Προς το περιεχόμενο

Τρελές ιστορίες από τρελούς πελάτες


Paris777

Προτεινόμενες αναρτήσεις

32 λεπτά πριν, jmirko15 είπε

Σίγουρα το έκανες μόνο στη Benetton αυτό γιατί και εγώ είχα έναν τυπά που δοκίμαζε το παλτό μου σε ένα κατάστημα στο cosmos πριν μερικά χρόνια.. 😂

Βέβαια τον είδα από την αρχή  και μάλιστα αφού τον άφησα να το δοκιμάσει και πριν του πω ότι δεν είναι του καταστήματος του είπα ότι του πάει γάντι..

Στο Cosmos ήταν, θυμάμαι το Benetton που ήθελα , μπορεί να ήταν και σε άλλο κατάστημα. Το 2008-9 αν θυμάμαι καλά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

παλιά καλή εποχή (90-91) που οι ταμιακές μηχανές ήταν στην άνθιση τους και οι τεχνικοί τρέχαμε με 1000+.

Μιλάω με πελάτη από Ξάνθη - Κομοτηνή (δεν θυμάμαι ακριβώς, αλλά μίλαγε σπαστά Ελληνικά) για να κάνουμε τηλεφωνικά μια αλλαγή προγραμματισμού σε κάποιο είδος στην ταμειακή του.

Αρχίζω λοιπόν και του λέω : που να γυρίσει το κλειδάκι, πάτα αυτό πάτα εκείνο κ.λπ. κλπ. και για να ολοκληρωθεί η αλλαγή έπρεπε να πατήσει το πλήκτρο που επάνω έγραφε με μεγάλα γράμματα TOTAL.

Του λέω λοιπόν: και τώρα πατήστε TOTAL και η επική απάντηση:: Τι λες ρε φίλε εμείς κεμπαμπτζίδικό είμαστε δεν πουλάμε γιαούρτια!! 
Δεν του απάντησα τίποτε διότι έπεσα κάτω από τα γέλια και έκλεισα το τηλέφωνο

Ακόμα μετά από τόσα χρόνια γελάω ακόμη μόλις το θυμάμαι.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το PC Master σε ενα του τευχος ειχε ολο τετοια σκηνικα (εποχες 2004-2005 νομιζω)

Θυμαμαι ηταν μια τυπισα που ειχε παρει τηλεφωνο γτ ο υπολογιστης της δεν "εβλεπε" τον εκτυπωτη της.

Και λεει αυτη, " κυριε μου πηγαινω τον εκτυπωτη ακριβως μπροστα στον υπολογιστη μου και παλι λεει οτι δεν τον βλεπει" 😂😂😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εργαζομουν σε καταστημα επιγραφων - ψηφιακων εκτυπωσεων.
Πελατης θελει να φτιαξει επιγραφη για πλυντηριο αυτοκινητων και θελει να βαλει επανω, μαζι με τα κειμενα, μια φωτογραφια του αυτοκινητου του - απο οτι θυμαμαι μια φτιαγμενη M3.

Περναμε μια καλουτσικη φωτογραφια απο το κινητο του, τρια τεταρτα τραβηγμενη απο μπροστα.
Ξεφονταρω, σβηνω κατι ασχετες αντανακλασεις απο δεντρα, κολωνες κλπ που υπηρχαν στο αμαξωμα και το παρμπριζ και την περναω πανω στην μακετα της επιγραφης.

Ικανοποιημενος ο πελατης, κοιταει για λιγο την μακετα στην οθονη και μου λεει:
- Ωραια ειναι. Μηπως ομως να το καναμε να φαινεται το αμαξι απο πισω; Εχω βαλει και καινουριες τετραπλες εξατμισεις, ειδικη εισαγωγη τις εκανα.
- Βεβαιως. Δωσ'τε μου το κινητο να περασω την φωτο.
- Ποια φωτο, την περασαμε την φωτο.
- Και πως θα δειξουμε τις εξατμισεις, αφου εχετε τραβηξει την φωτο απο μπροστα;
- Ελα ρε μεγαλε, εσυ εισαι μαγος των υπολογιστων! Δεν μπορεις να γυρισεις την φωτο απο την αλλη μερια;

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κλασική περίπτωση πελάτη που θέλει να κάνει ασφάλεια αυτοκινήτου:

-Θέλω την πιο φτηνή που έχετε.

