Προς το περιεχόμενο

Τεχνητή νοημοσύνη παράγει ένα ατελείωτο σφυροκόπημα από death metal


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 ώρες πριν, anax111 είπε

 

Ακούω τα πάντα φίλε από μουσική. Από αρχαία ελληνική και αρχαία κινέζικη μέχρι Heavy Metal. To Death Metal δεν είναι μουσική. Επιπλέον το rock αρχίζεις να το ακούς όταν αρχίζεις να καταλαβαίνεις τι είναι μουσική. Αφού σου φύγει το εφηβικό κόμπλεξ που θες να αποδείξεις ότι είμαι και καλά g@m0 και δέρνω και σκληρός τυπάς. Για αυτό το βάζω μετά το Death Metal. Δεν είπα ότι δεν είναι μουσική. Εννοούσα ότι ξεκινάς να το ακούς όταν αρχίζεις να ψάχνεσαι πραγματικά για μουσική κι όχι για κάποιο symbol status όπως το Death Metal.  Από εκεί και πέρα ότι και να κάνεις κάποια στιγμή καταλήγεις στο μπουζούκι και στα κλαρίνα. Όπως γράφω λόγο DNA. Δεν ακούς μόνο αυτά αλλά κυριαρχεί τελικά ο ελληνικός ήχος. Και κάτι άλλο: Έχω πολλούς φίλους επαγγελματίες στο χώρο της μουσικής, από παραγωγούς και οργανοπαίκτες μέχρι συνθέτες και τραγουδιστές.. Σε συζητήσεις που έχουμε κάνει κανένας εξ αυτών δεν θεωρεί σοβαρή μουσική το Death Metal. Για όλους είναι μια "φάση" ποιο πολύ εφηβική, άντε νεανική. Κατά την γνώμη μου,  οποία είναι φυσικά υποκειμενική, αν συνεχίζεις να ακούς Death Metal μετά τα 30 τότε φίλε έχεις σοβαρό πρόβλημα. Εξαιρούνται φυσικά όσοι βγάζουν μεροκάματο από αυτό!

Σοβαρο προβλημα εχεις εσυ φιλε μου που τσουβαλιαζεις και νομιζεις οτι τα ξερεις ολα.

Ακου εκει το death metal δεν ειναι μουσικη χχαχα. Φαινεται εισαι ειδικος τρομαρα σου ,συγκρινεις death με κλαρινα και μπουζουκια οτι ναναι.

Αστο φιλε δεν τοχεις.

Ακου αυτο το εντωμεταξυ μηπως μαθεις τιποτα, αλλα δεν σε κοβω.

 

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 97
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

13 ώρες πριν, anax111 είπε

 

Ακούω τα πάντα φίλε από μουσική. Από αρχαία ελληνική και αρχαία κινέζικη μέχρι Heavy Metal. To Death Metal δεν είναι μουσική. Επιπλέον το rock αρχίζεις να το ακούς όταν αρχίζεις να καταλαβαίνεις τι είναι μουσική. Αφού σου φύγει το εφηβικό κόμπλεξ που θες να αποδείξεις ότι είμαι και καλά g@m0 και δέρνω και σκληρός τυπάς. Για αυτό το βάζω μετά το Death Metal. Δεν είπα ότι δεν είναι μουσική. Εννοούσα ότι ξεκινάς να το ακούς όταν αρχίζεις να ψάχνεσαι πραγματικά για μουσική κι όχι για κάποιο symbol status όπως το Death Metal.  Από εκεί και πέρα ότι και να κάνεις κάποια στιγμή καταλήγεις στο μπουζούκι και στα κλαρίνα. Όπως γράφω λόγο DNA. Δεν ακούς μόνο αυτά αλλά κυριαρχεί τελικά ο ελληνικός ήχος. Και κάτι άλλο: Έχω πολλούς φίλους επαγγελματίες στο χώρο της μουσικής, από παραγωγούς και οργανοπαίκτες μέχρι συνθέτες και τραγουδιστές.. Σε συζητήσεις που έχουμε κάνει κανένας εξ αυτών δεν θεωρεί σοβαρή μουσική το Death Metal. Για όλους είναι μια "φάση" ποιο πολύ εφηβική, άντε νεανική. Κατά την γνώμη μου,  οποία είναι φυσικά υποκειμενική, αν συνεχίζεις να ακούς Death Metal μετά τα 30 τότε φίλε έχεις σοβαρό πρόβλημα. Εξαιρούνται φυσικά όσοι βγάζουν μεροκάματο από αυτό!

