Προς το περιεχόμενο

PlayStation 5: Οι πρώτες επίσημες πληροφορίες για τη νέα γενιά της παιχνιδοκονσόλας της Sony


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το 8Κ output δεν θα είναι για παιχνίδια προφανώς..Στα παιχνίδια θα δώσουν επιλογές για μέχρι 4Κ και λογικά όταν θα ενεργοποιείς το RT θα κατρακυλάς στα 30άρια, βέβαια θα χρησιμοποιήσουν τεχνικές checkerboard ή DirectML(Για το Xbox) για να βελτιώνουν το performance..Επίσης θα δίνεται η επιλογή για 1080/1440P με 120Hz. Οι επιδόσεις της GPU(Δεν ξέρω ποιος από τους δύο θα βάλει δυνατότερη) θα είναι στα επίπεδα μιας 1080Ti/2080.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 133
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
56 λεπτά πριν, ison είπε

My point exactly ...εχει μεινει λιγο πισω η sony και η Microsoft πλεον φαινεται οτι εχει μαθει απο τα λαθοι της και μπαινει πολυ επιθετικα στην αντεπιθεση (βλεπω και το pass που ειναι κατ εμε πιο value for money απο την μ@μ@κια της sony)

το one x σαν μεταγενέστερο προφανώς τεχνικά θα είναι ανώτερο αν και δεν αμφιβάλλω ότι στον τεχνικό τομέα   η ms μπορεί να είναι ανώτερη από τη sony αφού έχει περισσότερη τεχνογνωσία, από την άλλη η σονυ παίζει με δυνατούς τίτλους και για αυτό η ms δεν φαίνεται να μπορεί να κάνει και πολλά

 

εγώ νομίζω ότι τώρα που έκανε το σχετικά απλό, να παίζει η βιβλιοθήκη του 4 στο 5 όπως όλοι αναμέναμε, στην ουσία θα δώσει ένα τρελό boost στις πωλήσεις του 5 ώστε να πάρει το αρχικό προβάδισμα (μέχρι το τέλος της γενιάς δεν μπορώ να προβλέψω από τώρα τι θα παιχτεί.. πάντως μάλλον όχι cloud gaming.. ) 

 

η ms από την άλλη σου πουλάει κονσόλα χωρίς drive και game pass? δε νομίζω ότι νοιάζονται οι περισσότεροι..

 

για μένα πάντως το 5 θα είναι αγορά μέσα στο πρώτο μήνα κυκλοφορίας του

για το κομμάτι της ms θα συνεχίσω στο pc για τα λίγα αξιόλογα παιχνίδια της.. και αναβάθμιση pc αφού βγει το 5 και περάσει κάποιο διάστημα ώστε να είναι σίγουρα πιο δυνατό από το 5 σε λογικό κόστος.. για κάποιο καιρό δηλαδή το πιο δυνατό μηχάνημά μου μάλλον θα είναι το 5 

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, NotAliki177 είπε

9/10 παιχνίδια το κέρδος από τον ssd είναι max 5 seconds. Υπάρχουν και κάποια λίγα όπου κερδίζεις 20-30 seconds.

Κάτι είναι και αυτό αλλά σε καμία περίπτωση "δραματική μείωση χρόνου φόρτωσης".

Εχεις κάνει δοκιμες σε PS2 με ΑΤΑ και IDE 2 SATA adapter ? (Transcend + Kingspec ATA SSD)

Εχεις κάνει δοκιμές σε PS3 slim με Samsung - OCZ - Intel και άλλους SSD ?

Εχεις τρέξει PSX @ISO@  απο USΒ stick πάνω στο PS3 ? Εχω ενα Sandisk USB 3.0 - 128GB με διάφορα PSX.

Εχεις κάνει δοκιμές σε PS4 Pro με SSD ? Ειχα Firecuda και έβαλα 2TB Samsung. Είχα δοκιμάσει και Intel 545 και Kingston HyperX Savage.