-Θέλετε κάποια έξτρα κάλυψη;

- Όχι τα βασικά, να πληρώσω όσο το δυνατόν λιγότερα.

-Μάλιστα, τόσο το εξάμηνο, τόσο το τρίμηνο, τόσο το έτος.

Φτιάχνουμε το ασφαλιστήριο.

Μετά από λίγο καιρό: 

-Έσπασα το παρμπρίζ, κοίτα αν μου έβαλες την θραύση κρυστάλλων.

-Όχι, θέλατε ότι οικονομικότερο υπήρχε.

-Και τώρα;

-Τώρα θα πρέπει να το φτιάξετε με δικά σας έξοδα.

-Να την βάλουμε τώρα την κάλυψη, δεν μπορούμε;

-Για να την βάλουμε πρέπει να το φωτογραφίσουμε, να έρθει να το δει από την εταιρεία κάποιος κλπ (δεν είναι ηλίθιοι στις ασφαλιστικές)

Από κει και πέρα υπάρχουν περιπτώσεις:

1.Αυτοί που το φτιάχνουν και α) βάζουν πάντα θραύση κρυστάλλων από κει και μετά β) που συνεχίζουν να μην βάζουν και υποσύνολο αυτών που φεύγουν δυσαρεστημένοι επειδή δεν τους είχα κάνει "καλή" ασφάλεια, (πάντα προτείνω την θραύση)

2. Αυτοί που έχει ραγίσει και το παλεύουν μέχρι να σπάσει τελείως και που όταν είναι να το ανανεώσουν πηγαίνουν σε άλλη εταιρεία για να βάλουν θραύση κρυστάλλων, δεν το θεωρώ τελείως κακό αλλά έχουμε τις υποπεριπτώσεις: α) Αυτοί που θα συνεχίσουν να έχουν την θραύση και β) αυτοί που θα κάνουν τρίμηνη με θραύση και μετά θα πάνε σε άλλη εταιρεία χωρίς θραύση. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/4/2019 στις 2:10 ΜΜ, Sorath είπε

Και η λύση τελικά που δόθηκε "Πες του να γυρίσει τον Η/Υ τούμπα........"

Αν ήμουν προϊστάμενος σου, θα σου είχα δώσει αύξηση και προαγωγή για την αντίληψη σου 😊

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, palabiaris88 είπε

Αν ήμουν προϊστάμενος σου, θα σου είχα δώσει αύξηση και προαγωγή για την αντίληψη σου 😊

Αυτό έπαθα με την μάνα μου....αγόρασε 1 refurbished Μηχάνημα με FreeDos και αφού είχα ΚΔ απο Windows να γλυτώσουμε το εξτρα ( τελικά είχε αυτοκόλλητο Win7 PRO απλώς το μαγαζί δεν ασχολήθηκε)...και όπως το βγάζει απο το κουτί το έβαλε τούμπα ...δεν είχε και καμία σπουδαία ένδειξη για το πάνω και το κάτω.όπως μου είπτε ...και..εντάξει με τους υπολογιστές δεν το έχει ιδιαίτερα...

Οπότε πάει να βάλει το δισκάκι και νιξ....τηλέφωνα ..κακό.Viber.το δισκάκι δεν μπαίνει..βρε μάνα αποκλείεται...δεν είναι καμμία επιστήμη απλώς το βάζεις και κάθεται...οπότε μου στέλνει φωτο πως είναι ...το δισκάκι δεν καθόταν είχε κάτι εγκοπές...δεν την πολυκοίταξα και  την φωτογραφία...

IMG-da4ebabf604368f5fe7e10be65783e82-V.j

οπότε ξεκινάω να ψάχνω στο Internet και ανακαλύπτω ότι υπάρχουν 2 μοντέλλα απο το συγκεκριμένο μηχάνημα ...1 με κανονικό drive ...και 1 με slim (laptop)...οπότε αρχίζω να σκέφτομαι μήπως πέσαμε στην περίπτωση...είχε slim ...έσπασε ο μηχανισμός... τον ξηλώσαν και έμεινε έτσι...σκεφτόμενος και βρίζοντας  γιατί ξέχασα να στείλω stickακι με τα Windows ενώ το είχα στο μυαλό μου και με σκέψεις ότι πρέπει να πανε στο μαγαζί να κάνουν μανούρα...κάτι έκανε κλικ...κοιτάζω την φωτο....τα γράμματα ανάποδα...φτου...κάντο τούμπα βρε μάνα...

