Προς το περιεχόμενο

Απορια με ντελιβερα


JohnConstantine

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, spyros007 είπε

Μπουρμουαρ δινεις η εισαι τσιφουτης??????

Δεν είσαι υποχρεωμένος να δίνεις φιλοδώρημα. Πληρώνεις για ένα προϊόν, είναι δική τους υποχρέωση να στο παραδώσουν. Ας βάλουν την αποστολή μέσα στην τιμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 167
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Γιατί να μην ανέβει ο ντελιβεράς ρε παιδιά μέχρι τον πρώτο;; δουλειά του δεν είναι; Με την ίδια λογική να μην ανέβει και ο πυροσβέστης μέχρι τον 4ο να σβήσει την φωτιά ξέρω γω, ας ρίχνει με την μάνικα από κάτω και ότι σβήσει. Φοιτητής όταν έμενα στον πρώτο πάντως πολύ ντελιβεράδες προτιμούσαν να ανέβουν με τα σκαλιά για ταχύτητα

Για τα ακουστικά ναι ήσουν μ***ς, αν τον καθυστέρησες κάνα 10λεπτο και λίγα σου 'πε γιατί κι αυτός αντίστοιχα θα τα άκουσε μετά από άλλους πελάτες κι απ το αφεντικό του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θελω εδω και καιρο να γραψω εναν "οδηγο για καλες παραγγελιες ντελιβερυ" αλλα δεν εχω ορεξη συνηθως οταν γυρναω,καθως δουλευω σε 2 μαγαζια διανομη.

Ας πουμε 2 βασικα πραματακια τωρα και αν φτιαξω τον οδηγο θα πουμε και τα υπολοιπα.

Εαν σας φερω τα αποκομματα απο το E-food και δειτε τα σχολια θα τρελαθειτε ( οι λιγοι που δεν κανετε τετοιες μ@λ@κιες ) .

Στην Καλαματα συγκεκριμενα, 7 στις 10 παραγγελιες ( οχι δεν υπερβαλλω ) εχουν σαν σχολιο " Καλεστε στο τηλ,το κουδουνι δε δουλευει/δεν εχει ονομα".

Απο αυτους τους 7/10 οι 6 απλα ΒΑΡΙΟΥΝΤΑΙ ΝΑ ΒΑΛΟΥΝ ΟΝΟΜΑ ΣΤΟ ΚΟΥΔΟΥΝΙ!!

Και δε δεχομαι τη δικαιολογια "δε βαζω ονομα για λογους ασφαλειας/ευνοητους λογους" γιατι πολυ απλα το πραμα με το κουδουνι ετσι δουλευει,βαζεις ονομα για σε βρισκουν.

Στην τελικη βαλε ενα "Νικος Κορομπος" στο θυροτηλεφωνο και γραψτο στα σχολια του efood.

Επισης,γραφτε ενα γ@μημενο ονομα και στο κουδουνι στην πορτα του διαμερισματος,δε μπορω να ξερω ποια ειναι η πορτα σας,ουτε μπορω να αφουγκραζομαι καθε πορτα να δω αν εχει μεσα φασαρια.

Αφου δε θελετε να βαλετε ονομα στο κατω κουδουνι,γραφτε ποιο ακριβως ειναι,αλλα ΣΩΣΤΑ. Μη μου γραφετε "ειναι το τριτο", γραφτε  "Εΐναι το τριτο απο πανω/κατω/δεξια/δεξια στηλη".

Δε μπορουν ολοι να σας παιρνουν τηλεφωνο,ειναι μεγαλη η καθυστερηση,μεγαλη η ζημια ( σχεδον κανενα μαγαζι δε δινει τηλεφωνο στο διανομεα, απο την τσεπη μας τα πληρωνουμε ) και φυσικα ειναι μ@λακια να εχετε δηλωσει αριθμο που ΔΕΝ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ.  Επισης,δουλευουν και ανθρωποι καποιας ηλικιας,που τους ειναι ακομα πιο δυσκολη η ολη διαδικασια.

Ακομα και εγω που ειμαι στην ακμη μου ( λεμε τωρα ) καμια φορα απο βιασυνη γραφω λαθος τον αριθμο,με αποτελεσμα να ξυπναω καποιον 1 το βραδυ αδικα.