Ναι ΟΙ ΧΡΟΝΟΙ φόρτωσης είναι αλλου.  Σε όλα οσα δοκίμασα. Μεχρι και 20 δευτερολεπτα διαφορά στα φορτώματα στο 4Pro

Πεσμου ποια είναι αυτά τα λίγα παιχνίδια γιατι εγώ εχω 74 παιχνίδια μέσα στο Pro και φορτώνουν ΟΛΑ γρήγορα.

Απο SATA σε PCI-e αν το πανε στο 5άρι θα έχει ακόμα μεγαλύτερη διαφορά λόγω IOPS στους SSD.

Επεξ/σία από Seaside
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ βρε παιδιά απορώ που δεν απορείτε:D που ενώ θα έχει δίσκο ssd, δεν αναφέρουν πόσης χωρητικότητας θα είναι και ότι πόσο ακριβά θα μας κοστίσει η αλλαγή του σε περίπτωση ανεπαρκείς αποθηκευτικού χώρου! Γιατί κακά τα ψέματα, εδώ είχαμε πρόβλημα αποθηκευτικού χώρου με το ps3 και ps4, δεν θα έχουμε και με το ps5? Σε κάθε νέα γενιά κονσολών αυξάνουν και το μέγεθος των παιχνιδιών! Βλέπω να τρέχουμε να αλλάζουμε δίσκο από ssd σε hdd 2,3,4tb!!!:D

Εκτός κι αν το κάνουν συμβατό και με εξωτερικό σκληρό δίσκο! Μακάρι!:)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Leon Scott Kennedy είπε

Εγώ βρε παιδιά απορώ που δεν απορείτε:D που ενώ θα έχει δίσκο ssd, δεν αναφέρουν πόσης χωρητικότητας θα είναι και ότι πόσο ακριβά θα μας κοστίσει η αλλαγή του σε περίπτωση ανεπαρκείς αποθηκευτικού χώρου! Γιατί κακά τα ψέματα, εδώ είχαμε πρόβλημα αποθηκευτικού χώρου με το ps3 και ps4, δεν θα έχουμε και με το ps5? Σε κάθε νέα γενιά κονσολών αυξάνουν και το μέγεθος των παιχνιδιών! Βλέπω να τρέχουμε να αλλάζουμε δίσκο από ssd σε hdd 2,3,4tb!!!:D

Εκτός κι αν το κάνουν συμβατό και με εξωτερικό σκληρό δίσκο! Μακάρι!:)

το να έχεις έναν 500αρη ssd δεν έχει κάνα φοβερό κόστος , ακόμα και σε λιανικής ελλάδος πλέον 

 

λογικά πέρα από το ότι θα μπορείς κι εδώ να αλλάζεις τους 2.5αρηδες όπως στο 4 θα υπάρχει σίγουρα και δυνατότητα με usb 

 

επίσης δεν θα μου έκανε εντύπωση να μιλάμε για βασική έκδοση στο 500αρικο τον πρώτο καιρό της κυκλοφορίας του 

 

δεν θα είναι εξίσου "low-mid end" όπως το 4 αυτή τη φορά, το 4 είχε βγει με hw που ήδη υπήρχε στην αγορά τουλάχιστον κάνα χρόνο, το άλλο θα έχει hw που δεν υπάρχει ακόμα (βέβαια κάτσε να δούμε πότε θα κυκλοφορήσει.. ) 

 

αλλά αυτή τη φορά ούτε mid gpu θα έχει και σίγουρα όχι τόσο σάπιο επεξεργαστή όπως η τωρινή γενιά και αυτά θα έχουν κάποιο κόστος 

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, logistoulis είπε

το να έχεις έναν 500αρη ssd δεν έχει κάνα φοβερό κόστος , ακόμα και σε λιανικής ελλάδος πλέον 

λογικά πέρα από το ότι θα μπορείς κι εδώ να αλλάζεις τους 2.5αρηδες όπως στο 4 θα υπάρχει σίγουρα και δυνατότητα με usb 

επίσης δεν θα μου έκανε εντύπωση να μιλάμε για βασική έκδοση στο 500αρικο τον πρώτο καιρό της κυκλοφορίας του 

