Προς το περιεχόμενο

Τρελές ιστορίες από τρελούς πελάτες


Paris777

Προτεινόμενες αναρτήσεις

18 hours ago, skiabox said:

Μπρατ Πιτ εσύ;

Και επειδη μαρεσει το humor απανταω αναλογα.οσο χαλια και να ειναι καποιος (including myself) ή καποια, παντα θα υπαρχει καποιος ή καποια που θα τον/την θελει.

;)

  • Like 15
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Επειδή σε αυτό το ποστ όλοι γιουχάρουν τους πελάτες αλλά κανένας τις εταιρείες,

το ξέρετε ότι οι σχολές Ντιρί και οι σχολές Ντιντάκτα ενώθηκαν και έκαναν τις σχολές Ντιριντάκτα,

και άνοιξαν και νέο τμήμα χορού;

Στις 17/4/2019 στις 12:07 ΜΜ, james01gr είπε

Σετ 2 τεμαχίων λέμε... Έχω 150 παραγγελίες από αυτό σε 6 μήνες... 

Εννοείται ότι πολλοί από αυτούς δεν σε πήραν τηλέφωνο, γιατί μετά κατάλαβαν τι εννοούσες και δεν το προχώρησαν.

Γράφεις σετ δύο τεμαχίων και όχι δύο ειδών.

Είναι σαφές, αλλά όχι για όλους.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/4/2019 στις 11:40 ΜΜ, KAVALARIS_LABS είπε

Πάλι περιστατικό από την ίδια εποχή. Βρίσκομαι και πάλι στο Service της ίδιας γνωστής αλυσίδας. Εν τω μεταξύ ο επιχειρηματίας έχει προχωρήσει τις υπηρεσίες βάζοντας τηλέφωνο "090" για όσους καλούν και θέλουν τηλεφωνική υποστήριξη. Βρισκόμαστε στο πρώτο μισό της δακαετίας του '90 όπου το internet είναι άγνωστη λέξη ακόμη. Λιγοστά modem 14400, μπορεί και 28800 bps που λειτουργούν κυρίως ως fax και στην καλύτερη συνδέσεις σε κάποια BBS. Tα σημερινά  remote desktop και team viewer δεν υπάρχουν καν σαν ιδέα ακόμη.

Ο πελάτης είναι Λογιστικό Γραφείο με έδρα τη Λάρισα που έχει αγοράσει ένα σχετικά ακριβό 386/40MHz και το Singular Fasma (δεν θυμάμαι ακριβώς έκδοση, αλλά σίγουρα δεν λεγόταν ακόμη Eurofasma) σε δισκέτες 3.5" 

Χτυπάει η γραμμή "090", το σηκώνω : "... Σέρβις, παρακαλώ"

Στην άλλη γραμμή ακούω με "βαριά" προφορά :

-Γιέλα , είμ' ο Κατσούρας απ'τη Λάρσα που πήρ ευτούνο του κουμπιούτερ με του Φάζμα (το όνομα δεν είναι αυτό, δεν το θυμάμαι, ήταν σίγουρα τρισύλλαβο με "ου")

-Μάλιστα, σας ακούω...

-Πα να βάνου του Φαζμα κι λέει κάτι διάφουρα , ερουρ και δεν ξέρου γω τί...

Η συνέχεια της κουβέντας είναι σε αυτό το ύφος. Δυσκολεύομαι πολύ να καταλάβω τον άνθρωπο στην άλλη γραμμή είδικά τις στιγμές που προσπαθεί να διαβάσει μηνύματα λάθους στα αγγλικά (εποχή DOS).

