Προς το περιεχόμενο

AMD RX 5000 Series (RDNA/Navi)


billeiros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το vsync δουλεύει ΜΌΝΟ όταν τα fps ειναι ίσα τα hz του monitor. Οπότε με cap πιο κάτω από τα hz δεν δουλεύει και δεν υπάρχει έξτρα input lag 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ναι πρέπει να βάζεις cap με RTSS 3-4FPS κάτω από τα max Hz, γιατί το v-sync limiter δεν δουλεύει πάντα σωστά και μπορεί να ξεφύγει έστω και για πολύ λίγο από το όριο και να νιώσεις το αυξημένο input lag.

6 λεπτά πριν, ilos είπε

Αν δεις το παραπάνω vid δεν ισχύει πάντα αυτό που βγήκε αρχικά. Εξαρτάται από το παιχνίδι, και πρέπει να έχει και ingame frame limiter γιατί rtss ή amd chill caps δε μειώνουν το input lag.

Αυτός έχει πιο ολοκληρωμένα tests.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Ναι πρέπει να βάζεις cap με RTSS 3-4FPS κάτω από τα max Hz, γιατί το v-sync limiter δεν δουλεύει πάντα σωστά και μπορεί να ξεφύγει έστω και για πολύ λίγο από το όριο και να νιώσεις το αυξημένο input lag.

Αυτός έχει πιο ολοκληρωμένα tests.

Ναι το vid του HWU είναι απάντηση σε αυτό το vid. Αυτό λέμε εξαρτάται το game. Σε ow,bf5,gears5 ισχύει. Σε άλλα όχι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Frame limiter το Riva tuner προτείνει ο τύπος. Τα ingame προσθέτουν lag. Τα καλύτερα αποτελέσματα με Riva tuner. Εγώ ας πούμε σε 144 freesync μόνιτορ παίζω 140 κλειδωμένα η και 130  με gsync και δεν βλέπω tearing ακόμα και στις ποιο γρήγορες φάσεις. 

 

Κυρίως call of duty multi-player. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στο 240hz monitor που παίζει ο τζουνιορ το fortnite έχω βάλει frame capped 236 μέσα από radeon settings και freesync μαζί με enchanched sync κ πάει βουτυρο

Επεξ/σία από billeiros
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το αντίστοιχο enhanced sync της NV, είναι το fast sync για όσους έχουν μπερδευτεί. Δουλεύουν όταν φύγεις από το range του monitor μόνο και συμφέρει να τα χρησιμοποιείς όταν πιάνεις πολύ υψηλά frames(CS:GO με 300+FPS π.χ.), σε e-sports titles δηλαδή.

Επεξ/σία από Psycho_Warhead
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το gsync πρέπει να έχει πάντα το vsync on στο control panel για να δουλέψει σωστά. Έχω συγκεκριμένο παράδειγμα το pes 2020 που αν το βάλω στο off έχω κάτι σαν tearing/stutering 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και για το freesync το ίδιο ισχύει, απλά είναι συγκεκριμένοι τίτλοι που γίνεται αυτό που λες. Και στο PlebG υπήρχε tearing κάτω αριστερά χωρίς v-sync.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια μολις παρηγγειλα την Sapphire 5700 XT Nitro και διαβαζω οτι υπαρχουν καποια θεματακια με τους drivers και κυριως με 1440p 144hz monitors, υπαρχει οντως προβλημα?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, starmanwarz είπε

Παιδια μολις παρηγγειλα την Sapphire 5700 XT Nitro και διαβαζω οτι υπαρχουν καποια θεματακια με τους drivers και κυριως με 1440p 144hz monitors, υπαρχει οντως προβλημα?

δεν γνωριζω κατι τετοιο. ειμαι σε uwide 144hz Και δεν εχω κανενα θεμα. καλοριζικη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις  παρέλαβα και εγκατέστησα την Pulse 5700XT. Ακόμη δεν έχω προλάβει να κάνω τίποτα  ουσιαστικά. Αυτό που παρατήρησα είναι ότι έχω χαμηλότερη κατανάλωση σε σχέση με την 970 που είχα και ότι παρατηρώ ότι γενικώς το pc  φαίνεται να αποκρίνεται καλύτερα, κάτι που δεν περίμενα. Θερμοκρασίες σε IDLE 50 η κάρτα 61 η μνήμες 44 τα vrm.

Το αυτόματο undervolting αξίζει για κάποιον που δεν θέλει να ψαχτεί υπερβολικά?

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, guardianx71 είπε

Μόλις  παρέλαβα και εγκατέστησα την Pulse 5700XT. Ακόμη δεν έχω προλάβει να κάνω τίποτα  ουσιαστικά. Αυτό που παρατήρησα είναι ότι έχω χαμηλότερη κατανάλωση σε σχέση με την 970 που είχα και ότι παρατηρώ ότι γενικώς το pc  φαίνεται να αποκρίνεται καλύτερα, κάτι που δεν περίμενα. Θερμοκρασίες σε IDLE 50 η κάρτα 61 η μνήμες 44 τα vrm.

Το αυτόματο undervolting αξίζει για κάποιον που δεν θέλει να ψαχτεί υπερβολικά?

Αξίζει ναι. Θα στο πάει κοντά στο 1.11 από 1.20.

Επεξ/σία από Arkin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν θέλετε να ανεβάσω τίποτε στοιχεία αργότερα πείτε μου... απλώς θα πρέπει να μου πείτε και τι και πως 🤣

Επεξ/σία από guardianx71
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...