Προς το περιεχόμενο

AMD RX 5000 Series (RDNA/Navi)


billeiros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 ώρες πριν, ZELOMOTH είπε

Ευχαριστώ... Μάλλον θα προτιμήσω navi που είναι απ την μάνα της RT OFF εκτός κι αν έχει φακό η  'Αννα γιατί αλλιώς στο RT ON δεν φαίνεται τίποτα.. 👍

Μα αφού ο φωτισμός έτσι φαινεται ρεαλιστικότερος, μα αφού οι σκιές, μα αφού αυτή η πηγή φωτός εκεί έχει αυτή την ανάκλαση μα αφού rt on, εν τελει Control. Αυτό ακριβώς τίποτα άλλο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

13 ώρες πριν, ZELOMOTH είπε

Ευχαριστώ... Μάλλον θα προτιμήσω navi που είναι απ την μάνα της RT OFF εκτός κι αν έχει φακό η  'Αννα γιατί αλλιώς στο RT ON δεν φαίνεται τίποτα.. 👍

Έπιτελους βγάλαμε και ένα συμπέρασμα ...Navi μαζί με φακό ...ποιο rt και λοιπά ...άντε στο επόμενο και φωτιστικό για περισσότερο φως ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Μη σας δω τους κόκκινους να ανοίξετε RT μόλις το υλοποιήσει και η AMD, σας έφαγα :P Καλημέρα!!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 ώρες πριν, Aten-Ra είπε

Παιχνίδια 2019 (που όπως λες έχει επιρροή η NVIDIA😂

Μάλλον πρέπει να πας προς NAVI  😉

F1 2019, η 5700ΧΤ στα ίσια με την 2080

spacer.png

Metro Exodus, η 5700ΧΤ στα ίσια με την 2080 (NVIDIA optimized)
spacer.png

111543.png

spacer.png

spacer.png

spacer.png

spacer.png

WWZ.png

Από το παραπάνω post που έκανα η διαφορά μεταξύ της 5700XT και της απλής RTX2070 είναι πάνω από 3-5% που βλέπεις στο “techpowerup”.  😉

Για τα λεφτά της ακόμα και σήμερα που βγήκε EOL η 2070 και για αυτό έχει τέτοια τιμή μέχρι να φύγει το stock, είναι fail. Εκτός και αν την θέλεις μόνο για το RT που καλύτερα να πας σε 2080 Super.

Nαι αλλα δεν έχει rt!!! Ντεν καταλαβαίνει?σιχαθηκα να διαβάζω εδώ μέσα γι αυτό.το εμπεδωσαμε.πραγματικα νέα για τις navi θα διαβάσουμε επιτέλους??

18 ώρες πριν, Ryzenlake είπε

Ξερεις ποιο ειναι το προβλημα? Οταν στο thread για τις polaris εβαζα συγκριτικο απο hwunboxed (αυτο που εχεις και εσυ δηλαδη) μου λεγε ο γνωστος AMDτρολοφιλος οτι ειναι nvidia friendly. Οποτε αρχισα να βαζω απο το techpowerup που τοτε ηταν neutral. Τωρα που δειχνει τις navi χειροτερες απο αλλα bench ξαναγινε nvidia friendly καταπως φαινεται. Ε ετσι δουλεια ρε φιλε δεν γινεται, γιατι θα σου πω και γω οτι το hwunboxed ειναι AMD friendly και δουλεια δεν γινεται.

Είσαι inel/nvidia μέχρι το κόκκαλο.μας κούρασες με τη δήθεν αμεροληψια σου.πηγαινε στο άλλο νήμα τώρα να τα βάλεις και με τους 3000.εχεις μέρες να κραξεις και να τονίσεις την ανωτερότητα του 8700 με την colgate

Επεξ/σία από billeiros
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, mtifosi είπε

Έπιτελους βγάλαμε και ένα συμπέρασμα ...Navi μαζί με φακό ...ποιο rt και λοιπά ...άντε στο επόμενο και φωτιστικό για περισσότερο φως ...