Έχουμε φτάσει με πολύ κόπο στο να βάλει την 3η δισκέτα και καταλαβαίνω ότι το πρόβλημα βρίσκεται κάπου εκεί. Ο χρόνος συνομιλίας έχει ξεπεράσει τα 12-13 λεπτά (οι γραμμές 090 εκείνη την εποχή μετρούσαν με το λεπτό και έκλειναν αυτόματα στα 15'), οπότε προκειμένου να τον εξυπηρετήσω πριν κλείσει η γραμμή του λέω:

-Καταλαβαίνω ότι υπάρχει πρόβλημα με την 3η δισκέτα. Μπορείτε να μου στείλετε ένα αντίγραφο; Θα το στείλετε στην Διεύθυνση του Σερβις, οδός .... Λέγομαι ...., σημειώστε στο φάκελο να έρθει υπόψη μου. Μόνο παρακαλώ να χρησιμοποιήσετε ένα φάκελο ασφαλείας με φυσαλίδα, γιατί οι δισκέτες είναι ευαίσθητες και μπορεί να σπάσει

-Νταξ. Στη στέλνω με κούργιερ!

Την άλλη μέρα κιόλας έρχεται το κούριερ και μου δίνει ένα φάκελο ασφαλείας, με αποστολέα τον χθεσινό συνομιλητή μου. Ανοίγω το φάκελο για να βγάλω και να ελέγξω τη δισκέτα και βρίσκω μέσα μια ... φωτοτυπία διπλής όψης!

Αντίγραφο ζήτησα. Ας πρόσεχα!

  

    

 Πραγματικά αρνούμαι να το πιστέψω αυτό :P:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/4/2019 στις 12:33 ΜΜ, KAVALARIS_LABS είπε

Άλλη μια τελευταία από την ίδια εποχή... Αρχές 1990. 

Η πελάτισσα, δασκάλα στο επάγγελμα και κάτοικος Κεφαλαρίου, έχει αγοράσει έναν υπολογιστή 286/16 (για όσους το θυμούνται 286 στα 12 με κρύσταλο στα 25 ώστε να δίνει 12.5Mhz και 0wait state DRAM που έδινε ισοζύναμο με 16MHz στο  πρόγραμμα Lαndmark, που ήταν το benchmark της εποχής) με δύο floppy 5.25" Dual κάρτα οθόνης (CGA+Hercules) και μονόχρωμη (amber) οθόνη.

Η δασκάλα αγόρασε τον υπολογιστή για να γράφει κείμενα στο Professional Write (!!!) και να τα τυπώνειστον Epson LX800 που αγόρασε πακέτο.

Στο 1ο Floppy DOS 3.30 και στο 2ο o PW.

Παίρνει τηλέφωνο η κυρία έξαλλη στο service γιατί ο ολοκαίνουργιος υπολογιστής της δεν ξεκινάει. 

-... Service παρακαλώ

- Άγορασα μόλις ένα υπολογιστή από το κατάστημά σας στην οδό Στουρνάρη. Τον έφερα σπίτι και δεν λειτουργεί.

- Δεν δίνει σήμα; Ανάβει η οθόνη; Ανάβουν τα φωτάκια μπροστά.

-Ναι, ανάβει και η οθόνη, ανάβει και ένα πράσινο φωτάκι μπροστά και δίπλα ο αριθμός 16. Αλλα στην οθόνη βγάζει συνέχεια το μήνυμα "Non-System Disk or Disk Error"

-Μάλιστα, είπατε ότι το αγοράσατε μόλις.Πείτε μου παρακαλώ το όνομα σας για να δω τη σύνθεση του υπολογιστή σας.

(Μου λέει το όνομα της)

-Πολύ ωραία βλέπω ότι ο υπολογιστής σας έχει δύο μονάδες δισκέτας. Σας έχουν δώσει μαζί δισκέτες που γράφουν στην ετικέτα MS-DOS, σωστά;

-Ναι

-Ωραία, θέλω να βάλετε την δισκέτα με την ετικέτα MS-DOS 1/2  στο πάνω floppy.

- Το έχω βάλει. Και πάλι τα ίδια λεει.

-Έχετε γυρίσει και το "μανταλάκι" μπροστά για να ασφαλίσει την δισκέτα.

