Προς το περιεχόμενο

Front-end web dev Σεμινάρια


pinelakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα! Θα ήθελα να σας ρωτήσω εάν ξέρετε άμα υπάρχουν live σεμινάρια πάνω στο συγκεκριμένο αντικείμενο, κατά προτίμηση στην Θεσσαλονίκη. Κάνω ήδη μερικά σεμινάρια online μέσω udemy, codeacademy και youtube (explained tutorials), αλλά ενώ με την HTML, CSS και SCSS είμαι σε ικανοποιητικό επίπεδο, η Javascript και τα libraries με είναι πιο δύσκολα. Για αυτό αποφάσισα να ψάξω για live βοήθεια, γιατί δεν έχω κάποιον γνωστό στο είδος ωστέ να βοηθήσει. Έχετε υπόψιν σας εσείς κάποιο σεμινάριο, το οποίο να πραγματοποιείται στην Θεσσαλονίκη ή για κάποιον ιδιωτικό καθηγητή? Γνωρίζετε εσείς κάποια άλλη λύση για να ξεπεράσω αυτό το mental block?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.freecodecamp.org/ 
Ξεκίνα εδώ για js και θα βρεις ομάδες στην πολη σου που κάνουν το ίδιο. 

 

Στο τέλος μπορείς να φτιάξεις και live project για μη κερδοσκοπικό οργανισμό και να το έχεις σαν portfolio. Μην πας να δώσεις τα λεφτά σου σε άκυρα σεμινάρια

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Άρχισα να γράφω κατευθείαν την απάντηση μου χωρίς να δω αυτή του  Eranor 😊  Εάν έχεις πάθος με το συγκεκριμένο αντικείμενο θα σου πρότεινα και εγώ να ξεκινήσεις κάποιο πραγματικό project. Έτσι θα μάθεις ένα σωρό πράγματα αλλά πέρα από αυτό, θα έχεις portfolio για  να ζητήσεις εργασία και επίσης μπορεί στο τέλος να βγει κάτι από όλο αυτό. Κάπως έτσι ξεκίνησα και εγώ στο web dev. Αφού μένεις Θεσσαλονίκη,  δες αυτό για να πάρεις ιδέες, ίσως σε βοηθήσει. Τυχαίνει να είμαι ο συγγραφέας 😜

Επεξ/σία από markosf1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, markosf1 είπε

Άρχισα να γράφω κατευθείαν την απάντηση μου χωρίς να δω αυτή του  Eranor 😊  Εάν έχεις πάθος με το συγκεκριμένο αντικείμενο θα σου πρότεινα και εγώ να ξεκινήσεις κάποιο πραγματικό project. Έτσι θα μάθεις ένα σωρό πράγματα αλλά πέρα από αυτό, θα έχεις portfolio για  να ζητήσεις εργασία και επίσης μπορεί στο τέλος να βγει κάτι από όλο αυτό. Κάπως έτσι ξεκίνησα και εγώ στο web dev. Αφού μένεις Θεσσαλονίκη,  δες αυτό για να πάρεις ιδέες, ίσως σε βοηθήσει. Τυχαίνει να είμαι ο συγγραφέας 😜

Ε, ρε τι παπά πουλάει ο κόσμος...
Καλά ρε φίλε, δε ντρέπεστε να κοροϊδεύετε τους πελάτες σας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω ότι τους κοροϊδεύει. Απλά απευθύνετε στον σωρό, που θέλει site χωρίς να ξέρει γιατί και πως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το udemy έχει αρκετά εισαγωγικά και intermediate courses στην javascript.

Η γνώμη μου είναι να επιλέξεις κάποιο εισαγωγικό από τα δημοφιλή με 15-30 ώρες και παράλληλα μπορείς να δοκιμάσεις και κάτι δικό σου.

Το youtube και κάποια free courses μάλλον μπερδεύουν παρά βοηθούν κάποιον που δεν έχει μία σχετική εμπειρία.

Τουλάχιστον αυτό είδα με τον εαυτό μου όταν ξεκινούσα.