Οτιδήποτε σε κάνει να απολάυσεις και να παίξεις καλύτερα το παιχνίδι σου, εννοείται αυτό θα προτιμήσεις.

Και στην συγκεκριμένη σκηνή θα προτιμούσα τo RT OFF γιατί όπως βλέπεις, καλός είναι ο φωτορεαλισμός αλλά δεν εξυπηρετεί και πάντα.. Κι εγω αμα κάτσω σ΄ενα δωμάτιο στις 11  η ώρα το βράδυ με σβηστά τα φώτα, φωτορεαλισμό θα εχω αλλά μόνο για ύπνο.

2 ώρες πριν, yiannis1991 είπε

Μη σας δω τους κόκκινους να ανοίξετε RT μόλις το υλοποιήσει και η AMD, σας έφαγα :P Καλημέρα!!

Εννοείται πως οταν γίνει κάτι τέτοιο, θα ανοιχθεί και το κατάλληλο θέμα..🙂

Κοίτα να σου πω... Και θα μιλήσω για΄μένα εννοείται...

Είμαι με την amd γιατί είναι ο πιο αδύνατος στην υπόθεση, και σαν εταιρία κτλ, όπως και με τα cpu... 

Πάντα ο αδύναμος οδηγεί τις εξελίξεις γιατί πρέπει πάντα να είναι ανταγωνιστικός σε όλα(όσο μπορεί δηλαδή), σε προιόν,σε τιμή κ.ο.κ ,

ενώ την ίδια στιγμή ο ανταγωνιστής που είναι μπροστά, αρμέγει αβέρτα και έχει μια μόνιμη καβαλοκαλαμίαση με μπόλικη ψηλομυτίαση σε συνδιασμό με "εχω το καλύτερο προιόν  και με προσκυνάτε και σας γ@μάω.."

Στα cpu αυτό το κατάφερε που είχαμε μπουχτίσει σε 2πύρηνα με HT για τους gamers,  και 4πύρηνα για επαγγελματίες και πλούσιους!

Τώρα προσπαθεί κι εδω με τις κάρτες γραφικών  αλλά έχει δρόμο ακόμα τουλάχιστον για την κορυφή της 2080ti κτλ..

Το RT επειδή είναι σε στάδιο οχι απλά βρεφικό, αλλά ούτε καν βγήκε ακόμα απο την μήτρα( θέλει ακόμα 3-4 εκατοστά διαστολή ο τράχηλος🤣), είναι αχρείαστο απλά βασίζεται στον υπερκαταναλωτισμό και προσπαθεί να επιβιώσει...(Αφού το έχει καλό είναι, κι ας το εχω κι αχρείαστο να΄ναι.. κ.ο.κ...)

Απο την άλλη όντως θα ήθελα κι εγω να είναι λίγο φθηνότερα τα 5700XT κτλ , για να σου πουν οτι "να εγω δεν εχω RT και γι αυτό σου δίνω αρκετά πιο κάτω σε τιμή".....

Υπάρχει όμως και η άποψη οτι "γιατί να δώσω τα 5700xt  αρκετά πιο φθηνά? Για να δώσω αξία στο RT που δεν εχω? Αφού και η nvidia που το έχει, είναι σαν να μην το έχει καν και πάει απο φόλα σε φόλα..(Wolfenstein new blood ο νέος τραγέλαφος..🙂)

Η τσεπούλα παιδάκια....Αυτή μόνο πρέπει να μιλάει.... Ολες οι εταιρίες έχουν και θετικά και αρνητικά...

Να μην κοιτάμε μόνο τα θετικά της μιας και να απορρίπτουμε όλα τα υπόλοιπα οπαδικά..

