Προς το περιεχόμενο

PlayStation 5: Οι πρώτες επίσημες πληροφορίες για τη νέα γενιά της παιχνιδοκονσόλας της Sony


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

13 λεπτά πριν, nekrik είπε

Αυτό που όλοι οι ειδήμονες χωρίς να ξέρουν την τύφλα τους σχετικά με CUSTOM MADE καινούργιες αρχιτεκτονικές όπως GPU (NAVI) - shader core count - clock speeds - VRAM bandwith & capacity,  RAM (Clocks & bandwith) - CPU (Clocks), το ultra low level api και τα ειδικά per hardware customisations, μιλάνε για 4K30fps και άλλα τετοια ωραία? 

Δηλαδή εγω με την GTX 1080ti (clocked  με14 tFLOPS fp32) και με τον 6ετιας 4960Χ με 16GB ddr3 πως παιζω maxed - 4K/60fps locked στο SEKIRO ή σε σχεδόν 4K/60 (απο 80% εως 100% resolution) σε αλλά πιο απαιτητικά games ?  To PS5 εάν βγάζει 12+ tFLOPS / fp32 και 24+tFLOPS /fp16  με οτι άλλη custom μαγεία θα εχει μέσα + optimisations + Zen2, θα τρέχει άνετα games σε 4K/60 (σε κάποια native,  σε άλλα dynamic ή με checkerboard ) απλά ίσως οχι σε full maxed PC settings.  

Απλά κοιτάς τί υπόσχονταν με το λανσάρισμα κάθε νέας κονσόλας και τί παρέδιδαν στην πραγματικότητα.

Δεν είναι πυρηνική επιστήμη το θέμα.

Στην παρούσα γενιά φτάσαμε να παρακαλάμε για σταθερό 30άρι, διότι πολύ απλά το περίφημο optimization στις κονσόλες πήγε περίπατο, με ελάχιστες εξαιρέσεις από πολύ συγκεκριμένα στούντιο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 133
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, logistoulis είπε

κοίτα, είναι αρκετά πιθανό να φορτώσουν κι άλλο τα εφφέ ώστε να στοχεύσουν σε 30αρι

άλλωστε κάθε φορά τα γραφικά προχωράνε ουσιαστικά από τους δημιουργούς όταν βγαίνουν νέες κονσόλες 

οπότε έχοντας πολύ πιο δυνατό hw η αναμενόμενη κατ'εμε κίνηση είναι να βάλουν ακόμα περισσότερα εφφέ και να προσφέρουν ξανά το στάνταρ 30αρι, το οποίο ειδικά σε single player τίτλους παρότι όχι ιδανικό αν είναι "ακατέβατο" είναι οκ... και πιο πολύ θα πουλήσουν με τα γραφικά παρά με τα fps που ο μέσος κονσολάς πολύ απλά δεν νοιάζεται

Εγώ πιστεύω οτι με το current gen feedback που υπήρξε για επιλογή unlocked framerate / 60fps σε lower resolutions σε αρκετά games στα PS4 pro & XoneX, στα NextGen συστήματα θα δώσουν ανάλογες επιλογές ειδικά στα multiplats. Τώρα σε κανα GodOfWar 2 μπορει να δείς και 2160p/30fps με checkerboard απο 1800p και πάνω και τίποτα low sample raytracing σε diffuse/specular global illumination με κάνα πολύ τρελό denoiser και να μας φύγουν τίποτα σαγόνια. 

Επεξ/σία από nekrik
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, JIMYB3 είπε

Δεν παίζει ούτε με σφαίρες να γίνει αυτό, το 60% των gamer που έχουν κονσόλα δεν είναι online για διάφορους λόγους ρίξε μια μάτια στα τελευταία στατιστικά. 

