Προς το περιεχόμενο

Front-end web dev Σεμινάρια


pinelakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 27/4/2019 στις 10:59 ΜΜ, elorant είπε

Δεν νομίζω ότι τους κοροϊδεύει. Απλά απευθύνετε στον σωρό, που θέλει site χωρίς να ξέρει γιατί και πως.

ιστιοσελιδα*

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, vadou είπε

Παρόλο που το σημείο στο οποίο αναφέρεσαι στο τεχνικό κομμάτι σηκώνει τρελό κράξιμο, θα το προσπεράσω για να σου κάνω κάποιες (κατά τη γνώμη μου) εποικοδομητικές ερωτήσεις.

Αυτό που πουλάς, λες ότι είναι συμβουλευτική. Με ποια ιδιότητα προσφέρεις συμβουλές; Είσαι web developer; Designer; Seo expert μήπως; Έχεις δουλέψει ποτέ σε κάποια θέση απο την οποία απέκτησες εμπειρία και γνώση σχετικά με τις τεχνολογίες και τον τρόπο λειτουργίας του διαδικτύου; Τι είναι αυτό που σε κάνει ειδικό στο πεδίο για το οποίο προσφέρεις συμβουλές και τεχνογνωσία;

Και για να καταλάβεις αν έχω δίκιο ή άδικο σε αυτά που σου λέω, αναρωτήσου το εξής: στα 10 χρόνια που λες ότι δουλεύεις, έχεις καταφέρει να βοηθήσεις έστω και 1 πελάτη να βγάλει λεφτά από το site που έφτιαξε μετά τη συμβουλευτική που του παρείχες; Αν απαντήσεις στον εαυτό σου πώς ναι, τα κατάφερα να βοηθήσω κάποιους να πετύχουν το σκοπό τους, τότε σου ζητάω συγνώμη, πες ότι είμαι ένας γεροπαράξενος που δεν ξέρει τι του γίνεται. Αν η απάντηση είναι αρνητική και σε ενδιαφέρει να προσφέρεις το καλύτερο δυνατόν στους πελάτες σου, ψάξε να βρεις τι κάνεις λάθος και διόρθωσέ το. Αν πάλι δε σε ενδιαφέρει, συνέχισε αυτό που κάνεις, αλλά δεν παύει να είναι κοροϊδία.

Κοροιδία είναι να άλλα να  υπόσχεσαι και άλλα και να δίνεις ή να παίρνεις τα λεφτά και να γίνεσαι "Αλέκος". Εφόσον ο πελάτης παίρνει αυτό που πουλάς είναι εντιμότατο. Ασ πουλάς και φύκια.

Άν έχει την "άδεια" να πουλάει συμβουλές και υπήρεσιες web ρώτας; Τι σε νοιάζει εσένα; Eίναι υπόθεση του υπουργείου εργασίας. Θέλεις να δείς την άδεια του;  Πέρνα από την έταιρεία και κάνε ένα έλεγχο αν είναι.

Άν δεν είχει ικανοποιήμενους πελάτες 10 χρόνια τώρα θα είχε κλείσει. 

Τέλος δεν μας λες τι πουλάει η δική σου ετερεία και σε τι τιμές. Το σωστό είναι να πεις φίλε κοροιδεύεις τον κοσμό "γιατί" εμείς πουλάμε το ίδιο και κάνει μόνο 50 και όχι 100 που πουλάς εσύ   ή εμείς πουλάμε για 100€  κάτι που είναι 10 φορές ανώτερο ποιοτικά . 

Τέλος δεν έχουν όλοι τη δυνατότητα να έχουν mercedes audi ή bmw κάποιοι αγοράζουν και suzuki και μια χαρά κάνουν τη δουλεία τους. Εκτός αν είναι δίπορτο σαν το δικό μου😄

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, k33theod είπε

Κοροιδία είναι να άλλα να  υπόσχεσαι και άλλα και να δίνεις ή να παίρνεις τα λεφτά και να γίνεσαι "Αλέκος". Εφόσον ο πελάτης παίρνει αυτό που πουλάς είναι εντιμότατο. Ασ πουλάς και φύκια.

