Προς το περιεχόμενο

Sound Blaster X G6 Review - Αναβαθμίστε τον ήχο σας


crmaris

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, sotirisl είπε

χιλιοσυζητημένο θέμα. Η X-Fi Titanium του 2008 που έχω στον υπολογιστή μου πατάει κάτω την Realtek μπούρδα που έχει ενσωματωμένη η Gigabyte μητρική μου του 2018.

είναι τραγικό που οι onboard κάρτες ήχου έχουν μείνει τόσο πίσω.... το μόνο που στεναχωριέμαι είναι ότι η x-fi πιανει χώρο...

Αυτήν έχω κι εγώ με Ζ5500 επίσης τους 2008 αλλά τα drivers της μια ζωή σκουπίδια ρε φίλε

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Cell_7 είπε

Άρα θα ήταν ρεαλιστικό να λέγαμε οποιαδήποτε σχετικά καινούρια μητρική (5χρονών) που δεν είναι στο τέρμα low-end θα έχει σωστό TOSLINK, καθιστώντας άχρηστη μία τέτοια κάρτα ήχου; 

Νομίζω ότι είναι apples and oranges αυτό που συζητάμε. Πιο λογικό είναι να συγκρίνουμε την SB X G6 με κανένα μηχάνημα σαν το Fiio E10K ή το Schiit Fulla 2, παρά με ενισχυτές σαλονιού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 minutes ago, sta2 said:

Αυτήν έχω κι εγώ με Ζ5500 επίσης τους 2008 αλλά τα drivers της μια ζωή σκουπίδια ρε φίλε

ισχύει ότι τα drivers είναι άθλια...

 την πρωτη φορά σε windows 10 παιδεύτηκα, αλλά όταν βρήκα την άκρη μετά από ψάξιμο δεν ξανασυνάντησα πρόβλημα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πειράζει που, ενώ ασχολούμαι με hardware εδώ και 10 χρόνια, δεν έχω καταλάβει ακόμα ποια είναι η χρήση των ακριβών καρτών ήχου; 😊 Μια χαρά δουλεύει αυτή της μητρικής, γιατί να πετάξεις περαιτέρω λεφτά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, infamousjohn είπε

Ρε παιδιά... Υπάρχει άνθρωπος που εν έτη 2019 θα αγοράσει καρτα ήχου; Και αν ναι, σοβαρά τώρα... Ποιος; Οι DJ μιξαρουν με macbooks

αυτο το καημενο εν ετει γιατι ολοι το γραφετε εν ετη;

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εννοείται ότι η G6 έχει πολύ καλύτερο ηχο σε συνδυασμό με premium spotify/tidal ή flac και ένα καλό ζευγάρι Over the Ear ακουστικά (ναι αυτά στα 200-300 ευρω...)

 

Το θέμα είναι οτι με 200€ παίρνεις κάτι πιο σοβαρό πχ σε Dragonfly Red, γιατί να τα δώσεις (150€) σε creative που έτσι και αλλιώς στοχεύει περισσότερο σε gamers παρα σε audiophiles...

Επεξ/σία από m4rk0s
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Cell_7 είπε

Άρα θα ήταν ρεαλιστικό να λέγαμε οποιαδήποτε σχετικά καινούρια μητρική (5χρονών) που δεν είναι στο τέρμα low-end θα έχει σωστό TOSLINK, καθιστώντας άχρηστη μία τέτοια κάρτα ήχου;

όχι και γι αυτό αναφέρθηκα στις παλαιότερες μητρικές πχ έχω μια gigabyte b75 που μου στοίχισε κάποτε 70 ε και έχει dolby,στις νεότερες δε το προσφέρει πλέον.

Λόγο ανταγωνισμού ίσως.

Ποιος πρόσεχε πχ το λογότυπο dolby digital πάνω στο board,οι περισσότεροι έβλεπαν τα 2-3 ευρώ διαφοράς στη τιμή από την asrock :-)

Το software πίσω από το toslink είναι που κάνει τη διαφορά νομίζω και η Creative τουλάχιστον στη Ζ έχει κάνει καλή δουλίτσα (και σε windows 7 και στα 10 που την έχω χρησιμοποιήσει).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, coffeex είπε

Ελπίζω να έχεις και DAC διαφορετικά θες ξύλο 😁

 

Sound BlasterX AE-5 ;) για την ωρα μεχρι να παιξει η AE-9 ;)

2 ώρες πριν, sta2 είπε

Αυτήν έχω κι εγώ με Ζ5500 επίσης τους 2008 αλλά τα drivers της μια ζωή σκουπίδια ρε φίλε

 

σκεψου οταν την ειχα εχω ειχα περασει απο την x-fi extreme music, elite pro, titanium με VISTA δεν σου λεω τπτ...... δεν φανταζεσαι για τι διες και ηρες εριχνα! αχαχαχα

