Προς το περιεχόμενο

Προσχέδιο νόμου στην Αυστρία απαιτεί τα κανονικά ονόματα και τις διευθύνσεις των χρηστών για να σχολιάσουν


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 100
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators

Όλα αυτά είναι αποτελέσματα της προβληματικής ανθρώπινης συμπεριφοράς, ειδικά από τη στιγμή που η ανωνυμία έγινε η προϋπόθεση για τις «ευχές» τύπου «ψοφος & καρκίνος» καθώς και για άπειρη λάσπη.

Προφανως όμως με τέτοιους νόμους πλήττεται και το πραγματικό πλεονέκτημα της ανωνυμίας στο διαδίκτυο αλλά ...ας προσέχαμε. 

  • Like 8
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το νετ δεν χωρά ελενχο και καμια τετοια προσπαθεια δεν μπορει να γινει για το "καλο μας".

Ο μονος τροπος "ελενχου" ειναι η προσωπικη αποψη και η κριτικη σκεψη. Αλλωστε η ερωτηση, "ποιος θα μας φυλαει απο τους φύλακες" δεν εχει απαντηθει ακομα!

 

  • Like 6
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, billdanos είπε

Όλα αυτά είναι αποτελέσματα της προβληματικής ανθρώπινης συμπεριφοράς, ειδικά από τη στιγμή που η ανωνυμία έγινε η προϋπόθεση για τις «ευχές» τύπου «ψοφος & καρκίνος» καθώς και για άπειρη λάσπη.

Προφανως όμως με τέτοιους νόμους πλήττεται και το πραγματικό πλεονέκτημα της ανωνυμίας στο διαδίκτυο αλλά ...ας προσέχαμε. 

Όχι, ο σκοπός του νομοθέτη σίγουρα δεν είναι τόσο καλοπροαίρετος.  Και στο φινάλε σοβαροί άνθρωποι δεν ασχολούνται και δεν  δίνουν σημασία στις "ευχές"  και στη λάσπη. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
5 minutes ago, HALF EVIL said:

Όχι, ο σκοπός του νομοθέτη σίγουρα δεν είναι τόσο καλοπροαίρετος.  Και στο φινάλε σοβαροί άνθρωποι δεν ασχολούνται και δεν  δίνουν σημασία στις "ευχές"  και στη λάσπη. 

Έτσι όμως με αυτή σου την υποψία, ακυρώνονται τα πάντα και δε νομίζω πως θεωρείς όλους τους ανθρώπους ικανούς στο να αυτοδιαχειριστούν σωστά το internet. Από τη στιγμή που το μέσο άρχισε να χρησιμοποιείται και καταχρηστικά, όλα αυτά είναι αναμενόμενα. 

Η λάσπη που λες, όπως πλέον γνωρίζεις, μπορεί εύκολα να πλήξει ανεπανόρθωτα έναν άνθρωπο ο οποίος θα πρέπει να αποδείξει πως «δεν είναι ελέφαντας» επειδή τον δίκασαν κάποιοι ανώνυμα  στο internet. 

Η ανωνυμία πέρα από τα θετικά της, έδωσε τη δυνατότητα στον κάθε προβληματικό άνθρωπο εκεί έξω να πιστεύει πως μπορεί να γράφει οτιδήποτε πίσω από ένα ψευδώνυμο χωρίς απολύτως καμία επίπτωση! 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, foniki_melitzana είπε

 

JXbPGdj.jpg

Το πρόβλημα με το infographic είναι ότι αυτοί που το διατυμπανίζουν θεωρούν ότι όποιος δεν συμφωνεί μαζί τους είναι ΝΑΖΙ. 

  • Like 6
  • Thanks 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, Kwsths67 είπε
3 λεπτά πριν, HALF EVIL είπε

Όχι, ο σκοπός του νομοθέτη σίγουρα δεν είναι τόσο καλοπροαίρετος.  Και στο φινάλε σοβαροί άνθρωποι δεν ασχολούνται και δεν  δίνουν σημασία στις "ευχές"  και στη λάσπη. 

Σοβαροι ανθρωποι δε βουτανε καραμπινες για να φτιαξουν τον κοσμο, μορφωνονται!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Upogeios είπε

 

Βεβαίως. 

 

3 λεπτά πριν, billdanos είπε

Έτσι όμως με αυτή σου την υποψία, ακυρώνονται τα πάντα και δε νομίζω πως θεωρείς όλους τους ανθρώπους ικανούς στο να αυτό διαχειριστούν σωστά το internet. Από τη στιγμή που το μέσο άρχισε να χρησιμοποιείται και καταχρηστικά, όλα αυτά είναι αναμενόμενα. 

Η λάσπη που λες, όπως πλέον γνωρίζεις, μπορεί εύκολα να πλήξει ανεπανόρθωτα έναν άνθρωπο ο οποίος θα πρέπει να αποδείξει πως «δεν είναι ελέφαντας» επειδή τον δίκασαν κάποιοι ανώνυμα  στο internet. 

Και πάλι επειδή κάποιοι δεν είναι ικανοί να διαχειριστούν σωστά το internet,  προσωπικά το θεωρώ απαράδεκτο.

