Προς το περιεχόμενο

AMD RX 5000 Series (RDNA/Navi)


billeiros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

38 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Το ambient πρέπει να είναι σωστό χειμώνα-καλοκαίρι, δεν στέκει να δίνεις 450άρες για GPUs και να μην έχεις AC.

Ο σωστός αριστερός έχει reference Βέγγο 56 στα 250 γιούρια και 37 βαθμούς ambient στο δώμα. AC όταν του κάνουν δεκτή την αίτηση στη ΔΕΗ για κοινωνικό τιμολόγιο.😁

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 11/8/2019 στις 11:03 ΜΜ, ilos είπε

Ο σωστός αριστερός έχει reference Βέγγο 56 στα 250 γιούρια και 37 βαθμούς ambient στο δώμα. AC όταν του κάνουν δεκτή την αίτηση στη ΔΕΗ για κοινωνικό τιμολόγιο.😁

Πωωω, μόλις περιέγραψες την προηγούμενη κατάστασή μου :P 

Επεξ/σία από outlaw star
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Psycho_Warhead είπε

Το ambient πρέπει να είναι σωστό χειμώνα-καλοκαίρι, δεν στέκει να δίνεις 450άρες για GPUs και να μην έχεις AC.

Ακόμη κι ετσι,θα υπάρχει μια διαφορά ~5 βαθμών

Το καλοκαίρι πχ αν βάλεις το ac στους 27 ειναι μια χαρά. Δύσκολα πάει και πιο κάτω στα πιο πολλά σπίτια της Ελλάδας, καθως δεν έχουν τα περισσότερα θερμομονωσεις.

Αντίστοιχα το χειμώνα με τα καλοριφέρ στους 20-22 είσαι θεός. Άσε που πολλοί παλευουν με ac ή σόμπα/θερμοπομπούς που ζεσταινουν τοπικά.

Ιδια θερμοκρασία χειμώνα καλοκαίρι έχουν ελάχιστοι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Fulgore είπε

Παιζει ρολο οτι εχεις ενα απο τα καλυτερα κουτια απο πλευρας Airflow(h500)και βοηθαει αρκετα σε θερμοκρασιες.

Επισης αναφερθηκες και σε undervolt και αυτο σιγουρα βοηθαει.

Παρε πχ την καρτα stock οπως την βγαζεις απο το κουτι της χωρις να την πειραξεις(και ας ειναι ευκολο το undervolt ή το overclock),βαλτην και σε ενα κακο σε airflow κουτι(οπως  εχουν οι περισσοτεροι γιατι ποιος θα κατσει να ασχοληθει με το airflow του κουτιου)με τζαμια γυρω γυρω(Rgb παντου που λεμε)και θα δεις πως θα βραζει η καρτουλα μια χαρα και αρα πως και ο θορυβος θα ειναι ανεβασμενος λογω blower.

Γιαυτο βλεπεις και οι αλλοι στο skroutz αναφερουν τις θερμοκρασιες,και μαλιστα ενας απο αυτους μιλαει και για 82βαθμους

https://www.skroutz.gr/s/19386452/Asus-Radeon-RX-5700-XT-8GB-90YV0D80-U0NA00.html

Mα και στοκ μια χαρά μου φάνηκε.το uv το έκανα για optimization πιο πολυ.βεβαια δεν έχω προλάβει να ασχοληθώ όσο θα ήθελα .σίγουρα  βοηθάει και το κουτί.εβγαλα και τα drive cages από μπροστά για καλύτερο airflow.αλλα όλα αυτά αντισταθμίζονται από τις υψηλές θερμοκρασίες της εποχής.παντως η κατανάλωση της σε συνδυασμό με τις επιδόσεις της είναι για Όσκαρ λαμβάνοντας υπόψιν ότι την έφτιαξε η amd

Έχω την 5700 σημειωτέον.οχι την xt όπως λανθασμένα εμφανίζει το superposition

2 ώρες πριν, Psycho_Warhead είπε

Το ambient πρέπει να είναι σωστό χειμώνα-καλοκαίρι, δεν στέκει να δίνεις 450άρες για GPUs και να μην έχεις AC.