-Φυσικά, για χαζή με περνάτε;

-Προς θεού, όχι. Το λαμπάκι ανάβει στο drive που βάλατε τη δισκέτα; 

-Όχι 

Ω! ρε πού... μου, σκέφτομαι κάποιος δεν έβαλε τροφοδοσία ή καλωδιοταινία στο floppy. 

-Θα μπορούσατε να μας το φέρετε να το ελέγξουμε;

-ΟΧΙ.  Η κυρία στην άλλη γραμμή, φανερά ενοχλημένη έχει αρχίσει πλέον να μιλάει σε έντονο και επιθετικό ύφος.

Να έρθετε εδώ να το φτιάξετε. Και αν μου πουλήσατε χαλασμένο κομπιούτερ να το πάρετε πίσω και να μου δώσετε άλλο! 

- Περιμένετε παρακαλώ...

Σε μια δίλεπτη αναμονή της πελάτισσας, η οδηγία από τον προϊστάμενο του Service είναι "ξεκίνα και πήγαινε να της το φτιάξεις".

-Ναι με ακούτε, ευχαριστώ για την αναμονή. Θα έλθει αμέσως Τεχνικός στο χώρο σας,   να το ελέγξει. Δώστε μου παρακαλώ την διευθυνσή σας.

Μου δίνει μια διεύθυνση στο Κεφαλλάρι και κλείνει.

Παίρνω FloppyDrive, καλωδιοταινία, τροφοδοτικό δισκέτες και εργαλεία και ξεκινάω με παπάκι να πάω από τα Εξάρχεια στο Κεφαλάρι.

Φτάνω μετά από αρκετή ώρα, με υποδέχεται η πελάτισσα και με οδηγεί στο σαλόνι του σπιτιού. Πάνω στο τραπέζι έχει τοποθετήσει τον υπολογιστή με ένα πλεχτό πετσετάκι πάνω στην πορτοκαλί οθόνη.

Μπροστά από το πληκτρολόγιο βλέπω ένα ανοικτό βιβλίο. Με μια κλεφτή ματιά διαβάζω : Το βίβλίο του Peter Norton για τους Υπολογιστές.

Αφήνω την τσάντα με τα υλικά στο πάτωμα και κάθομαι στην καρέκλα, μπροστά στον υπολογιστή. 

Ανοίγω το πάνω Floppy και δεν βγαίνει τίποτε από το drive.

- Θα μου δώσετε την δισκέτα σας που λέει MS-DOS 1/2; , ρωτάω

-Μέσα είναι, απαντά η κυρία.

Και κάπου εκεί αρχίζω να βλέπω πιο προσεκτικά. 

Παρατηρώ λοιπόν ότι το βιβλίο είναι γυρισμένο στο κεφάλαιο 7 που περιγράφει τις δισκέτες. Πάνω στο τραπέζι υπάρχει ένα ψαλιδάκι νυχιών και πάνω από το tower υπάρχει το κέλυφος της δισκέτας MS-DOS 3.30 1/2, κομμένο στο πλάι, ανοιγμένο και χωρίς το μαγνητικό δίσκο μέσα!!!!

-Να σας ρωτήσω κάτι; Κόψατε με το ψαλιδάκι την δισκέτα και βγάλατε το μαγνητικό δίσκο από μέσα;

-Ναι φυσικά , μου απαντάει

-Το βιβλίο λέει ότι αυτό είναι περίβλημα που είναι για την προστασία του μαγνητικού δίσκου. Δεν βρήκα πουθενά την εγκοπή από που ανοίγει για αυτό το έκοψα με το ψαλιδάκι. Τον δίσκο τον έχω βάλει κανονικά μέσα στην μονάδα,  συνεχίζει με περηφάνεια...

Μου πήρε κάποια λεπτά να συνέλθω...

Φοβερο!!!!! Αν και αμφιβάλω,  για το αν υπαρχουν πολλά μέλη του φορούμ που έχουν χρησιμοοιήσει δισκετα 5,25 για να καταλάβουν το βάθος της ιστορίας.

Σε ευχαριστούμε πολύ για τις ιστορίες σου, Καλό Πάσχα!!