500αρη σοβαρά τώρα;!!!:o Εδώ με τον 500αρη του ps4 που είχα και με 5-6 παιχνίδια γέμισε και τον άλλαξα με 1tb που με 10-12 παιχνίδια σχεδόν γέμισε και τελικά έβαλα 2tb συν άλλον έναν 2tb εξωτερικό και βρήκα την ησυχία μου!:D Μακάρι να έχει σύνδεση με usb για εξωτερικό δίσκο αλλά μη ξεχνάμε πως και στο ps4 άργησε να δώσουν το update! Δεν το υποστήριζε από την αρχή αυτό. Άρα, σκέψου μετά από πόσο καιρό θα το δώσουν και στο ps5...:(

Σημείωση: Ο φθηνότερος ssd έχει 60 ευρώ. Να δώσεις 60 ευρώ για να βάλεις 5-6 παιχνίδια και να είσαι συνεχώς στο κατέβασε,παίξε και σβήσε...;:(

Ενώ με έναν hdd 2tb, 3tb η 4tb (κι έχω ακούσει πως είναι συμβατό το ps4 και με δίσκους έως 8tb!!!) με κόστος 50 έως 100 ευρώ είσαι αρχηγός!!! Κι αν θες, βάζεις αργότερα κι άλλον έναν εξωτερικό 4tb στη usb θύρα κι έχεις αμέσως 8tb!!!:)

Επεξ/σία από Leon Scott Kennedy
  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά αναμένω 4Κ/30fps και αν λάβουμε υπόψην αυτά που είδαμε στην παρούσα γενιά, ούτε τα 30 δεν θα μπορεί να κρατήσει σταθερά στους απαιτητικούς τίτλους.

Ευελπιστώ να δώσουν τουλάχιστον επιλογή για 1080p/60fps για τον κόσμο που τους ενδιαφέρει περισσότερο το gameplay fluidity από την ανάλυση. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, Leon Scott Kennedy είπε

500αρη σοβαρά τώρα;!!!:o Εδώ με τον 500αρη του ps4 που είχα και με 5-6 παιχνίδια γέμισε και τον άλλαξα με 1tb που με 10-12 παιχνίδια σχεδόν γέμισε και τελικά έβαλα 2tb συν άλλον έναν 2tb εξωτερικό και βρήκα την ησυχία μου!:D Μακάρι να έχει σύνδεση με usb για εξωτερικό δίσκο αλλά μη ξεχνάμε πως και στο ps4 άργησε να δώσουν το update! Δεν το υποστήριζε από την αρχή αυτό. Άρα, σκέψου μετά από πόσο καιρό θα το δώσουν και στο ps5...:(

Σημείωση: Ο φθηνότερος ssd έχει 60 ευρώ. Να δώσεις 60 ευρώ για να βάλεις 5-6 παιχνίδια και να είσαι συνεχώς στο κατέβασε,παίξε και σβήσε...;:(

Ενώ με έναν hdd 2tb, 3tb η 4tb (κι έχω ακούσει πως είναι συμβατό το ps4 και με δίσκους έως 8tb!!!) με κόστος 50 έως 100 ευρώ είσαι αρχηγός!!! Κι αν θες, βάζεις αργότερα κι άλλον έναν εξωτερικό 4tb στη usb θύρα κι έχεις αμέσως 8tb!!!:)

Διαβάζει 8 μέσα και έξω. Αν τον εχεις σε USB σε ExFAT ναι βλέπει κανονικά μέχρι 8.

Και 4ΤΒ + 5ΤΒ που δοκίμασα τους βλέπει κι αυτούς. Και 3.5άρη με SATA/POWER επέκταση που δοκίμασα τον βλέπει κι αυτόν σαν internal.

