Προς το περιεχόμενο

AMD RX 5000 Series (RDNA/Navi)


billeiros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

17 λεπτά πριν, Votritis είπε

τι φαση με τι καινούριες καρτες , αντι να λεπταινουν , παχαίνουν !...και πάλι δυο 8πινα , ελπίζω μελλοντικα να στρώσουν οι τιμες γιατι με βλέπω μιας και εχω παλιό cpu να πηγαινω σε ps5 . 

Μπορούν και δυναμώνουν σε απόδοση και features κάθε νέα κάρτα αλλά το θέμα της ενέργειας είναι κάτι στο οποίο έχουν μείνει πίσω (όλοι). Όπως και να'χει χρειάζονται πολύ ενέργεια, επομένως τόσο αυτό όσο και το γεγονός οτι πρέπει να ψύχουν αποτελεσματικά την θερμότητα που συνεπάγεται αυτής της ενέργειας, οδηγεί σε μεγάλες ψύκτρες (παχές κάρτες :) ).

Εναλλακτικά πας σε υδρόψυξη κάρτας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πάλι δεν καταλαβαίνω που είναι το πρόβλημα. Ακόμη και μία 20800Ti να έχεις και να τερματίσεις το power limit η αύξηση στον λογαριασμό του ρεύματος είναι μηδαμινή. Εκτός αν εννοείτε ότι εμφανισιακά οι χοντρές κάρτες δεν είναι ωραίες που είναι υποκειμενικό. Προσωπικά προτιμώ μια χοντρή κάρτα για να καλύπτει και το χώρο γιατί θα φαίνεται πολύ άδειο το κουτί κάτω από την κάρτα αν αυτή είναι λεπτή..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, noFEARgr είπε

H power color, το ιδιο και η xfx ειναι μια χαρα αξιοπιστες παντως. 

Xfx και powercoloer αν θυμαμαι καλα δινουν μονο 2χρονια εγγυηση,τελευταια φορα που τις ειχα κοιταξει,σε σχεση με τις παραπανω εταιρειες που δινουν 3(ακομα και σε Sapphire πχ για αγορα απο Πλαισιο).

Και ασε που τις φερνουν και λιγα καταστηματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Και πάλι δεν καταλαβαίνω που είναι το πρόβλημα. Ακόμη και μία 20800Ti να έχεις και να τερματίσεις το power limit η αύξηση στον λογαριασμό του ρεύματος είναι μηδαμινή. Εκτός αν εννοείτε ότι εμφανισιακά οι χοντρές κάρτες δεν είναι ωραίες που είναι υποκειμενικό. Προσωπικά προτιμώ μια χοντρή κάρτα για να καλύπτει και το χώρο γιατί θα φαίνεται πολύ άδειο το κουτί κάτω από την κάρτα αν αυτή είναι λεπτή..

Μια ερώτηση έκανε απλώς, νομίζω όντως δεν καταλάβαινε τον λόγο πάχους των καρτών και μάλλον για την εμφάνιση έλεγε. Τώρα όσο αφορά το κόστος... πάντα υπήρχαν και ακριβές και φθηνές, δεν έχω κάποια απάντηση σ'αυτό. :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, Stamer είπε

Μπορούν και δυναμώνουν σε απόδοση και features κάθε νέα κάρτα αλλά το θέμα της ενέργειας είναι κάτι στο οποίο έχουν μείνει πίσω (όλοι). Όπως και να'χει χρειάζονται πολύ ενέργεια, επομένως τόσο αυτό όσο και το γεγονός οτι πρέπει να ψύχουν αποτελεσματικά την θερμότητα που συνεπάγεται αυτής της ενέργειας, οδηγεί σε μεγάλες ψύκτρες (παχές κάρτες :) ).

Εναλλακτικά πας σε υδρόψυξη κάρτας.

PS5 θα πάμε όλοι να γλυτώσουμε και τους Hacker στα Online Multi, έχει παραγίνει το κακό.

Έχω jailbreak 5.0.5 στο PS4 αλλιώς θα δοκίμαζα να μπω BF V σε κονσόλα να δουμε πως είναι η αίσθηση χωρίς mouse, αλλά και χωρίς Hacker!

 

Επεξ/σία από The__Blade
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, The__Blade είπε

PS5 θα πάμε όλοι να γλυτώσουμε και τους Hacker στα Online Multi, έχει παραγίνει το κακό.

Δεν έπαιζα ποτέ μου online αλλά διαβάζω ένα σωρό παράπονα τώρα τελευταία. Τι κάνουν? Βάζουν cheats?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Stamer είπε

Δεν έπαιζα ποτέ μου online αλλά διαβάζω ένα σωρό παράπονα τώρα τελευταία. Τι κάνουν? Βάζουν cheats?