Εφοσον εχετε παραγγειλει,καλο ειναι να εχετε το νου σας. Ξερω οτι πολλοι δεν εχουν την πολυτελεια να αραζουν ολη μερα σπιτι,αλλα καλο ειναι να μην μπαινετε για μπανιο/χεσιμο ΑΦΟΥ ΠΑΡΑΓΓΕΙΛΕΤΕ.  Ειναι απιστευτο να χτυπαω το θυροτηλεφωνο,να μου ανοιγετε,να περιμενω να κατεβει το ασανσερ απο τον 6ο,να ανεβαινω στον 5 και εσεις ΑΚΟΜΑ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΕΤΕ ΑΝΟΙΞΕΙ.

Δεν ψαχνουμε τα ρουχα μας/παπουτσια μας/χρηματα μας αφου χτυπησει ο Διανομεας ( με κεφαλαιο ) το κουδουνι.

Δεν εχουμε προβλημα να φερουμε κατι απο το ψιλικατζιδικο,αρκει να μην ειναι φαση κυνηγι θησαυρου, ή λιστα με ψωνια.

Δεν ειμαστε υπηρετες σας,μη ζητατε 5 πραματα απο το ψιλικατζιδικο.

Μου εχουν ζητησει  2 κιλα πορτοκαλια,σακουλακι Λουμιδη,ξυραφακι,κρεμμυδια,καρτα paysafe συνολικης αξιας 75 ευρω ( δεν αφησε ουτε 20 λεπτα και πηρε ενα φραπε μονο ),τσιγαρα και καρτα για το κινητο.

Οταν παραγγελνουμε "Τυχερη Πεινατα" απο efood ( εκπτωση 5 ευρω σε παραγγελια των 15 ) ειναι λιγο γυφτια να μην αφηνουμε εστω 20 λεπτα ( και παλι γυφτος θα εισαι αλλα εσω ασε αυτα τα 20 ) .

Δε θελετε να αφησετε τιπ; Καλως.

Μη λετε ομως σε παραγγελιες 7,20 "εχω τα 0,20 ",οχι μονο δε βοηθατε αλλα εισαστε και εριστικοι.

Επισης,μη χρησιμοποιειτε τη δικαιολογια "δεν εχω ψιλα να σου αφησω" ενω πληρωνετε με 20ευρω παραγγελια των 10.

Αλλο must not do ειναι να μη ρωτατε το Διανομεα ( με κεφαλαιο ) αν βρεχει ή κανει κρυο ( και μετα να μην αφηνετε παλι τιπ ) γιατι εισαστε βαρετοι και γαιδουρια. 

Παυση γιατι πρεπει να κανω μπανιο και να παω για δουλεια, to be continued με αλλα βασικα.

Ενα τελευταιο,επειδη αναφερθηκε παραπανω οτι βγαζουμε τιπς που δεν τα βγαζει ανθρωπος με μεταπτυχιακο:

Τιποτα δε βγαζουμε,γιατι η βενζινη ειναι δικη μας,οι φθορες ειναι δικες μας και φυσικα και οι ζημιες και αυτες δικες μας ειναι.

Μπορει να εχουμε την ψευδαισθηση οτι βγαλαμε 7 ευρω στο 6ωρο ( σε καλη μερα ) αλλα τα 4 ηταν βενζινη και φθορες.

ΚΑτι τελευταιο,ΒΑΛΤΕ ΝΟΥΜΕΡΟ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΠΟΥ ΜΕΝΕΤΕ,δε μπορει να γραφω εγω παντου νουμερα με μαρκαδορο ( ναι το κανω και ειμαι και ο μονος που το κανει στην Καλαματα ) .