 

Σοβαρό πρόβλημα δεν έχει ο 30άρης που συνεχίζει να ακούει οποιαδήποτε μουσική μπορεί να του αρέσει (από hip-hop μέχρι κλασική, τζάζ, grind-core).

Σοβαρό πρόβλημα, για τη χώρα, είναι οι τύποι με τα κλαρίνα που περιγράφεις, το κλασικό παράδειγμα νεοέλληνα που καταλήγει μπουζουκόβιος και πασόκος (το ορθόδοξο), που κοιτάει πως να εκμεταλλευτεί ότι μπορεί από τις κρατικές παροχές.

 

Τουλάχιστον, αυτοί που ακούνε death metal (και rock/metal γενικότερα) και μετά τα 30 τους, έχουν λάβει μία μουσική παιδεία και μία ηθική που πηγάζει απ΄αυτά τα είδη μουσικής και δεν κοιτάνε να βολέψουν την πάρτη τους.

Τι να συγκρίνουμε τώρα, τα καψουροτράγουδα (sic) που μιλάνε για ξεπεσμένους έρωτες με τον πιο χυδαίο τρόπο, με τους κοινωνικοπολιτικους στίχους του metal;

 

Όχι απλά δεν συγκρίνονται αυτές οι κατηγορίες ανθρώπων, αλλά ούτε καν εφάπτονται μεταξύ τους. Είναι σαν να συγκρίνεις Στικούδη με Steven Hawking!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και για μία ακόμα φορά, ο μέσος αναγνώστης των νέων του **τεχνολογικού** forum Insomnia στηρίζει σθεναρά την τριτοκοσμική αντίληψη και θεώρηση των πραγμάτων. 

Φυσικά το κατόρθωμα των τύπων είναι καλό, έχουν βάσει αυτά που λένε, και κατάφεραν και πήγανε μπροστά την τεχνολογία. Σε αντίθεση με τα σχόλια που έχουν γίνει μέχρι τώρα, που καμία σχέση δεν έχουν με την είδηση και ενισχύουν την άποψη ότι τους επιστημονικά αναλφάβητους καλύτερα να τους αφήνεις στο σκοτάδι τους, αφού δεν έχουν την ικανότητα να αντιληφθούν κάτι πέρα από την μικρότητά τους. 

Το γιατί είναι σημαντικό αυτό που παρουσιάστηκε ως είδηση, ποια είναι τα κατορθώματα των ανθρώπων, και τι αντίκτυπο θα έχουν στην τεχνολογία, φυσικά και δεν θα το γράψω και δεν νομίζω και να το γράψει κανείς εδώ. Μιας και αυτοί που έχουν την ικανή γνώση θα αποθαρυνθούν από τα σχόλια μέχρι τώρα. 

Μπορείτε να συνεχίσετε την κουβέντα γιατί αυτό δεν είναι death meta και λοιπά ιλαρά θέματα. 