Σε όλα τα δωμάτια ο κόσμος δεν βάζει ac.που θες να καταλήξεις πάλι?? Ότι δεν έχουμε λεφτά να πάρουμε?

P.s. μενεις με τους γονείς σου ακόμη προφανως

Επεξ/σία από billeiros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, billeiros είπε

Mα και στοκ μια χαρά μου φάνηκε.

Εγω σου λεω πως το βλεπω το πραγμα καθαρα απο θερμοκρασιες.

Δες πχ στο Guru3d τι θερμοκρασιες λενε οτι πιαναν οι δικες τους 5700 και 5700xt. Και φυσικα με πολυ χαμηλη(για την εποχη)θερμοκρασια δωματιου

https://www.guru3d.com/articles_pages/amd_radeon_rx_5700_and_5700_xt_review,8.html .

Γιατι εσυ πχ ανεφερες πιο πανω μεγιστη θερμοκρασια τους 69 βαθμους και ο αλλος πχ στο skroutz(για την xt βεβαια)αναφερεται σε 80ρια που φανταζομαι οτι μαλλον θα ειναι στην περιπτωση των θερμοκρασιων απο Guru3d και μαλλον δεν θα εχει και AC στο δωμάτιο :P

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Fulgore είπε

Εγω σου λεω πως το βλεπω το πραγμα καθαρα απο θερμοκρασιες.

Δες πχ στο Guru3d τι θερμοκρασιες λενε οτι πιαναν οι δικες τους 5700 και 5700xt. Και φυσικα με πολυ χαμηλη(για την εποχη)θερμοκρασια δωματιου

https://www.guru3d.com/articles_pages/amd_radeon_rx_5700_and_5700_xt_review,8.html .

Γιατι εσυ πχ ανεφερες πιο πανω μεγιστη θερμοκρασια τους 69 βαθμους και ο αλλος πχ στο skroutz(για την xt βεβαια)αναφερεται σε 80ρια που φανταζομαι οτι μαλλον θα ειναι στην περιπτωση των θερμοκρασιων απο Guru3d και μαλλον δεν θα εχει και AC στο δωμάτιο :P

Δε διαφωνω.απλα αυτό που βλέπω από την προσωπική μου εμπειρια, λέω για την κάρτα.θα ανεβάσω και σχετικό βίντεο όταν ευκαιρησω.σημερα θα στήσω και το δικό μου μηχάνημα με τον 3900x οπότε θα είμαι απασχολημένος..ο,τι προλάβω ...

Μετά θα μαζέψω λεφτά για κλιματιστικό...😂😆

Επεξ/σία από billeiros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά, επειδή ακόμη δεν έχω αποφασίσει αν είμαι αριστερός ή δεξιός (είμαι σε δίλημμα), κάθομαι με το ανεμιστηράκι μου και είμαι άρχοντας.

Όταν λέω ανεμιστηράκι, εννοώ τα μικρά, τα χειρός. Κάνω αέρα στα απαυτά μου🤣....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, DEADLAZARUS είπε

Προσωπικά, επειδή ακόμη δεν έχω αποφασίσει αν είμαι αριστερός ή δεξιός (είμαι σε δίλημμα), κάθομαι με το ανεμιστηράκι μου και είμαι άρχοντας.

Όταν λέω ανεμιστηράκι, εννοώ τα μικρά, τα χειρός. Κάνω αέρα στα απαυτά μου🤣....

Όποιος έχει gpu γύρω στα 450 ευρώ επιβάλλεται να κατέχει ac τουλάχιστον toyotomi. Η ti που χεις εσύ χρήζει αγοράς καταξιωμένου ολοκληρωμένου συστήματος εξαερισμου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, billeiros είπε

Σε όλα τα δωμάτια ο κόσμος δεν βάζει ac.που θες να καταλήξεις πάλι?? Ότι δεν έχουμε λεφτά να πάρουμε?

