Προς το περιεχόμενο

Απορια με ντελιβερα


JohnConstantine

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγω γελαω με το εξης: 

Ζητας την αποψη των υπολοιπων του φορουμ αλλα απαντας με "υφακι" σε αυτα που δεν σου χαιδευουν τα ώτα. Κοινως, ανοιξες το τοπικ για να σου πουν "ναι φιλε εχεις δικιο" ή για να δεις αν εσυ εισαι περιεργος σε αυτα που σε ενοχλουν;

Στα του θεματος, παραγγελνεις κ μετα φορας ακουστικα... ΟΝΤΩΣ;  ο καθε ενας δεν ειναι μα....ς να περιμενει ποτε θα βγαλεις τα ακουστικα για να ακουσεις το κουδουνι/πορτα που θα σου χτυπησει. καλα εκανε λοιπον κ εχει τσαντιστει. υπηρεσια σου πουλαει κ εσυ φορας ακουστικα κ σε περιμενει τοση ωρα. δεν ειναι δουλος να περιμενει υποτακτικα ποτε θα θυμηθεις οτι εχεις παραγγειλει για να βγαλεις τα ακουστικα απο το κεφαλι σου. Προφανως και εχει δικιο που σου εκανε παρατηρηση ο ντελιβερας. οπως θες να ειναι σωστοι απεναντι σου, να εισαι κ εσυ σωστος.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 167
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Συνοπτικά..
α) από την στιγμή που κάνεις παραγγελία πρέπει να έχεις το νου σου. Οπότε το να φοράς ακουστικά με μουσική, τηλεόραση δυνατά κλπ (σε σημείο να μην ακούς) είναι τεράστιο fail (για να μην το χαρακτηρίσω αλλιώς).
β) δεν πρέπει να έχεις καμία απαίτηση να σε πάρει τηλέφωνο παρά μόνο αν το έχεις συνενοηθεί με το μαγαζί και έχουν δώσει με σαφήνεια το ΟΚ.
γ) δεν έχει καμία υποχρέωση να ανέβει ούτε 15 ούτε 5 σκαλιά. Χτυπάει κουδούνι και κατεβαίνεις άμεσα.

Δεν έχω κάνει ποτέ διανομέας αλλά με αυτά που διαβάζω τραβάω τα μαλλιά μου.
Είσαι 100% λάθος.

Επεξ/σία από l337
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οχι θα αφήνεις ανοιχτά ρε TS να σου  φέρνουν τον καφέ και ότι άλλο θες  στο κρεβάτι :P Και εγω τραβάω τα μαλλιά μου χαλάλι τα 2 ευρό που αφήνω με αυτά που τραβάνε ....

Επεξ/σία από Mhlogiatros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τί διαβάζω εδω μέσα!

Βαριέται ο άλλος να φτιάξει καφέ και τον παραγγέλνει απ'έξω. Ok, δικαίωμα του και τον πληρώνει αλλά και πάλι έλεος.

Φοράει ακουστικά και έχει τον άνθρωπο να περιμένει πόση ώρα απ'εξω και του ξινίζει που διαμαρτύρεται κιόλας.

 

Πες την αλήθεια, δεν έχεις δουλέψει ποτέ και είσαι πλούσιος οπότε νομίζεις ότι όλοι είναι υπηρέτες σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Phoenix7 είπε

Τα χώνετε στον TS αλλα αμφιβάλλω αν κατεβαίνετε στην είσοδο της πολυκατοικίας να πάρετε τα πιτογυρα 11 η ωρα το βράδυ 🤔 

Μια χαρά κατεβαίνουμε (και πιο αργά από τις 23:00). Προσωπικά πάντα κατεβαίνω στην είσοδο (από τον 4ο όροφο).

  • Like 3
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, telis είπε

Εμένα μου κάνει εντύπωση που δεν πας να πάρεις τον καφέ σου μόνος σου, όχι ότι δεν ανεβαίνει τα σκαλιά ο μικρός που βάζει από την τσέπη του την βενζίνη, βρέχεται σαν ζώο και κινδυνεύει να σκοτωθεί στους δρόμους για 3 ευρώ την ώρα.... 

