Προς το περιεχόμενο

Τεχνητή νοημοσύνη παράγει ένα ατελείωτο σφυροκόπημα από death metal


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σχετικά με το κράξιμο κάποιων για το metal, μόλις διαπίστωσα ότι ολόκληρη apple (όσο κι αν τη σιχαίνομαι), κυκλοφόρησε βίντεο με μουσικό χαλί κομμάτι των Megadeth, από τον πρώτο δίσκο μάλιστα, που έπαιζαν πιο ωμά!

Μάλλον και η apple προβληματική θα είναι, εταιρεία άνω των 30 ετών, χρησιμοποιεί thrash metal κομμάτι για να προωθήσει προϊόν της. Τς, τς, τς...

To original

 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 97
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 λεπτά πριν, damageplan είπε

Σχετικά με το κράξιμο κάποιων για το metal, μόλις διαπίστωσα ότι ολόκληρη apple (όσο κι αν τη σιχαίνομαι), κυκλοφόρησε βίντεο με μουσικό χαλί κομμάτι των Megadeth, από τον πρώτο δίσκο μάλιστα, που έπαιζαν πιο ωμά!

Μάλλον και η apple προβληματική θα είναι, εταιρεία άνω των 30 ετών, χρησιμοποιεί thrash metal κομμάτι για να προωθήσει προϊόν της. Τς, τς, τς...

To original

Πολλά κομμάτια metal μου αρέσουν και ας μην είμαι φίλος του είδους. Μάλιστα πολλά μου αρέσουν πάρα πολύ. Όχι όμως τα death, και δεν ξέρω τι άλλο, metal που έβαλαν παραπάνω. Προσοχή, εγώ λέω ότι δεν μου αρέσουν, δεν υποτιμώ το γούστο σας. Πάντως μην πάρουμε για μέτρο σύγκρισης τι έβαλε η apple σε ένα βίντεο. Γιατί τα περισσότερο βίντεο παρουσίασης προϊόντων, και από την apple, δεν έρχονται με metal...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Πολλά κομμάτια metal μου αρέσουν και ας μην είμαι φίλος του είδους. Μάλιστα πολλά μου αρέσουν πάρα πολύ. Όχι όμως τα death, και δεν ξέρω τι άλλο, metal που έβαλαν παραπάνω. Προσοχή, εγώ λέω ότι δεν μου αρέσουν, δεν υποτιμώ το γούστο σας. Πάντως μην πάρουμε για μέτρο σύγκρισης τι έβαλε η apple σε ένα βίντεο. Γιατί τα περισσότερο βίντεο παρουσίασης προϊόντων, και από την apple, δεν έρχονται με metal...

Προσπαθείς να υποβαθμίσεις το γεγονός, αλλά και μόνο που χρησιμοποιεί ένα τέτοιο τραγούδι η top brand παγκοσμίως (και το λέω αυτό γιατί όταν είσαι top brand, προσέχεις πολύ την κάθε λεπτομέρεια), σημαίνει πολλά.

Προφανώς και δεν αποτελεί μέτρο σύγκρισης, απλά είναι μία απόδειξη ότι το metal δεν αποτελεί μουσική για προβληματικούς. Απλά και κατανοητά. Βασικά είναι άτοπο να ειπώνεται ότι υπάρχουν μουσικές για προβληματικούς.

Η μουσική είναι μουσική, δεν ετεροπροσδιορίζεται από το ποιοί ακούν τι.

Απλώς υπάρχουν μουσικά patterns που κάποιοι εγκέφαλοι δεν μπορούν να τα κατανοήσουν και απλώς τα απωθούν.

Πχ, εμένα ο δικός μου εγκέφαλος δεν μπορεί να επεξεργαστεί για κανένα λόγο, όργανα τύπου ποντιακή λύρα.

Όσο κι αν θα προσπαθούσα να κατανοήσω τον ήχο, δεν θα τον αποδεχόμουν ποτέ!

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, damageplan είπε

Προσπαθείς να υποβαθμίσεις το γεγονός, αλλά και μόνο που χρησιμοποιεί ένα τέτοιο τραγούδι η top brand παγκοσμίως (και το λέω αυτό γιατί όταν είσαι top brand, προσέχεις πολύ την κάθε λεπτομέρεια), σημαίνει πολλά.