Αντε να μην υπάρχουν dvd μπορεί αλλά να απαιτεί Συνδεση Ίντερνετ για στρεαμ ούτε σε 200 χρόνια το βλέπω εκτός αν φτάσουμε να έχει Ίντερνετ και η τουαλέτα 

 

ξερεις ποσά λεφτά βγάζουν οι εταιρίες από τις collectors editions τι θα γίνει με αυτές αν δεν υπάρχει κανονική έκδοση του παιχνιδιού; 

δεν ξέρω αν το έχεις καταλάβει αλλά ήδη οι εταιρείες έχουν αρχίσει να βγάζουν συλλεκτικές χωρίς το παιχνίδι μεσα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, panther_512 είπε

Απλά κοιτάς τί υπόσχονταν με το λανσάρισμα κάθε νέας κονσόλας και τί παρέδιδαν στην πραγματικότητα.

Δεν είναι πυρηνική επιστήμη το θέμα.

Στην παρούσα γενιά φτάσαμε να παρακαλάμε για σταθερό 30άρι, διότι πολύ απλά το περίφημο optimization στις κονσόλες πήγε περίπατο, με ελάχιστες εξαιρέσεις από πολύ συγκεκριμένα στούντιο.

Τι υποσχεθηκε ακριβώς η SONY με το PS4 και δεν το πραγματοποίησε ? ας πουμε στην ανακοίνωση του PS4 

https://www.theverge.com/2013/2/20/4009410/sony-playstation-4-ps4-announcement

Εγω βλέπω ενα potato box οπως το PS4Pro ας πουμε με εναν απο τα χειρότερα CPU σε θέμα IPC , ποταπό memory bandwith και 4.2tFLOPS και μου εχει βγάλει γραφικά (30fps βέβαια) σε games όπως Horizon ZD-GOW με 2160p framebuffer (checkerboard 1800p), Spiderman κ.α..

Προφανώς και με τη πατατοCPU του PS4 ειναι δυσκολο να κρατήσεις 60FPS ακομα και σε 1080p λόγω draw calls bottleneck οσο μαγικό και αν ειναι το api σου όμως εδω μιλάμε για Zen2 και θα δεις άλλα framerates.

Επεξ/σία από nekrik
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 hours ago, NotAliki177 said:

9/10 παιχνίδια το κέρδος από τον ssd είναι max 5 seconds. Υπάρχουν και κάποια λίγα όπου κερδίζεις 20-30 seconds.

Κάτι είναι και αυτό αλλά σε καμία περίπτωση "δραματική μείωση χρόνου φόρτωσης".

Θεμα CPU ειναι το loading. Για του λογου το αληθες testare HDD σε PC vs SSD στην κονσολα στα ιδια παιχνιδια, 9/10 πανε καλυτερα στο PC. Ειδικα κατι AC origins / odyssey, και απο stickaki να φορτωνει παει πιο γρηγορα σε PC.

Αυτος ηταν και ο κυριος λογος που παρατησα τις κονσολες. Προσπαθουσα καποια στιγμη να παιξω Gran turismo και μου ειχε σπασει τα νευρα. Ακομα και απλα πραματα οπως να μπεις στο garage να αλλαξεις αμαξι επαιρνε 3-4 sec ανα κλικ να φορτωσει. Εχω καλομαθει με το PC και πλεον η κονσολα δεν παλευεται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, nekrik είπε

Τι υποσχεθηκε ακριβώς η SONY με το PS4 και δεν το πραγματοποίησε ? ας πουμε στην ανακοίνωση του PS4 

https://www.theverge.com/2013/2/20/4009410/sony-playstation-4-ps4-announcement

To marketing του PS4 δεν ήταν μία παρουσίαση. Aν έχεις τόση όρεξη και χρόνο, μπορείς να ανατρέξεις στα σχετικά τόπικς εδώ στο ινσόμνια τότε να δείς τί συζητούσαμε τότε.  Εγώ δεν έχω ούτε την όρεξη ούτε τον χρόνο να μπώ σε αυτή τη διαδικασία.

