Προς το περιεχόμενο

PlayStation 5: Οι πρώτες επίσημες πληροφορίες για τη νέα γενιά της παιχνιδοκονσόλας της Sony


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μακάρι. Βέβαια άλλο 1080p, άλλο 1440p και άλλο 4Κ.

Τα 1440p/60fps δεν ακούγονται εξωπραγματικά σε optimized τίτλους.

Επεξ/σία από panther_512
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 133
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, NamelessDead είπε

Ο χομπιστας έχει το κόμπλεξ και όχι η εταιρεία που 20 χρόνια σου υπόσχεται χωρίς να τα κάνει και τώρα σου λέει ότι σε μηχάνημα 500 ευρώ θα έχεις επιδόσεις που έχουν τα PC 2-3 χιλιάδων. Μας δουλεύεις ρε φιλε; 

κάτσε ρε φίλε, με εξαίρεση την τωρινή γενιά πόσα λεφτά νομίζεις ότι έπρεπε να κάνει το pc σου για να τις κοντράρει τη στιγμή που βγήκαν; 

 

εποχή ps3/360 που ήταν η τελευταία φορά θυμάμαι πάρα πολύ καλά ότι ήθελες 2 χιλιάρικα γιατί τόσο έκανε μόνο το κουτί μου για να παίζει oblivion καλύτερα από αυτές και οι αμέσως επόμενες γενιές καρτών (6600gt πχ) δεν μπορούσαν καν να σηκώσουν το παιχνίδι αξιοπρεπώς.. 

 

και με αυτά που θα έχει τώρα μέσα για να κοντράρεις θές σίγουρα ένα pc 1.5-2 χιλιάρικα σήμερα που μιλάμε, σε 2 χρόνια από τώρα προφανώς και θα θες πολύ πιο φθηνό

 

 

Επεξ/σία από logistoulis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, logistoulis είπε

κάτσε ρε φίλε, με εξαίρεση την τωρινή γενιά πόσα λεφτά νομίζεις ότι έπρεπε να κάνει το pc σου για να τις κοντράρει τη στιγμή που βγήκαν; 

εποχή ps3/360 που ήταν η τελευταία φορά θυμάμαι πάρα πολύ καλά ότι ήθελες 2 χιλιάρικα γιατί τόσο έκανε μόνο το κουτί μου για να παίζει oblivion καλύτερα από αυτές και οι αμέσως επόμενες γενιές καρτών (6600gt πχ) δεν μπορούσαν καν να σηκώσουν το παιχνίδι αξιοπρεπώς.. 

και με αυτά που θα έχει τώρα μέσα για να κοντράρεις θές σίγουρα ένα pc 1.5-2 χιλιάρικα σήμερα που μιλάμε, σε 2 χρόνια από τώρα προφανώς και θα θες πολύ πιο φθηνό

Φιλε μου εχω και PC και κονσολα. Δεν αποδεχομαι τους ώρους peasant και master race. Θεωρώ οτι ο σωστός gamer οφείλει να παιξει τοσο το Total War οσο και τα Gears και Uncharted. Το ποιντ μου δεν ειναι οτι τα Playstation ειναι ασχημα. Αλλα αυτο δεν σημαινει οτι θα παραβλεψουμε το γεγονος πως η Sony 20 χρονια ταζει χωρις να δινει. Αυτο το ρημαδι το 1080p το ταζει απο το PS2. Και το εδωσε με το ζορι στο PS4

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, NamelessDead είπε

Φιλε μου εχω και PC και κονσολα. Δεν αποδεχομαι τους ώρους peasant και master race. Θεωρώ οτι ο σωστός gamer οφείλει να παιξει τοσο το Total War οσο και τα Gears και Uncharted. Το ποιντ μου δεν ειναι οτι τα Playstation ειναι ασχημα. Αλλα αυτο δεν σημαινει οτι θα παραβλεψουμε το γεγονος πως η Sony 20 χρονια ταζει χωρις να δινει. Αυτο το ρημαδι το 1080p το ταζει απο το PS2. Και το εδωσε με το ζορι στο PS4

ναι οκ εν μέρει μαζί σου

 

εγώ πάντως δεν πήρα το playstation για τα γραφικά το πήρα για τους επιπλέον τίτλους, ό,τι είναι κοινό το παίζω σχεδόν πάντα στο pc (εκτός αν βρω καμιά πολύ καλή προσφορά.. ) 

 

αυτή τη φορά πάντως το hw του θα είναι "σωστό", δεν θα μπορούσε κονσόλα που πρέπει να κάνει λογικά λεφτά να έχει κάτι καλύτερο επάνω από αυτό που πρόκειται να έχει