BFV που παίζω βλέπεις άτομα να κάνουν 100 kills 2 death και να σε σκοτώνουν από την άλλη άκρη του χάρτη με headshot ενώ προσπαθείς να σωθείς με bunny-hopping.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, The__Blade είπε

BFV που παίζω βλέπεις άτομα να κάνουν 100 kills 2 death και να σε σκοτώνουν από την άλλη άκρη του χάρτη με headshot ενώ προσπαθείς να σωθείς με bunny-hopping.

Πφφ θυμάμαι παλιά (εννοώ... παλιά!) δεν γινόταν με τίποτα να βάλεις cheat σε online multiplayer. Τα έκοβαν, ήταν απλά αδύνατο. Βέβαια το θυμάμαι αυτό από το call of duty που παίζαμε μόνο για ενα φεγγάρι σε lan με συναδέλφους (μιλάω 2003-2004, κάτι τέτοιο) οπότε μπορεί να είμαι και λάθος. Μου κάνει εντύπωση που το έχουν αφήσει έτσι πάντως, είναι τραγικό όντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Και πάλι δεν καταλαβαίνω που είναι το πρόβλημα. Ακόμη και μία 20800Ti να έχεις και να τερματίσεις το power limit η αύξηση στον λογαριασμό του ρεύματος είναι μηδαμινή. Εκτός αν εννοείτε ότι εμφανισιακά οι χοντρές κάρτες δεν είναι ωραίες που είναι υποκειμενικό. Προσωπικά προτιμώ μια χοντρή κάρτα για να καλύπτει και το χώρο γιατί θα φαίνεται πολύ άδειο το κουτί κάτω από την κάρτα αν αυτή είναι λεπτή..

To προβλημα δεν ειναι δεν ειναι το κοστος του ρευματος αλλα οι θερμοκρασίες , γιατι φανταζομαι για να βάζουν τετοιες ψήκτρες μια απο τα ιδια θα ειαι οι θερμοκαρσιες , εγω αναγκαζομαι να σταματαω το καλοκαιρι τα παιχνιδια στο pc  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Votritis είπε

To προβλημα δεν ειναι δεν ειναι το κοστος του ρευματος αλλα οι θερμοκρασίες , γιατι φανταζομαι για να βάζουν τετοιες ψήκτρες μια απο τα ιδια θα ειαι οι θερμοκαρσιες , εγω αναγκαζομαι να σταματαω το καλοκαιρι τα παιχνιδια στο pc  

Γιατί ρε συ? Φεύγει για διακοπές η ψύκτρα της vga? :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Votritis είπε

To προβλημα δεν ειναι δεν ειναι το κοστος του ρευματος αλλα οι θερμοκρασίες , γιατι φανταζομαι για να βάζουν τετοιες ψήκτρες μια απο τα ιδια θα ειαι οι θερμοκαρσιες , εγω αναγκαζομαι να σταματαω το καλοκαιρι τα παιχνιδια στο pc  

Εγώ με 32 εσωτερική έχω μέχρι 70-72 στην gpu, μια χαρά παίζεις και το καλοκαίρι. Αν ανοίξω A/C έχω λίγο πάνω από 60..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Votritis είπε

To προβλημα δεν ειναι δεν ειναι το κοστος του ρευματος αλλα οι θερμοκρασίες , γιατι φανταζομαι για να βάζουν τετοιες ψήκτρες μια απο τα ιδια θα ειαι οι θερμοκαρσιες , εγω αναγκαζομαι να σταματαω το καλοκαιρι τα παιχνιδια στο pc  

Custom Fan Curve. Αν δεν έχεις απαράδεκτο κουτί/airflow και blower κάρτα, 70-75 βαθμούς θα έχεις και 35 βαθμούς να έχει το δωμάτιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, Inler είπε

Στο overclockers.co.uk έχει τιμές για 3 Asus 5700XT με την Evo να παίζει στα 500€ και την Strix αρκετά παραπάνω.

Τι τιμές είναι αυτές μωρέ τρελαθηκαν κι αυτοί

tenor.gif

4 ώρες πριν, Fulgore είπε

Οι γνωστες μεγαλες εταιρειες ενδιαφερουν τον κοσμο,επειδη ξερει τι ρολο βαρανε και με την εγγυηση τους(ακομα και σε διαρκεια εγγυησης).

Κοινως Sapphire,Msi,Asus,Gigabyte

Καλά  η Gigabyte δεν είναι και άγια. Στο reddit τα χειρότερα διαβάζω σε θέμα εγγύησης με αυτούς. Υπάρχουν και κάποια καλά περιστατικά αλλά τελευταία πολλά παράπονα. ( 2017-2019 )

3 ώρες πριν, The__Blade είπε

PS5 θα πάμε όλοι να γλυτώσουμε και τους Hacker στα Online Multi, έχει παραγίνει το κακό.