Άν έχει την "άδεια" να πουλάει συμβουλές και υπήρεσιες web ρώτας; Τι σε νοιάζει εσένα; Eίναι υπόθεση του υπουργείου εργασίας. Θέλεις να δείς την άδεια του;  Πέρνα από την έταιρεία και κάνε ένα έλεγχο αν είναι.

Άν δεν είχει ικανοποιήμενους πελάτες 10 χρόνια τώρα θα είχε κλείσει. 

Τέλος δεν μας λες τι πουλάει η δική σου ετερεία και σε τι τιμές. Το σωστό είναι να πεις φίλε κοροιδεύεις τον κοσμό "γιατί" εμείς πουλάμε το ίδιο και κάνει μόνο 50 και όχι 100 που πουλάς εσύ   ή εμείς πουλάμε για 100€  κάτι που είναι 10 φορές ανώτερο ποιοτικά . 

Τέλος δεν έχουν όλοι τη δυνατότητα να έχουν mercedes audi ή bmw κάποιοι αγοράζουν και suzuki και μια χαρά κάνουν τη δουλεία τους. Εκτός αν είναι δίπορτο σαν το δικό μου😄

Επειδή σε βλέπω να ζορίζεσαι, να στα κάνω πιο λιανά.
IMHO, μου φαίνεται αδιανόητο να κάνεις consulting (γιατί αυτό μας λέει ο φίλος ότι πουλάει) σε ένα χώρο που δεν γνωρίζεις ούτε τα βασικά.
Πώς ξέρω ότι δεν ξέρει ούτε τα βασικά; Δουλεύω τόσα χρόνια στο χώρο, ώστε να καταλαβαίνω πότε κάποιος γνωρίζει τι λέει και πότε όχι.
Δε σε καλύπτει αυτό; Δες το site του φίλου και διάβασε προσεκτικά τις απαντήσεις που έχει δώσει, και πες μου εσύ τι πιστεύεις.

Συνεπώς, στην χώρα του "ότι δηλώσεις είσαι", αν δηλώσεις κάτι που δεν είσαι, κοροϊδεύεις τον κόσμο στον οποίο απευθύνεσαι.
Το κατάλαβες τώρα ή θέλεις μεγαλύτερη ανάλυση; Αν το κατάλαβες, διαφωνείς κάπου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/4/2019 στις 6:22 ΜΜ, markosf1 είπε

Πουλάω απλά τον χρόνο μου, νομίζω το λέω με πολύ ξεκάθαρο τρόπο. Δεν πουλάω κατασκευή ιστοσελίδας με 100€ αλλά καθοδήγηση 4 ωρών, συμβουλευτική και τρόπους ώστε κάποιος να κάνει ένα ξεκίνημα στο web.

giphy.gif?cid=4bf119fc5cc8b83d3841463759

C99F857A-595B-4DF6-8432-199829DB39D7.png

5CA9460F-C9C2-4C13-9AD7-A8A9010FA41B.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, vadou είπε

Συνεπώς, στην χώρα του "ότι δηλώσεις είσαι", αν δηλώσεις κάτι που δεν είσαι, κοροϊδεύεις τον κόσμο στον οποίο απευθύνεσαι.

Και 'γω δεν είδα καμιά κοροϊδία. Τι δήλωσε και δεν είναι; Άλλοι που δηλώνουν(-ετε) web developers/προγραμματιστές πώς πιστοποιούνται/ειστε; 

Στο διά ταύτα. Ο άνθρωπος ρώτησε:

Στις 19/4/2019 στις 1:40 ΜΜ, pinelakias είπε

Για αυτό αποφάσισα να ψάξω για live βοήθεια, γιατί δεν έχω κάποιον γνωστό στο είδος ωστέ να βοηθήσει. Έχετε υπόψιν σας εσείς κάποιο σεμινάριο, το οποίο να πραγματοποιείται στην Θεσσαλονίκη ή για κάποιον ιδιωτικό καθηγητή? Γνωρίζετε εσείς κάποια άλλη λύση για να ξεπεράσω αυτό το mental block?