Αν κάτσει καμιά στραβή και φτιάξει η amd κανα RT το οποίο δεν θα ξεζουμίζει την κάρτα τόσο πολύ,(software ισως κι οχι hardware ή κάτι πρωτοποριακό τεσπα)

υπάρχει περίπτωση με υποδεέστερες κάρτες σε ωμή δύναμη, να είναι με περισσότερα fps σε RT ON! Αυτό δεν θα είχε πολύ πλάκα???😁

Μετά πόσοι θα κάνανε σε στύλ Πόποτα το περίφημο "εμπρός πίσω"  και θα παίζανε με κλειστό το RT σε nvidia γιατί πλέον "θα είναι μια μ@λακία"!🤣(Οι φανμπόηδες αυτό.. γιατί οι νορμάλ άνθρωποι πιθανολογώ οτι θα πήγαιναν σε amd μερια..)

Και για να κλείσω γιατί σιγά μην κάτσει κανένας να διαβάσει τέτοιο σεντόνι που έγραψα, το RT θα είναι έτοιμο όταν πλέον δεν θα υπάρχει επιλογή για να το ανοίξεις αλλά θα είναι αυτονόητο και ενσωματωμένο στις κάρτες γραφικών-software κτλ.... Δηλαδή σε 5-10 χρονάκια και καλά να ήμαστε.. Ολα τα άλλα τώρα, είναι απλά μάρκετινγκ και φαμφαρομετριότητες...🤑

Κι ενα άλλο καλό, είναι οτι η  amd ρίχνει και πολύ πιο εύκολα τις τιμές αρα σε λίγο καιρό αμα δεν τσουλίσουν οι 5700, το πιο πιθανό είναι να πέσουν και να γινουν λουκουμάκια...

Καλή σας ημέρα....Techfreaks....👍

 

ΥΓ.

Ολο το πράγμα στην ουσία ξεκίνησε γιατί μπήκα να διαβάσω τίποτα για τις navi ,και διάβαζα πόσες σελίδες για την αντιπαράθεση του @Ryzenlake με τον Φαραούλη- @Aten-Ra και έτσι για πλάκα, στο τέλος  έκανα ερώτηση στην ουσία για αυτό ακριβώς που μαλώνανε!

Απλά μου απάντησε o @SpoonyBar  με εικονούλες RT OFF/ON και στην ουσία βλέποντας τον σκοταδοφωτορεαλισμό, ε μου ήρθε κι εμένα να απαγγείλω τα ποιήματά μου...:D

Επεξ/σία από ZELOMOTH
  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, billeiros είπε

Είσαι inel/nvidia μέχρι το κόκκαλο.μας κούρασες με τη δήθεν αμεροληψια σου.πηγαινε στο άλλο νήμα τώρα να τα βάλεις και με τους 3000.εχεις μέρες να κραξεις και να τονίσεις την ανωτερότητα του 8700 με την colgate

Καλο. Τωρα θα ρθει ο theo ο dr73 o jgeorgiou και οι λοιποι inteloπαρεα και θα αναρωτιεται τι λαλακιες λες :P 

Kαι οι ryzen που κολλανε? Η γνωμη μου γιαυτους γνωστη απο την 1η γενια, μαμανε και δερνουνε. Που με ειδες να κραζω ryzen? Με μπερδευεις με αλλον...

Επεξ/σία από Ryzenlake
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, ZELOMOTH είπε

Το RT επειδή είναι σε στάδιο οχι απλά βρεφικό, αλλά ούτε καν βγήκε ακόμα απο την μήτρα( θέλει ακόμα 3-4 εκατοστά διαστολή ο τράχηλος🤣)....

γυναικολογος? 😛

Επεξ/σία από Crus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, ZELOMOTH είπε

Το RT επειδή είναι σε στάδιο οχι απλά βρεφικό, αλλά ούτε καν βγήκε ακόμα απο την μήτρα( θέλει ακόμα 3-4 εκατοστά διαστολή ο τράχηλος🤣), είναι αχρείαστο απλά βασίζεται στον υπερκαταναλωτισμό και προσπαθεί να επιβιώσει...(Αφού το έχει καλό είναι, κι ας το εχω κι αχρείαστο να΄ναι.. κ.ο.κ...)

