Προς το περιεχόμενο

AMD RX 5000 Series (RDNA/Navi)


billeiros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 ώρες πριν, DsLmAnIaC είπε

ο κόσμος σνομπαρε τις rtx γιατι ήταν και είναι η αρπαχτή του αιώνα στην αγορά καρτών γραφικών με τεράστια ποσοστά κέρδους για να ικανοποιουνται οι μέτοχοι και βελτίωση με το σταγονόμετρο σε σχέση με τη σειρά που αντικατεστησαν, τότε θα εβλεπες που θα πουλούσε και σε τι τιμές η κάθε Amd και Nvidia.

Eνω η radeon 7 ήταν μια επένδυση, ένα σοβαρό προιόν που άξιζε να δώσει τα χρήματα του με παρουσία στην αγορά 5 μήνες.....και κυριολεκτικά σεβασμός στα χρήματα που κοστολογήθηκε....πλάκα έχει το thread ο καθένας γράφει ότι του φανεί για να φτάσει στο όποιο αποτέλεσμα επιθυμεί....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, _Theo_ είπε

Πάμε πάλι. Όταν συγκρίνεις i5-8400 και R5 1600 οι διαφορές ΔΕΝ είναι μικρές,

Έχεις δίκιο πάλι, δεν είναι μικρές είναι ανύπαρκτες με την 1060 σου.😎

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, ilos είπε

Έχεις δίκιο πάλι, δεν είναι μικρές είναι ανύπαρκτες με την 1060 σου.😎

 

Ποιος σου είπε ότι θα μείνω για πάντα με την GTX 1060 6 GB ;; ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Coppermine είπε

Eνω η radeon 7 ήταν μια επένδυση, ένα σοβαρό προιόν που άξιζε να δώσει τα χρήματα του με παρουσία στην αγορά 5 μήνες.....και κυριολεκτικά σεβασμός στα χρήματα που κοστολογήθηκε....πλάκα έχει το thread ο καθένας γράφει ότι του φανεί για να φτάσει στο όποιο αποτέλεσμα επιθυμεί....

Αν η 2080 δεν είχε 700 με 900 ευρώ και δεν το είχατε επικροτήσει με τις αγορές η τις κριτικές σας ή radeon vii δε θα είχε τόσα χρήματα. Άσε που στην περίπτωση της και λόγω της ακριβής μνήμης κυρίως μάλλον το ποσό ήταν δικαιολογημένο.

Επιδόσεις 2080 και κάποιες φορές μεγαλύτερες, που βελτιώνοντας με τους νέους drivers και productivity δυνατότητες ανώτερες της 2080 ti και μιλάω για το computing power. 

Ότι πρέπει για gamer που ασχολείται με rendering η για YouTuber και δωράκι 16 gb vram.

Αφού σας κάνει και μας κάνει η 2080 στα χρήματα αυτά, τότε τόσο θα κοστίσει και ο ανταγωνιστής της σε αυτό το "διπωλιο".

Καλά θα κάνει σε η AMD να βγάλει μια αντίστοιχη 2080 ti στα 1200 με 1400 ευρώ για να ματωνουμε για τις κορυφαίες επιδόσεις πλέον και από τους δύο. 

Άμα δε χτίσεις σπίτι και δεν πάρεις 2080ti δεν ξέρεις τι θα πει ζωή. 

Επεξ/σία από DsLmAnIaC
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ilos είπε

Τότε συγχωρεμένος (άλλαξε και σε 8700k μτχ πάντως όταν το κάνεις).

 

Μπα σιγά μην αλλάξω και CPU. Κάποια στιγμή θα βάλω μια RX 5700 και είμαι κομπλέ. Και ας τρώω bottleneck στα 1080p (που δεν το νομίζω).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, _Theo_ είπε

Μπα σιγά μην αλλάξω και CPU. Κάποια στιγμή θα βάλω μια RX 5700 και είμαι κομπλέ. Και ας τρώω bottleneck στα 1080p (που δεν το νομίζω).