 

από κει και πέρα για το eye candy σε τίτλους που θέλουν να πουλήσουν και για αυτό το λόγο, εγώ το έχω δεδομένο το 30αρι, αλλά θεωρώ και δεδομένο με μια navi το 4Κ 

 

φίλε σκέψου τι γραφικά έχουμε σήμερα με τις 7870 που πρακτικά έχουν τα απλά ps4, ή και με τις polaris τα pro και x που δεν είναι και κάτι σπουδαίο , με τις navi σαν "βάση" το άλμα θα είναι τιτανοτέραστιο

 

την ανάλυση την θεωρώ ο,τι πιο σίγουρο στον κόσμο (επίσης μην ξεχνάμε ότι η σονυ θέλει να ζμπρώχνει και καμιά τηλεόραση.. ) 

Επεξ/σία από logistoulis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, 7nisiotis είπε

Οντως είναι υπερβολή όπως το έγραψα. Ναι σαν σχήμα λόγου. 

για Ευρώπη πάντως πλέον δεν είναι!!! Σκουντάνε μακριά τις ADSL/VDSL και το γυρνάνε επιθετικά σε οπτική.

500down/250up + τηλεόραση + τηλεφωνία με χρόνο και για διεθνείς κλήσεις, στα 84€. Εδώ με τα ίδια φράγκα παίρνεις τα ίδια πράγματα αλλά με 100/10 και φυσικά όχι γυαλί στο σπίτι!

https://www.post.lu/particuliers/bamboo/offres 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 ώρες πριν, parlapipas25 είπε

Εγω λέω να κάνετε υπομονή και να πάρετε οταν βγεί το ps 6 που θα είναι ακόμα καλύτερο.

Σταματα σατανικέ αστειατορα.. πηγες το cringe χιουμορ σε αλλο επιπεδο.. 

Επεξ/σία από manolinio11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το Gaming PC των φτωχών.. των πολύ φτωχών θα έλεγα. Ότι και να βγάλει αν δεν είχε τους τίτλους από πίσω (σιγά τα αυγά και εκεί αλλά όπως και να το κάνουμε έχει καμιά δεκαριά τιτλάρες που τα σπάνε) δεν θα ασχολούνταν κανείς.

Το rtx πραγματικά πεθαίνω να το δω. Φαντάζομαι θα είναι κάτι σαν like rtx και όπως πάντα δεν θα έχει καμία σχέση με υπολογιστή και πραγματικό rtx. 

Θα δούμε αλλά χλωμό το βλέπω για μια φορά ακόμη

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, yositosi είπε

για Ευρώπη πάντως πλέον δεν είναι!!! Σκουντάνε μακριά τις ADSL/VDSL και το γυρνάνε επιθετικά σε οπτική.

500down/250up + τηλεόραση + τηλεφωνία με χρόνο και για διεθνείς κλήσεις, στα 84€. Εδώ με τα ίδια φράγκα παίρνεις τα ίδια πράγματα αλλά με 100/10 και φυσικά όχι γυαλί στο σπίτι!

https://www.post.lu/particuliers/bamboo/offres 

Πάντως εγώ έχω 100/10 με 33 ευρώ το μήνα με 4 ώρες δωρεάν κινητά. Και κλειδώνω 99999 αφού το καφαο είναι δίπλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, nero62 είπε

  Ότι και να βγάλει αν δεν είχε τους τίτλους από πίσω (σιγά τα αυγά και εκεί αλλά όπως και να το κάνουμε έχει καμιά δεκαριά τιτλάρες που τα σπάνε) δεν θα ασχολούνταν κανείς.

 

γιατί παίζουμε δηλαδή; για τα καθρεπτάκια και τις χάντρες της nv και της amd ή για τους τίτλους; να καταλάβω;

 

η περιμένεις να δεις στο pc καλύτερα πράγματα αν δεν ανανεωθούν οι κονσόλες;  τι είδες δηλαδή το rtx στο metro που κατά τα άλλα δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο από πλευράς γραφικών;

 

επίσης φίλε μου κακά τα ψέματα, κάποια από τα παιχνίδια με τα καλύτερα γραφικά γενικά είναι παιχνίδια κονσολών όχι multiplatform και ας τρέχουν στο σάπιο hw του 2013 

 

εγώ παιχνίδι με καλύτερα γραφικά από το uncharted 4 για παράδειγμα δυσκολεύομαι ΠΑΡΑ πολύ να σκεφτώ. 

Επεξ/σία από logistoulis
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, NotAliki177 είπε

9/10 παιχνίδια το κέρδος από τον ssd είναι max 5 seconds. Υπάρχουν και κάποια λίγα όπου κερδίζεις 20-30 seconds.

