Προς το περιεχόμενο

AMD RX 5000 Series (RDNA/Navi)


billeiros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, Nemo1776 είπε

270 ευρό με 2 game δώρο που την πείρα μια χαρά είναι,και ποιος σου είπε ότι την πείρα για games απλά?να σου είμαι ειλικρινείς οποίος δίνει πάνω από 350 για gpu απλά για games των θεωρώ μ@λ@κ@,σου είπα κατανάλωση και θερμοκρασίες από 1 game που παίζω και σου έβαλα κάποια video να δεις ότι είναι πιο ποιοτική κατασκευαστικά.

και σου πως 2080ti είναι πιο ακριβή και το μόνο που κάνεις είναι game οτιδήποτε άλλο απλά δεν!!!

Τι να την κανω την καταναλωση και την θερμοκρασια μεμονομενα? Συγκρινε σε ιδιες συνθηκες με 2080 και πες μου :P 

Επειδη εσυ πηρες κλεμενη radeon VII τι παει να πει ρε μαν, οτι ειναι η 2080 υπερκοστολογημενη? Οτι ναναι ρε, νταξει. Και γω πηρα 2080ti 10€ αρα ειναι φτηνες οι 2080ti..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

9 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Στην έχει πει ο Ryzenlake τουλάχιστον κάνα 2 φορές ως τώρα και έκανες καραμέλα, δεν απάντησες καν δηλαδή. Άραξε στον πάγκο σου. Απ' ότι έχω καταλάβει δεν παίζεις καν παιχνίδια, μην ζορίζεσαι άδικα.

Το μονο που εχεi πει ειναι ποσα fps πιανει το παιχνιδι αυτο ειναι το μετρο συγκρισης. Αλλα με RTX on ειναι θεμα εμπειριας και 30 fps φτανουν. Ειναι RTX on. 

Αραξτε ο καθενας στην καρτουλα του λεω εγω και συνεχιζουμε να ανταλλασουμε αποψεις. Σε οποιον δεν αρεσει τον μεσαιο διθεσιο καβαλα και σε αλλα χωραφια να βοσκησει, δεν εχει μαντρες το insomnia. 

btw παιχνιδακια παιζω, απλα δεν ειναι η κυρια ασχολία της ζωης μου οπως μερικων, που δεν βγαζουν καν κατι, ενα χαρτζιλικι ρε αδερφε, σε συναρτηση με τις ωρες που δαπανανε.

 

Το offtopic εχει ξεφυγει επιδη οι πρασινοφρουροι θελουν νακλεισουν το θεμα. Αντε τον μητσοτακη ανα χειρας και στο δεξιο σας θρεντ που ο πετσινος μοιραζει πετσες

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Ryzenlake είπε

Να το δουμε λιγο λογικα το θεμα. Ας αφησω την 2080ti στην ακρη. Ας πιασουμε την 2080S. Ειναι μια καρτα που η AMD δεν μπορει τεχνολογικα να φτασει σε επιδοσεις που να χτυπιεται κατω, παρολο τα 7nm και τα 666 GB HBM17 μνημης. Ενα προιον που ο ανταγωνισμος ουτε καν βλεπει δεν καταλαβαινω με ποια λογικη το αποκαλουμε υπερκοστολογημενο. Καταλαβαινετε οτι δεν μπορει να την φτασει σε επιδοσεις??? Αρα ειτε η AMD ειναι αμπαλη ειτε για να δωσεις επιδοσεις 2080S εχει κοστος σε R&D και οτι αλλο. Δεν υπαρχει τριτη επιλογη. Επιπλεον, η συγκεκριμενη καρτα εχει και RT, κατι που επισης o ανταγωνσιμος δεν μπορει να δωσει. Αλλα για καποιο λογο, παρολο που εχει την ιδια τιμη με τον ανταγωνισμο, ειναι υπερκοστολογημενη.