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, divo είπε

Μη το λες..😜.. το πρωτο pc που επεσε στα χερια μου ηταν φιλου και ηταν το amstrad 128... μετα εγινε επανασταση βγηκε το 256κ...😋. Τοτε γραφαμε παιχνιδια, πληκτρολογουσαμε εντολες για να το φτιαξουμε, απο περιοδικο. Αν θυμαμε καλα το pc magazine. Γραφαμε 3 ατομα ουτε και ξερω ποσες μερες..... Το πρωτο μας παιχνιδι ηταν εμποριο με διαστημοπλοιο σε αλλους πλανήτες.... απο τοτε πανω απο τα συνεφα ημασταν...

Τωρα που το λες πρεπει ακομα να εχω καπου καταχωνιασμενες 5,25  

Και κάπου πιο πριν με την πολυτέλεια της δισκέτας είχαμε και κασέτες...Amstrad 6128 με σύνδεση σε κασετόφωνο για οικονομία..(ακριβές οι ρημάδες οι 3")

Και για τον κώδικα  peek & poke ...έκανες λάθος σε 1 τόσο δα ψηφίο και πήγαινε στράφι μέρες πληκτρολόγησης...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιστατικό το καλοκαίρι που πέρασε:

Καλεί πελάτης για service σε συναγερμό που είχε πρόβλημα μήνες...δεν είχε δώσει σημασία και κλασικός Έλληνας της τελευταίας στιγμής κάλεσε όταν θα έφευγε για διακοπές που θα άφηνε το σπίτι μόνο του. Για κάποιο λόγο λοιπόν ο τύπος θεώρησε  πως η βλάβη είναι 5-10 λεπτά υπόθεση. Φτάνουμε λοιπόν στο χώρο και με το που βγαίνουμε από το ασανσέρ βλέπουμε όλη την οικογένεια έξω από την πόρτα με τις βαλίτσες έτοιμους για διακοπές. 

- Ελάτε παιδιά μπείτε μέσα, φτιάξτε το γιατί σε 2 ώρες πρέπει να είμαστε Πειραιά, φεύγει το πλοίο. 

Ανοίγω το κουτί της κεντρικής μονάδας...κάρβουνο η πλακέτα. Έγινε κάτι στα ηλεκτρολογικά? Έφαγε κανένα κεραυνό? Ποιος ξέρει...Πάω και του λέω αυτό θέλει ανταλλακτικό...και τώρα να φύγουμε για να το πάρουμε δεν προλαβαίνουμε να είμαστε πίσω στην ώρα και να το αλλάξουμε για να προλάβετε το πλοίο.

"και τι θα κάνω τώρα...πωπω 2 βδομάδες το σπίτι μόνο του χωρίς συναγερμό" 

εγώ να σκέφτομαι "που πα ρε καραμήτρο? καλείς για βλάβη τελευταία στιγμή και μας περιμένεις με τις βαλίτσες έξω απ' την πόρτα...να σου κάνω τί τώρα?"

με τα πολλά ψάχνω λίγο από εδώ, ψάχνω λίγο από εκεί...δούλευε μία ζώνη μόνο...οι άλλες δεν ανταποκρίνονταν και προφανώς δεν έβγαζε τάση η κεντρική μονάδα για να τροφοδοτήσει τα περιφερειακά ούτε για να φορτίσει την μπαταρία της σε περίπτωση διακοπής ρεύματος. Πάλι καλά ο τηλεφωνητής ήταν ΟΚ για να ενημερώσει. 

- Θέλω του λέω ένα τροφοδοτικό 12V και αν έχετε ένα UPS για να το κάνω να παίξει προσωρινά, ίσα για να κάνετε τη δουλειά σας τώρα που θα λείπετε. 

Ψάχνει από δω ο τύπος, ψάχνει από εκεί...σε κάποια φάση ανοίγει μια κούτα και βρίσκει ένα PSU από υπολογιστή. Στη συνέχεια πάει σε ένα δωμάτιο και φέρνει το UPS από τον υπολογιστή του.