Επεξ/σία από nik5163
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, vadou είπε

Ε, ρε τι παπά πουλάει ο κόσμος...
Καλά ρε φίλε, δε ντρέπεστε να κοροϊδεύετε τους πελάτες σας;

Αν αυτό πιστεύεις, είναι δικαίωμα σου, εγώ πιστεύω το αντίθετο!  Η πραγματικότητα έχει ως εξής, σου λέει ο πελάτης: δεν θέλω να δώσω τόσα πολλά λεφτά για την κατασκευή ή δεν θέλω να πληρώσω για να μου αλλάζεις μικρά πραγματάκια στην σελίδα., υπέροχα τους λέω, έλα να σου δείξω πως γίνεται και κάνε το μόνος σου

Είναι λοιπόν ανάγκη των πελατών και οικονομικών καταστάσεων και όχι κοροϊδία. Κοροϊδία θα ήταν αν τους ζητούσα ένα σωρό χρήματα για να τους αλλάζω ένα banner στην σελίδα, ένα keyword ή ένα προϊόν. Δεν καταλαβαίνω που βρίσκεται η κοροϊδία όταν τους δείχνω τα μυστικά της δουλειάς μου ενώ θα μπορούσα να τους ξεζουμίσω... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, markosf1 είπε

Αν αυτό πιστεύεις, είναι δικαίωμα σου, εγώ πιστεύω το αντίθετο!  Η πραγματικότητα έχει ως εξής, σου λέει ο πελάτης: δεν θέλω να δώσω τόσα πολλά λεφτά για την κατασκευή ή δεν θέλω να πληρώσω για να μου αλλάζεις μικρά πραγματάκια στην σελίδα., υπέροχα τους λέω, έλα να σου δείξω πως γίνεται και κάνε το μόνος σου

Είναι λοιπόν ανάγκη των πελατών και οικονομικών καταστάσεων και όχι κοροϊδία. Κοροϊδία θα ήταν αν τους ζητούσα ένα σωρό χρήματα για να τους αλλάζω ένα banner στην σελίδα, ένα keyword ή ένα προϊόν. Δεν καταλαβαίνω που βρίσκεται η κοροϊδία όταν τους δείχνω τα μυστικά της δουλειάς μου ενώ θα μπορούσα να τους ξεζουμίσω... 

Εννοει οτι η ποιοτητα του αποτελεσματος δεν συγκρινεται αν επενδυε ο πελατης 1.000€ πχ και οχι 99€. 

Με 99€ τους μαθαινεις και seo; Το να του δειξεις πως θα κανει καποια πραγματα τι νοημα εχει αν για να βρεις το site τους πρεπει να πας στη 10η σελιδα των αποτελεσματων του google search; Εκει ειναι η ολη κοροϊδια, και εδω ερχεται και κολλαει αυτο που ειπε ο @elorant πριν, αναγκη των πελατων να λενε οτι εχουν site, οχι αναγκη των πελατων να τους βρουν στο google search, κατι που απαιτει επενδυση απο τον πελατη και οχι 99€.

Επεξ/σία από Predatorkill
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, markosf1 είπε

Δεν καταλαβαίνω που βρίσκεται η κοροϊδία όταν τους δείχνω τα μυστικά της δουλειάς μου ενώ θα μπορούσα να τους ξεζουμίσω... 

Βλέπεις; Αυτές τις παπάτζες δε μπορώ. Μπακάληδες υπάρχουν πολλοί, το ξέρω.
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι ότι αν ξεκινάς από τα €100 για ένα site δεν πρόκειται ποτέ να φτάσεις στα €10.000. Γι αυτό το 80% των web agencies κλείνουν σε βάθος δεκαετίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελικά αυτή η συζήτηση μπορεί να πάει πολύ μακριά.

Πουλάω απλά τον χρόνο μου, νομίζω το λέω με πολύ ξεκάθαρο τρόπο. Δεν πουλάω κατασκευή ιστοσελίδας με 100€ αλλά καθοδήγηση 4 ωρών, συμβουλευτική και τρόπους ώστε κάποιος να κάνει ένα ξεκίνημα στο web. Φυσικά αν κάποιος δεν έχει ιδέα, δεν θα του πουλήσω αέρα κοπανιστό. Απευθύνομαι σε ανθρώπους που έχουν μια ευελιξία με το διαδίκτυο και θέλουν να μπουν σε αυτό τον κόσμο είτε σαν χόμπι, είτε για marketing, είτε γιατί τους χρειάζεται στη δουλειά. (τώρα με διαφημίζω αλλά πιστεύω αυτό που κάνω και δεν μπορώ να κάνω κάτι άλλο παρά μόνο να το στηρίξω... το φόρουμ δεν ξέρω πόσο θα αντέξει) 

Από εκεί και πέρα, ο καθένας μπορεί να σχηματίσει την δική του άποψη, δεν θα προσπαθήσω να τον μεταποιήσω, χτυπήστε ελεύθερα, το δέχομαι και μπορώ να το συζητήσω ατελείωτες ώρες γιατί με βοηθάει να βρω τα αδύναμα σημεία στο τρόπο που το επικοινωνώ. 