Μια χαρά έκανε εγκατάσταση Windows μετά η μάνα μου....άντε της λέω θα βγάζεις και μεροκάματο απο εδώ και πέρα.

Επεξ/σία από masteripper
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, giotis1982 είπε

Και το ΤΕΛΕΙΟΤΕΡΟ πράγμα που έχω κάνει ήταν στο Benetton στη Θεσσαλονίκη , ψάχνω μια καμπαρντίνα και μπαίνω φουριόζος, όπως ήταν διάφορα πεταμένα πάνω σε ένα πάγκο τσιμπάω μια γκρι που τα έσπαγε , τη φοράω και καμαρώνω και πάω ταμείο. Με βλέπει η ταμίας και μου λέει, ξέρετε αυτό δεν είναι Benetton είναι του κυρίου εκεί που την ψάχνει...….

Αυτό μου θύμισε κάτι "παρόμοιο¨που είχα κάνει τις προάλλες στο γυμναστήριο.

Τελειώνω την προπόνηση εκεί και πάω στον άλλο όροφο που ήταν μια φίλη μου. 

Βλέπω ένα iPhone 6s πάνω στον πάγκο και της λέω 

Εγώ : Α, τελικά άλλαξες κινητό που ήθελες?

Φίλη: Εντάξει μωρέ ένα παλιό έχω

Εγώ : Ε οκ , με γεια όπως και να έχει 

(μου είχε πει ότι θα άλλαζε κινητό κι εγώ επίσης της είχα πεί ότι είχα πάρει το καινούριο iPhone, αλλά εκείνη δεν έχει ιδέα πως μοιάζει αυτό)

Το παίρνω λοιπόν , βγάζουμε 3 selfie , φωνάζω και τον γυμναστή να μας βγάλει μαζί κλπ και το παίρνει εκείνη και ψάχνει για να τις στείλει σε μια φίλη μας.

Φίλη: Που πάω καλέ για να βρω την Μαρία?  (σκέφτηκα κι εγώ ότι μιας και δεν είχε ιδέα από iphone θα "χάθηκε")

Εγώ:  δώστο εδώ καλέ :P "

Ψάχνω το μέσετζερ , πουθενά.

Εγώ : Καλά δεν έχεις κατεβάσει το μεσετζερ ακόμα? 

Φίλη: Που να ξέρω , δικό σου είναι

Εγώ: 🤪🤪

Ευτυχώς μετά από δέκα λεπτά γέλιου βρήκαμε τον κάτοχο και του είπαμε να τις σβήσει , με ύφος να ανοίξει η γη να μας καταπιεί!!!

Επεξ/σία από Iliemp
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να 'στε καλά παιδιά απίστευτο θέμα!

Σίγουρα μου χουν τύχει κουλά και εκνευριστικά περιστατικά αλλά ευτυχώς για τους άλλους δεν τα θυμάμαι για πολύ!

Ξέρω όμως μια περίπτωση που έτυχε στην αδερφή μου σε φαρμακείο, μόλις μου την ξαναπεί θα τη γράψω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, fastnq2 είπε

Το λαπτοπ ειναι λαπιτοπι,το ιντερνετ ιντερνετι οπως και το κρουασαν κουρασαν.Ολοι το ξερουν αυτο 😂😂

Ναι αλλά το κορυφαίο είναι όταν χαλάει ο δονητής του κινητού .... 🤣

 

Επεξ/σία από AonDuine
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 20/4/2019 στις 12:06 ΜΜ, skiabox είπε

Εντάξει παιδιά αυτά είναι συνηθισμένα περιστατικά μιας και ο Έλληνας είναι πολύ αυστηρός στους υπαλλήλους του ιδιωτικού τομέα.Έχουμε κανένα περιστατικό με πελάτη του δημοσίου που θα είχε πράγματι ενδιαφέρον μιας και εκεί είναι παναγίες οι Έλληνες συνήθως; 

Το έχεις δει λάθος το έργο όλο.