Αν ειναι ετσι ευκολο να φτιαξεις μια καρτα με επιδοσεις 2080S και επισης ευκολο και τζαμπε να δωσεις RT τοτε ευλογα προκυπτει το ερωτημα, γιατι δεν το κανει και η AMD? 😛 Προσπαθησε με την Radeon VII και παρολο που ειχε την ιδια τιμη, φαληρισε. Αλλα η 2080 πρεπει να ειναι φτηνοτερη της Radeon VII και ας ειναι καλυτερη (και με RT) αλλιως θεωρειται υπερκοστολογημενη.

Αλλα τωρα τι συζηταω, εδω ο αλλος αγορασε Radeon VII για να παιζει games και μιλαμε και για καταναλωτικη συνειδηση :P

Το RTX το θεωρούν εντελώς gimmick(Άχρηστο), δεν δικαιολογούν με τίποτα την αυξημένη τιμή λόγω αυτού και ας κόστισε ο κούκος αηδόνι στο R&D. Παρά το γεγονός ότι θα το υποστηρίξει το παιχνίδι που είναι σημείο αναφοράς για όλους(Cyberpunk 2077). Σε φάση η AMD τουλάχιστον δίνει 16GB VRAM(Που μπορεί να χρειαστούν μελλοντικά, εδώ κι αν γελάμε) ενώ το RTX είναι εντελώς άχρηστο. Το να μην το θεωρείς σημαντικό, δεν είναι πρόβλημα, παραμένει feature το οποίο κοστίζει.

Εδώ ο Τάκης έγραψε τις προάλλες ότι η NV έχει ξεπλυμμένα χρώματα, φτάσαμε στο 2019 να λέμε τέτοια.

5 λεπτά πριν, narta είπε

Το μονο που εχεi πει ειναι ποσα fps πιανει το παιχνιδι αυτο ειναι το μετρο συγκρισης. Αλλα με RTX on ειναι θεμα εμπειριας και 30 fps φτανουν. Ειναι RTX on. 

Αραξτε ο καθενας στην καρτουλα του λεω εγω και συνεχιζουμε να ανταλλασουμε αποψεις.

Για να σας δω..Γιατί τα ''H NV έχει ξεπλυμμένα χρώματα'', ''οι εταιρείες βγάζουν παιχνίδι με γνώμονα τα γραφικά επειδή οι RTX owners είναι graphics whores και δεν ενδιαφέρονται για το gameplay'' ή ότι η ''VII κοστίζει τόσο γιατί είναι κομμένο τσιπ, ενώ δεν ισχύει το ίδιο για την 2080Ti'' ή ''Δεν παρουσιάστηκε ως gaming GPU με 10 slides για games και ένα με content creation'' και άλλα μαργαριτάρια, δεν είναι απόψεις αλλά παπάτζες και ανακρίβειες.

 

19 λεπτά πριν, adtakhs είπε

Βλέποντας τα Compute units που φοράει το NAVI και το μέγεθος του chip που έχει παρουσιάσει στις 5700, θεωρώ πως πολύ πολύ εύκολα μπορεί όχι απλά να την πιάσει, αλλά να της αλλάξει τα φώτα.

Θα μου πεις τώρα, γιατί δεν το κάνει;

Θα σου απαντήσω μακάρι να ήξερα. Η μοναδική εξήγηση είναι πως τα 7nm της TSMC είναι ακόμα για τα μπάζα ώστε να δώσουν μεγάλο πυρήνα με μεγάλο ποσοστό λειτουργικών chip ώστε να μην ξεφύγει το κόστος και να μπορεί η κάρτα να τιμολογηθεί ανταγωνιστικά.

Οι φήμες λένε ότι το RDNA είναι ικανό για 2080Ti + 1.5x. Να το δω και να μην το πιστεύω, έστω και πολύ καθυστερημένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Το RTX το θεωρούν εντελώς gimmick(Άχρηστο), δεν δικαιολογούν με τίποτα την αυξημένη τιμή λόγω αυτού και ας κόστισε ο κούκος αηδόνι στο R&D. Παρά το γεγονός ότι θα το υποστηρίξει το παιχνίδι που είναι σημείο αναφοράς για όλους(Cyberpunk 2077). Σε φάση η AMD τουλάχιστον δίνει 16GB VRAM(Που μπορεί να χρειαστούν μελλοντικά, εδώ κι αν γελάμε) ενώ το RTX είναι εντελώς άχρηστο. Το να μην το θεωρείς σημαντικό, δεν είναι πρόβλημα, παραμένει feature το οποίο κοστίζει.

