Προς το περιεχόμενο

Απορια με ντελιβερα


JohnConstantine

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, GoMaR είπε

Παιδιά σταματήστε να λέτε ότι δεν έχουμε κάνει αυτή τη δουλειά κλπ κλπ... Γνωστό ότι έχετε παρατράγουδα, γνωστό ότι υπάρχει κίνδυνος, γνωστό ότι η αμοιβή είναι ελάχιστη και περιμένετε από τα τιπς, γνωστό όμως ότι πρέπει να σας "λυπηθούμε"  και να σας δώσουμε τιπς; Γιατί απο τις τόσες σελίδες που έχω διαβάσει, αυτό το μήνυμα περνάτε.

Αυτό θέλετε; να σας λυπούμαστε για όλα αυτά και να σας δίνουμε tips? Πραγματικά θα θελα μάθω το σκεπτικό πίσω από αυτό.

Όχι τπτ αλλο, χαρακτηρίζετε γαϊδούρι και αυτόν που δε δίνει. Αν είναι δυνατόν.

Φίλε μου ντελιβερα, κάποιος είπε κάπου, ότι θα δούμε πόσο γρήγορα θα τρώμε απο δω και πέρα αν σταματήσει ο κόσμος να δίνει tips.

Πραγματικά τι λογική είναι αυτή; εκβιασμός;

Μάλλον θα δεις εσυ πόσο γρήγορα θα χάσεις τη δουλειά σου είναι η αλήθεια πίσω από αυτό.

Δεν έχω θέμα με τα tips, αλλά σταματήστε τν κλάψα για βενζίνες φθορές καιρούς κλπ..

Το ΓΝΩΡΊΖΕΤΕ πριν πιάσετε δουλειά. Όπως γνωρίζετε ότι και για αυτό το λόγο δίνουμε τιπς. Ούτε είμαστε υποχρεωμένοι ούτε τπτ.

Οι δυσκολίες μέσα στη δουλειά όπως κουδούνια, δρόμους, κινητά κλπ υπάρχουν. Η κάθε δουλειά έχει τα δικά της. Ποιος σας είπε ότι είναι εύκολο;  Επιλογή σας είναι όμως. 

Αν δε σας κάνει, αλλαχτε δουλειά. Υπάρχουν πιο εύκολες δουλειές και πιο δύσκολες.

Τώρα,

Προσωπικά καφέ δε παραγγέλνω ποτέ γιατί δε πίνω, πρωινό ναι (στο γραφείο) και εννοείται φαγητό.

Είμαι πελάτης, έχω τη απαίτηση σαν πελάτης και κυρίως σαν άνθρωπος να μου μιλήσει ο άλλος ευγενικά. Εννοείται δε κάνω μπάνιο,χ*ζω ενδιάμεσα γιατί δε θέλω να περιμένει και πάντα έχω έτοιμα τα τπς (σπίτι) για να πληρώσω το παιδί.

Αν όμως είναι αγενής, δε πρόκειται να δει ούτε 1 λεπτό απο μένα και με χάνει από πελάτη. Απλό είναι. Ομοίως σε βάθος χρόνου θα χάσει και αυτός τη δουλειά του και αυτό απλό είναι.

Από την μία παραδέχεσαι όλα αυτά που λέμε και αμέσως μετά με πονηρό τρόπο τα ακυρώνεις επειδή δεν μπορείς να αποδείξεις το αντίθετο. 

Ό,τι νά ' ναι.

Αν δεν έχεις κάνει την δουλειά άσε. Μιλάμε για δουλοπαροικία. Δεν μπορείς να φανταστείς. 

Και δεν την έχουμε διαλέξει. 

Απλά δεν υπάρχει άλλη δουλειά. 

Πχ, αν θες να γίνεις ψηστης ή ταμείο παρακαλάς για μήνες αλλά κανείς δεν σε βάζει μέσα. Για ρώτα να δεις τι συμβαίνει στην πιάτσα. 

Για ρώτα φορτηγατζηδες που δουλεύουν 10 και 12 ώρες τη μέρα και δεν τους πληρώνουν 3 και 4 μήνες....

Νομίζεις αυτοί την "διάλεξαν" την δουλειά; 

Γιατί νομίζετε ότι υπάρχουν δέκα δουλειές και εμείς "διαλέγουμε" αυτή; 

Δεν υπάρχουν. 

Οι φθορές όμως υπάρχουν. Εγώ έχω κάνει τρία ρεκτιφιέ σε παπιά που είχα. Και τα πλήρωσα μόνος. Χωρίς συνδρομή απ' το παχύδερμο που στέκεται πίσω απ' το ταμείο και μου λέει να πηγαίνω τις παραγγελίες πιο γρήγορα. 

Αν δεν είστε στην δουλειά τι να σας πούμε και τι να καταλάβετε.

 

3 ώρες πριν, garfield39gr είπε

kyle mooney ok GIF

Μεταξύ μας εγώ θα έπερνα κάθε μισή ώρα και  από ένα καφέ και θα τον ανέβαζε και πάνω έτσι για να μάθει να σέβεται 😂😂😂 τώρα πέρα από την πλάκα ο κλάδος έχει γίνει πολύ γεια σου παλιά δεν ήταν έτσι 

Άμα στο έκαναν εσένα αυτό; Θα το θεωρούσες δίκαιο ε; Μπράβο! 

Αλλά βέβαια αυτά δεν τα σκέφτεστε εσείς. Είστε μέσα στο σπίτι κι όλα καλά. 

  • Like 3
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 167
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

9 ώρες πριν, cumulus είπε

Επειδή είμαι USA εδώ και 10  ημέρες κανείς δε σου λέει κάτι  αν δεν αφήσεις tip.Καποιες φορές σου λένε θέλεις τα ρεστα; Εκεί τα παίρνω και τους λεω ναι και δεν αφήνω τίποτα Στους αλλους αφηνω ευχαριστως Στα Hooters πχ αφησα 10 δολλαρια σε μια κουκλα( ευτυχώς δε με πηρε χαμπάρι η σύζυγος)

Κατά τα άλλα το μόνο λάθος του φίλου  Κατά τη γνώμη μου ,ειναι ότι έπρεπε να ακούει 

σε τουριστοπολη σαν την νεα Υόρκη δεν μιλάνε αν και λένε τι γύφτος είναι αυτός από μέσα τους.

σαφώς και το τιπ δεν είναι υποχρεωτικό αλλά είναι βαθειά μέσα στην κουλτούρα τους και είναι σπάνιο να μην αφήνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε φίλε τι λες; που το είδες το πονηρό ύφος; εννοείται παραδέχομαι τη δυσκολία της δουλειάς. Το πονηρό ύφος δε καταλαβαίνω που το είδες. Εκτός αν βλέπεις πονηρά την πραγματικότητα.

 

Δεν την έχω κάνει τη δουλειά και ούτε πρόκειται. Και λοιπόν; Δε μπορώ να έχω άποψη σαν άνθρωπος που είχα τον αδερφό μου 7 χρόνια στο σπίτι να του δίνω αλλαξιες σε κάθε βροχή; η δε μπορώ να έχω άποψη σα πελάτης; Δε σας ενδιαφέρει η άποψη του πελάτη; κακώς γιατί απο αυτούς έχετε δουλειά.

 

Τελικά δε μου απάντησες γιατί θέλετε να σας δίνει τιπς ο πελάτης. Εγώ ξέρω γιατί σας δίνω, εσεις ξέρετε γιατί ζητάτε; 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...