Προς το περιεχόμενο

AMD RX 5000 Series (RDNA/Navi)


billeiros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, Skrez1982 είπε

Αν κάποιος φίλος έχει ήδη την rx5700,xt μπορεί να μας ενημερώσει αν αντιμετωπίζει κάποιο πρόβλημα από αυτά που αναφέρονται στο link του @geo4sar σχετικά με το freesynch και τις γραμμές που εμφανίζονται η ότι δεν γίνεται να ανεβάσεις παραπάνω από 60-75 hz στο μόνιτορ ?

vsync δεν δουλευε και εριχνε ολα τα παιχνιδια στα 30 -40 fps. Λένε οτι φτιαχτηκε με τους 9.2.

Για να συνεργαστεί το Freesync πρεπει να βάλω Frame cap στα 74, αλλα θα δοκιμάσω με 9.2.

Επίσης στο CS που εχω unlimited fps, αλλα ενεργοποιω freesync για να δουλευει τουλάχιστον η οθόνη στα 75HZ (ειναι το Max freesync limit με την οθονη μου), μου κάνει γραμμες τυπου tearing κυριως στις σταθερες εικόνες (στα loads) και λίγο στην αρχη του κάθε map...Υποψιαζομαι οτι φταιει οτι βγαινει εκτός του οριου Freesync. Δεν το εκανε με την προηγουμενη μου καρτα (R9 290). Μετα απο λίγο φαίνεται να στρωνει.

Κάποιοι ανέφεραν οτι σε 1920χ1080 κάπως διορθώνεται, θα το δοκιμάσω και θα σου πω (έχω native 2560x1080)

Δεν ειχα παντως Crash ποτε και πουθενα μεχρι τωρα - καποιοι αλλοι ειχαν - εχουν

Το μονο που με ενθαρρυνει καπως ειναι οτι φαινεται να τα εχουν παρει με τη σειρα τα θέματα και να τα φτιαχνουν...το Σεπτεμβρη εχουμε ηδη 2-3 εκδόσεις Drivers μαζι με την Beta.

Τραγικό βεβαια οτι είμαστε στον τριτο μήνα και ακομα υπαρχουν προβλήματα

Επεξ/σία από scorpion8283
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέτοια θέματα έχει συχνά η AMD με νέα releases καρτών πόσο μάλλον νέα αρχιτεκτονική. Το θέμα είναι ότι δεν γίνετε να δίνει κάποιος τόσα χρήματα και να γίνετε beta tester. Κάτι τέτοια χαλάνε την συνολική εικόνα της AMD. Όπως και το default voltage. Γιατί να είναι 1.20 και να παίζουν τέτοιες θερμοκρασίες όταν με κάτω από 1.10 έχει μείον 10 βαθμούς στην ίδια συχνότητα. Όπως με τις Vega. Ένα 5% θα το ψάξει η πλειοψηφία θέλει plug and play. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω παρατηρήσει σε κάτι video του hardware unboxed ότι η συχνότητα στις Navi ανεβοκατεβαίνει συνεχώς. Γιατί γίνεται αυτό; Στις turing είναι σταθερή, και όταν ανέβει η T σε κάποιο σημείο τότε πέφτει 15 MHz και μένει εκεί. Αν ανέβει και άλλο η Τ πέφτει άλλα 15 και ούτω καθεξής..

Υ.Γ. Τα volt είναι τόσο πάνω ώστε να καλύψουν και τις περιπτώσεις των εντελώς μπανανο-πυριτίων, αλλά όντως υπερβάλλουν..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, Arkin είπε

Τέτοια θέματα έχει συχνά η AMD με νέα releases καρτών πόσο μάλλον νέα αρχιτεκτονική. Το θέμα είναι ότι δεν γίνετε να δίνει κάποιος τόσα χρήματα και να γίνετε beta tester. Κάτι τέτοια χαλάνε την συνολική εικόνα της AMD. Όπως και το default voltage. Γιατί να είναι 1.20 και να παίζουν τέτοιες θερμοκρασίες όταν με κάτω από 1.10 έχει μείον 10 βαθμούς στην ίδια συχνότητα. Όπως με τις Vega. Ένα 5% θα το ψάξει η πλειοψηφία θέλει plug and play. 