- Σου κάνουν αυτά?

Βάζω στο ρεύμα το PSU, μετράω με το πολύμετρο να βρω την έξοδο με τα 12V, ευτυχώς δούλευε.  

Αποτέλεσμα: Συνδέω όλο το σπίτι εν σειρά σε 1 ζώνη και κοτσάρω δίπλα από συναγερμό το PSU και το UPS. Από μέσα μου σκεφτόμουν "τι κάνω Θεέ μου?"

Τελείωσα σε περίπου 30-45 λεπτά και φύγαμε όλοι άρων άρων για να προλάβουν το πλοίο. Ακόμα με πιάνουν τα γέλια όταν το σκέφτομαι.

  • Like 11
  • Thanks 5
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, akiz90 είπε

Περιστατικό το καλοκαίρι που πέρασε:

Καλεί πελάτης για service σε συναγερμό που είχε πρόβλημα μήνες...δεν είχε δώσει σημασία και κλασικός Έλληνας της τελευταίας στιγμής κάλεσε όταν θα έφευγε για διακοπές που θα άφηνε το σπίτι μόνο του. Για κάποιο λόγο λοιπόν ο τύπος θεώρησε  πως η βλάβη είναι 5-10 λεπτά υπόθεση. Φτάνουμε λοιπόν στο χώρο και με το που βγαίνουμε από το ασανσέρ βλέπουμε όλη την οικογένεια έξω από την πόρτα με τις βαλίτσες έτοιμους για διακοπές. 

- Ελάτε παιδιά μπείτε μέσα, φτιάξτε το γιατί σε 2 ώρες πρέπει να είμαστε Πειραιά, φεύγει το πλοίο. 

Ανοίγω το κουτί της κεντρικής μονάδας...κάρβουνο η πλακέτα. Έγινε κάτι στα ηλεκτρολογικά? Έφαγε κανένα κεραυνό? Ποιος ξέρει...Πάω και του λέω αυτό θέλει ανταλλακτικό...και τώρα να φύγουμε για να το πάρουμε δεν προλαβαίνουμε να είμαστε πίσω στην ώρα και να το αλλάξουμε για να προλάβετε το πλοίο.

"και τι θα κάνω τώρα...πωπω 2 βδομάδες το σπίτι μόνο του χωρίς συναγερμό" 

εγώ να σκέφτομαι "που πα ρε καραμήτρο? καλείς για βλάβη τελευταία στιγμή και μας περιμένεις με τις βαλίτσες έξω απ' την πόρτα...να σου κάνω τί τώρα?"

με τα πολλά ψάχνω λίγο από εδώ, ψάχνω λίγο από εκεί...δούλευε μία ζώνη μόνο...οι άλλες δεν ανταποκρίνονταν και προφανώς δεν έβγαζε τάση η κεντρική μονάδα για να τροφοδοτήσει τα περιφερειακά ούτε για να φορτίσει την μπαταρία της σε περίπτωση διακοπής ρεύματος. Πάλι καλά ο τηλεφωνητής ήταν ΟΚ για να ενημερώσει. 

- Θέλω του λέω ένα τροφοδοτικό 12V και αν έχετε ένα UPS για να το κάνω να παίξει προσωρινά, ίσα για να κάνετε τη δουλειά σας τώρα που θα λείπετε. 

Ψάχνει από δω ο τύπος, ψάχνει από εκεί...σε κάποια φάση ανοίγει μια κούτα και βρίσκει ένα PSU από υπολογιστή. Στη συνέχεια πάει σε ένα δωμάτιο και φέρνει το UPS από τον υπολογιστή του.

- Σου κάνουν αυτά?

Βάζω στο ρεύμα το PSU, μετράω με το πολύμετρο να βρω την έξοδο με τα 12V, ευτυχώς δούλευε.  