Ο ξένος δεν χρειάζεται να ξέρει καμιά γραφειοκρατικη λεπτομέρεια. 

Απλά εσύ νομίζεις ότι είμαστε έξυπνοι ενώ ταυτόχρονα έχουμε την 5η πιο μίζερη οικονομία στον πλανήτη. 

Μπα, ακόμα χειρότεροι είναι εκεί...

Επεξ/σία από greekfox1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνάδελφος από το λογιστήριο πηγαίνει στην Εφορία, κάπου στα ΒΠ, Αύγουστο μήνα να πάρει ένα χαρτί. Βρίσκει λίγους υπαλλήλους και κανέναν πολίτη.
Πηγαίνει στο αρμόδιο γραφείο στον 2ο όροφο και ακολουθεί ο εξής διάλογος:

-Καλημ...

-Νούμερο να πάρετε.

-Μα...

-Νούμερο!

Πηγαίνει λοιπόν στο μηχάνημα, πατάει το κουμπί, του βγάζει το 5. Βλέπει ένα χαρτί που λέει "στον δεύτερο όροφο εξυπηρετούνται τα ζυγά νούμερα. Στον τρίτο τα μονά"

Κοιτάζει, δεν βλέπει κανέναν άλλον. Ξαναπηγαίνει στην υπάλληλο.

-Ορίστε το νούμερο.

-Είναι μονό, θα πάτε επάνω.

-Μα, δεν υπάρχει κανένας άλλος εδώ.

-Τα μονά, στον τρίτο. Εδώ τα ζυγά.

Πηγαίνει πάλι στο μηχάνημα, ξαναπατάει, βγαίνει το 6. Επιστρέφει στην υπάλληλο.

-Ορίστε το νούμερό μου.

-Παρακαλώ. Τι θα θέλατε;

  • Like 9
  • Thanks 2
  • Confused 7
  • Sad 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν έχω δικό μου κατάστημα, αλλά είδα κάτι σήμερα το πρωί... 

Ήμουν σε πλυντήριο αυτοκινήτων ενός βενζινάδικου και περίμενα να μου πλυνουν το αυτοκίνητο. Κάποια στιγμή, εμφανίζεται ένας τύπος και ρωτάει την ιδιοκτήτρια, αν μπορεί να χρησιμοποιήσει το πιεστικό μηχάνημα, για να πλύνει το αμάξι του μόνος του! Προφανώς ήθελε να γλιτώσει το 10αρικο... 😂

 

Φυσικά και του αρνήθηκε η ιδιοκτήτρια και μετά όλοι οι υπάλληλοι γελούσαν μαζί του (κι εγώ μαζί)...  Σηκώθηκε κι έφυγε, χαλαρός... 

Επεξ/σία από MitsosDaBest13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, MitsosDaBest13 είπε

Προφανώς ήθελε να γλιτώσει το 10αρικο... 😂

Οχι απαραιτητα,μπορει απλα να ηθελε να το κανει μονος του,ισως του εχουν κανει ζημια παλιοτερα με την πιεση.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/4/2019 στις 12:19 ΜΜ, evkar είπε

Πάντως , πέρα από την πλάκα , και τα μισά από τα θέματα να είναι αληθινά , δείχνουν όλα μια κοινωνία που βρίσκεται στα όρια της ψυχιατρικής . Απίστευτα κακομαθημένος κόσμος , χωρίς κουλτούρα , ευγένεια ,και χωρίς αντοχές (κύρια ψυχικές). Τελικά τον Έλληνα ,τον έχωσαν σε ένα διαμέρισμα , του βγάλανε και ένα επίδομα και έγινε πιο μαλθακός και από τους μαλθακούς . Κατάντια λαού , που στη γλώσσα του έχει τη παγκόσμια μοναδική λέξη "φιλότιμο" .

Σκεφτείτε και να είχε καταντήσει Βενεζουέλα η Ελλάδα , θα σφαζόντουσαν μεταξύ τους όλοι οι κακομαθημένοι. 

Άξιοι της τύχης μας ….

Το πρόβλημα είναι παγκόσμιο. Αν μπαίνεις reddit θα βρεις πολλά post αντίστοιχης θεματολογίας. Η παιδεία είναι κατα διαόλου παντού.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...