Αν στο PS5 δώσουν επιλογή για 1080p/60fps (όπου ουσιαστικά το hardware θα κάνει brute-force το ομαλό gameplay) εγώ προσωπικα θα είμαι happy, διότι σε καμία περίπτωση δεν αναμένω rock solid performance σε αναλύσεις 4Κ. Αν τα καταφέρουν όμως, ακόμα καλύτερα.

Από κεί και πέρα δικαίωμα του καθενός να κάνει όνειρα. Καμιά φορά βγαίνουν πραγματικά.

Επεξ/σία από panther_512
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
49 λεπτά πριν, nekrik είπε

Εγώ πιστεύω οτι με το current gen feedback που υπήρξε για επιλογή unlocked framerate / 60fps σε lower resolutions σε αρκετά games στα PS4 pro & XoneX, στα NextGen συστήματα θα δώσουν ανάλογες επιλογές ειδικά στα multiplats. Τώρα σε κανα GodOfWar 2 μπορει να δείς και 2160p/30fps με checkerboard απο 1800p και πάνω και τίποτα low sample raytracing σε diffuse/specular global illumination με κάνα πολύ τρελό denoiser και να μας φύγουν τίποτα σαγόνια. 

πιστεύω ότι θα σταματήσει η καραγκιοζιά με το checkerboard και θα έχουμε πλέον 4Κ πραγματικό, αλλά σε βαριά παιχνίδια τύπου gow 2 εννοείται 30

 

το στοίχημα για αυτούς είναι κυρίως το πραγματικό 4Κ και δευτερευόντως τα εφφε. τα fps είναι σε 3η μοίρα με εξαίρεση συγκεκριμένους τίτλους (fps, racing.. ) 

 

αλλά τα παιχνίδια που θα ρίχνουν σαγόνια στον οπτικό τομέα μοιραία θα είναι στα 30αρια προκειμένου να ξεζουμίσουν το διαθέσιμο hw 

 

πιστεύω είναι περισσότερο θέμα νοοτροπίας, παρά δυνατοτήτων 

 

και στο ps4 αν ήθελαν είχαμε 60, αλλά δεν ήθελαν προτίμησαν το οπτικό αποτέλεσμα 

Επεξ/σία από logistoulis
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, panther_512 είπε

To marketing του PS4 δεν ήταν μία παρουσίαση. Aν έχεις τόση όρεξη και χρόνο, μπορείς να ανατρέξεις στα σχετικά τόπικς εδώ στο ινσόμνια τότε να δείς τί συζητούσαμε τότε.  Εγώ δεν έχω ούτε την όρεξη ούτε τον χρόνο να μπώ σε αυτή τη διαδικασία.

Αν στο PS5 δώσουν επιλογή για 1080p/60fps (όπου ουσιαστικά το hardware θα κάνει brute-force το ομαλό gameplay) εγώ προσωπικα θα είμαι happy, διότι σε καμία περίπτωση δεν αναμένω rock solid performance σε αναλύσεις 4Κ. Αν τα καταφέρουν όμως, ακόμα καλύτερα.

Από κεί και πέρα δικαίωμα του καθενός να κάνει όνειρα. Καμιά φορά βγαίνουν πραγματικά.

Brute force για ομαλό gameplay στα 1080p/60fps  με zen2 + Navi ? ok ντάξει σιγα μην τρεχουν τα games και σε 640x480  / 60Hz το καναμε switch το θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γιατι στο Switch εσύ είδες 60fps στα απαιτητικα games? Το Zelda κάνει βουτιές και στα 20.

Δεν καταλαβαίνω το πρόβλημά σου. Θεωρείς δεδομένο τί? Ότι θα έχεις 4Κ/60fps στο PS5? Μπράβο σου. Εγώ προτιμώ να κρατήσω τις προσδοκίες μου στο ελάχιστο δυνατό. Δεν περιμένω πάνω από 30fps στους απαιτητικούς τίτλους σε 4Κ. Σε εκείνες τις περιπτώσεις εγώ θέλω επιλογή 1080p/60fps.