 

Επεξ/σία από talibanakos
  • Like 19
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Phoenix7 είπε

Τα χώνετε στον TS αλλα αμφιβάλλω αν κατεβαίνετε στην είσοδο της πολυκατοικίας να πάρετε τα πιτογυρα 11 η ωρα το βράδυ 🤔 

Εγώ όταν είμαι σε φάση όγκου ...και ετοιμάζομαι για τέτοιες καταστάσεις ,επειδή το θέλω ζεστό το πιτογυρο και με τα σωστά υλικά και με τα έξτρα του ,που οι περισσότεροι τα ξεχνάνε (λογικό),πετάγομαι με την μηχανή και τα περνώ ο ίδιος.Παιρνω και το μενού κάθε τόσο ... παρόλο που δεν θα παραγγείλω.Πηγαινω διαβάσμενος με λίγα λόγια 😛

Spoiler

FB_IMG_1555674555766.jpg.243af741ac943a4540702d11850a6b78.jpg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε ρίαλ λάιφ αν σε δω μέσα παίζει να πάρεις σκάγια αντί πουρμπουάρ :P Είναι και θέμα ασφάλειας μπιπ-μπιπ και περίμενε σε 2 λεπτά θα χεις καλό tip και ουτε ανεβάσματα ουτε τίποτα . Παλιά  άφηνα  και 5 ευρό tip πάντα για φαγητό ποτέ δεν έχω ζητήσει καφέ η τσιγάρα και ούτε προκειται . Αυτό που λέει ότι τους ζητάνε να πάνε και για ψώνια εκτός και αν ο άνθρωπος είναι κατάκοιτος και έχει ανάγκη μου είναι αδιανόητο . Έχω και μια απορία με το efood μου στέλνουν -4 κουπόνι και  με έκπτωση 5 ευρώ σε παραγγελιά των 15 αναρωτιέμαι πως βγαίνουν ...

Επεξ/σία από Mhlogiatros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, elorant είπε

Δεν είσαι υποχρεωμένος να δίνεις φιλοδώρημα. Πληρώνεις για ένα προϊόν, είναι δική τους υποχρέωση να στο παραδώσουν. Ας βάλουν την αποστολή μέσα στην τιμή.

Πόσο θα το ευχαριστηθώ όταν , για μερικούς με τέτοια μυαλά , ενσωματώσουν τα tips στην τελική τιμή , όπως πχ στην Μεγ. Βρετανία . 

Πας να φας σε ένα εστιατόριο και στον λογαριααμό σου ενσωματώνουν , σε ποσοστό επί της % , το service και τα tips . 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ειμαι συνοπτικος.

1. Ειναι η δουλεια του του ντελιβερα να σου τα φερνει στην πορτα. Παρ ολα αυτα αν εισαι στον 5ο και δεν εχεις ασανσερ, μην εισαι γαιδουρι, κατεβα εσυ ή εστω δωστου κατι παραπανω. Αν ειναι 2 σκαλακια και δε στα φερνει, δε χρειαζεται να σκας, παραγγελνεις απο τους εκατονταδες αλλους.

2. Ειναι δουλεια σου να εισαι σε ετοιμοτητα οταν σου χτυπησει. Απαντας στο θυροτηλεφωνο ΑΜΕΣΩΣ και εχεις ηδη ανοιξει την πορτα και τον περιμενεις με τα λεφτα. Αλλιως εισαι γαιδουρι.

3. Αν εσυ ως μαγαζι μου λες ελαχιστη παραγγελια 0 ευρω και παραγγειλω μια φετα ψωμι με 30 λεπτα, εγω φταιω μετα? Αλλαξε το.

4. Τιπς δε δινουμε σχεδον ποτε (δες 1 και σε ακραιες καιρικες συνθηκες). Εγω προσωπικα δεν εχω δωσει ποτε και ουτε προκειται να δωσω.

Γενικα, μην κανεις γαιδουριες και ολα καλα.

ΥΓ: ζητω συγγνωμη απο το συμπαθεστατο ζωο.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα δεν εισαι υποχρεωμενος για τα tips πραγματι.. Ασχετα με το τι συνηθιζεται.