Δηλαδή στις navi γίνεται να κάνεις uv για να είναι πιο δροσερές χωρίς να χάσεις αποδόσεις , όπως έκανες με τις vega ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Skrez1982 είπε

Δηλαδή στις navi γίνεται να κάνεις uv για να είναι πιο δροσερές χωρίς να χάσεις αποδόσεις , όπως έκανες με τις vega ???

Ναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό πως εξηγείται; Η unreal engine είναι κοντά στο hardware; Φαντάζομαι θα έχει κάποιον μεταγλωττιστή. Φτιάχνει πιο αποδοτική assembly (ή ότι είναι τέλος πάντων για τις GPU) για τις Nvidia;

Υ.Γ. Από GPU δεν ξέρω, από CPU ξέρω πιο πολλά, οπότε μπορεί να λέω και άσχετα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Skrez1982 είπε

Δηλαδή στις navi γίνεται να κάνεις uv για να είναι πιο δροσερές χωρίς να χάσεις αποδόσεις , όπως έκανες με τις vega ???

Ναι σηκώνουν πολύ UV και κρατάνε συχνότητα. Είναι στο 1.20 για 1950nhz και άνετα πάει 1.05 με 1900mhz. Ανάλογα το silicon lottery. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Arkin είπε

Ναι σηκώνουν πολύ UV και κρατάνε συχνότητα. Είναι στο 1.20 για 1950nhz και άνετα πάει 1.05 με 1900mhz. Ανάλογα το silicon lottery. 

Αν δεν έχεις θέμα με T όμως γιατί να χάσεις 50MHz; Ειδικά το Χειμώνα θα είναι πιο κομπλέ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, yiannis1991 είπε

Αν δεν έχεις θέμα με T όμως γιατί να χάσεις 50MHz; Ειδικά το Χειμώνα θα είναι πιο κομπλέ..

Οι reference χωρίς UV τρωνε ζόρι. Εκτός αν δεν υπάρχει θέμα για αρκετό θόρυβο λόγω των φανς το uv θα ρίξει θερμοκρασία αρκετή κατανάλωση και θα ρίξει 1 2fps στα παιχνίδια. Χωρίς να σε περνουν τα αυτιά οι ανεμιστήρες. Και στις vega τα ίδια γίνονταν. Με 1.20volt παίζει και throttle εκεί είναι ακόμα χειρότερα τα πράγματα στην συχνότητα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, billeiros είπε

Κανένα απολύτως πρόβλημα με 5700.Συνεχη ψηλά ρολόγια και usage.μην πιστεύετε ότι βίντεο ανεβαίνει στο youtube

Δεν είναι από βίντεο αλλά από φόρουμ όπου πολλοί έχουν αγοράσει 5700,5700xt και αντιμετωπίζουν ακριβώς τα ίδια θέματα. Ελπίζω να μην έχω τα ίδια προβλήματα γιατί έχω παραλάβει την 5700xt pulse και περιμένω να τα συναρμολογησω μόλις μπορέσω

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Skrez1982 είπε

Δεν είναι από βίντεο αλλά από φόρουμ όπου πολλοί έχουν αγοράσει 5700,5700xt και αντιμετωπίζουν ακριβώς τα ίδια θέματα. Ελπίζω να μην έχω τα ίδια προβλήματα γιατί έχω παραλάβει την 5700xt pulse και περιμένω να τα συναρμολογησω μόλις μπορέσω

Αν έχεις χρόνο και freesync monitor πες μας την εμπειρία σου όταν την τεστάρεις. Ή αν παίζεις witcher 3 και μπορείς να το δοκιμάσεις. 

Εμένα πιο πολύ με απασχολεί αν έχει screen tearing ή flickering, bsod, crash, κτλπ. 

Τώρα άμα χάνει από μερικά hz δεν πειράζει έχω συνηθίσει από τον ryzen 3700x. Τι 50 τι 100hz πάνω κάτω :D. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...