Από κεί και πέρα, οτιδήποτε περισσότερο για εμένα θα είναι bonus.

 

Επεξ/σία από panther_512
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, teri23 είπε

δεν ξέρω αν το έχεις καταλάβει αλλά ήδη οι εταιρείες έχουν αρχίσει να βγάζουν συλλεκτικές χωρίς το παιχνίδι μεσα 

😝δεν είχα ιδέα! Προσωπικά όσα έχω αγοράσει σαν σπέσιαλ είχαν μέσα παιχνίδι. Βασικά επειδή το έψαξα είναι κάτι σαν μπόνους όπου αφού έχεις αγοράσει το παιχνίδι να μπορείς να παρεις και αυτά τα έξτρα σε καλύτερη τιμή και καινουρια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Basidar είπε

διαβαζοντας στα διαφορα φορα βλεπω οτι οι χρηστες περιμενουν:

4k/60, ray tracing...δηλαδη θα εχουμε οσα οι χρηστες των pc εχουν με μια 2080. με 500 ευρω. και ssd.

ok

οταν βγει to ps5 το pc hardware θα ναι ακομα πιο μπροστα αποτι ειναι τωρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
5 minutes ago, panther_512 said:

Γιατι στο Switch εσύ είδες 60fps στα απαιτητικα games? Το Zelda κάνει βουτιές και στα 20.

Δεν καταλαβαίνω το πρόβλημά σου. Θεωρείς δεδομένο τί? Ότι θα έχεις 4Κ/60fps στο PS5? Μπράβο σου. Εγώ προτιμώ να κρατήσω τις προσδοκίες μου στο ελάχιστο δυνατό. Δεν περιμένω πάνω από 30fps στους απαιτητικούς τίτλους σε 4Κ. Σε εκείνες τις περιπτώσεις εγώ θέλω επιλογή 1080p/60fps.

Από κεί και πέρα, οτιδήποτε περισσότερο για εμένα θα είναι bonus.

Με τέτοιο hardware που ακούγεται ότι θα έχει δεν μου φαίνεται δύσκολο το 2560Χ1440/60fps, στα 1080p είναι πολύ χαμηλά ο πήχης. 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, duende είπε

μπηκαν οι πορωμενοι με τα σπεκ χομπιστες pcαδες που σκανε χιλιαρικα για να μετρανε τα fps στα benchmarks για να κραξουν μια κονσολα που απευθυνεται σε ολους, με κοστος 500 ευρω. ποσο κομπλεξ πια

Ο χομπιστας έχει το κόμπλεξ και όχι η εταιρεία που 20 χρόνια σου υπόσχεται χωρίς να τα κάνει και τώρα σου λέει ότι σε μηχάνημα 500 ευρώ θα έχεις επιδόσεις που έχουν τα PC 2-3 χιλιάδων. Μας δουλεύεις ρε φιλε; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, ThReSh είπε

Με τέτοιο hardware που ακούγεται ότι θα έχει δεν μου φαίνεται δύσκολο το 2560Χ1440/60fps, στα 1080p είναι πολύ χαμηλά ο πήχης. 😛

Κάτι τέτοιο πέρα απο πολύ καλή cpu και οχι της πλάκας mobile προϋποθέτει και πολύ καλό σύστημα ψύξης.

Αυτά όλα σημαίνουν πως η τιμή της κονσόλας πάει στα ύψη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 minute ago, Anuminas said:

Κάτι τέτοιο πέρα απο πολύ καλή cpu και οχι της πλάκας mobile προϋποθέτει και πολύ καλό σύστημα ψύξης.

Αυτά όλα σημαίνουν πως η τιμή της κονσόλας πάει στα ύψη.

Αν είναι στο επίπεδο 1080Ti/2080 όπως ακούγεται, δεν είναι λίγη για 2560Χ1440/60fps.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...