Εδώ ο Τάκης έγραψε τις προάλλες ότι η NV έχει ξεπλυμμένα χρώματα, φτάσαμε στο 2019 να λέμε τέτοια.

Ξέρεις που είναι το παράλογο σε όσα λες ;

α) Από την μια ψάχνεις τον επεξεργαστή που θα σου ποσάρει την κάρτα για  high refresh monitor.

β) Μετά ψάχνεις την κάρτα που θα κλειδώνει σε frames που θες για το high refresh rate monitor.

γ) Αφοράζεις οθόνη για όλα τα παραπάνω .

================================================================================

Μέχρι εδώ όλα καλά. Καταλαβαίνω το στιλ του παιχνιδιού σου και τι ζητάς από το combo που πας να στήσεις.

δ) Ερχεσαι μετά και μου λες πως θες RTX ON και 30FPS για φωτορεαλισμό ....

 

Μας αφού μέχρι εχθές έψαχνες τα 144άρια και τα υψηλά fps για να είναι βούτυρο αυτά που παίζεις και δεν μπορούσες με κάτι παρακάτω, πως από την άλλη μπορείς και παίζεις στα 30άρια για τον φωτορεαλισμό;

Είναι άτοπα τα δυο τους, δεν ξέρω αν με καταλαβαίνεις .

Επεξ/σία από adtakhs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, adtakhs είπε

Ξέρεις που είναι το παράλογο σε όσα λες ;

α) Από την μια ψάχνεις τον επεξεργαστή που θα σου ποσάρει την κάρτα για  high refresh monitor.

β) Μετά ψάχνεις την κάρτα που θα κλειδώνει σε frames που θες για το high refresh rate monitor.

γ) Αφοράζεις οθόνη για όλα τα παραπάνω .

================================================================================

Μέχρι εδώ όλα καλά. Καταλαβαίνω το στιλ του παιχνιδιού σου και τι ζητάς από το combo που πας να στήσεις.

δ) Ερχεσαι μετά και μου λες πως θες RTX ON και 30FPS για φωτορεαλισμό ....

Μας αφού μέχρι εχθές έψαχνες τα 144άρια και τα υψηλά fps για να είναι βούτυρο αυτά που παίζεις και δεν μπορούσες με κάτι παρακάτω, πως από την άλλη μπορείς και παίζεις στα 30άρια για τον φωτορεαλισμό;

Είναι άτοπα τα δυο τους, δεν ξέρω αν με καταλαβαίνεις .

Έχω γράψει πολλές φορές τι ισχύει. Στα MP παιχνίδια, δεν με ενδιαφέρουν τα γραφικά, θα ρίξω και τα settings ακόμα για να έχω τα 144. Σε SP γκέιμς όμως τύπου Metro Exodus, θέλω eye-candy, οπότε θα max-άρω τα πάντα όλα. 30FPS δεν υπάρχουν ούτε σε 4Κ με RTX με 2080Ti. Αυτή η καραμέλα σας έχει μείνει από τις πρώτες επιδόσεις του BF V που ήταν τραγικές αλλά διορθώθηκαν κατά πολύ με patch.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για ενημερωση οσων διαβαζουν, ποσα παιχνιδια υποστηριζουν το NVidia ray tracing ενα χρονο μετα την ανακοινωση; Οχι ΘΑ, ποσα το υποστηριζουν, σημερα, πληρως.

Επεξ/σία από narta
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, adtakhs είπε

Ξέρεις που είναι το παράλογο σε όσα λες ;

α) Από την μια ψάχνεις τον επεξεργαστή που θα σου ποσάρει την κάρτα για  high refresh monitor.