Αποτέλεσμα: Συνδέω όλο το σπίτι εν σειρά σε 1 ζώνη και κοτσάρω δίπλα από συναγερμό το PSU και το UPS. Από μέσα μου σκεφτόμουν "τι κάνω Θεέ μου?"

Τελείωσα σε περίπου 30-45 λεπτά και φύγαμε όλοι άρων άρων για να προλάβουν το πλοίο. Ακόμα με πιάνουν τα γέλια όταν το σκέφτομαι.

Πάντως είσαι μαγκάιβερ.

  • Like 9
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, masteripper είπε

Και κάπου πιο πριν με την πολυτέλεια της δισκέτας είχαμε και κασέτες...Amstrad 6128 με σύνδεση σε κασετόφωνο για οικονομία..(ακριβές οι ρημάδες οι 3")

Και για τον κώδικα  peek & poke ...έκανες λάθος σε 1 τόσο δα ψηφίο και πήγαινε στράφι μέρες πληκτρολόγησης...

Μαθουσαλες ειμαστε...ZX spectrum+ 48k με εξωτερικο κασετοφωνακι και κωδικα απο το περιοδικο Pixel....

  • Like 3
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, masteripper είπε

Amstrad 6128 με σύνδεση σε κασετόφωνο για οικονομία..(ακριβές οι ρημάδες οι 3")

Οι ψαγμένοι , είχαμε συνδέσει 2ο drive 5.25 από pc και γράφαμε σε precision 5.25 με 130δρχ το τεμάχιο, όταν οι 3" είχαν 900 δρχ καλύτερη τιμή σε κασετεμπορική  (οι  maxell) ενώ οι amsoft είχαν στα κομπιουτεράδικα 1200-1300 δρχ το τεμάχιο . 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Οι ψαγμένοι , είχαμε συνδέσει 2ο drive 5.25 από pc και γράφαμε σε precision 5.25 με 130δρχ το τεμάχιο, όταν οι 3" είχαν 900 δρχ καλύτερη τιμή σε κασετεμπορική  (οι  maxell) ενώ οι amsoft είχαν στα κομπιουτεράδικα 1200-1300 δρχ το τεμάχιο . 

Εγω πηγαινα κατευθειαν στην Maxell στην Συγγρου και αγοραζα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Οι ψαγμένοι , είχαμε συνδέσει 2ο drive 5.25 από pc και γράφαμε σε precision 5.25 με 130δρχ το τεμάχιο, όταν οι 3" είχαν 900 δρχ καλύτερη τιμή σε κασετεμπορική  (οι  maxell) ενώ οι amsoft είχαν στα κομπιουτεράδικα 1200-1300 δρχ το τεμάχιο . 

Καλή μαγκιά..δεν νομίζω ότι ήταν ιδιαίτερα διαδεδομένο...εγώ τουλάχιστον 1η φορά το ακούω.

19 λεπτά πριν, ThReSh είπε

Offtopic much? 😛

Δίκιο έχεις απλώς ξυπνήσαν μνήμες που είχαν πέσει σε λήθη...πολύ λήθη...να με ρωτούσες χθες θα σου έλεγα δεν θυμάμαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/4/2019 στις 10:02 ΜΜ, Tsakalos! είπε

Γιατι καλε φονιας?! :-)

Γιατί δεν έκατσες και το έκοψες αντί να κόψεις αυτήν φέτες. 

 

Στις 24/4/2019 στις 10:02 ΜΜ, Tsakalos! είπε

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ειμαστε προς τελη του 1998 και εγω δουλευω σε ενα κονσολαδικο, η εποχη που ητανε τα αντιγραφα του PS1 στα φορτε του. Ερχεται ενας κυριος και μου λεει θελω ενα παιχνιδι για το PS1 που ειναι καρατε θριλερ!

Εγω : Οριστε;;

Αυτος : Ενα παιχνιδι που παιζεις καρατε και ειναι θριλερ!

Εγω : Τον λεω δεν μπορω να καταλαβω ποιο μου ζηταει και εαν τυχον γνωριζει το ονομα του παιχνιδιου πανω κατω. 

