Προς το περιεχόμενο

AMD RX 5000 Series (RDNA/Navi)


billeiros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 λεπτά πριν, DEADLAZARUS είπε

Και όμως το uv είναι μαγικό. Όσοι θέλουν efficiency, κάνουν undervolt.

Βρίσκεις τη χρυσή τομή επιδόσεων-θερμοκρασιών και μεταμορφώνεις την κάρτα.

Εντάξει σίγουρα, απλά αυτό που εννοούσα είναι αν είναι πρακτικά απαραίτητο το uv όπως στις vega.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 λεπτά πριν, DEADLAZARUS είπε

Και όμως το uv είναι μαγικό. Όσοι θέλουν efficiency, κάνουν undervolt.

Βρίσκεις τη χρυσή τομή επιδόσεων-θερμοκρασιών και μεταμορφώνεις την κάρτα.

Το επιβεβαιώνω κι εγω.Με έφτιαξες πολύ με τα μαγικά settings σου για την ti.κλειδωμενος πυρηνας στα 1900 με φοβερά temps και επιδόσεις... 

26 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Εντάξει σίγουρα, απλά αυτό που εννοούσα είναι αν είναι πρακτικά απαραίτητο το uv όπως στις vega.

Βασικά πατάς το auto uv και σου δείχνει αμέσως τα mv στα οποία κλειδώνει.μαλιστα χωρίς να χάνει καθόλου επιδόσεις.τουναντιον.κερδιζει κιολας.η δικιά μου πχ στοκ δουλεύει στα 1027mv (το οποίο είναι χαμηλό ήδη)και με το auto uv(υπόθεση κυριολεκτικά 5 δευτερολέπτων) κλείδωσε στα 976.ε μετά σε 10 λεπτακια το σταθεροποίησα στα 960 και μαξαρισα τη μνήμη της από τα 875 στα 930 και τελείωσα...τόσο απλά.με λίγα λόγια τέλος με τα τρελλα  overvoltage των vega...οι κάρτες είναι τρελλα optimized και καλά πουσαρισμενες από το εργοστασιο από απόψεως ρολογιών τα οποία μάλιστα τα κρατάνε και δεν έχουν τα τρελλα σκαμπανεβάσματα που είχαν οι vega/radeon vii.κανανε πολύ καλή δουλειά στην amd.και τέρμα που βαλα τα φαν δεν είδα διαφορά σημαντική στα ρολόγια.δεν θροτλαρει η κάρτα από τις θερμοκρασίες. Κυριολεκτικά plug n play

Πάντως όχι δεν είναι απαραίτητο το uv.ειναι εντελώς προαιρετικό.εμενα μου αρέσει να κάνω optimize στο hardware μου και να βρίσκω την Χρυσή τομή επιδόσεων/θερμοκρασιών/ταχύτητας φαν

Επεξ/σία από billeiros
  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θετικό με αυτό είναι ότι επειδή τα clocks μένουν σταθερά, έχεις καλύτερα frametimes στα παιχνίδια και άρα πιο ομαλό gameplay. Αλλά ποιος κάθεται να ασχοληθεί με ρυθμίσεις, βαριέμαι :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αφού είναι τόσο απλή η διαδικασία το κάνεις άνετα, ακόμη και κάποιος που δεν είναι τόσο μυημένος σε αυτά όπως εμείς εδώ στο forum. Σαν το OC Scanner για τις NVIDIA, δεν υπάρχει λόγος να μην το κάνεις..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, yiannis1991 είπε

Αφού είναι τόσο απλή η διαδικασία το κάνεις άνετα, ακόμη και κάποιος που δεν είναι τόσο μυημένος σε αυτά όπως εμείς εδώ στο forum. Σαν το OC Scanner για τις NVIDIA, δεν υπάρχει λόγος να μην το κάνεις..

