Προς το περιεχόμενο

Απορια με ντελιβερα


JohnConstantine

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 ώρες πριν, telis είπε

Εμένα μου κάνει εντύπωση που δεν πας να πάρεις τον καφέ σου μόνος σου, όχι ότι δεν ανεβαίνει τα σκαλιά ο μικρός που βάζει από την τσέπη του την βενζίνη, βρέχεται σαν ζώο και κινδυνεύει να σκοτωθεί στους δρόμους για 3 ευρώ την ώρα.... 

αν πηγαινε να παρει τον καφε ο ιδιος - και ο καθενας- απλα δεν θα υπηρχαν ντελιβεραδες... μην το ζοριζεις, το συστημα ειναι γ@μημενο απ ολες της μπαντες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 167
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

πως βγηκε οτι το φιλοδωρημα ειναι αναγκαιο κλπ κλπ? οποιος θελει και μπορει δινει, οποιος δεν θελει καλη καρδια. ισως δεν εχει, ισως δεν συμφωνει μ αυτη τη νοοτροπια

προσωπικα αφηνω, αλλα οταν δουλευω εξω παντα θα εξυπηρετησω το ιδιο ασχετα με το αμα καποιος μ αφησει ή οχι. ολοι οι πελατες μου μετρανε το ιδιο εκτος αν δεν φερονται σωστα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, xgol είπε

Και ακριβως  αυτη τη στιγμή εγινε βασικο μέρος της δουλειας σου να ανέβεις μεχρι πανω.

6 ώρες πριν, GoMaR είπε

Οταν την κανεις τη δουλεια ξαναελα να μου πεις,εσυ και ο αλλος που λεει παρακατω οτι με "δικασες".

 

Και ενα ωραιο αποψινο:

Παραγγελνει τυπος απο μονοκατοικια,παροδος παροδου,εξω απο το κεντρο της Καλαματας,με βροχη.

Παιρνω τηλ πριν φυγω,για να μου εξηγησει ο τυπος πως να βρω το σπιτι,το τηλεφωνο του εκτος καλυψης.

Φτανω με τα πολλα,βρισκω την παροδο παροδου,κορναρω και εξω απο το σπιτι που υποθετω οτι ειναι,αλλα δε μπορω και να χτυπησω κουδουνι γιατι ηταν βραδυ. Με τα πολλα το τηλεφωνο ακομα εκτος σηματος,οποτε γυριζω με την παραγγελια πισω.

Ο τυπος ξαναπηρε μετα να ζητησει τα ρεστα,του μιλησαμε ευγενικα ολοι ( περασε απο 2 υπαλληλους πριν απο μενα το τηλεφωνο ) και αφου μου εξηγησε που ειναι το σπιτι ( ναι ηταν αυτο που ειχα κατσει απ εξω και κορναρα ) ξεκινησα να του ξαναπαω την παραγγελια ( στο προαστιο οπως ειπαμε ) .

Ε ο τυπος δεν αφησε ουτε 20 λεπτα,στα @@ του αν πηγα και ξαναπηγα μεσα στη βροχη,ισα ισα που με πληρωσε 20λεπτα και πενηνταλεπτα.

 

Επεξ/σία από talibanakos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, talibanakos είπε

Οταν την κανεις τη δουλεια ξαναελα να μου πεις,εσυ και ο αλλος που λεει παρακατω οτι με "δικασες".

Δεν θα την κάνω ποτέ. Και δεν δικασα κανεναν, προφανως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, xgol είπε

Δεν θα την κάνω ποτέ. Και δεν δικασα κανεναν, προφανως.

Χαιρομαι για σενα,απλα μη μου λες οτι εγινε βασικο μερος της δουλειας μου το να ανεβω στην πορτα σου οταν δεν εχεις ιδεα τι βλεπουν τα ματια μας.

Ειδικα σαν κουριερ,εκει να δεις τι πλακα ειχε το να ανεβω στην πορτα του πελατη,που μου ανοιγε την εισοδο χωρις να μου απαντησει στο θυροτηλεφωνο,ή οταν απαντουσε δεν ασχολιοταν καν να μου πει ΣΕ ΠΟΙΟ ΟΡΟΦΟ ΕΙΝΑΙ !