Οπως μερικες φορες δε παιρνω ρεστα σε περιπτερο, με το ιδιο σκεπτικο δινω και φιλοδορημα στα παιδια που μου φερνουν φαγητο.
Αλλα οχι δεν ειμαι υποχρεωμενος.
Επισης,  πολλες φορες δλδ στο γραφειο πυο παραγγελνω με efood μεσω καρτας, δεν εχω λεφτα πανω μου. Ε τι; δε θα παραγγειλω; Μια φορα που ειχα ψιλα, πηγε να φυγει και τον φωναξα πισω να του δωσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, JohnConstantine είπε

Καλησπερα σε ολο το team.
 Παιδες εχω μια απορια. Ειχα κανει μια παραγγελια ενα καφε απο ενα μαγαζι μου παιρνω στη περιοχη μου καθε μερα. Εχουν ενα νεο ντελιβερα ο οποιος τωρα τελευταια εχει ερθει μερικες φορες σπιτι μου για το καφεδακι μου. Το θεμα εχει ως εξης. Ο τυπος δεν ανεβαινει τις σκαλες τις εξωτερικες και καλα κανει (ετσι νομιζω). Οποτε κατεβαινω και παιρνω την παραγγελια. Αλλα παλικαρια εννοειται ανεβαινουν. Σημερα παρηγγειλα ενα καφε  και εγω ημουν στο pc και ειχα ακουστικα με μουσικη. Δεν τον ακουσα , με παιρνει τηλ και μου λεει ειμαι απο κατω. Κατεβαινω και μου λεει ξερεις ποση ωρα περιμενα; Ηθελα να του πω και γτ δεν ανεβαινες επανω;(ειχε ενα υφακι του περιμενε). Η ερωτηση μου ειναι η εξης. Ο ντελιβερας ειναι υποχρεωμενος να το ανεβασει επανω η οχι; Οχι οτι με νοιαζει αλλα θα ηθελα να απαντησω την επομενη φορα σε καποιου ειδους υφακι γιατι γενικα ειμαι ευγενικος , ποτε δεν πηρα να πω που ειναι η παραγγελια μου και ας εχει κανει παραπανω απο 1 ωρα να ερθει γτ λεω το παιδι μπορει να ειχε φορτο εργασιας να εγινε κατι κτλ. Απλα δεν μου αρεσει τετοιου ειδους υφακι και ουτε θελω να παρω τηλ στο μαγαζι που ξερω το αφεντικο γτ δουλευαμε μαζι να του πω ξερεις κατι; Ο ταδε ειχε υφος. Μπορει να του τα εχει μαζεμενα και να τον απολυσει η να του κανει καμια επιπληξη. Απλα θελω να το λυσω μονος.
Πιο παλια που παραγγελνα απο αλλου με την αδερφη μου μου κανει να συνεννοειστε να παραγγελνετε  μαζι και οχι διαφορετικα δεν μπορουμαστε να εργομαστε 2 φορες .Απλα τον εκοψα μαχαιρι και δεν ξανα πηρα για αρκετα χρονια. Δικαιωμα μου ειναι ρε φιλε να παιρνω οποτε θελω .Ιδιο σπιτι με διαφορετικο οροφο δεν ξερω ποτε γυρναει η κοπελα απο την δουλεια της και ποτε οχι . Οποτε δεν με νοιαζει. Δεν το εκανα θεμα εκει αλλα εδω δεν μπορω γτ ψωνιζω 7 χρονια απο το συγκεκριμενο μαγαζι και εχω μεινει αρκετα ευχαριστημενος απο την εξυπηρετηση και γενικα εχω ακουσει πλ καλα σχολια να λενε για εμενα οπως για την ευγενια και την υπομονη μου αλλα δεν θελω να μου την λεει και ενας τυπας και για το τι θα κανω στο σπιτι μου.Εκει με νευριασε θα ελεγα για αυτο θελω και την συμβουλη σας.

First world problems, κυριολεκτικά.

Όταν πρόκειται για καφέ σήκωνε τον κώλο σου από την καρέκλα και κατέβα τις σκάλες.

Επιπρόσθετα, όταν ρίχνεις παραγγελία να είσαι σε αναμονή κυριλέ, όχι να φοράς και ακουστικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, margaritagr είπε

Σε όλα τα σπίτια που έχω βρεθεί και γίνεται παραγγελία , ο ντελιβερας έρχεται στην πόρτα , δεν κατεβαίνει ο πελάτης. Δεν υπάρχει άνθρωπος να βάζει μπουφάν (χειμωνα) και να κατεβαίνει κάτω ν ανοίξει. Μη κοροϊδευόμαστε.