Δεν τον εξανάγκασαν να κάνει τη δουλειά και δεν είναι όλοι «μικροί»

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εναν πελατη που κανει καθημερινες παραγγελιες της προκοπης δεν θες να τον χασεις γιατι ο νεος ντελιβερας δουλευει αλλιως... προφανως δεν του καιγετε καρφι του ντελιβερα για το αν σταματαγες να παραγγελνεις αλλα τον ιδιοκτητη θα τον νοιάζει...

Το οτι ηταν τουαλετα ή φοραγε ακουστικα κτλ 1-2 φορες δεν ειναι big deal...καθε μερα γινονται αυτα σε οσους κανουν εξωτερικες δουλειες courier ντελιβερυ

Επεξ/σία από kage
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο καφες και τα φαγητά και γενικα τα ντελιβερι οταν κανεις παραγγελιά σε ρωτάνε και όροφο.... (Τα σοβαρά μαγαζια ) οταν δε εισαι και  πελάτης δεν σε ρωτανε καν σε ξερουν και απλα λες τι θες... 
Αυτη ειναι και η δουλεια του Ντελιβερα την εχω κανει και εχω ανεβει και σκαλες κτλ κτλ και καμια φορα επερνες και κανενα πακετο τσιγαρα απο το περιπτερο αν σου ελεγαν :( αυτα εχει το ντελιβερι  αν δεν μας αρεσει κανουμε κατι αλλο , ολες η δουλειες εχουν τα ζόρια τους. 
Αν ειναι να κατέβεις κατω πας και το περνεις και μονος σου , τωρα αμα γουστάρεις και θες να κατέβεις και να τα παρεις απο κατω οκ και αυτο . το κατάστημα ομως αν τους παρεις τηλέφωνο θα σου πουν οτι θα στο φερουν εκει που εισαι και οχι να κατέβεις να το παρεις ..... 
Το θεμα για το ντελιβερι δεν ειναι η σκαλες η το ασανσερ αλλα το να δινουμε στους ανθρώπους αυτους τιπ ( οσοι μπορουμε ) γιατι τα λεφτα που περνουν ειναι ψιχουλα και περιμενουνε απο τα τιπς , εγω θυμαμαι εναν τυπο που δεν ειχε ασανσερ αλλα οποτε περνάνε τηλέφωνο πλακωνομασταν  ποιος θα παει ....... 
τωρα αν περνεις εναν καφε 1,50 και περιμενεις τα 0,50 ρεστα  και τον θες και στον 3ο εεεεεε λογικο ειναι ο αλλος να το κανει με δυσκολία. 

Υ.γ To να εχεις κανει παραγγελια και να εισαι με τα ακουστικα ειναι #$#%$^$&&@ το σωστο ειναι να εχεις το νου σου και να ανοιξεις εγκαιρα στο παιδι που θα σου φερει τα πραγματα .

Επεξ/σία από darkman
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, mylo είπε

Σιγά μην κατεβαίνετε από τον 3ο ή τον 4ο κάθε φορά που παραγγέλνετε. Η μόνη περίπτωση είναι να είναι χαλασμένο το θυροτηλέφωνο.

Ή να κλειδώνουν την κεντρική πόρτα.

Άσχετα με τον TS επειδή το πέτυχα και σε άλλο τοπικ αν κάποιος αγοράζει καφέ απέξω δεν σημαίνει ότι βαριέται να τον φτιάξει σπίτι . Φτιάξε εσύ (που σχολιάζεις) espresso στο σπίτι σου που να είναι της προκοπής χωρίς να έχεις επενδύσει σε μύλους , μηχανή κτλ. Πάνω από 500€

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε όλα τα σπίτια που έχω βρεθεί και γίνεται παραγγελία , ο ντελιβερας έρχεται στην πόρτα , δεν κατεβαίνει ο πελάτης. Δεν υπάρχει άνθρωπος να βάζει μπουφάν (χειμωνα) και να κατεβαίνει κάτω ν ανοίξει. Μη κοροϊδευόμαστε.