Επεξ/σία από Fortistis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι βλακεία είναι αυτή; (ακούω και death metal)

Είναι εντελώς ασυνάρτητο. Βασικά είναι ΑΚΡΙΒΩΣ ό,τι «ακούει» κάποιος τελείως άσχετος με αυτή τη μουσική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, anax111 είπε

 

Ακούω τα πάντα φίλε από μουσική. Από αρχαία ελληνική και αρχαία κινέζικη μέχρι Heavy Metal. To Death Metal δεν είναι μουσική. Επιπλέον το rock αρχίζεις να το ακούς όταν αρχίζεις να καταλαβαίνεις τι είναι μουσική. Αφού σου φύγει το εφηβικό κόμπλεξ που θες να αποδείξεις ότι είμαι και καλά g@m0 και δέρνω και σκληρός τυπάς. Για αυτό το βάζω μετά το Death Metal. Δεν είπα ότι δεν είναι μουσική. Εννοούσα ότι ξεκινάς να το ακούς όταν αρχίζεις να ψάχνεσαι πραγματικά για μουσική κι όχι για κάποιο symbol status όπως το Death Metal.  Από εκεί και πέρα ότι και να κάνεις κάποια στιγμή καταλήγεις στο μπουζούκι και στα κλαρίνα. Όπως γράφω λόγο DNA. Δεν ακούς μόνο αυτά αλλά κυριαρχεί τελικά ο ελληνικός ήχος. Και κάτι άλλο: Έχω πολλούς φίλους επαγγελματίες στο χώρο της μουσικής, από παραγωγούς και οργανοπαίκτες μέχρι συνθέτες και τραγουδιστές.. Σε συζητήσεις που έχουμε κάνει κανένας εξ αυτών δεν θεωρεί σοβαρή μουσική το Death Metal. Για όλους είναι μια "φάση" ποιο πολύ εφηβική, άντε νεανική. Κατά την γνώμη μου,  οποία είναι φυσικά υποκειμενική, αν συνεχίζεις να ακούς Death Metal μετά τα 30 τότε φίλε έχεις σοβαρό πρόβλημα. Εξαιρούνται φυσικά όσοι βγάζουν μεροκάματο από αυτό!

Σπάνια μπαίνω σε διαδικασία να γράψω σχόλια.

Εξαιρετικά άτοπη και άκυρη η αποψή σου για τους άνω των 30 που ακούνε Death Metal και άλλα ακραία είδη μουσικής.

Το πρόβλημα δεν το έχουν αυτοί, αλλά όσοι αλλάζουν μουσικά γούστα για να πάνε με τη μάζα.

Το τι εννούν οι φίλοι σου ως σοβαρή μουσική να ξέρεις πως μας είναι παγερά αδιάφορο, ό,τι κι αν είναι.

Το λογικό είναι να τους είναι παικτικά αδύνατο να παίξουν κάτι τέτοιο και πιθανότατα να μην μπορούν να το αποκωδικοποιήσουν σαν είδος αν το ακούν σαν "θόρυβο".

Επίσης "φάση" είναι για όσους έχουν ανάγκη να το παίξουν ιστόρια και δεν μπορούν να βρουν άλλο τρόπο να αυτοεπιβεβαιωθούν.

Επίσης το να ακούς πολλά είδη μουσικής ή το να κρατάς από πολλά είδη μουσικής αυτά που σου αρέσουν είναι πολύ καλό αλλά η "νομοτελειακή" κατάληξη στα μπουζούκια και στα κλαρίνα είναι μόνο στο δικό σου μυαλό and not a fact.

Αυτά τα ολίγα από έναν που έχει κατά λεγόμενά σου πρόβλημα.

Πες επίσης τους φίλους σου να ρίξουν μια ματιά σε αυτούς τους άτεχνους:

 

ή για να βλέπουν και πιο καθαρά τι παίζουν ας δούνε τη διασκευή του κομματιού:

κι επίσης αυτόν εδώ τον άχρηστο:

https://www.youtube.com/watch?v=eGope68pHf0

Επεξ/σία από Deathmace
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Deathmace είπε

Σπάνια μπαίνω σε διαδικασία να γράψω σχόλια.