Το τεχνικό κομμάτι ξέρετε πολύ καλά ότι πλέον δεν είναι τόσο απαραίτητο όταν μιλάμε για έτοιμη πλατφόρμα που εστιάζει στο content, και όχι custom εφαρμογές.

Πέρα από κεφάλαιο, αν δεν έχεις, μπορείς να επενδύσεις χρόνο, πολύ χρόνο και να φτάσεις τον στόχο με μηδενικό ρίσκο. Υπάρχουν sites  με επένδυση 100.000 ευρώ (ή και εκατομμυρίων στο εξωτερικό) που δεν έβγαλαν ευρώ.

Το να έχεις όμως πελάτες των 10.000 ευρώ και άνω είναι λίγο σπάνιο.. μακάρι να σκεφτόντουσαν όλοι έτσι. Εδώ για 500€, σου βγάζουν το ζουμί. 

Επεξ/σία από markosf1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παρόλο που το σημείο στο οποίο αναφέρεσαι στο τεχνικό κομμάτι σηκώνει τρελό κράξιμο, θα το προσπεράσω για να σου κάνω κάποιες (κατά τη γνώμη μου) εποικοδομητικές ερωτήσεις.

Αυτό που πουλάς, λες ότι είναι συμβουλευτική. Με ποια ιδιότητα προσφέρεις συμβουλές; Είσαι web developer; Designer; Seo expert μήπως; Έχεις δουλέψει ποτέ σε κάποια θέση απο την οποία απέκτησες εμπειρία και γνώση σχετικά με τις τεχνολογίες και τον τρόπο λειτουργίας του διαδικτύου; Τι είναι αυτό που σε κάνει ειδικό στο πεδίο για το οποίο προσφέρεις συμβουλές και τεχνογνωσία;

Και για να καταλάβεις αν έχω δίκιο ή άδικο σε αυτά που σου λέω, αναρωτήσου το εξής: στα 10 χρόνια που λες ότι δουλεύεις, έχεις καταφέρει να βοηθήσεις έστω και 1 πελάτη να βγάλει λεφτά από το site που έφτιαξε μετά τη συμβουλευτική που του παρείχες; Αν απαντήσεις στον εαυτό σου πώς ναι, τα κατάφερα να βοηθήσω κάποιους να πετύχουν το σκοπό τους, τότε σου ζητάω συγνώμη, πες ότι είμαι ένας γεροπαράξενος που δεν ξέρει τι του γίνεται. Αν η απάντηση είναι αρνητική και σε ενδιαφέρει να προσφέρεις το καλύτερο δυνατόν στους πελάτες σου, ψάξε να βρεις τι κάνεις λάθος και διόρθωσέ το. Αν πάλι δε σε ενδιαφέρει, συνέχισε αυτό που κάνεις, αλλά δεν παύει να είναι κοροϊδία.

Επεξ/σία από vadou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, markosf1 είπε

Τελικά αυτή η συζήτηση μπορεί να πάει πολύ μακριά.

Πουλάω απλά τον χρόνο μου, νομίζω το λέω με πολύ ξεκάθαρο τρόπο. Δεν πουλάω κατασκευή ιστοσελίδας με 100€ αλλά καθοδήγηση 4 ωρών, συμβουλευτική και τρόπους ώστε κάποιος να κάνει ένα ξεκίνημα στο web. Φυσικά αν κάποιος δεν έχει ιδέα, δεν θα του πουλήσω αέρα κοπανιστό. Απευθύνομαι σε ανθρώπους που έχουν μια ευελιξία με το διαδίκτυο και θέλουν να μπουν σε αυτό τον κόσμο είτε σαν χόμπι, είτε για marketing, είτε γιατί τους χρειάζεται στη δουλειά. (τώρα με διαφημίζω αλλά πιστεύω αυτό που κάνω και δεν μπορώ να κάνω κάτι άλλο παρά μόνο να το στηρίξω... το φόρουμ δεν ξέρω πόσο θα αντέξει) 