2 ώρες πριν, MitsosDaBest13 είπε

Πειράζει που, ενώ ασχολούμαι με hardware εδώ και 10 χρόνια, δεν έχω καταλάβει ακόμα ποια είναι η χρήση των ακριβών καρτών ήχου; 😊 Μια χαρά δουλεύει αυτή της μητρικής, γιατί να πετάξεις περαιτέρω λεφτά;

 

αν σε καληπτει αυτο που εχεις ειναι απλο δεν πετας, αν μπορεις και εχεις μουσικο αυτι που πιανει την ηχιτικη ποιοτητα εκει ναι....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Cell_7 είπε

Διόρθωσε με αν κάνω λάθος αλλά όταν περνάς Toslink, αυτομάτως η αλλαγή σήματος από ψηφιακό σε αναλογικό δεν γίνεται στον δέκτη; Άρα είτε είναι on-board Toslink είτε κάτι ακριβό, ΑΚΡΙΒΩΣ το ίδιο δεν θα είναι; 

Ναι κάνεις λάθος γιατί στο συμπέρασμά σου ξέχασες να βάλεις την περίπτωση επεξεργασίας στο ψηφιακό πεδίο μέσω των δυνατοτήτων της κάρτας η οποία οδηγείται κατόπιν στο ψηφιοαναλογικό στάδιο εάν θέλεις κατ' ευθείαν σε αναλογικό ενισχυτή, ή στέλνεις για ψηφιοαναλογική μετατροπή σε ενισχυτή που ενσωματώνει DAC, για να κάνει αυτός τη μετατροπή του σήματος από ψηφιακό σε αναλογικό, που όμως η κάρτα έχει τη δυνατότητα να τροποποιήσει και στο ψηφιακό πεδίο πριν το παραδώσει αλλού για την ψηφιοαναλογική μετατροπή.

Δεν είναι DAC. Είναι κάρτα ήχου. Τη διαφορά την ξέρουν και οι πέτρες.

Επεξ/σία από T. Jefferson
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, T. Jefferson είπε

Ναι κάνεις λάθος γιατί στο συμπέρασμά σου ξέχασες να βάλεις την περίπτωση επεξεργασίας στο ψηφιακό πεδίο μέσω των δυνατοτήτων της κάρτας.

Δεν είναι DAC. Είναι κάρτα ήχου. Τη διαφορά την ξέρουν και οι πέτρες.

Η οποία επεξεργασία είναι προσβάσιμη και στα on-board. Τι άλλα ξέρουν οι πέτρες; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, Cell_7 είπε

Η οποία επεξεργασία είναι προσβάσιμη και στα on-board. Τι άλλα ξέρουν οι πέτρες; 

Δεν νομίζω. Άλλα τα μάτια του λαγού και άλλα της κουκουβάγιας. Άλλη επεξεργασία στη μία περίπτωση και άλλη στην άλλη. Αυτό το ξέρουν και τα βότσαλα.

Πρέπει να δεις το συνολικό πακέτο προσφοράς/κόστους όπως πάντα. Δηλαδή να σκεφτείς out of the box και δεν εννοώ μόνο το... case 😂🤣

3 ώρες πριν, MitsosDaBest13 είπε

Πειράζει που, ενώ ασχολούμαι με hardware εδώ και 10 χρόνια, δεν έχω καταλάβει ακόμα ποια είναι η χρήση των ακριβών καρτών ήχου; 😊 Μια χαρά δουλεύει αυτή της μητρικής, γιατί να πετάξεις περαιτέρω λεφτά;

Μόνο τα φασόλια πειράζουν κι αυτό αν είναι άβραστα.

Αυτές τις απορίες έχω κι εγώ σε θεμελιώδη ερωτήματα όπως το αν υπάρχει θεός, αν ισχύει η θεωρία του big bang, την κλιματική αλλαγή, τα καρτοπρογάμματα της Vodafone κλπ. 

Επεξ/σία από T. Jefferson
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, Cell_7 είπε

Η οποία επεξεργασία είναι προσβάσιμη και στα on-board. Τι άλλα ξέρουν οι πέτρες; 

 

ειναι προσβασιμη και στα on board με χαμηλης κατηγοριας DAC και OMAPS

Επεξ/σία από JohnyFire
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, T. Jefferson είπε

Δεν νομίζω. Άλλα τα μάτια του λαγού και άλλα της κουκουβάγιας. Άλλη επεξεργασία στη μία περίπτωση και άλλη στην άλλη. Αυτό το ξέρουν και τα βότσαλα.

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν!

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, Cell_7 είπε

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν!

Με εσένα εκείνοι που χορεύουν είναι τρεις.

Το review το διάβασες; Τις δυνατότητες τις είδες; Τις μετρήσεις; Μπα.

Διάβασέ το πρώτα, κατόπιν μπορείς να συγκρίνεις στα ίδια χρήματα τι άλλο υπάρχει σε εξωτερική κάρτα ήχου με το ίδιο form factor (μην ξαναλέμε τι και πως και γιατί) και ρίξε μας τις προτάσεις σου.

Κοίτα μην βάλεις κανένα DAC που είναι για άλλη δουλειά.

Επεξ/σία από T. Jefferson
  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...