Προς το περιεχόμενο

AMD RX 5000 Series (RDNA/Navi)


billeiros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 10k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ νομίζω πως πολλοί έχουν χάσει την ουσία του πράγματος.

Αν το pc gaming είχε στόχο τον φωτορεαλισμό και την απόλυτη αληθοφάνεια, σήμερα θα ήταν νεκρό, αφού δεν έχουν καταφέρει έως τώρα οι   devs να μας παρουσιάσουν το απόλυτο.

Θυμάμαι λοιπόν που έπαιζα μικρό παιδί κάπου το 1995 ραλάκια και ποδοσφαιράκια, όπου ο παίκτης ήταν μια κουκίδα στο γήπεδο και το ραλάκι ένα ορθογώνο κουτί με ένα τιμόνι.

Θυμάμαι το λάτρευα και έπαιζα με τους φίλους για ώρες ....

Τώρα λοιπόν το πράγμα έχει ξεφύγει. Για μια μοyν@τrIhα της Lara σκαμε εκατοντάδες ευρω ... αλλά έχουμε ξεχάσει τι θα πει pc gaming ...

Πριν 2 δεκαετίες ο κόσμος αγόραζε τους ακριβότερους ενισχυτές, το ακριβότερο CDplayer , τα ακριβότερα ηχεία, όχι γιατί ήταν φίλος της μουσικής και του high end , για να ακούσει κλαρίνα και ζουρνάδες ..... ή για να βάλει το ένα και μοναδικό cd που έδινε δώρο η εφημερίδα της εβδομάδας .... να ακύσει το "εισαι σαν κουνέλι", "αν ας με άλλη θα σου σπάσω το κεφάλι" κ.λ.π.

Εεεε με καθυστέρηση 2 δεκαετιών, αυτό μεταφέρθηκε και στο pc .... Αγοράζουμε πανάκριβα συστήματα, τα οποία τα χρησιμοποιούμε ελάχιστα , απλά για να λέμε πως έχουμε το δυνατότερο και το καλύτερο κ.λ.π.

Πιστεύω πως θα χαθεί αυτή η τάση, όπως χάθηκαν και όλες οι υπόλοιπες.

 

Επεξ/σία από adtakhs
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να μην ειναι τοσο ωραιος στο ματι ο φωτορεαλισμος δεν σας εχει περασει σαν σκεψη ; Βλεποντας αρκετες φωτογραφιες απο On-off ναι μεν ειναι πιο κοντα στην πραγματικοτητα με on αλλα αρκετες απο αυτες τις προτιμω μη ρεαλιστικες. Δεν ειναι τυχαιο που χρησημοποιουμε τοσο το Light room για τις φωτογραφιες η οτι  οι εταιριες ταινιων βαζουν πανω 1000 φιλτρα, ψευτικες πηγες φωτος και αλλα διαφορα. Ο ρεαλισμος ειναι ''βαρετος'' γιατι τον βλεπουμε συνεχεια τριγύρω μας 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ που θέλω να διαβάσω κάποιο νέο για Navi γιατί πρέπει να ψάχνω ανάμεσα σε 10 σελίδες και να πέφτω πάνω σε λαλα...ιες για RTX? Αυτό δεν αφορά τα υπόλοιπα θέματα και ειδικά της NVIDIA? 

Και μετά θέλουμε να ξεχωρίσουμε το αντικειμενικό από το υποκειμενικό.

Τλς ρητορική είναι η απορία μου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Psycho_Warhead είπε

Δεν είναι έτσι απλό σ' αυτά τα θέματα. Ένα ποτήρι σπασμένο, είναι αντικειμενικά σπασμένο γιατί κανένας(Εκτός από κάνα τρελό) δεν θα σου πει όχι δεν είναι σπασμένο. Για μένα π.χ. το αν είναι κάποιος/α όμορφος/η, είναι αντικεμενικό άσχετα με τα γούστα μου, άλλοι θα πούνε όμως ότι είναι υποκειμενικό γιατί στα μάτια κάποιου άλλου μία άσχημη, είναι όμορφη. Με λίγα λόγια κάποια θέματα είναι πολύ πιο πολύπλακα από ένα σπασμένο ποτήρι για να αναφέρεις αντικειμενικότητα. Γι' αυτό σου ανέφερα για το κινητό ή για την smooth-ίλα των Hz.

Τέσπα, ας μπει και κάτι σχετικό με το θέμα.