P.s. μενεις με τους γονείς σου ακόμη προφανως

Μπας και το δει ο πιτισρικάς σου και σε πρήξει να του βάλεις :)

26 λεπτά πριν, billeiros είπε

Όποιος έχει gpu γύρω στα 450 ευρώ επιβάλλεται να κατέχει ac τουλάχιστον toyotomi. Η ti που χεις εσύ χρήζει αγοράς καταξιωμένου ολοκληρωμένου συστήματος εξαερισμου

Αυτός με Ti πρέπει να βάλει Daikin.

10 ώρες πριν, mcrae13 είπε

Ακόμη κι ετσι,θα υπάρχει μια διαφορά ~5 βαθμών

Το καλοκαίρι πχ αν βάλεις το ac στους 27 ειναι μια χαρά. Δύσκολα πάει και πιο κάτω στα πιο πολλά σπίτια της Ελλάδας, καθως δεν έχουν τα περισσότερα θερμομονωσεις.

Αντίστοιχα το χειμώνα με τα καλοριφέρ στους 20-22 είσαι θεός. Άσε που πολλοί παλευουν με ac ή σόμπα/θερμοπομπούς που ζεσταινουν τοπικά.

Ιδια θερμοκρασία χειμώνα καλοκαίρι έχουν ελάχιστοι..

Καλά δεν το λέω τόσο για την θερμοκρασία, απλά χωρίς AC δεν παλεύεται να παίζεις το καλοκαίρι. Κολλάς πάνω στην καρέκλα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κοιτάζοντας στα γρήγορα το review της Strix μου φαίνεται μέτρια υλοποίηση όπως και στις Vega...77 βαθμοί με 36db και κατανάλωση στα ύψη.Το Guru3d βέβαια δίνει 68 βαθμούς στο performance bios.

Λογικά με undervolt θα στρώνει αρκετά άλλα μιλάμε και για Strix που δεν θεωρείται φθηνή υλοποίηση.

Αναμένω συγκριτικά και των υπολοίπων MSI Sapphire Gigabyte XFX

Επεξ/σία από Inler
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Undervolt πάλι; Και στις custom μάλιστα; Τι στο καλό..

Και όμως το uv είναι μαγικό. Όσοι θέλουν efficiency, κάνουν undervolt.

Βρίσκεις τη χρυσή τομή επιδόσεων-θερμοκρασιών και μεταμορφώνεις την κάρτα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.techpowerup.com/review/asus-radeon-rx-5700-xt-strix-oc/32.html

 

"Manual overclocking has gotten a little bit more stable than on AMD's first drivers. We still had to raise the power limit to maximum to see any meaningful overclocking.

With manual overclocking, maximum overclock of our sample is 1900 MHz on the memory (9% overclock) and 2086 MHz on the GPU, which increases average GPU clock from 2007 MHz to 2031 MHz (1% overclock). Memory overclocking is limited now by the length of the slider in Wattman, which doesn't go higher than 950 MHz. "

Οι reference που έχω κρατάνε 2060 GPU clock με average GPU clock 1990-2010 με u/v στα 1150-1160 και fan 52% .

Δηλαδή το μόνο που κερδίζεις είναι η βελτίωση στο θόρυβο ο οποίος είναι ούτως ή άλλως χαμηλός στο 52% fan...

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, DEADLAZARUS είπε

Προσωπικά, επειδή ακόμη δεν έχω αποφασίσει αν είμαι αριστερός ή δεξιός (είμαι σε δίλημμα), κάθομαι με το ανεμιστηράκι μου και είμαι άρχοντας.

Όταν λέω ανεμιστηράκι, εννοώ τα μικρά, τα χειρός. Κάνω αέρα στα απαυτά μου🤣....

Απλά απίστευτος George!🤣

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...