Εκει να δεις που επρεπε να ψαξω τον πινακα των κοινοχρηστων μπας και ειμαι τυχερος και υπαρχει το ονομα του,αλλιως επρεπε να το κοψω με τα ποδια,με στημενο αυτι για να δω αν ανοιξε η πορτα. Και στο τελος να κατεβαινω παλι κατω για να ξαναχτυπησω το ριμαδοκουδουνι.

Εχω φυγει με κολλημενο χαρτακι,απλα επειδη δε μου ανοιξαν ποτε την πορτα του διαμερισματος,ενω μου ανοιξαν την πορτα της πολυκατοικιας.

Δυστυχως αυτα τα συνανταω και στη διανομη αλλα οχι συχνα( οχι τοσο στον καφε το πρωι,οσο στο φαγητο το βραδυ ) γιατι πανω κατω με περιμενουν.

 

3 ώρες πριν, AonDuine είπε

Δεν αλλάζει τίποτα , όταν πληρώνουμε με κάρτα. 

 

Το ενδεχομενο οτι αυτα τα λεφτα δε θα τα παρουμε ΠΟΤΕ το εχεις σκεφτει;

Η μηπως δεν εχεις 20-50 λεπτα να τρεχουν για να τα δωσεις στο διανομεα;

Ρωταω τι αλλαζει,γιατι οταν βλεπω πληρωμενη με πιστωτικη ειναι δεδομενο οτι δε θα παρω τιποτα,οπως και συμβαινει 9 στις 10 φορες.

3 ώρες πριν, vgeovai είπε

Εμενα με ξενίζει το φέρε έναν freddo και κρατα μου και ένα κουτί προφυλακτικά, ένα λαδάκι και μια coca από το ψιλικατζίδικο.

 

Και πολλες φορες δεν αφηνουν τιποτα,γιατι ειναι βασικο κομματι της δουλειας μου και αυτο..

Στον καφε παντως, ανθρωπος που το κανει συστηματικα δεν παιρνει απο μενα τσιγαρα, και αστον να γκρινιαζει μετα.

Πριν μερικες μερες ενας συγκεκριμενος λερας μου παρηγγειλε 2 καφεδες και 1 πακετο τσιγαρα και μου εφτιαξε και δρομολογιο,τον εναν καφε σε αυτον και τον αλλον σε καποια γκομενα που ηθελε να κερασει,η οποια εμενε και 5 λεπτα μακρια. Τα τσιγαρα δεν ξερω ποιανου ηταν,προφανως και δεν τα πηρα,με το ζορι πηγα τον δευτερο καφε στο αλλο σπιτι,επειδη ειχαν ηδη δεχθει να το κανουν οι ηλιθιες που πηραν την παραγγελια  στο μαγαζι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, talibanakos είπε

Χαιρομαι για σενα,απλα μη μου λες οτι εγινε βασικο μερος της δουλειας μου το να ανεβω στην πορτα σου οταν δεν εχεις ιδεα τι βλεπουν τα ματια μας.

Ειδικα σαν κουριερ,εκει να δεις τι πλακα ειχε το να ανεβω στην πορτα του πελατη,που μου ανοιγε την εισοδο χωρις να μου απαντησει στο θυροτηλεφωνο,ή οταν απαντουσε δεν ασχολιοταν καν να μου πει ΣΕ ΠΟΙΟ ΟΡΟΦΟ ΕΙΝΑΙ !

Εκει να δεις που επρεπε να ψαξω τον πινακα των κοινοχρηστων μπας και ειμαι τυχερος και υπαρχει το ονομα του,αλλιως επρεπε να το κοψω με τα ποδια,με στημενο αυτι για να δω αν ανοιξε η πορτα. Και στο τελος να κατεβαινω παλι κατω για να ξαναχτυπησω το ριμαδοκουδουνι.