MSI showcases Radeon RX 5700 XT GAMING

MSI-RX-5700-GAMING-8-1000x760.jpg

MSI-RX-5700-GAMING-10.jpg

Μου αρέσει αλλά νομίζω ότι η powercolor είναι το κάτι άλλο από θέμα εμφάνισης και ψύξης. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, noFEARgr είπε

Το να μην ειναι τοσο ωραιος στο ματι ο φωτορεαλισμος δεν σας εχει περασει σαν σκεψη ; Βλεποντας αρκετες φωτογραφιες απο On-off ναι μεν ειναι πιο κοντα στην πραγματικοτητα με on αλλα αρκετες απο αυτες τις προτιμω μη ρεαλιστικες. Δεν ειναι τυχαιο που χρησημοποιουμε τοσο το Light room για τις φωτογραφιες η οτι  οι εταιριες ταινιων βαζουν πανω 1000 φιλτρα, ψευτικες πηγες φωτος και αλλα διαφορα. Ο ρεαλισμος ειναι ''βαρετος'' γιατι τον βλεπουμε συνεχεια τριγύρω μας 

Εντάξει όοοοταν και αν φτάσουν ποτέ τα γραφικά να είναι σαν real life, ίσως και να 'ναι βαρετό ένα παιχνίδι τέτοιο με mouse/keyboard ή controller. Όταν πας σε αυτό το επίπεδο όμως, το VR θα έχει προχωρήσει τόσο που θα είναι επιπέδου Matrix, οπότε θα μπαίνεις μέσα σε άλλο κόσμο τελείως και η γενιά που θα το ζήσει αυτό θα χαζέψει τελείως :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, DsLmAnIaC είπε

Μου αρέσει αλλά νομίζω ότι η powercolor είναι το κάτι άλλο από θέμα εμφάνισης και ψύξης. 

κοίταγα την αναλύσει της pcb και κάτι δεν μου κάθετε καλά πιο φτηνά capacitors στην ψύξει δεν έχει κάνει τίποτα τρελω   δεν με εντυπωσίαζε

αντιθέτως η asus είναι πιο εντυπωσιακή καλύτερα κατασκευασμένη αλλά πολλά λ7 πάνω από το msrp,γιαυτό καταλήγω να πιστεύω ότι η καλύτερη είναι η pulse

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά μη το κουράζετε, αφού η γραμμή είχε δοθεί από την αρχή:

just_buy_it.jpg.c482aec03655689eda6e3698560fef02.jpg

Just buy it λέμε ...

Αν κάποιος έχει αγοράσει τις 5700/5700 XT, θα μπορούσε να τρέξει ένα full benchmark από το hashcat (www.hashcat.net); Παίρνει περίπου δύο ώρες. Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, noFEARgr είπε

Το να μην ειναι τοσο ωραιος στο ματι ο φωτορεαλισμος δεν σας εχει περασει σαν σκεψη ; Βλεποντας αρκετες φωτογραφιες απο On-off ναι μεν ειναι πιο κοντα στην πραγματικοτητα με on αλλα αρκετες απο αυτες τις προτιμω μη ρεαλιστικες. Δεν ειναι τυχαιο που χρησημοποιουμε τοσο το Light room για τις φωτογραφιες η οτι  οι εταιριες ταινιων βαζουν πανω 1000 φιλτρα, ψευτικες πηγες φωτος και αλλα διαφορα. Ο ρεαλισμος ειναι ''βαρετος'' γιατι τον βλεπουμε συνεχεια τριγύρω μας 

Ο φωτορεαλισμός δεν είναι μόνο να φαίνεται κάτι ακριβώς όπως η πραγματικότητα μπορεί να κάνει μια αρτιστικη σκηνή πολύ πιο πλούσια σε λεπτομέρεια , θα σε χαλαγε να έχεις γραφικά σαν το final fantasy kingsglaive η σαν τους avengers infinity war/end game? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, planetman είπε

Εμένα μπορεί κάποιος να μου λύσει την απορία γιατί κάποιοι μιλάτε με γρίφους και δεν καταλαβαίνω. Ο πέτσινος ποιος είναι; 

Στην αμυδρα περιπτωση που δεν τρολλαρεις, νατο το αγορι το τρελο. Εκπροσωπος τυπου του Κουλη θα γινει σε λιγο.😂

https://en.wikipedia.org/wiki/Jensen_Huang

Επεξ/σία από kostiger
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, kostiger είπε

