r
  • Like 2
  • Confused 2
  • Sad 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...