Προς το περιεχόμενο

Sound Blaster X G6 Review - Αναβαθμίστε τον ήχο σας


crmaris

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, coffeex είπε

Sorry αλλά δεν άντεξα

4ce.gif

Καταλαβαίνω τι λες, αλλά εννοώ τον τύπο που παίζει μουσική σε μια καφετέρια απλά. Αυτός αυτοπροσδιορίζεται DJ. Ήθελα να δώσω έμφαση ότι ακόμη και αυτοί έχουν πανάκριβες κάρτες ήχου.

Δεν αναφέρεται στο σοβαρός DJ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, infamousjohn είπε

Πολλοί σοβαροί DJ. Εσύ πιθανόν να πηγαίνεις σε καφετέρια με θέμα τα 90s

Οι θα κατσουμε να ακουσουμε non stop mix pandelidis

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, infamousjohn είπε

Ρε παιδιά... Υπάρχει άνθρωπος που εν έτη 2019 θα αγοράσει καρτα ήχου; Και αν ναι, σοβαρά τώρα... Ποιος; Οι DJ μιξαρουν με macbooks

 

υπαρχουμε εμεις που ακουμε πολυ μουσικη και καταλαβαινουμε την ακουστικη διαφορα ποσο μαλλον οταν εχουμε ποιοτικο εξωπλησιμο και οχι τουρμο χ ηχεια και ακουστικα ;) :P χαχαχα

  • Like 4
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, JohnyFire είπε

υπαρχουμε εμεις που ακουμε πολυ μουσικη και καταλαβαινουμε την ακουστικη διαφορα ποσο μαλλον οταν εχουμε ποιοτικο εξωπλησιμο και οχι τουρμο χ ηχεια και ακουστικα ;) :P χαχαχα

Μου έχουν πει ότι τα i-JMB ακουστικά είναι πολύ καλά και για επαγγελματίες του ήχου 😂

θα τα βρεις μόνο στα

Jumbo

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποτε σε ένα pc με realtek τσιπάκι ήχου, έβαλα μια sound blaster audigy. Η διαφορά ήταν η μέρα με την νύχτα!

Επειδή βγάζουν όλα ήχο, δεν σημαίνει ότι βγάζουν και τον ίδιο ήχο. Ανάλογα με τις απαιτήσεις του καθενός, αξίζει ή δεν αξίζει η απόκτηση ενός τέτοιου περιφερειακού.

  • Like 12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χιλιοσυζητημένο θέμα. Η X-Fi Titanium του 2008 που έχω στον υπολογιστή μου πατάει κάτω την Realtek μπούρδα που έχει ενσωματωμένη η Gigabyte μητρική μου του 2018.

είναι τραγικό που οι onboard κάρτες ήχου έχουν μείνει τόσο πίσω.... το μόνο που στεναχωριέμαι είναι ότι η x-fi πιανει χώρο...

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα καλά και ωραία, απλά αν φτιάχνεις pc και σου περισσεύουν 150 ευρώ τα ρίχνεις 99,999 φορές στις 100 στην κάρτα γραφικών και όλα τα άλλα είναι πολυτέλειες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαφώς και υπάρχει βελτίωση στην απόδοση του ήχου με μια τέτοια κάρτα αλλά σίγουρα η βελτίωση αυτή δεν αξίζει τα 150 ευρώ εκτός αν είσαι audiophile σαν μερικούς καμένους όπως ο γράφων ή γενικά αγαπάς την ποιότητα στον ήχο. Πρίμα-μπάσα-μεσαία, όλες οι συχνότητες ακούγονται σαφώς καλύτερα και καθαρότερα αν το αφτί σου ξέρει να ξεχωρίζει την διαφορά, αν η πηγή σου έχει φυσικά την αναγκαία ποιότητα και αν τα ακουστικά σου έχουν την ανάλογη ποιότητα και την ανάγκη για ενίσχυση. Πχ τα audio technica m40x που έχω ακούγονται πολύ καλύτερα όταν περνούν μέσα από τον Onkyo AV Reviever από ότι αν συνδεθούν στην Asus Z370 Prime μητρική. Όχι όμως πχ και τα Sony PS4 Gold Heaset που έχω για την κονσόλα τα οποία ότι και να τα κάνεις λίγο πολύ τον ίδιο ήχο θα βγάλουν. Επίσης αλλιώς ακούγονται τα flac αρχεία και αλλιώς τα ταπεινά mp3 για να δώσω ένα παράδειγμα την πηγής. Πακέτο λοιπόν το τρίπτυχο ακουστικά-πηγή-ενίσχυση. Αλλά 150 ευρώ για κάρτα ήχου είναι πολλά, πάρα πολλά, μέχρι 70-80 ευρώ τρώγεται. Οι av revievers ξεκινούν από τα 200..ναι ξέρω πιάνουν χώρο αλλά κάνουν και πολλά περισσότερα και καλύτερα πράγματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά η συγκεκριμένη τα αξίζει κατά τη γνώμη μου γιατί έχει καλά κυκλώματα, ειδικά το line out της (το οποίο ενδιάφερει και περισσότερο) είναι πεντακάθαρο. Τώρα το ποιος θα δώσει αυτά τα λεφτά για τον ήχο είναι θέμα γούστου και προτεραιοτήτων (και ρευστού φυσικά). Απλά δεν μπορώ να ακούω ότι ξέρεις είναι πολλά ενώ την ίδια στιγμή δίνουν μερικοί 1000-1500 για κάρτα γραφικών χωρίς δεύτερη σκέψη. Τα ίδια μου λένε και όταν τους προτείνω την αγορά σοβαρού τροφοδοτικού, τη στιγμή που υπάρχουν άνθρωποι που πάνε και αγοράζουν 40-50 ευρώ PSU για πανάκριβα high-end συστήματα.