Εχω φυγει με κολλημενο χαρτακι,απλα επειδη δε μου ανοιξαν ποτε την πορτα του διαμερισματος,ενω μου ανοιξαν την πορτα της πολυκατοικιας.

Δυστυχως αυτα τα συνανταω και στη διανομη αλλα οχι συχνα( οχι τοσο στον καφε το πρωι,οσο στο φαγητο το βραδυ ) γιατι πανω κατω με περιμενουν.

χαχαχ μου θυμισες σκηνικο με συστημενο που μ ανοιγει το θυροτηλεφωνο χωρις να πει τιποτα. παω πανω χτυπαω κουδουνι, ακουγα να μιλαει. περιμενω, περιμενω, συνεχιζε να μιλαει. χτυπαω τη πορτα και φωναζω καλημερα. τιποτα εκει συνεχιζε μιλαγε στο τηλεφωνο (μαλλον). παω κατω χτυπαω στον ανθρωπο τον ρωταω μου λεει κ αυτος πανω θα πας. ξαναπηγαινω πανω κουδουνια, χτυπηματα, φωνες, τιποτα. γραφω ειδοποιητηριο και εφυγα αφου εφαγα κανα 10λεπτο

η πλακα ειναι οτι χαριστικα θα το αφηνα διοτι το δεμα ηταν σ αλλο ονομα, απλα παιρνουν συνεχεια και τους τα αφηνω στο διαδρομο χωρις να υπαρχει προβλημα. προφανως δεν θα αφηνα το συστημενο στο διαδρομο, οποτε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Vkngs είπε

Τα είπες όλα. Μπράβο για την υπομονή σου. 

Εχω και αλλα,αλλα θα τα γραψω ολα με καθαρο μυαλο σε ενα thread,κατι σαν μανιφεστο :P
Καμια υπομονη,σπανε τα νευρα μου καθε μερα σε αυτη την κωλοδουλεια.

 

5 ώρες πριν, Lanike71 είπε

Άντε, σοβαρά μιλάς; Καλά μας κάνετε αφού καταλάβατε ότι δε ζούμε χωρίς καφέ και πιτόγυρα. Το βρίσκω πιο έντιμο να μου ανεβάσει την τιμή στο πιτόγυρο το αφεντικό σου και να πει "είναι για το ντελιβερά", παρά αυτό που γίνεται τώρα εδώ.

Εχω την εντυπωση οτι ειρωνευεσαι,αλλα δεν ειμαι και σιγουρος.

2 λεπτά πριν, Lezantas26 είπε

η πλακα ειναι οτι χαριστικα θα το αφηνα

Αυτα τα χαριστικα μας φαγαν,εμας που εχουμε φιλοτιμο. Θυμαμαι μια που λαμβανε διαγωνισμους δημοσιου και τους αφηνα χαριστικα στην οικογενεια της ( συστημενο ) και μια μερα πηρα τηλεφωνο οτι δηθεν την αργησα εγω και εχασε το διαγωνισμο,ε απο τοτε δεν ξαναπηραν φακελο απο μενα,μιας και η κυρια ελειπε παντα.

Στο μεταξυ δεν καταλαβαινουν οτι με τετοιες μαλακιες οχι μονο δεν θα τους ξανακανουμε χαρη,αλλα θα μπουνε και σε μαυρη λιστα.

Στη Γενικη οσοι καναν συστηματικα μαλακιες περναν τα @@ μου σε βαθμο που δε φανταζεσαι ( και ναι ημουν και καλυμενος παντα,με δικαιολογημενη αδυναμια ) .

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, LouCi4er είπε

Καποια στιγμη περισυ ερχεται η γυναικα ενος φιλου του αφεντικου

Αρχισε τα ποιος θα μου την περασει

Θα ερθω εγω της λεω.Δεν εκανα πανω απο 10 λεπτα.

Στο τελος ηθελε και αυτη να μου δωσει 10€

Χμμμ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, talibanakos είπε

μη μου λες οτι εγινε βασικο μερος της δουλειας μου το να ανεβω στην πορτα σου οταν δεν εχεις ιδεα τι βλεπουν τα ματια μας.