Στην αμυδρα περιπτωση που δεν τρολλαρεις, νατο το αγορι το τρελο. Εκπροσωπος τυπου του Κουλη θα γινει σε λιγο.😂

https://en.wikipedia.org/wiki/Jensen_Huang

Ο ιδρυτής της nvidia λοιπόν. Το παρατσούκλι βγαίνει από το γεγονός πως μας βαράει στο ψαχνό και δεν έχει πέτσα πάνω του; προσπαθώ να κάνω τη σύνδεση καιρό τώρα αλλά δεν τα καταφέρνω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, planetman είπε

Ο ιδρυτής της nvidia λοιπόν. Το παρατσούκλι βγαίνει από το γεγονός πως μας βαράει στο ψαχνό και δεν έχει πέτσα πάνω του; προσπαθώ να κάνω τη σύνδεση καιρό τώρα αλλά δεν τα καταφέρνω. 

Ενα απλο γκουγκλαρισμα και η θεαση μερικων φωτογραφιων θα σου λυσουν πολυ ευκολα την απορια. Δεν ειναι καμια εκπληξη. Ο τυπος πρεπει να εχει για πυτζαμες δερματινο μπουφαν. Δεν παιζει αλλη πιθανοτητα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, DsLmAnIaC είπε

Όχι δεν είναι έτσι με αυτό τον τρόπο διαμορφώνεται η αγορά και καθιερωνονται τιμές που είναι απρόσιτες και με αυτό τον τρόπο οι καλες κάρτες, τι καλές δηλαδή 30 με 35 τοις εκατό παραπάνω έχουν απο τις μεσαίες κοστίσουν 3 φορές παραπάνω. 

Για δείτε λίγο τα έσοδα της nvidia to τελευταίο τρίμηνο που εκτοξεύθηκαν γιατί  ξαφνικά δε μπορεί να ζήσει κάνεις χωρίς rtx και χτυπάνε όλοι 2070 καο 2070 super στα 600 ευρώ.

Spoiler

Έτσι είναι. Εφόσον μιλάμε για εταιρίες που στοχεύουν στο μέγιστο δυνατό κέρδος προσφέροντας την ελάχιστη δυνατή απόδοση/βελτίωση σε σύγκριση με την προηγούμενη γενιά, έτσι είναι.

Όταν λες ότι πρέπει να ψηφίζουμε με το πορτοφόλι μας, αυτό εννοείς. Η τιμή είναι τσουχτερή; Ναι. Υπάρχει rtx υποστήριξη; Όχι.

Ε, η nvidia -και η κάθε nvidia- δεν είναι φιλανθρωπικό κατάστημα. Να πουλήσει θέλει. Δικαίωμά της να κοστολογήσει όσο την "παίρνει" το προϊόν της.

Εσύ, ως καταναλωτής, έχεις το δικαίωμα να μην αγοράσεις και να στηλιτεύσεις τις πρακτικές της (και πολύ καλά κάνεις).

Προσωπικά, για να μην μιλάω στον αέρα, είχα θέσει ως όριο για την αγορά μιας ti τα 1.000 ευρώ.

Όταν βρήκα μια ti σ' αυτά τα λεφτά (μεταχειρισμένη αλλά από εξαίρετο μέλος του forum), τη "χτύπησα".

Αν δεν έβρισκα την κάρτα στην τιμή που ήθελα, δεν θα αγόραζα. Τόσο απλό.

Από κει και πέρα, ναι, κι εγώ άσκησα κριτική -δριμεία μάλιστα- στις τιμολογιακές πολιτικές της πράσινης, αλλά δεν κάθισα να επαναλαμβάνω τον καημό μου κάθε τρεις και λίγο.

Το έγραψα, το ξαναέγραψα, ε, μετά σταμάτησα.

Πόσες φορές θα πούμε το ίδιο πράγμα ή θα παραστήσουμε τους Δον Κιχώτες της καταναλωτικής συνείδησης;

Απολύτως σεβαστό (και αναφαίρετο δικαίωμά σου) να διαφωνείς με την κοστολόγηση των καρτών της πράσινης.

Το εμπεδώσαμε όμως. Μετά, ή σταματάς, ή αγοράζεις, ή δεν αγοράζεις.

Σε spoiler, για να μην χαλάσω το νήμα.

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...