Ο Markos του πρότεινε τη δική του λύση με 99 ευρώ, ο Nik του πρότεινε λύση Udemy, ο eranor freecodecamp. Ο predator είπε να δώσει 1000 για να γίνει σωστή δουλειά, άσχετο πάντως, καθώς απ' ό,τι κατάλαβα δε θέλει site ο ts, αλλά να μάθει πώς να φτιάχνει το δικό του. Ο pinelakias διαβάζει και κρίνει τι τον συμφέρει βάσει της ερώτησής του.

Επίσης δε βλέπω γιατί ζορίστηκε ο k33theod. Συμφωνώ με αυτά που έγραψε. Είπε ότι τα Mercedes είναι καλύτερα από τα Suzuki, αλλά υπάρχει κόσμος (και μάλλον οι περισσότεροι) που... είτε δε θέλουν/δεν έχουν/δεν θεωρούν ότι αξίζει να δώσουν πολλά για να κάνουν τη δουλειά τους με Mercedes.

Επίσης (γνώμη μου) η Suzuki μπορεί να μη θέλει να γίνει Mercedes είτε γιατί είναι ευχαριστημένη με τους πελάτες που έχει, είτε γιατί δεν την παίρνει/δεν μπορεί να γίνει Mercedes.

Ο markos και οι πρώτες 3-4 απαντήσεις είναι εντός θέματος. Όλα τα άλλα είναι εκτός. Αν εσύ έχεις να προτείνεις κάτι άλλο, γράψε το στον pinelakia και μην κρίνεις τι γράφουν άλλοι.

Επεξ/σία από marios28
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@marios28 Καλό μήνα φίλε.

Αφού δεν βλέπεις την κοροϊδία, αν κάποια στιγμή αρρωστήσεις (κάτι που στο απεύχομαι), έλα να σου δώσω συμβουλές πώς να γίνεις καλά. Τρανό παράδειγμα ότι ξέρω τι κάνω είναι, ότι είμαι υγιής και αρτιμελής. Θα σε χρεώσω μόνο 20€. Έχω πολλά χρόνια εμπειρίας, να ξέρεις. :D

Αν θέλεις ξαναδιάβασε τι ζητάει ο OP. Σε ποια διάσταση η λύση "δώσε μου 99€ να σου μάθω να φτιάχνεις ιστιοσελίδες(sic), όπως λέει και ο @παπι, χωρίς προγραμματισμό σε 4 ώρες" είναι σχετικό με αυτό που ζητάει; Επίσης σε ποιο σημείο ακριβώς του προτείνει ο @Predatorkill να δώσει 1000€; Άλλο πράγμα διαβάζεις, άλλο καταλαβαίνεις.

Ο @Eranor δεν του πρότεινε freecodecamp. Αυτό το γνωρίζει ήδη ο OP. Του πρότεινε μέσω της πλατφόρμας, να βρει coding groups στην πόλη του και να ξεκινήσουν μαζί το hacking. Και κατά τη γνώμη μου, αυτή είναι η καλύτερη απάντηση. Αυτή τη στιγμή, τόσο σε παγκόσμιο επίπεδο, όσο και στην Ελλάδα, ένα ποσοστό προγραμματιστών κοντά ή και παραπάνω από 50% είναι στο επίπεδο του junior/entry. Σίγουρα θα βρει πολλούς άλλους που βρίσκονται στην ίδια κατάσταση με αυτόν και θα μπορέσουν όλοι μαζί να προχωρήσουν.

Ελπίζω o OP να έχει το mentality του προγραμματιστή, να μην ασχολείται πλέον με τις βλακείες που γράφουμε εδώ και να έχει αρχίσει ήδη το ψάξιμο.