Υπάρχουν και στις κονσόλες χάκερς χαχαχα Λιγότεροι, αλλά υπάρχουν #καλικαντζαροι 

Επεξ/σία από 7nisiotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, 7nisiotis είπε

Καλά  η Gigabyte δεν είναι και άγια. Στο reddit τα χειρότερα διαβάζω σε θέμα εγγύησης με αυτούς. Υπάρχουν και κάποια καλά περιστατικά αλλά τελευταία πολλά παράπονα. ( 2017-2019 )

Προφανως,βεβαια ξερεις απο νωριτερα οτι εχει 3χρονια εγγυηση,εχει σε ολες τις χωρες καλη διαθεσιμοτητα(ακομα και στην Ελλαδα)και τις φερνουν και μεγαλυτερα καταστηματα

Δες για παραδειγμα διαθεσιμοτητα αυτη την στιγμη σε vega 64 στην Ελλαδα

https://www.skroutz.gr/c/55/kartes-grafikwn-vga.html?keyphrase=vega+64

Δες διαθεσιμοτητα στην Radeon 7

https://www.skroutz.gr/c/55/kartes-grafikwn-vga.html?keyphrase=radeon+vii

Δες και στις 5700xt διαθεσιμοτητα

https://www.skroutz.gr/c/55/kartes-grafikwn-vga.html?from=catspan&keyphrase=5700+xt

Δεν λεω οτι η Gigabyte ειναι οτι το καλυτερο,αλλα οπως βλεπεις μαζι με τις αλλες εταιρειες εχουν και καλη διαθεσιμοτητα σε Amd μερια

Δες πχ οι Xfx τι διαθεσιμοτητα εχουν στην χωρα μας,και μικροτερη εγγυηση.

Τελος βλεπω 2 review που ανεβηκαν στο Skroutz για την 5700 xt και επιβεβαιωνουν αυτο που ειχαμε γραψει παλιοτερα στο οτι ηταν τραγικη η επιλογη της Amd να βαλει blower εν ετη 2019.

Ελπιζω αν καποιος αγορασει τετοια καρτα,να την βαλει κατευθειαν σε νερο για να ηρεμισει.

https://www.skroutz.gr/s/19386452/Asus-Radeon-RX-5700-XT-8GB-90YV0D80-U0NA00.html#reviews

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Προφανως,βεβαια ξερεις απο νωριτερα οτι εχει 3χρονια εγγυηση,εχει σε ολες τις χωρες καλη διαθεσιμοτητα(ακομα και στην Ελλαδα)και τις φερνουν και μεγαλυτερα καταστηματα

Δες για παραδειγμα διαθεσιμοτητα αυτη την στιγμη σε vega 64 στην Ελλαδα

https://www.skroutz.gr/c/55/kartes-grafikwn-vga.html?keyphrase=vega+64

Δες διαθεσιμοτητα στην Radeon 7

https://www.skroutz.gr/c/55/kartes-grafikwn-vga.html?keyphrase=radeon+vii

Δες και στις 5700xt διαθεσιμοτητα

https://www.skroutz.gr/c/55/kartes-grafikwn-vga.html?from=catspan&keyphrase=5700+xt

Δεν λεω οτι η Gigabyte ειναι οτι το καλυτερο,αλλα οπως βλεπεις μαζι με τις αλλες εταιρειες εχουν και καλη διαθεσιμοτητα σε Amd μερια

Δες πχ οι Xfx τι διαθεσιμοτητα εχουν στην χωρα μας,και μικροτερη εγγυηση.

Τελος βλεπω 2 review που ανεβηκαν στο Skroutz για την 5700 xt και επιβεβαιωνουν αυτο που ειχαμε γραψει παλιοτερα στο οτι ηταν τραγικη η επιλογη της Amd να βαλει blower εν ετη 2019.

Ελπιζω αν καποιος αγορασει τετοια καρτα,να την βαλει κατευθειαν σε νερο για να ηρεμισει.

https://www.skroutz.gr/s/19386452/Asus-Radeon-RX-5700-XT-8GB-90YV0D80-U0NA00.html#reviews

Θα συμφωνήσω. Πάντως πάλι βλέπουμε ότι επιβεβαιώνεται το σκηνικό που λέγαν αρκετοί ότι πλέον και η "πιο φιλική" Amd θα ανεβάσει κ εκείνη τις τιμές.

Δυστυχώς.

( αν και υπάρχει και ένα παραθυράκι δικαιολογίας: να αδειάσουν οι αποθήκες της εταιρείας από Βεγκα )

Να δούμε αν θα μπει και κάποιο game bundle 

Επεξ/σία από 7nisiotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...