Προς το περιεχόμενο

AMD RX 5000 Series (RDNA/Navi)


billeiros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

51 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

@alexgr21 Δεν θα αγόραζε κανείς τις custom τότε ή γενικά θα έτρωγε πολλές πωλήσεις από τους κατασκευαστές. Ο μόνος λόγος για να πάρεις custom είναι οι θερμοκρασίες και ο θόρυβος αφού OC δεν. Αν η reference ήταν με fans δεν θα είχε αυτά τα θέματα οπότε θα ήταν μονόδρομος αφού θα ήταν και φθηνότερη..

Και η Nvidia έχει δικιά της custom. Δεν βλέπω να επηρεάζει τις πωλήσεις της. Ούτε μπερδεύει το καταναλωτικό κοινό.

Βέβαια πλέον νομίζω δεν βγάζει άλλες δίνοντας χώρο στους aftermarket  κατασκευαστές έτσι κ αλλιώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, 7nisiotis είπε

Και η Nvidia έχει δικιά της custom. Δεν βλέπω να επηρεάζει τις πωλήσεις της. Ούτε μπερδεύει το καταναλωτικό κοινό.

Βέβαια πλέον νομίζω δεν βγάζει άλλες δίνοντας χώρο στους aftermarket  κατασκευαστές έτσι κ αλλιώς.

Στην NVidia κάτι παίζει από OC οπότε υπάρχει κάποιος λόγος να πας σε custom για να έχεις το headroom, και ναι πρέπει να βγάζει λίγες όντως..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, 7nisiotis είπε

Και η Nvidia έχει δικιά της custom. Δεν βλέπω να επηρεάζει τις πωλήσεις της. Ούτε μπερδεύει το καταναλωτικό κοινό.

Βέβαια πλέον νομίζω δεν βγάζει άλλες δίνοντας χώρο στους aftermarket  κατασκευαστές έτσι κ αλλιώς.

το εχουμε ξανα πει , η nv  με 75% μερίδιο αγορας την παίρνει  να τα κανει αυτα , η amd  με 25% τι να κλάσει, θα παει να ανταγωνιστεί τους τριτους κατασκευαστες να χασει και το λιγο μερίδιο που εχει? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μα δεν ανταγωνιστηκε κανέναν η πράσινη, μάλιστα ήταν και πιο ακριβές οι δικές τις. Η μόνη περίπτωση ατόμων που τις προτίμησαν ήταν: α) όσοι ήθελαν 2σλοτη κάρτα, β) όσοι αρέσκονταν στην εμφάνιση της "reference", γ) όσοι αγόρασαν στο λανσάρισμα, δ) όσοι την πήραν και την έχωσαν σε custom υδροψυξη

Επεξ/σία από 7nisiotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, Arkin είπε

Πέφτουν καθημερινά οι τιμές η pulse θα μπει και σε κάποιο σοβαρό κατάστημα εκεί στα 430 το πολύ ίσως αξίζει. 

https://www.skroutz.gr/s/19852712/Sapphire-Radeon-RX-5700-XT-8GB-Pulse-11293-01-20G.html?keyphrase=rx5700xt+pulse

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, DsLmAnIaC είπε

Ναι τις ειδα για αυτο εγραψα σοβαρο καταστημα. Και τα 3 που την εχουν λενε για 20 εργασιμες μερες δηλαδη 1 μηνα. Δεν τα εμπιστευομαι σε καμια περιπτωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Arkin είπε

Ναι τις ειδα για αυτο εγραψα σοβαρο καταστημα. Και τα 3 που την εχουν λενε για 20 εργασιμες μερες δηλαδη 1 μηνα. Δεν τα εμπιστευομαι σε καμια περιπτωση.

Αυτά τα τρία καταστήματα βάζουν τις πιο φτηνές τιμές στο σκτρουτζ και ίσως τα περισσότερα προϊόντα  μπορεί να είναι απλά κράχτες και μετά από μερικές μέρες άμα τα παραγγείλεις να σου πουν άκυρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Skrez1982 είπε

Ένα συγκριτικό στις υλοποιήσεις της rx 5700xt

Σ αυτα τα βιντεα θα πρεπε να δειχνουν και τις θερμοκρασιες.Καλα τα φπσ τι να τι κανεις ομως αν η καρτα βαραει 80αρια +.Πρεπει να βλεπουμε πως λειτουργει η καρτα ποσο ζοριζεται.Η chalenger παντως καλα τα παει.Μου φαινεται η gigabyte ειχε τις πιο πολλες νικες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω ενα πολυ καλο βιντεο αναμεσα σε PowerColor Red Devil Radeon RX 5700 XT/Palit GeForce RTX 2070 Super GameRock Premium Edition/ROG Strix GeForce GTX 1080 Ti OC edition. Δειχνει θερμοκρασιες/avg fps/0.1% γενικα απο τις καλυτερες συγκρισεις. Στα 1900+ και οι 3 καρτες και cpu 9700k στα 4.9.