Απο την άλλη όντως θα ήθελα κι εγω να είναι λίγο φθηνότερα τα 5700XT κτλ , για να σου πουν οτι "να εγω δεν εχω RT και γι αυτό σου δίνω αρκετά πιο κάτω σε τιμή".....

Υπάρχει όμως και η άποψη οτι "γιατί να δώσω τα 5700xt  αρκετά πιο φθηνά? Για να δώσω αξία στο RT που δεν εχω? Αφού και η nvidia που το έχει, είναι σαν να μην το έχει καν και πάει απο φόλα σε φόλα..(Wolfenstein new blood ο νέος τραγέλαφος..🙂)

 

Ολο το πράγμα στην ουσία ξεκίνησε γιατί μπήκα να διαβάσω τίποτα για τις navi ,και διάβαζα πόσες σελίδες για την αντιπαράθεση του @Ryzenlake με τον Φαραούλη- @Aten-Ra και έτσι για πλάκα, στο τέλος  έκανα ερώτηση στην ουσία για αυτό ακριβώς που μαλώνανε!

Απλά μου απάντησε o @SpoonyBar  με εικονούλες RT OFF/ON και στην ουσία βλέποντας τον σκοταδοφωτορεαλισμό, ε μου ήρθε κι εμένα να απαγγείλω τα ποιήματά μου...:D

Συμφωνω σχεδον στα παντα. Ιδιως στο bold.

 

 

O strawman ειμαι αμα θυμασαι. Ξερεις, ο γνωστος intel / nvidia fanboy που εφαγε ban επειδη εκραζε αυτους που προτειναν τα 4πυρηνα σαπακια της Intel. Ξαφνικα εγινα intelakias λεει ο αλλος επειδη τα γραφω οπως τα βλεπω...αβυσσος

Επεξ/σία από Ryzenlake
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, Ryzenlake είπε

Συμφωνω σχεδον στα παντα. Ιδιως στο bold.

Λογικό είναι νομίζω... Αφού είμαστε απο την πλευρά των καταναλωτών...

Ακριβώς απο κάτω σου έγραψα και το πως πιθανά το βλέπει και η amd απο την πλευρα της...

Γιατί να δώσει αξία στο ανύπαρκτο προς το παρόν RT κατεβάζοντας κατα πολύ τις τιμές της? Απλά το σνομπάρει έτσι...🙂

ΥΓ. Το ξέρω αχυρούλη οτι είσαι εσυ!😝

 

Επεξ/σία από ZELOMOTH
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, mtifosi είπε

Έπιτελους βγάλαμε και ένα συμπέρασμα ...Navi μαζί με φακό ...ποιο rt και λοιπά ...άντε στο επόμενο και φωτιστικό για περισσότερο φως ...

Τι ψάχνεις και εσύ. Τους ανέβασα screenshot που ειδικά εκεί με το τραίνο φαίνεται λες και συγκρίνεις medium με ultra και αυτοί το χαβά τους με τα σκοτάδια των υπονόμων. Όπου προσωπικά δεν αντιμετώπισα τέτοιο θέμα περιορισμένης ορατότητας. 

Φυσικά υπάρχουν-τεχνικοί-λόγοι που φαίνεται τόσο μεγάλη διαφορά στις εξωτερικές σκηνές(άλλο μοντέλο φωτισμού), αλλά θα αρχίσουν πάλι τα σενάρια ότι η 4A games το υποβάθμισε επίτηδες για να φαίνεται το RT καλύτερο.

Να δεις όμως που το RT θα γίνει η επανάσταση της χιλιετίας σε 2 χρόνια, όταν θα το παίρνεις και σε AMD κάρτα του 300ευρου με πετσόκομμα και shortcuts στην ποιότητα* χειρότερα από τα σημερινά.