β) Μετά ψάχνεις την κάρτα που θα κλειδώνει σε frames που θες για το high refresh rate monitor.

γ) Αφοράζεις οθόνη για όλα τα παραπάνω .

================================================================================

Μέχρι εδώ όλα καλά. Καταλαβαίνω το στιλ του παιχνιδιού σου και τι ζητάς από το combo που πας να στήσεις.

δ) Ερχεσαι μετά και μου λες πως θες RTX ON και 30FPS για φωτορεαλισμό ....

Μας αφού μέχρι εχθές έψαχνες τα 144άρια και τα υψηλά fps για να είναι βούτυρο αυτά που παίζεις και δεν μπορούσες με κάτι παρακάτω, πως από την άλλη μπορείς και παίζεις στα 30άρια για τον φωτορεαλισμό;

Είναι άτοπα τα δυο τους, δεν ξέρω αν με καταλαβαίνεις .

 Αλλα ειναι τα games που θες 144 και αλλα αυτα που θες για 30. Πχ παιζω dota 2 και apex. Ε δεν τα παιζω για eye candy, θελω 144 hz. Οταν παω να παιξω witcher 3 ομως θελω immersion, αρα γραφικα. Προφανως και θελω και 144 frames, αλλα απλα δεν γινεται σε ΑΑΑ games.

2 λεπτά πριν, narta είπε

Για ενημερωση οσων διαβαζουν, ποσα παιχνιδια υποστηριζουν το NVidia ray tracing ενα χρονο μετα την ανακοινωση; Οχι ΘΑ, ποσα το υποστηριζουν, σημερα, πληρως.

Περισσοτερα απο οσα  θελουν 16GB HBM2 για να τρεξουν :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Ryzenlake είπε

Τι να την κανω την καταναλωση και την θερμοκρασια μεμονομενα? Συγκρινε σε ιδιες συνθηκες με 2080 και πες μου :P 

Επειδη εσυ πηρες κλεμενη radeon VII τι παει να πει ρε μαν, οτι ειναι η 2080 υπερκοστολογημενη? Οτι ναναι ρε, νταξει. Και γω πηρα 2080ti 10€ αρα ειναι φτηνες οι 2080ti..

να σου πω σοβαρά την παλεύεις?εσύ λες ότι έχει μεγάλη κατανάλωση ότι η hbm2 16gb είναι άχρηστη και βγάζεις συμπεράσματα μόνο σου....  είσαι που είσαι τρολ θυμήσου τι γράφεις

ότι είναι κλεμμένη από που το συμπέρανες ρε αστυνόμε σαΐνι? ναι και μου έκαναν και 2 game δώρο με την αποδείξει αγοράς,επίσης που συμπέρανες ότι την πείρα απλά για game? μιλάμε στο cern πρέπει να σε στείλουμε να πεις της θεωρίες σου στον Michio Kaku.

έγραψα ότι την πείρα 270 όχι ότι κόστιζε 270 μου χάλασε μια vega 64 μετά από 1.5 χρόνο μου επέστρεψαν 500 και έβαλα άλλα 270,την χρησιμοποιώ για τα πάντα mining,rendering και gaming όπως έκανα με την vega 64  και η 2080ti ο μόνος λόγος που δεν την πείρα είναι ότι απλά είναι χειρότερη μόνο στο game πάει καλά.

αν τα βάλεις όλα αυτά κάτω θα δεις ότι  η Radeon VII είναι πολύ καλή για τα λ7 της και ότι η 2080 και η 2080ti όχι,στο φινάλε αν θες μόνο game για RTX πάρε την 2070S και αν είναι στα @@ το RTX πάρε pulse 5700xt που είναι ότι καλύτερο στα λ7 της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει τα 30 δεν παλεύονται για να μην λέμε ψέματα. Και στο PS4 όταν βάλω κάποιο το 30άρι χτυπάει πολύ άσχημα. Θες 45+ με G-Sync/Freesync για να παίζεις καλά τα SP games.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Nemo1776 είπε

βγενει και το minecraft 🤣

Και 'γω δεν ασχολούμαι με minecraft και το θεωρώ παπάτζα, αλλά υπάρχουν άτομα που έχουν ρίξει άπειρες ώρες και γούσταραν. Το Control που βγαίνει σε 5 μέρες, αν έχει RTX από το launch θα είναι το σημείο αναφοράς του RT. Απλά αυτό θα είναι 7-10 ώρες gameplay, οπότε δεν θα τρελαθεί και κανείς. Το Cyberpunk 2077 όμως θα είναι 80-100 ωρίτσες στο νερό, αλλάζει το πράγμα.