Επεξ/σία από Seaside
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, Leon Scott Kennedy είπε

500αρη σοβαρά τώρα;!!!:o Εδώ με τον 500αρη του ps4 που είχα και με 5-6 παιχνίδια γέμισε και τον άλλαξα με 1tb που με 10-12 παιχνίδια σχεδόν γέμισε και τελικά έβαλα 2tb συν άλλον έναν 2tb εξωτερικό και βρήκα την ησυχία μου!:D Μακάρι να έχει σύνδεση με usb για εξωτερικό δίσκο αλλά μη ξεχνάμε πως και στο ps4 άργησε να δώσουν το update! Δεν το υποστήριζε από την αρχή αυτό. Άρα, σκέψου μετά από πόσο καιρό θα το δώσουν και στο ps5...:(

Σημείωση: Ο φθηνότερος ssd έχει 60 ευρώ. Να δώσεις 60 ευρώ για να βάλεις 5-6 παιχνίδια και να είσαι συνεχώς στο κατέβασε,παίξε και σβήσε...;:(

Ενώ με έναν hdd 2tb, 3tb η 4tb (κι έχω ακούσει πως είναι συμβατό το ps4 και με δίσκους έως 8tb!!!) με κόστος 50 έως 100 ευρώ είσαι αρχηγός!!! Κι αν θες, βάζεις αργότερα κι άλλον έναν εξωτερικό 4tb στη usb θύρα κι έχεις αμέσως 8tb!!!:)

εγώ με το 1 βολεύομαι πάντως, αλλά σβήνω ο,τι τελειώνω δε μαζεύω σαβούρα, αυτή τη στιγμή γύρω στα 600 εχω πιασμένα

 

500 πιστεύω θα είναι η βασική, μετά αν θες να σκάσεις κάνα 600αρι ευρώ θα υπάρχει σίγουρα ΤΒ+

 

επίσης άλλο οι τιμές που αγοράζουμε εμείς, άλλο οι τιμές που θα πάρει η σονυ η οποία χέστηκε να βγάλει από το συγκεκριμένο κομμάτι hw της ίδιας της κονσόλας 

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Silverage είπε

Εκτός αν πέσουν τόσο πολύ οι τιμές μέχρι του χρόνου.

Αυτό δεν το βλέπω να γίνεται σύντομα...Μάλλον έχει πολύ καιρό ακόμα μπροστά του δυστυχώς.:(

4 λεπτά πριν, Seaside είπε

Διαβάζει 8 μέσα και έξω. Αν τον εχεις σε USB σε ExFAT ναι βλέπει κανονικά μέχρι 8.

Σοβαρά;!!!:o Ωχ δεν το ήξερα. Θα το έχω υπόψη μου για μελλοντική αναβάθμιση!!!:D

Μια σημείωση μόνο. Θες να πεις 8tb εξωτερικού δίσκου γιατί εσωτερικό 2.5'' 8tb δεν νομίζω να υπάρχει.

Επεξ/σία από Leon Scott Kennedy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Leon Scott Kennedy είπε

Αυτό δεν το βλέπω να γίνεται σύντομα...Μάλλον έχει πολύ καιρό ακόμα μπροστά του δυστυχώς.:(

Σοβαρά;!!!:o Ωχ δεν το ήξερα. Θα το έχω υπόψη μου για μελλοντική αναβάθμιση!!!:D

Θα χεις πάρει 5άρι μεχρι τότε. Οπότε μη σκας. Αν υπήρχε ενας υβριδικός 2.5 ιντσες 4ΤΒ-5ΤΒ σαν τον Firecuda με κάνα 125άρι ευρώ θα κάναμε δουλίτσα.

Επεξ/σία από Seaside
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάντως από τη μία έχουμε αυτούς που ευαγγελίζονται το streaming και από την άλλη έχουμε αυτούς που τα θέλουν όλα κατεβασμένα στο σκληρό 😂

 

άντε προβλέψτε το μέλλον μετά..

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Silverage είπε

1TB Nvme ssd έχει κάπου 200€ άρα 500GB θα έχει. Εκτός αν πέσουν τόσο πολύ οι τιμές μέχρι του χρόνου.

 

Μην ελπίζουμε σιγουρα για NVME. Μπορεί απλά να είναι σε Μ2 slot με ταχυτητες SATAIII και να είναι φτηνιάρικος.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...