 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, decentintocerberon είπε

ετσι !

Με μια οπτική ίνα 5.1 dts-dolby στον ενισχυτή παίζεις κάθε παιχνίδι σα να μη το χεις ξαναπαίξει.

Διόρθωσε με αν κάνω λάθος αλλά όταν περνάς Toslink, αυτομάτως η αλλαγή σήματος από ψηφιακό σε αναλογικό δεν γίνεται στον δέκτη; Άρα είτε είναι on-board Toslink είτε κάτι ακριβό, ΑΚΡΙΒΩΣ το ίδιο δεν θα είναι; 

Επεξ/σία από Cell_7
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, coffeex είπε

Μου έχουν πει ότι τα i-JMB ακουστικά είναι πολύ καλά και για επαγγελματίες του ήχου 😂

θα τα βρεις μόνο στα

  Απόκρυψη περιεχομένων

Jumbo

 

senheiser HD650 ;) αυτο εχω να πω xaxaxaa

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Cell_7 είπε

Διόρθωσε με αν κάνω λάθος αλλά όταν περνάς Toslink, αυτομάτως η αλλαγή σήματος από ψηφιακό σε αναλογικό δεν γίνεται στον δέκτη; Άρα είτε είναι on-board Toslink είτε κάτι ακριβό, ΑΚΡΙΒΩΣ το ίδιο δεν θα είναι; 

Αν η on board έχει codec dts ή dolby θα έχεις 5.1 ήχο ,στα παλιότερα board της η gigabyte υποστήριζε dolby .

Αν η on board δε το υποστηρίζει παίζει δικάναλο ήχο στον ενισχυτή.

Είχα δοκιμάσει με οδηγούς Realtek παλιότερα που ''ξεκλείδωναν'' dts-bolby άλλα με αρκετά θέματα και χωρίς πάντα το εντυπωσιακό αποτέλεσμα στα παιχνίδια.

Οπότε για εμένα το αποτέλεσμα δεν ήταν ΑΚΡΙΒΩΣ το ίδιο :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, decentintocerberon είπε

Αν η on board έχει codec dts ή dolby θα έχεις 5.1 ήχο ,στα παλιότερα board της η gigabyte υποστήριζε dolby .

Αν η on board δε το υποστηρίζει παίζει δικάναλο ήχο στον ενισχυτή.

Είχα δοκιμάσει με οδηγούς Realtek παλιότερα που ''ξεκλείδωναν'' dts-bolby άλλα με αρκετά θέματα και χωρίς πάντα το εντυπωσιακό αποτέλεσμα στα παιχνίδια.

Οπότε για εμένα το αποτέλεσμα δεν ήταν ΑΚΡΙΒΩΣ το ίδιο :-)

Άρα θα ήταν ρεαλιστικό να λέγαμε οποιαδήποτε σχετικά καινούρια μητρική (5χρονών) που δεν είναι στο τέρμα low-end θα έχει σωστό TOSLINK, καθιστώντας άχρηστη μία τέτοια κάρτα ήχου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...