Το oc scanner αργεί.αυτο γίνεται στιγμιαία πλεον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, billeiros είπε

Το επιβεβαιώνω κι εγω.Με έφτιαξες πολύ με τα μαγικά settings σου για την ti.κλειδωμενος πυρηνας στα 1900 με φοβερά temps και επιδόσεις... 

Βασικά πατάς το auto uv και σου δείχνει αμέσως τα mv στα οποία κλειδώνει.μαλιστα χωρίς να χάνει καθόλου επιδόσεις.τουναντιον.κερδιζει κιολας.η δικιά μου πχ στοκ δουλεύει στα 1027mv (το οποίο είναι χαμηλό ήδη)και με το auto uv(υπόθεση κυριολεκτικά 5 δευτερολέπτων) κλείδωσε στα 976.ε μετά σε 10 λεπτακια το σταθεροποίησα στα 960 και μαξαρισα τη μνήμη της από τα 875 στα 930 και τελείωσα...τόσο απλά.με λίγα λόγια τέλος με τα τρελλα  overvoltage των vega...οι κάρτες είναι τρελλα optimized και καλά πουσαρισμενες από το εργοστασιο από απόψεως ρολογιών τα οποία μάλιστα τα κρατάνε και δεν έχουν τα τρελλα σκαμπανεβάσματα που είχαν οι vega/radeon vii.κανανε πολύ καλή δουλειά στην amd.και τέρμα που βαλα τα φαν δεν είδα διαφορά σημαντική στα ρολόγια.δεν θροτλαρει η κάρτα από τις θερμοκρασίες. Κυριολεκτικά plug n play

Πάντως όχι δεν είναι απαραίτητο το uv.ειναι εντελώς προαιρετικό.εμενα μου αρέσει να κάνω optimize στο hardware μου και να βρίσκω την Χρυσή τομή επιδόσεων/θερμοκρασιών/ταχύτητας φαν

Τον χειμώνα πας για κλείδωμα στα 2000-2050 mhz. Το έχουμε;).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, DEADLAZARUS είπε

Προσωπικά, επειδή ακόμη δεν έχω αποφασίσει αν είμαι αριστερός ή δεξιός (είμαι σε δίλημμα), κάθομαι με το ανεμιστηράκι μου και είμαι άρχοντας.

Όταν λέω ανεμιστηράκι, εννοώ τα μικρά, τα χειρός. Κάνω αέρα στα απαυτά μου🤣....

Κοψοχέρης λούμπεν είσαι και δε το έχεις καταλάβει ακόμα.😎

Αν ήσουν γνήσιος δεξιός θα μάζευες κανένα πακι από τον δρόμο με κάνα 20ρικό να τον είχες όλη μέρα με τη βεντάλια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Edit....Τώρα είδα και το Techpowerup που πρόσθεσε το review της Pulse και φαίνεται καλύτερη από τη Strix σε θερμοκρασίες/θόρυβο. 

Στο Tomshardware αναφέρουν για 1500-1600rpm και θερμοκρασία 72 βαθμούς που είναι εξαιρετικά 

https://www.gamersnexus.net/hwreviews/3498-sapphire-rx-5700-xt-pulse-review

https://www.tomshardware.com/reviews/sapphire-pulse-radeon-rx-5700-xt-amd-navi-review,6276-5.html

Επεξ/σία από Inler
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Σοβαρα τωρα?ΑΛλη μια γενια που η Asus βγαζει οτι να ναι υλοποιησεις σε Amd μερια?

Τι στο καλο,επιτηδες το κανει?

Απλά απευθύνετε σε άλλο αγοραστικό κοινό (Extreme OverClockers), η ASUS έχει καλύτερο PCB (VRM κλπ) + ότι έχει ανεβασμένο ρεύμα σε σχέση με την Sapphire.

Επίσης σε default έχει λίγο καλύτερες επιδόσεις από την Sapphire.

Επεξ/σία από Aten-Ra
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...