Προσωπικά κατεβαίνω γιατί πάντα θέλουμε να είναι κλειδωμένη η εξώπορτα οπότε δε γίνεται αν του χτυπήσω ν ανοίξει και ν ανέβει.

Τέλος, προφανώς έχεις το νου σου και δεν αφήνεις τον άνθρωπο να περιμένει και να ψάχνει τηλέφωνα να σε αναζητήσει. 

Υγ: Φυσικά παραγγέλνω καφέ και μάλιστα επειδή οικογενειακώς είμαστε πολύ καλοί πελάτες, κάποιες φορές μα τον έχουν περάσει κιόλας. Πάντα δίνουμε τιπ

Και γω δεν καταλαβαινω γιατί πρεπει να κατεβει ο πελάτης. 

Το τιπ προαιρετικό μεν, αλλα προσωπικά θεωρώ ενα 10%-15% απαραιτητο ΑΝ εχω εξυπηρετηθεί σωστά. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, sexymwro7 είπε

Τιπς δε δινουμε σχεδον ποτ

Δουλεψε τετοια δουλεια και μετα ελα να μου  το πεις.
Εσυ μαλλον ουτε σερβιτορος δεν εχεις κανει,φιλικα παντα.

16 λεπτά πριν, GoMaR είπε

Επισης,  πολλες φορες δλδ στο γραφειο πυο παραγγελνω με efood μεσω καρτας, δεν εχω λεφτα πανω μου. Ε τι; δε θα παραγγειλω; Μια φορα που ειχα ψιλα, πηγε να φυγει και τον φωναξα πισω να του δωσω.

Ξεχασα να το γραψω και αυτο.

Τι αλλαζει ξαφνικα οταν πληρωνετε με καρτα και δεν αφηνετε ( οχι εσυ, οι αλλοι ) ΠΟΤΕ tips?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, xgol είπε

Και γω δεν καταλαβαινω γιατί πρεπει να κατεβει ο πελάτης. 

 

Αγραφος νομος ειναι,ομοιως και τα τιπς.
Δεν ειναι υποχρεωμενος ο διανομεας να ανεβει στην πορτα σου,ασχετως που εχει επικρατησει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@talibanakos
Προσωπικα πληρωνω με καρτα, οταν δεν εχω λεφτα πανω μου. Πλεον τις περισσοτερες φορες γιατι με καρτα κινουμαι πλεον. Αυτο σημαινει ουτε ψηλα. Οταν εχω παντα δινω οπως και παντα εδινα.
Απο την αλλη αυτο μας εχει καταστρεψει.. Παλια μετρουσες τα λεφτα στο πορτοφολι για ποσα πιτογυρα βγαινουν και τωρα με την καρτα παραγγελνεις πολυ πιο ευκολα 😂😂
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, talibanakos είπε

Αγραφος νομος ειναι,ομοιως και τα τιπς.
Δεν ειναι υποχρεωμενος ο διανομεας να ανεβει στην πορτα σου,ασχετως που εχει επικρατησει.

Δεν ειμαι υποχρεωμενος να κατεβω, πληρωνω το μαγαζί και δινω τιπ στον υπάλληλο. 

Αν ειναι να ντυθω να κατέβω κτλ, πάω κ τα παιρνω κ μόνος. 

3 λεπτά πριν, GoMaR είπε

@talibanakos
Προσωπικα πληρωνω με καρτα, οταν δεν εχω λεφτα πανω μου. Πλεον τις περισσοτερες φορες γιατι με καρτα κινουμαι πλεον. Αυτο σημαινει ουτε ψηλα. Οταν εχω παντα δινω οπως και παντα εδινα.
Απο την αλλη αυτο μας εχει καταστρεψει.. Παλια μετρουσες τα λεφτα στο πορτοφολι για ποσα πιτογυρα βγαινουν και τωρα με την καρτα παραγγελνεις πολυ πιο ευκολα 😂😂
 

Με την καρτα ποιο το προβλημα να αφησεις τιπ?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...