Προσωπικά κατεβαίνω γιατί πάντα θέλουμε να είναι κλειδωμένη η εξώπορτα οπότε δε γίνεται αν του χτυπήσω ν ανοίξει και ν ανέβει.

Τέλος, προφανώς έχεις το νου σου και δεν αφήνεις τον άνθρωπο να περιμένει και να ψάχνει τηλέφωνα να σε αναζητήσει. 

Υγ: Φυσικά παραγγέλνω καφέ και μάλιστα επειδή οικογενειακώς είμαστε πολύ καλοί πελάτες, κάποιες φορές μα τον έχουν περάσει κιόλας. Πάντα δίνουμε τιπ

Επεξ/σία από margaritagr
  • Like 10
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ρε παιδες γιατι το πατε το τραβατε στα ακρα?

ο ΤΣ εκανε λαθος που ηταν με μουσικη δυνατα και δεν ειχε στο νου του τη παραγγελια, τυχερος εισαι που δε σηκωθηκε να φυγει

το τυπικο ειναι να περιμενει ο ντελιβερι/μεταφορεας/κλπ στην εξωπορτα και να κατεβαινει ο πελατης. απο κει και περα ειναι θεμα συνενοησης. πχ εγω σα ταχυδρομος αμα μ λεγαν κατεβαινω περιμενα αμα μ ανοιγαν ανεβαινα. η αληθεια ειναι οτι αμα κατσω να περιμενω το καθε πελατη να βρει τα κλειδια του, να βρει τα χαρτια του, να βρει τα ρουχα του ξημερωνουμε, οποτε και οι δυο περιπτωσεις εχουν θετικα και αρνητικα και απλα το αφηνα στη "τυχη" με το παραπανω τροπο για να χει ποικιλια η διανομη

επισης, αυτα τα κουλα για βροχες, μη τον κουρασουμε, κλπ. νταξει παιδες για δουλεια παμε και μαλιστα εξωτερικη, οι καιρικες συνθηκες και η κουραση ειναι δεδομενα.

αν και καταλαβαινω τον ντελιβερα (εχω κανει και γω νευρα στη δουλεια παλαιοτερα) πρεπει σιγα σιγα να το βελτιωσει. αν ο πελατης ειναι τελειως μαλακας πρεπει τουλαχιστον να μην πεσεις στο επιπεδο του. πληθυντικος αποστασης, κοφτες κουβεντες και γρηγορες κινησεις να φυγεις μη σου τρωει χρονο και αστον να μιλαει μονος του

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, margaritagr είπε

Σε όλα τα σπίτια που έχω βρεθεί και γίνεται παραγγελία , ο ντελιβερας έρχεται στην πόρτα , δεν κατεβαίνει ο πελάτης. Δεν υπάρχει άνθρωπος να βάζει μπουφάν (χειμωνα) και να κατεβαίνει κάτω ν ανοίξει. Μη κοροϊδευόμαστε.

Προσωπικά κατεβαίνω γιατί πάντα θέλουμε να είναι κλειδωμένη η εξώπορτα οπότε δε γίνεται αν του χτυπήσω ν ανοίξει και ν ανέβει.

Τέλος, προφανώς έχεις το νου σου και δεν αφήνεις τον άνθρωπο να περιμένει και να ψάχνει τηλέφωνα να σε αναζητήσει. 

Υγ: Φυσικά παραγγέλνω καφέ και μάλιστα επειδή οικογενειακώς είμαστε πολύ καλοί πελάτες, κάποιες φορές μα τον έχουν περάσει κιόλας. Πάντα δίνουμε τιπ

Το "επειδή είμαστε πολύ καλοί πελάτες, κάποιες φορές μας τον έχουν περάσει κιόλας" με σκοτώνει! XD

(Μην παρεξηγηθείς, με το σαρδάμ σαν σαρδάμ γελάω! :) )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...