Επεξ/σία από vadou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, vadou είπε

Αφού δεν βλέπεις την κοροϊδία, αν κάποια στιγμή αρρωστήσεις (κάτι που στο απεύχομαι), έλα να σου δώσω συμβουλές πώς να γίνεις καλά. Τρανό παράδειγμα ότι ξέρω τι κάνω είναι, ότι είμαι υγιής και αρτιμελής. Θα σε χρεώσω μόνο 20€. Έχω πολλά χρόνια εμπειρίας, να ξέρεις. :D

Καλό μήνα.

Δε συγκρίνεται η ιατρική ( σε οδοντίατρο από παν/μιο Βουλγαρίας δε θα πήγαινα), με την ανάπτυξη/διαχείριση ιστοσελίδων. Το δεύτερο μαθαίνεται από το YouTube, το πρώτο όχι. Οι περισσότεροι επαγγελματίες web developers από πού τα έμαθαν; Μόνοι τους ή με βοήθεια και με tutorials στο net. Όπως και ο Markos. Εκτός αν υπάρχει κάποια πιστοποίηση (που δεν το ξέρω) για τους web develepers ή για τους CEO experts. Κατά τη γνώμη μου δεν είναι επιστήμη. Με τα χρόνια και την τριβή μαθαίνεται από όλους. Οπότε, αν έχεις εμπειρία χρόνων δεν βρίσκω λόγο να μη σε προτιμήσω. 

Παρόλα αυτά και στον τομέα της υγείας τα ίδια ισχύουν. Μπορείς να κάνεις τη δουλειά σου και στο δημόσιο νοσοκομείο δωρεάν ή με 20 ευρώ. Προφανώς οι παροχές/υποστήριξη δεν είναι ίδιες, δε θα αποφύγεις την ταλαιπωρία, αλλά αν δεν έχεις τι θα κάνεις; Πού θα βρεις 10.000 αν χρειαστεί;  Ακόμη και αν τα έχεις, μπορεί να θεωρείς πως το πρήξιμο στο χέρι, δεν είναι σοβαρό ώστε να τραβιέσαι σε ιδιωτικό νοσοκομείο. Καλώς υπάρχουν λύσεις και για το «σωρό»...

1 ώρα πριν, vadou είπε

Αν θέλεις ξαναδιάβασε τι ζητάει ο OP. Σε ποια διάσταση η λύση "δώσε μου 99€ να σου μάθω να φτιάχνεις ιστιοσελίδες(sic), όπως λέει και ο @παπι, χωρίς προγραμματισμό σε 4 ώρες" είναι σχετικό με αυτό που ζητάει; Επίσης σε ποιο σημείο ακριβώς του προτείνει ο @Predatorkill να δώσει 1000€; Άλλο πράγμα διαβάζεις, άλλο καταλαβαίνεις.

Τα διάβασα πολύ καλά. Δυσκολεύεται από YouTube όποτε θέλει live σεμινάρια προφανώς για να λύσει τις απορίες του ή να συνδέσει το παζλ. Πού είναι το πρόβλημα να πληρωθεί κάποιος για το χρόνο του για να λύσει τις απορίες;

Σε άσχετο με προγραμματισμό (άλλα όχι άσχετο με χρήση υπολογιστών) μπορεί σε 4 ώρες να του εξηγήσει πώς λειτουργεί το wordpress. Μια χαρά είναι οι 4 ώρες (αρχικά) για να μπει σε μια σειρά. Εγώ δε θα έδινα 99 ευρώ για να μάθω κάτι που πρωτίστως μαθαίνεται από tutorial (δεν είναι πιάνο, ούτε τένις) και μπορώ να το βρω δωρεάν, αλλά είναι δικό του θέμα πόσο χρεώνει. Κοροϊδία πάντως δεν είναι αν δεις ότι η ώρα βγαίνει στα 25 ευρώ. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μην το πάρεις στραβά αυτό που θα πω, αλλά αν δεν μπορείς να κατανοήσεις τη διαφορά ανάμεσα στο web development και τη χρήση wordpress, δε μπορώ να σε βοηθήσω να καταλάβεις τι εννοώ.