*Η ίδια η AMD τονίζει ότι η τεχνική της για υβριδικό rendering προσανατολίζεται στην ευελιξία παρά στην ταχύτητα. 😁  Το τελευταίο ήταν ο στόχος της πράσινης.

Επεξ/σία από pirmen56
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

Τι ψάχνεις και εσύ. Τους ανέβασα screenshot που ειδικά εκεί με το τραίνο φαίνεται λες και συγκρίνεις medium με ultra και αυτοί το χαβά τους με τα σκοτάδια των υπονόμων. Όπου προσωπικά δεν αντιμετώπισα τέτοιο θέμα περιορισμένης ορατότητας. 

Φυσικά υπάρχουν-τεχνικοί-λόγοι που φαίνεται τόσο μεγάλη διαφορά στις εξωτερικές σκηνές(άλλο μοντέλο φωτισμού), αλλά θα αρχίσουν πάλι τα σενάρια ότι η 4A games το υποβάθμισε επίτηδες για να φαίνεται το RT καλύτερο.

Να δεις όμως που το RT θα γίνει η επανάσταση της χιλιετίας σε 2 χρόνια, όταν θα το παίρνεις και σε AMD κάρτα του 300ευρου με πετσόκομμα και shortcuts στην ποιότητα* χειρότερα από τα σημερινά.

*Η ίδια η AMD τονίζει ότι η τενχική της για υβριδικό rendering προσανατολίζεται στην ευελιξία παρά στην ταχύτητα. Το τελευταίο ήταν ο στόχος της πράσινης.

Αυτό για τα resources . Οι AMD κάρτες δεν θα έχουν πυρήνες ξεχωρισούς για RT .

Καμιά σχέση με ότι κάνει η Νβιντια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, adtakhs είπε

Αυτό για τα resources . Οι AMD κάρτες δεν θα έχουν πυρήνες ξεχωρισούς για RT .

Καμιά σχέση με ότι κάνει η Νβιντια.

Νομίζω ότι λέμε το ίδιο. Τα RT cores είναι απόλυτα εξειδικευμένα, αλλά ξέρεις ότι θα πάρεις Χ επίδοση σε RT. Ειδικά τώρα που το RT φορτίο είναι το χειρότερο απ' όλα και τα RT cores δουλεύουν πάντα maxed out.

Η λύση της AMD μοιράζει το βάρος ανάμεσα σε RT και παραδοσιακό rendering ανάλογα με τις ανάγκες του game. Όμως για Χ transistors θα έχεις χειρότερες επιδόσεις σε καθαρά RT εργασίες εν σχέσει με τα RT cores.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εδω δες, ο αλλος σχολιαζει την υλοποιηση του RT της AMD και βγαζει και συμπερασμα για τα αποτελεσματα της υλοποιησης, ενω δεν υπαρχει προϊον αλλα ουτε καν φημες για το πως θα ειναι και ποτε θα βγει. 😂

Επεξ/σία από Crus
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Crus είπε

Εδω δες, ο αλλος σχολιαζει την υλοποιηση του RT της AMD και βγαζει και συμπερασμα για τα αποτελεσματα της υλοποιησης, ενω δεν υπαρχει προϊον αλλα ουτε καν φημες για το πως θα ειναι και ποτε θα βγει. 😂

Διάβασε λίγο την πατέντα που κατέθεσαν.

υ.γ.: Εκτός αυτού(για να κάνω και 'γω το edit μου) δεν υπάρχει περίπτωση ούτε μία στο εκατομμύριο να έχει μια προσιτή AMD κάρτα σε 2 χρόνια επιδόσεις καλύτερες από μια 2080/2080ti στο RT. Το γιατί πιστεύω να το καταλαβαίνεις.

Επεξ/σία από pirmen56
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...