Εγώ στο λέω σαν παρατήρηση γιατί με τον 8600κ που είναι 1 Ghz παραπάνω all core από το κλειδωμένο σου και έχω χαμηλότερα 1% lows σε μερικά games με την 1080 από ότι με τον 9900k που δεν δικαιολογείται αλλιώς γιατί θεωρητικά είμαι gpu bound.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, ilos είπε

Εγώ στο λέω σαν παρατήρηση γιατί με τον 8600κ που είναι 1 Ghz παραπάνω all core από το κλειδωμένο σου και έχω χαμηλότερα 1% lows σε μερικά games με την 1080 από ότι με τον 9900k που δεν δικαιολογείται αλλιώς γιατί θεωρητικά είμαι gpu bound.

 

Ο i9-9900k είναι "τέρας", δεν μου φαίνεται περίεργο που έχεις χαμηλότερα 1% lows. Αδερφέ αν μπω σε αυτό το τρυπάκι δεν θα μπορώ να βγω μετά. Αν βάλω τον i7-8700k, αργότερα θα βγει κάτι καλύτερο και θα σκέφτομαι αλλαγή πάλι. Μετά θα θέλω να αλλάξω τις RAM με b-dies, να βάλω και άλλον SSD, να πάω σε 1440p, να αλλάξω μητρική κτλ. Και μιας και είπα για μητρική, αν δεν κάνω λάθος η δικιά μου μέχρι i7-8700 αντέχει, λόγω μη επαρκής ψύξης των κυκλωμάτων. Άστο είναι φαύλος κύκλος όλο αυτό. Προτιμώ να επενδύσω τα χρήματα μου σε άλλα πράγματα. Ολική αλλαγή το 2021 και βλέπουμε...

Επεξ/σία από _Theo_
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Ryzenlake είπε

Ρε συ, τα παιχνιδια που ειναι AMD friendly δεν ειναι ενδεικτικα για την αποδοση της καρτας. 

Να, καλη ωρα πατα το spoiler να δεις τι γινεται σε nvidia friendly. Πισω απο 1070ti!
 

  Απόκρυψη περιεχομένων

ace-combat-7-1920-1080.png

Δεν είπα ότι είναι ενδεικτικά της απόδοσης της κάρτας, είπα ότι σε μερικά παιχνίδια ήδη φτάνει την 2080 Super η οποία στοιχίζει διπλάσια λεφτά και εσύ προσπαθείς να το υποβαθμίσεις.

Πες μου μια NVIDIA κάρτα στα $200 που να κάνει το ίδιο στην 5700ΧΤ.

 

Ααα και που είσαι,  στο AC 7 που είναι καρά NV optimized παιχνίδι η απλή RTX 2060 είναι μόλις 9% πιο γρήγορη από την 5700ΧΤ.

Από την άλλη μεριά σε παιχνίδι που είναι καρά AMD Optimized (Forza Horizon 4)  η 5700ΧΤ είναι 56% πιο γρήγορη από την RTX2060.

FH4.png

Επεξ/σία από Aten-Ra
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, nikos5800 είπε

απλα η 5700χτ ειναι αντιπαλος της ρτχ2070 και οχι της απλης 2060;)

 Αντίπαλος της 2060 Super είναι , MSRP $399 έχει όσο και η 2060 Super. H RTX2070 είναι EOL και πλέον η 2070 Super κοστίζει $100 παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://premiumbuilds.com/graphics-cards/best-rx-5700-xt-card/

που ειναι η νιτρο? Θα εχει η sapphire την ρχ5700χτ την toxic watercoling .η rx 5700 απο sapphire?'

 

 

Επεξ/σία από johnychliaras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, johnychliaras είπε

https://premiumbuilds.com/graphics-cards/best-rx-5700-xt-card/

που ειναι η νιτρο? Θα εχει η sapphire την ρχ5700χτ την toxic watercoling .η rx 5700 απο sapphire?'

5700χτ lc θέλουμε από sapphire.

2η επιλογή Νίτρο σταθερή αξία

3η επιλογή red devil

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...