Δεν είναι κακό να πληρωθεί κάποιος για το χρόνο του να λύσει απορίες, αρκεί να έχει την απαραίτητη γνώση. Δε μπορεί να βοηθήσει τον OP κάποιος, ο οποίος αν τον ρωτήσεις τη διαφορά μεταξύ slice και splice θα γουρλώσει τα μάτια και θα σε κοιτάζει σαν χάνος. Τα coding groups είναι μια πολύ καλή φάση, γιατί μπορεί όλη η ομάδα να κατανοήσει πράγματα, χωρίς απαραίτητα να έχουν ένα δάσκαλο.

Ο συγκεκριμένος, πολύ αμφιβάλω αν έχει την παραμικρή ιδέα από coding. Απλά έμαθε να στήνει ένα έτοιμο theme και να βάζει και 5-6 plugins και βασίζεται στην ασχετοσύνη του κόσμου για να πουλήσει "τα μυστικά της δουλειάς". Ακόμα και τα 12 χρόνια που λέει, μέρος της παπάτζας είναι.

Επεξ/σία από vadou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Spoiler
2 hours ago, marios28 said:

μπορεί να θεωρείς πως το πρήξιμο στο χέρι, δεν είναι σοβαρό ώστε να τραβιέσαι σε ιδιωτικό νοσοκομείο

Καλά όταν σκάσει σοβαρό περιστατικό, για το πότε σε έχουν στείλει τα ιδιωτικά νοσοκομεία και κλινικές στο δημόσιο δεν λέγεται...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 30/4/2019 στις 9:26 ΜΜ, vadou είπε

Επειδή σε βλέπω να ζορίζεσαι, να στα κάνω πιο λιανά.
IMHO, μου φαίνεται αδιανόητο να κάνεις consulting (γιατί αυτό μας λέει ο φίλος ότι πουλάει) σε ένα χώρο που δεν γνωρίζεις ούτε τα βασικά.
Πώς ξέρω ότι δεν ξέρει ούτε τα βασικά; Δουλεύω τόσα χρόνια στο χώρο, ώστε να καταλαβαίνω πότε κάποιος γνωρίζει τι λέει και πότε όχι.
Δε σε καλύπτει αυτό; Δες το site του φίλου και διάβασε προσεκτικά τις απαντήσεις που έχει δώσει, και πες μου εσύ τι πιστεύεις.

Συνεπώς, στην χώρα του "ότι δηλώσεις είσαι", αν δηλώσεις κάτι που δεν είσαι, κοροϊδεύεις τον κόσμο στον οποίο απευθύνεσαι.
Το κατάλαβες τώρα ή θέλεις μεγαλύτερη ανάλυση; Αν το κατάλαβες, διαφωνείς κάπου;

Το ζόρι μου είναι ότι επιτίθεσαι σε κάποιον προσωπικά χρησιμοποιώντας εκφράσεις επιπέδου βουλής και ακλόνητα επιχειρήματα με στόχο μάλλον να πούμε ουάου. Και δεν με ενδιαφέρει κατά πόσο ο άλλος ξέρει και εσύ όχι ή το αντίστροφο.

Για τον pinelakia

Φίλε και το φόρουμ εδώ για να βοήθάει είναι αρκεί να έρθεις με συγκεκριμένες ερωτήσεις. Αν googlareis ερώτηση στα αγγλικά ένα από τα πρώτα που θα σου βγάλει άν όχι το πρώτο είναι https://stackoverflow.com/  φορουμ δηλαδή όπου το 99% των ερωτήσεων που θα έχεις είναι ήδη απαντημένες. Για μένα προσωπικά μην ρωτάς αμέσως τα πάντα, διάβασε 2-3 φορές το tutorial που έχεις κοίτα και το documentation της γλώσσας αν και της js είναι κάπως δυσνότητο, και άσε να περάσει και μια μέρα. μερικές φορές έρχεται η απάντηση την άλλη μέρα μόνη της😃.

 

 

Επεξ/σία από k33theod
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...