Ολονών τα μάτια βλέπουν πολλά στις δουλειές τους. Αυτό δεν λέει τίποτα σαν επιχείρημα. Εφόσον κάνεις παράδοση κατ' οίκον, θα πρέπει είναι κατ' οίκον και όχι στον δρόμο έξω από τον "οίκο". 

Εάν δεν σου αρέσει αυτή η δουλειά, μπορείς να αλλάξεις. Το επιχείρημα "υπάρχουν δυσκολίες για αυτό δεν την κάνουμε καλά την δουλειά" είναι σαθρό. 

Επίσης, εάν το αφεντικό σου δεν σου δίνει αρκετό μισθό, να ζητήσεις παραπάνω από αυτόν και όχι από τους πελάτες. 

Δεν είναι υποχρέωση κανενός πελάτη να βελτιώσει τον μισθό σου με φιλοδώρημα. 

Αντιθέτως, είναι δική σου υποχρέωση (ως ντελίβερι) να εξυπηρετήσεις τον πελάτη, αφού αυτή είναι η δουλειά σου και σε πληρώνει για αυτήν τον αφεντικό σου. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Fortistis είπε

Ολονών τα μάτια βλέπουν πολλά στις δουλειές τους. Αυτό δεν λέει τίποτα σαν επιχείρημα. Εφόσον κάνεις παράδοση κατ' οίκον, θα πρέπει είναι κατ' οίκον και όχι στον δρόμο έξω από τον "οίκο". 

 

 

Απανταω στο φιλο που λεει οτι ειμαι υποχρεωμενος να ανεβω στην πορτα του.

Και ο πελατης ειναι υποχρεωμενος να εχει ενα γ@μημενο ονομα στο κουδουνι του,αλλα αυτο δεν τον απασχολει ιδιαιτερα,οποτε ειναι παλι "δουλεια μου" να τον παρω τηλεφωνο απο το κινητο μου για να μου ανοιξει.

Το τελευταιο που με ενοχλει ειναι το αν θα ανεβω στην πορτα σας η αν θα κατεβειτε,ισα ισα που με καθυστερει πιο πολυ το να βαλεις εσυ τις παντοφλες και να κατεβεις μετα απο κανα 5λεπτο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, talibanakos είπε

Και ο πελατης ειναι υποχρεωμενος να εχει ενα γ@μημενο ονομα στο κουδουνι του

Όχι. Δεν είναι υποχρεωμένος. Δικό του είναι το κουδούνι, το κάνει ό,τι θέλει. Είναι μη λογικό να έχεις κουδούνι χωρίς όνομα, ναι. Υποχρέωση όμως να βάλεις όνομα δεν έχεις. Εκτός και εάν υπάρχει κάποιος σχετικός νόμος που δεν γνωρίζω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Fortistis είπε

Όχι. Δεν είναι υποχρεωμένος. Δικό του είναι το κουδούνι, το κάνει ό,τι θέλει. Είναι μη λογικό να έχεις κουδούνι χωρίς όνομα, ναι. Υποχρέωση όμως να βάλεις όνομα δεν έχεις. Εκτός και εάν υπάρχει κάποιος σχετικός νόμος που δεν γνωρίζω. 

Και με αυτη ακριβως τη νοοτροπια καθυστερουν ολες οι παραγγελιες,επειδη κατι τυποι σαν εσενα κανουν οτι θελουν με το κουδουνι τους,και μετα εχουν και την απαιτηση να παρω εγω τηλεφωνο .

Δεν καταλαβαινετε βασικα πραματα μου φαινεται.

Μαντεψε ομως,εμενα ο εργοδοτης μου δε θα μου πει κατι που δε σε βρηκα,εσυ δε θα φας στην ωρα σου ;)

An θες κανε ενα κοπο και διαβασε ενα σεντονι που εγραψα,καπου στην τεταρτη  σελιδα ειναι,ισως σε βοηθησει στο μελλον.