Εξαιρετικά άτοπη και άκυρη η αποψή σου για τους άνω των 30 που ακούνε Death Metal και άλλα ακραία είδη μουσικής.

Το πρόβλημα δεν το έχουν αυτοί, αλλά όσοι αλλάζουν μουσικά γούστα για να πάνε με τη μάζα.

Το τι εννούν οι φίλοι σου ως σοβαρή μουσική να ξέρεις πως μας είναι παγερά αδιάφορο, ό,τι κι αν είναι.

Το λογικό είναι να τους είναι παικτικά αδύνατο να παίξουν κάτι τέτοιο και πιθανότατα να μην μπορούν να το αποκωδικοποιήσουν σαν είδος αν το ακούν σαν "θόρυβο".

Επίσης "φάση" είναι για όσους έχουν ανάγκη να το παίξουν ιστόρια και δεν μπορούν να βρουν άλλο τρόπο να αυτοεπιβεβαιωθούν.

Επίσης το να ακούς πολλά είδη μουσικής ή το να κρατάς από πολλά είδη μουσικής αυτά που σου αρέσουν είναι πολύ καλό αλλά η "νομοτελειακή" κατάλληξη στα μπουζούκια και στα κλαρίνα είναι μόνο στο δικό σου μυαλό and not a fact.

Αυτά τα ολίγα από έναν που έχει κατά λεγόμενά σου πρόβλημα.

Πες επίσης τους φίλους σου να ρίξουν μια ματιά σε αυτούς τους άτεχνους:

ή για να βλέπουν και πιο καθαρά τι παίζουν ας δούνε τη διασκευή του κομματιού:

κι επίσης αυτόν εδώ τον άχρηστο:

https://www.youtube.com/watch?v=eGope68pHf0

Εγώ δεν θα μιλήσω για νομοτέλειες, απλά πραγματικά απορώ πως γίνεται να αρέσει αυτή η μουσική. Γούστα, βιώματα, αναμνήσεις και περιστάσεις όλα μαζί πλέκονται για να μας οδηγήσουν στην μουσική που ακούμε. Δεν μπορώ να καταλάβω πως μπορεί άνθρωπος να ακούει το παραπάνω και να του αρέσει. Το σέβομαι ότι σου αρέσει αλλά εγώ αδυνατώ να το κατανοήσω. Το ότι είναι δύσκολο να παιχτεί (το οποίο δεν το ξέρω) δεν μου δίνει κάποια ικανοποίηση. Το λέω με κάθε σεβασμό στις προτιμήσεις σου χωρίς εμπάθεια. Απλά ακούω συνέχεια το ίδιο πράγμα και φυσικά κανένα στοιχείο μελωδίας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Εγώ δεν θα μιλήσω για νομοτέλειες, απλά πραγματικά απορώ πως γίνεται να αρέσει αυτή η μουσική. Γούστα, βιώματα, αναμνήσεις και περιστάσεις όλα μαζί πλέκονται για να μας οδηγήσουν στην μουσική που ακούμε. Δεν μπορώ να καταλάβω πως μπορεί άνθρωπος να ακούει το παραπάνω και να του αρέσει. Το σέβομαι ότι σου αρέσει αλλά εγώ αδυνατώ να το κατανοήσω. Το ότι είναι δύσκολο να παιχτεί (το οποίο δεν το ξέρω) δεν μου δίνει κάποια ικανοποίηση. Το λέω με κάθε σεβασμό στις προτιμήσεις σου χωρίς εμπάθεια. Απλά ακούω συνέχεια το ίδιο πράγμα και φυσικά κανένα στοιχείο μελωδίας. 

Απόλυτα κατανοητό το σχόλιό σου και φυσικά σεβαστό :)

Το πράγμα που έβγαλε το ΑΙ δεν μου άρεσε.

Το επίπεδο δυσκολίας δεν είναι κριτήριο για το αν θα μου αρέσει κάτι, δεν είμαι μουσικός για να ενθουσιάζομαι με αυτό.