Προφανώς και δεν αποτελεί μέτρο σύγκρισης, απλά είναι μία απόδειξη ότι το metal δεν αποτελεί μουσική για προβληματικούς. Απλά και κατανοητά. Βασικά είναι άτοπο να ειπώνεται ότι υπάρχουν μουσικές για προβληματικούς.

Η μουσική είναι μουσική, δεν ετεροπροσδιορίζεται από το ποιοί ακούν τι.

Απλώς υπάρχουν μουσικά patterns που κάποιοι εγκέφαλοι δεν μπορούν να τα κατανοήσουν και απλώς τα απωθούν.

Πχ, εμένα ο δικός μου εγκέφαλος δεν μπορεί να επεξεργαστεί για κανένα λόγο, όργανα τύπου ποντιακή λύρα.

Όσο κι αν θα προσπαθούσα να κατανοήσω τον ήχο, δεν θα τον αποδεχόμουν ποτέ!

Δεν προσπαθώ να το υποβάθμισω κακοπροαίρετα. Απλά είδες ότι μόνος σου έχεις μια προκατάληψη που το θεώρησες σπουδαίο γεγονός. Οποιοδήποτε άλλο συνηθισμένο είδος μουσικής και να έβαζε θα το προσπερναγες και θα το προσπέρναγα έτσι. Και το μέταλ που έβαλε, εγώ πάλι δεν θα έδινα σημασία. Αλλά είδες ότι εσένα σου άρεσε που κάποιος σπουδαίος χρησιμοποιεί το είδος της μουσικής που ακούς γιατί στο μυαλό σου το θεωρείς δύσκολο σαν γεγονός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Δεν προσπαθώ να το υποβάθμισω κακοπροαίρετα. Απλά είδες ότι μόνος σου έχεις μια προκατάληψη που το θεώρησες σπουδαίο γεγονός. Οποιοδήποτε άλλο συνηθισμένο είδος μουσικής και να έβαζε θα το προσπερναγες και θα το προσπέρναγα έτσι. Και το μέταλ που έβαλε, εγώ πάλι δεν θα έδινα σημασία. Αλλά είδες ότι εσένα σου άρεσε που κάποιος σπουδαίος χρησιμοποιεί το είδος της μουσικής που ακούς γιατί στο μυαλό σου το θεωρείς δύσκολο σαν γεγονός.

Ούτε καν. Τo metal ιδίως στην Αμερική, είναι πολύ διαδεδομένο και δεν αποτελεί περιθώριο όπως θέλουν να το βλέπουν στην Ελλάδα.

Δεν μου προκαλεί αίσθηση αν χρησιμοποιείται η μουσική που μ'αρέσει κάπου ή όχι. Τη μουσική την ακούω επειδή αρέσει σε μένα, κι όχι επειδή ακούγεται σε ραδιόφωνο, tv, κλπ.

Το σποτ της apple το έφερα σαν παράδειγμα ΜΟΝΟ για τα κακεντρεχή σχόλια παραπάνω. Δεν αποτελεί παράδειγμα για τα δικά μου τα δεδομένα.

Προσωπικά, ακούω sub genres στο metal που δεν τα ακούν καν οι περισσότεροι έλληνες μεταλλάδες. Δεν μ'απασχολεί επομένως το πόσο πέραση έχει η συγκεκριμένη μουσική.

Απλά γελάω με όλη αυτή την προπαγάνδα κατά της metal σ'αυτή τη χώρα.

Και καταλαβαίνω απολύτως τους λόγους, τους οποίους δεν θα τους αναφέρω γιατί δεν με ενδιαφέρει να θίξω κανέναν απ'τους πολλούς σ'αυτή τη χώρα. Μου αρκεί που έχω επίγνωση της κατάστασης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα έχουν να κάνουμε με το input. Το πραγματικό πείραμα είναι η ουσιαστική παραγωγή και ο διαχωρισμός των στοιχείων της, και όχι η μουσική. Καλή αρχή για AI, όταν θα αρχίσει να συνειδητοποιεί συγχορδίες κτλ τότε θα είναι το μεγάλο βήμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...