Κάτι είναι και αυτό αλλά σε καμία περίπτωση "δραματική μείωση χρόνου φόρτωσης".

Ναι, γιατί το PS4 χρησιμοποιεί το απαρχαιωμένο SATA 3 με peak transfer rate 600 mb/s. Το νέο πρωτόκολλο που ετοιμάζουν θα είναι 15 φορές πιο γρήγορο

18 ώρες πριν, NotAliki177 είπε

9/10 παιχνίδια το κέρδος από τον ssd είναι max 5 seconds. Υπάρχουν και κάποια λίγα όπου κερδίζεις 20-30 seconds.

Κάτι είναι και αυτό αλλά σε καμία περίπτωση "δραματική μείωση χρόνου φόρτωσης".

Ναι, γιατί το PS4 χρησιμοποιεί το απαρχαιωμένο SATA 3 με peak transfer rate 600 mb/s. Το νέο πρωτόκολλο που ετοιμάζουν θα είναι 15 φορές πιο γρήγορο

18 ώρες πριν, NotAliki177 είπε

9/10 παιχνίδια το κέρδος από τον ssd είναι max 5 seconds. Υπάρχουν και κάποια λίγα όπου κερδίζεις 20-30 seconds.

Κάτι είναι και αυτό αλλά σε καμία περίπτωση "δραματική μείωση χρόνου φόρτωσης".

Ναι, γιατί το PS4 χρησιμοποιεί το απαρχαιωμένο SATA 3 με peak transfer rate 600 mb/s. Το νέο πρωτόκολλο που ετοιμάζουν θα είναι 15 φορές πιο γρήγορο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, a_pascal είπε

Ναι, γιατί το PS4 χρησιμοποιεί το απαρχαιωμένο SATA 3 με peak transfer rate 600 mb/s. Το νέο πρωτόκολλο που ετοιμάζουν θα είναι 15 φορές πιο γρήγορο

Ναι, γιατί το PS4 χρησιμοποιεί το απαρχαιωμένο SATA 3 με peak transfer rate 600 mb/s. Το νέο πρωτόκολλο που ετοιμάζουν θα είναι 15 φορές πιο γρήγορο

Ναι, γιατί το PS4 χρησιμοποιεί το απαρχαιωμένο SATA 3 με peak transfer rate 600 mb/s. Το νέο πρωτόκολλο που ετοιμάζουν θα είναι 15 φορές πιο γρήγορο

Τελικά το PS4 χρησιμοποιεί το απαρχαιωμένο sata3. Got it!! :P :D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Τελικά το PS4 χρησιμοποιεί το απαρχαιωμένο sata3. Got it!! :P :D

:P

 

Να προσθέσω επίσης ότι ξεχνάμε τον παράγοντα οθόνη/screen. 

Άλλο μια 60άρα 4k τηλεόραση με HDR κλπ και άλλο ένα PC monitor, ό,τι monitor κι αν είναι αυτό. Και μη μου πείτε ότι μπορείς να συνδέσεις το PC με τηλεόραση. Ναι, το ξέρω. Αλλά ελάχιστοι το κάνουν

Επεξ/σία από a_pascal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, rohas είπε

Έλεγξε το παρακάτω άρθρο....αφορά τις καινούριες κάρτες γραφικών της AMD 

Η nvidia έχει τρία όπλα για να παλέψει τις απαιτήσεις του real time ray tracing. RT cores, ποιοτικό AI denoising(tensor cores), DLSS. Και πάλι δεν μπορεί να κρατήσει 60άρι με 2080 σε 1080p στα βαριά RT εφέ. Οι κονσολίτσες πώς θα την παλέψουν με μια τυπική DXR υποστήριξη των νέων καρτών;

υ.γ.: Κάθονται όλοι και ασχολούνται με τους SSD και τις αναλύσεις. Όποιος δει το downloadable Atomic heart rtx demo θα ξεχάσει τα πάντα. Ένα βήμα πριν το CGI οι φωτοσκιάσεις.

16 ώρες πριν, ZELOMOTH είπε

Ε μάλλον κάτι θα φτιάξανε για τις κονσόλες λογικά..

Εκτός κι αν παιχτεί και κάποια software πουτ@νιά..

Η΄και συνδιασμός των 2..

Καλά να ήμαστε, να τα δούμε όταν θα βγούν στο κουρμπέτι..🙂

Μόνο η SONY αν έφτιαξε κάτι. Γιατί η AMD δεν έχει ανακοινώσει καμία εξειδικευμένη λύση.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...