Οι ACDC με 3 ακόρντα έβγαλαν ύμνους.

Τα λινκς (πέρα από το ότι μου αρέσουν) ήταν απάντηση στο ότι το είδος (τσουβαλιασμένο) δεν είναι μουσική

Κι εγώ δεν  μπορώ να καταλάβω πώς αρέσει ο Bieber ή άλλοι ράπερς του κ*λου αλλά δεν θα χαρακτηρίσω προβληματικό όποιον ακούει.

Έχω ακούσει (και ακούω) πολλά και διάφορα είδη μουσικής και ότι μου αρέσει το κρατάω, δεν ακούω αποκλειστικά death metal, δεν είμαι κολλημένος.

Επεξ/σία από Deathmace
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Deathmace είπε

Απόλυτα κατανοητό το σχόλιό σου και φυσικά σεβαστό :)

Το πράγμα που έβγαλε το ΑΙ δεν μου άρεσε.

Το επίπεδο δυσκολίας δεν είναι κριτήριο για το αν θα μου αρέσει κάτι, δεν είμαι μουσικός για να ενθουσιάζομαι με αυτό.

Οι ACDC με 3 ακόρντα έβγαλαν ύμνους.

Τα λινκς (πέρα από το ότι μου αρέσουν) ήταν απάντηση στο ότι το είδος (τσουβαλιασμένο) δεν είναι μουσική

Κι εγώ δεν  μπορώ να καταλάβω πώς αρέσει ο Bieber ή άλλοι ράπερς του κ*λου αλλά δεν θα χαρακτηρίσω προβληματικό όποιον ακούει.

Έχω ακούσει (και ακούω) πολλά και διάφορα είδη μουσικής και ότι μου αρέσει το κρατάω, δεν ακούω αποκλειστικά death metal, δεν είμαι κολλημένος.

Εγώ είμαι παιδί των 80's πάντως :P Καμία σχέση με Bieber... :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Εγώ δεν θα μιλήσω για νομοτέλειες, απλά πραγματικά απορώ πως γίνεται να αρέσει αυτή η μουσική. Γούστα, βιώματα, αναμνήσεις και περιστάσεις όλα μαζί πλέκονται για να μας οδηγήσουν στην μουσική που ακούμε. Δεν μπορώ να καταλάβω πως μπορεί άνθρωπος να ακούει το παραπάνω και να του αρέσει. Το σέβομαι ότι σου αρέσει αλλά εγώ αδυνατώ να το κατανοήσω. Το ότι είναι δύσκολο να παιχτεί (το οποίο δεν το ξέρω) δεν μου δίνει κάποια ικανοποίηση. Το λέω με κάθε σεβασμό στις προτιμήσεις σου χωρίς εμπάθεια. Απλά ακούω συνέχεια το ίδιο πράγμα και φυσικά κανένα στοιχείο μελωδίας.

Εντάξει είναι και η φύση του death metal έτσι και δη του Αμερικάνικου, το ευρωπαϊκό (Oχι η Αγγλία δεν είναι Ευρώπη 😂 )και ιδιαιτέρα το σκανδιναβικό death metal είναι ποιο ρυθμικό Π.Χ. Amorphis, και αυτό death metal θεωρείτε.

Το ίδιο ισχύει και για το black metal φυσικά.

Μπορείς να ακούσεις κάτι τέτοιο Marduk

Η κάτι τέτοιο siebenbürgen.

Ολα έχουν ρυθμό και μελωδία, το θέμα είναι εσύ τι αντέχεις να ακούσεις και τι ανέχεσαι ηχητικά στα αυτιά σου,  τι θεωρείς ανεκτό ακουστικά.

Από την στιγμή που όλα γράφονται με νότες και ορίζονται με τέμπο είναι μουσική. :)

Επεξ/σία από lnwolfgr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...