Επεξ/σία από Psycho_Warhead
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, Nemo1776 είπε

να σου πω σοβαρά την παλεύεις?εσύ λες ότι έχει μεγάλη κατανάλωση ότι η hbm2 16gb είναι άχρηστη και βγάζεις συμπεράσματα μόνο σου....  είσαι που είσαι τρολ θυμήσου τι γράφεις

ότι είναι κλεμμένη από που το συμπέρανες ρε αστυνόμε σαΐνι? ναι και μου έκαναν και 2 game δώρο με την αποδείξει αγοράς,επίσης που συμπέρανες ότι την πείρα απλά για game? μιλάμε στο cern πρέπει να σε στείλουμε να πεις της θεωρίες σου στον Michio Kaku.

έγραψα ότι την πείρα 270 όχι ότι κόστιζε 270 μου χάλασε μια vega 64 μετά από 1.5 χρόνο μου επέστρεψαν 500 και έβαλα άλλα 270,την χρησιμοποιώ για τα πάντα mining,rendering και gaming όπως έκανα με την vega 64  και η 2080ti ο μόνος λόγος που δεν την πείρα είναι ότι απλά είναι χειρότερη μόνο στο game πάει καλά.

αν τα βάλεις όλα αυτά κάτω θα δεις ότι  η Radeon VII είναι πολύ καλή για τα λ7 της και ότι η 2080 και η 2080ti όχι,στο φινάλε αν θες μόνο game για RTX πάρε την 2070S και αν είναι στα @@ το RTX πάρε pulse 5700xt που είναι ότι καλύτερο στα λ7 της.

Aρα 770 εδωσες για Radeon VII. Συγχαρητηρια, αξια αγορα :P Καταναλωτικη συνειδηση λεμε ρε.

Kαι για mining χρυση αγορα εκανες :P H hobbyistas miner εισαι η μας trollaris. Για mining παντα παιρνεις gaming καρτα, παιζει πολυ μεγαλο ρολο η αξια μεταπωλησης στο ROI. Γιαυτο και ειχα παρει 3 1080ti , γιατι ακομα και τωρα , 2 χρονια μετα τις δινω 400 για πλακα. 

30 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Εντάξει τα 30 δεν παλεύονται για να μην λέμε ψέματα. Και στο PS4 όταν βάλω κάποιο το 30άρι χτυπάει πολύ άσχημα. Θες 45+ με G-Sync/Freesync για να παίζεις καλά τα SP games.

Νταξει το 30  σαν τραβηγμενο παραδειγμα το εφερα, οντως δεν παλευονται πλεον αν εχεις συνηθισει σε παραπανω, κυριως σε 3rd person games τυπου witcher 3 / aco ειναι ζαλαδα.

Ο αλλος τωρα λεει οτι η Radeon VII εχει καλυτερη καταναλωση απο την 2080! Καλα το παμε.

Επεξ/σία από Ryzenlake
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, enable_your_mind είπε

Καθολου ασχημα χτυπαει την 2070 souper και ειναι λιγο πισω απο την 2080 souper...... Αξιζει να το δειτε ολο ..

Το ειδα ολο. Ποια 2080 super ρε συ, στα περισσοτερα games ειναι πισω απο την 2070....μην κοιτας 1080p που πεφτει CPU μπουκαλι. Σε 1440p ηταν 30% πισω απο την 2080 σε Rotr και Sotr. Το 30% δεν ειναι λιγο πισω. Και μιλαμε για stock καρτες, με OC ανοιγει η ψαλιδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...