Από εκεί και πέρα, ο καθένας μπορεί να σχηματίσει την δική του άποψη, δεν θα προσπαθήσω να τον μεταποιήσω, χτυπήστε ελεύθερα, το δέχομαι και μπορώ να το συζητήσω ατελείωτες ώρες γιατί με βοηθάει να βρω τα αδύναμα σημεία στο τρόπο που το επικοινωνώ. 

Το τεχνικό κομμάτι ξέρετε πολύ καλά ότι πλέον δεν είναι τόσο απαραίτητο όταν μιλάμε για έτοιμη πλατφόρμα που εστιάζει στο content, και όχι custom εφαρμογές.

Πέρα από κεφάλαιο, αν δεν έχεις, μπορείς να επενδύσεις χρόνο, πολύ χρόνο και να φτάσεις τον στόχο με μηδενικό ρίσκο. Υπάρχουν sites  με επένδυση 100.000 ευρώ (ή και εκατομμυρίων στο εξωτερικό) που δεν έβγαλαν ευρώ.

Το να έχεις όμως πελάτες των 10.000 ευρώ και άνω είναι λίγο σπάνιο.. μακάρι να σκεφτόντουσαν όλοι έτσι. Εδώ για 500€, σου βγάζουν το ζουμί. 

Όταν λές ότι σε 4 ώρες θα υλοποιήσεις μια ιδέα ουσιαστικά φτιάχνεις site. Αυτό θα πει υλοποίηση. Το consultiλίκι είναι διαφορετικό πράγμα. Και παρακάτω αναφέρεις "Αρχίζουμε άμεσα με τη κατασκευή της ιστοσελίδας". Άρα φτιάχνεις sites για €100. Δεν είναι ντροπή, δικαίωμα σου να χρεώνεις όσο θες. Δεν θεωρώ ότι κάνεις ζημιά στην αγορά, τον εαυτό σου ζημιώνεις γιατί θα ελκύσεις μόνο τους αεριτζήδες που νομίζουν ότι με €100 site θα στήσουν το επόμενο Amazon.

Υπάρχουν πολλά sites με επενδύσεις εκατοντάδων ή και εκατομμυρίων που δεν έβγαλαν ευρώ, αλλά δεν υπάρχει ούτε ένα site των €100 που να έβγαλε έστω και δέκα χιλιάρικα. Βέβαια αυτό δεν είναι δικό σου πρόβλημα, αλλά αυτού που έχει την όποια ιδέα. Το δικό σου πρόβλημα είναι ότι δεν θα ξεκολλήσεις ποτέ από το κατοστάρικο. Κι αυτό στο υπογράφω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπορείτε να βγάλετε ότι συμπεράσματα θέλετε αλλά μην είστε τόσο δύσπιστοι, εγώ το δικό μου site πριν 12 χρόνια, το ξεκίνησα με 50 ευρώ επένδυση. Δεν το έκανα για να βγάλω χρήματα, για hobbby το έκανα και τελικά τα χρήματα ήρθαν στην πορεία αλλά το καλύτερο είναι ότι απέκτησα γνώσεις, δημιουργικότητα και ασχολία. Και για να έρθω στην ερώτηση του pinelakiasΌσα μαθήματα και σεμινάρια και να κάνεις, δεν συγκρίνεται με το πόσα θα μάθεις στη πράξη. Αυτό λέω και όσους ενδιαφέρονται, δες το σαν χόμπι και δεν θα χάσεις. 

Ήταν η πρώτη μου σκέψη, αν έκανα ζημιά στην αγορά, δεν θα το έκανα καν,  απευθύνεται σε εντελώς διαφορετικό κοινό από αυτό που ψάχνει για εταιρείες κατασκευής ιστοσελίδας. 

Τώρα αν μείνω στο κατοστάρικο, ε οκ, θα είμαι και εγώ ο 9 στους 10 που θα κλείσει. Σημασία έχει και πάλι τι θα αποκομίσω από την αποτυχία

 

 

 

Επεξ/σία από markosf1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...