Επεξ/σία από talibanakos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, talibanakos είπε

Και με αυτη ακριβως τη νοοτροπια καθυστερουν ολες οι παραγγελιες,επειδη κατι τυποι σαν εσενα κανουν οτι θελουν με το κουδουνι τους,και μετα εχουν και την απαιτηση να παρω εγω τηλεφωνο .

Δεν καταλαβαινετε βασικα πραματα μου φαινεται.

Δεν είναι θέμα νοοτροπίας. Είπες ότι είναι υποχρεωμένος, που ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ. Η δική σου νοοτροπία είναι προβληματική, γιατί λες πράγματα που νομίζεις και περιμένεις να είναι και "υποχρέωση". Αυτό είναι βασικό, ας πούμε. Δηλαδή, το να καταλάβεις ότι άλλο τι νομίζεις και άλλο τι ισχύει πραγματικά. 

Εάν υπάρχει πρόβλημα σαν αυτό που αναφέρεις, τότε είναι θέμα του μαγαζιού που δεν έχει σαφή και ορθά σχεδιασμένη πολιτική διαχείρισης παραγγελιών και συλλογής στοιχείων παράδοσης. Δεν φταίει ο πελάτης. 

Παρόλα αυτά, με αυτή ακριβώς την νοοτροπία που έχεις, φταίνε οι άλλοι, οι δουλειά που είναι δύσκολη, και ένα σωρό άλλα πράγματα εκτός από αυτό που πραγματικά φταίει. 

Δεν καταλαβαίνετε βασικά πράγματα, μου φαίνεται. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ειδικά στον καφέ ορισμένα μαγαζιά έχουν πολύ δουλειά. Ο διανομέας παίζει και να έχει 4-5 παραγγελίες πάνω του. 

Το αφεντικό υπολογίζει περίπου σε 4 με 6 λεπτά την παραγγελία, δηλαδή να φύγεις από το μαγαζί, να φτάσεις στην διεύθυνση, να παραδόσεις τον καφέ να πληρωθείς και να φύγεις.  Ακούγεται παράλογο αλλά έτσι σκέφτονται. 

Άρα, 5 παραγγελίες (ας πούμε) επί 4 λεπτά (περίπου), ίσον 20 λεπτά. Και όταν ξέρεις ήδη τους πελάτες (μαγαζιά, εταιρείες) μπορεί και να γίνεται ανάλογα βέβαια και την περιοχή. Πχ στην Ορφέως και στην οδό Ταύρου που πήζουν κάθε μέρα τα φορτηγά είναι πολύ δύσκολο. Δεν ξέρω εκεί τα παιδιά πως τα καταφέρνουν. 

Όμως μέχρι να επιστρέψει ο διανομέας, μπορεί να έχουν βγει άλλες τόσες παραγγελίες, άρα ο αφεντικός θέλει τον διανομέα σε 15 λεπτά το πολύ. Ακούγεται παράλογο αλλά έτσι σκέφτονται. 

Σίγουρα υπάρχουν κάποιοι βλάκες που έχουν περίεργη συμπεριφορά, αλλά ο μέσος διανομέας καφέ είναι πολύ πιεσμένος. Εγώ γι' αυτό έφυγα από τέτοια δουλειά και απορώ κάποιοι πως αντέχουν τέτοια πίεση. Έχεις συνεχώς στο μυαλό σου τι θα βρεις όταν γυρίσεις στο μαγαζί (το χάος). 

Το φαί είναι πιο φυσιολογική δουλειά γιατί δεν χρειάζεται να τρέχεις σαν τρελός για να προλάβεις ή για να μην σου κρυώσουν οι ζεστοί καφέδες ή να μην ζεσταθούν οι κρύοι ή λιώσουν τα παγωτά. 

Δεν θέλω να δικαιολογήσω κάποιον που δεν το αξίζει. Απλά λέω πως είναι η δουλειά και καλό είναι όταν δεν έχουμε κάνει κάτι, να μην το κρίνουμε. Όπως εγώ ας πούμε δεν κρίνω τον ψήστη ή τον λογιστή αφού δεν έχω κάνει την δουλειά τους. 

 

Επεξ/σία από tolstoy
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...