π.χ.  Συμμετέχεις κόσμια σε μια πολιτική συζήτηση σε ένα φόρουμ και εκφράζεις μια άποψη , πάλι π.χ. ότι είσαι υπέρ της συμφωνίας των Πρεσπών γι΄αυτό και αυτό και αυτό. 

Ποιος με διαβεβαιώνει ότι τα στοιχεία μου που έδωσα στο φόρουμ δεν θα καταλήξουν στο Υπουργείο Εσωτερικών, ή στα αρχεία κάποιου κόμματος με αποτέλεσμα να τσεκάρουν δίπλα στο όνομά μου " Συριζαίος" ?  Και μην μου πεις ότι είμαι φαντασιόπληκτος. 

Οι adm. των φόρουμ να φροντίσουν να βρουν τρόπους να πετάνε έξω αυτούς που αναφέρεις.  Όμως  ( και δεν το εννοώ για το insomnia),  αρκετές φορές τους κρατάνε για να γίνεται τζερτζελές και να έχουν περισσότερους επισκέπτες με ότι αυτό συνεπάγεται. 

 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτοί είναι χειρότεροι από εμάς, θέλουν να ψηφίσουν νόμο για να εφαρμόζεται ο νόμος.

Αν παρανομήσει κάποιος γίνεται άρση απορρήτου.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
10 minutes ago, HALF EVIL said:

Βεβαίως. 

Και πάλι επειδή κάποιοι δεν είναι ικανοί να διαχειριστούν σωστά το internet,  προσωπικά το θεωρώ απαράδεκτο.

π.χ.  Συμμετέχεις κόσμια σε μια πολιτική συζήτηση σε ένα φόρουμ και εκφράζεις μια άποψη , πάλι π.χ. ότι είσαι υπέρ της συμφωνίας των Πρεσπών γι΄αυτό και αυτό και αυτό. 

Ποιος με διαβεβαιώνει ότι τα στοιχεία μου που έδωσα στο φόρουμ δεν θα καταλήξουν στο Υπουργείο Εσωτερικών, ή στα αρχεία κάποιου κόμματος με αποτέλεσμα να τσεκάρουν δίπλα στο όνομά μου " Συριζαίος" ?  Και μην μου πεις ότι είμαι φαντασιόπληκτος. 

Οι adm. των φόρουμ να φροντίσουν να βρουν τρόπους να πετάνε έξω αυτούς που αναφέρεις.  Όμως  ( και δεν το εννοώ για το insomnia),  αρκετές φορές τους κρατάνε για να γίνεται τζερτζελές και να έχουν περισσότερους επισκέπτες με ότι αυτό συνεπάγεται. 

Από τη στιγμή που το πρόβλημα υπάρχει, δεν μπορείς να το αγνοήσεις βάζοντας μπροστά μόνο τα πλεονεκτήματα του μέσου. 

Τα φορουμς είναι το λιγότερο μέσα σε όλη αυτή την προβληματική κατάσταση. Και όταν δεν βρίσκονται ουσιαστικές λύσεις σε όλα αυτά τα θέματα, αναγκαστικά εμφανίζονται πιο ...ισοπεδωτικά μέτρα που δημιουργούν αντίστοιχα νέα προβλήματα...

Ps: αν θέλετε να συζητήσουμε σοβαρά εδώ μέσα, φροντίστε να αφήσουμε απ έξω τις πολιτικές αναφορές. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, billdanos είπε

Από τη στιγμή που το πρόβλημα υπάρχει, δεν μπορείς να το αγνοήσεις βάζοντας μπροστά μόνο τα πλεονεκτήματα του μέσου. 

Τα φορουμς είναι το λιγότερο μέσα σε όλη αυτή την προβληματική κατάσταση. Και όταν δεν βρίσκονται ουσιαστικές λύσεις σε όλα αυτά τα θέματα, αναγκαστικά εμφανίζονται πιο ...ισοπεδωτικά μέτρα που δημιουργούν αντίστοιχα νέα προβλήματα...

Ps: αν θέλετε να συζητήσουμε σοβαρά εδώ μέσα, φροντίστε να αφήσουμε απ έξω τις πολιτικές αναφορές. 

Αν εννοείς εμένα , ένα παράδειγμα έφερα , δεν κάνω πολιτική συζήτηση.

Η Δίωξη Ηλεκτρονικού Εγκλήματος σε συνεργασία με τον πάροχο internet και το site , αν χρειαστεί μπορεί να βγάλει άκρη και να επέμβει και χωρίς να έχουν δοθεί ονόματα κλπ. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, billdanos είπε

Η ανωνυμία πέρα από τα θετικά της, έδωσε τη δυνατότητα στον κάθε προβληματικό άνθρωπο εκεί έξω να πιστεύει πως μπορεί να γράφει οτιδήποτε πίσω από ένα ψευδώνυμο χωρίς απολύτως καμία επίπτωση!  

Από την άλλη, μπορεί ο καθένας να συνεχίσει να γράφει οτιδήποτε και να επιλέγουμε να μην τα διαβάζουμε, να μην τα ακολουθούμε, να μην δίνουμε σημασία και να μην θιγόμαστε. Τι - όχι;

  • Like 6
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...