Αυτος : Που να ξερω αγορι μου! Ο γιος μου το ζητησε να του το παρω. 

Εγω : Μπορειτε να τον φερετε εδω να δουμε ποιο ακριβως θελει;

Με τα πολλα πηγαινει τον φερνει, ειναι ενας πιτσιρικας κοντα 10 χρονων και μου ξεκιναει τον προλογο οτι ουτε αυτος θυμαται το ονομα αλλα λεει παλευουν σε μια αρενα και ειναι ενας γιατρος με μασκα.

Μου ερχετε στο μυαλο πιο ακριβως εννοουσε και ηταν το Thrill Kill οπου ειχε ακυρωθει αλλα κυκλοφορουσε η κοπια του στους καταλογους(αντιγραφων). 

Λεω στο παιδι οτι αυτο το παιχνιδι δεν ειναι για την ηλικια σου και καλυτερα να παιξεις κατι αλλο οπως το Τεκκεν. Το παιδι επιμενει οτι θελει το Thrill Kill και να εξηγω στον πατερα οτι το παιρνει με δικια του ευθυνη. 

Μου λεει ειναι τοσο τρομακτικο;; και ζητησε ο ιδιος να το βαλω να παιξω για να δει πως ειναι. Φτανουμε στο μενου του παιχνιδιου και ο μικρος να πεταει απο την χαρα του και να λεει αυτο ειναι! Ξεκιναω να κανω ενα ματς και ο πατερας του ειχε φρικαρει μετα αυτα που εβλεπε! Γυρναει στο παιδι και το λεει Αυτες τι μαλακιες παιζεις ρε μα*****σμενο;;!!! Να το εχει κατεβασει ολα τα καντηλια και τα ευαγγελια, ο μικρος να εχει χεστει πανω του, (επισης και τα παιδια που παιζανε με χρονοχρεωση στο μαγαζι)σε φαση να τον λεω καλυτερα να πατε στο σπιτι να συνεχισετε! :D

Αλλη περιπτωση ερχετε ενας μικρος παλι σε ηλικια και με ζηταει το Resident Evil 3 Nemesis σε κοπια (εκεινη την περιοδο ειχε πρωτοκυκλοφορησει το παιχνιδι στην Ιαπωνια). Τον λεω οτι ειναι η ιαπωνικη εκδοση και μπορει να εχει προβλημα στους γριφους και στα μενου του παιχνιδιου λογω της γλωσσας. Μου λεει δεν υπαρχει προβλημα, ειμαι εμπειρος στο RE κ.α.

Λεω καλα του την δινω και μετα το απογευμα με παιρνει τηλ να ειναι μες στο αγχος και να μου λεει οτι εχει κολλησει σε εναν γριφο εδω και 4 ωρες. Τον λεω δεν μπορω να σε βοηθησω και να επιμενει σε φαση να με εχει βγαλει εκτος εαυτου και τον απανταω : Το ξερεις το ταδε βιβλιοπωλιο;; Μου λεει ναι! Τον λεω ωραια πηγαινε και ζητα Ιαπωνικα για αρχαριους και μετα απο καμμια βδομαδα ισως περασεις τον γριφο! Η απαντηση που ελαβα ηταν εξης : Θα σε γα**** μαλακ******, θα σε κανω δυσφημηση σε ολη την πολη και αλλα περιεργα. Τον λεω δεν πειραζει γιατι ξερω ποια ειναι η μητερα σου και θα της τα πω ολα οτι μου ειπες! Σε χρονο μηδεν ξεχασε τι ειχε πει και ζητουσε συγνωμη, δεν τα εννοουσε κ.α. 

Την επομενη μερα ηρθε χεσμενος στο μαγαζι (οι φιλοι του παιζανε MK 64 τετραπλο) , δεν εβγαζε τσιμουδια και οτι ηθελε παντα ευγενικος με το κυριε! χαχαχαχαχα

Επεξ/σία από Misokatsu64
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...