 

 

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, alexgr21 είπε

Σ αυτα τα βιντεα θα πρεπε να δειχνουν και τις θερμοκρασιες.Καλα τα φπσ τι να τι κανεις ομως αν η καρτα βαραει 80αρια +.Πρεπει να βλεπουμε πως λειτουργει η καρτα ποσο ζοριζεται.Η chalenger παντως καλα τα παει.Μου φαινεται η gigabyte ειχε τις πιο πολλες νικες.

Δηλαδή αν δυο κάρτες έχουν τις ίδιες επιδόσεις και βγάζουν τα ιδία fps αλλά η μια έχει 80c και η άλλη 70c ποιο το πρόβλημα ?? Μερικές φορές μου φαίνεται ότι γράφετε χωρίς να καταλαβαίνετε τι λέτε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Δηλαδή αν δυο κάρτες έχουν τις ίδιες επιδόσεις και βγάζουν τα ιδία fps αλλά η μια έχει 80c και η άλλη 70c ποιο το πρόβλημα ?? Μερικές φορές μου φαίνεται ότι γράφετε χωρίς να καταλαβαίνετε τι λέτε.

Το προβλημα ειναι ξεκαθαρο.Η μια καρτα ανεβαζει 10 βαθμους θερμοκρασια.Η καρτα που θα εχει 70 βαθμους δεν εχει καλυτερη θερμοκρασια?Οποτε εχει καλυτερη ψυξη.Δεν ζοριζεται τοσο και μπορει να κανει λιγοτερο θορυβο καθως δεν θα ανεβαζει ο ανεμιστηρας της πολλες στροφες.  Εσυ δηλαδη θα επελεγες την καρτα που πιανει 80?Τι ειναι αυτο που δεν καταλαβαινω?Εγω θελω να δω ποια καρτα αποδιδα καλα και παραμενη ψυχρη.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Δηλαδή αν δυο κάρτες έχουν τις ίδιες επιδόσεις και βγάζουν τα ιδία fps αλλά η μια έχει 80c και η άλλη 70c ποιο το πρόβλημα ?? Μερικές φορές μου φαίνεται ότι γράφετε χωρίς να καταλαβαίνετε τι λέτε.

Το βασικο θεμα ειναι οτι μεγαλυτερη θερμοκρασια αυτοματα σημαινει μεγαλυτερο ambient μεσα στο κουτι. Μεγαλυτερο ambient μεγαλυτερες θερμοκρασιες σε ολα τα υποσυστηματα απο cpu μεχρι ssd. Βεβαια οπως γραψαμε η nvidia δειχνει μονο θερμοκρασια πυρηνα. Ουτε tjunction ουτε vram ουτε vrms. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, alexgr21 είπε

Το προβλημα ειναι ξεκαθαρο.Η μια καρτα ανεβαζει 10 βαθμους θερμοκρασια.Η καρτα που θα εχει 70 βαθμους δεν εχει καλυτερη θερμοκρασια?Οποτε εχει καλυτερη ψυξη.Δεν ζοριζεται τοσο και μπορει να κανει λιγοτερο θορυβο καθως δεν θα ανεβαζει ο ανεμιστηρας της πολλες στροφες.  Εσυ δηλαδη θα επελεγες την καρτα που πιανει 80?Τι ειναι αυτο που δεν καταλαβαινω?Εγω θελω να δω ποια καρτα αποδιδα καλα και παραμενη ψυχρη.

Δυστυχώς επαληθευτικά όταν είπα ότι δεν καταλαβαίνετε τι λέτε.

Αυτό θα συμβαίνει ΜΟΝΟ αν έχουν το ίδιο σύστημα ψύξης. Στο παράδειγμα που έδωσα η κάρτα με τους 80c μπορεί να έχει χαμηλότερο θόρυβο στους 80c από την κάρτα που έχει 70c.  

7 λεπτά πριν, Arkin είπε

Το βασικο θεμα ειναι οτι μεγαλυτερη θερμοκρασια αυτοματα σημαινει μεγαλυτερο ambient μεσα στο κουτι. Μεγαλυτερο ambient μεγαλυτερες θερμοκρασιες σε ολα τα υποσυστηματα απο cpu μεχρι ssd. Βεβαια οπως γραψαμε η nvidia δειχνει μονο θερμοκρασια πυρηνα. Ουτε tjunction ουτε vram ουτε vrms. 

Και εσύ στην ίδια κατηγορία με τον από πάνω, η θερμοκρασία λειτουργιάς του πυρήνα της κάρτας δεν έχει σχέση με το αποβαλλόμενο θερμικό φορτίο που θα μεταφερθεί από το Chip μέσο του συστήματος ψύξης της κάρτας και στην συνέχεια μέσα στο case. Και η μια και η άλλη κάρτα το ίδιο φορτίο θα αποβάλουν , πχ 150W. Και με τις δυο κάρτες το ίδιο ambient θα έχεις μέσα στο case.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...