Προς το περιεχόμενο

AMD RX 5000 Series (RDNA/Navi)


billeiros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ αν και την έχω δοκιμάσει ελάχιστα δεν έχω παρατηρήσει κάτι.

Με undervolt στα 1.088mv και 1700rpm με το ζόρι έφτασε 69-70 βαθμούς πυρήνα και 73 μνήμη 

Tomb Raider από 91fps με 1600+Vega56 ο συνδυασμός 3600-5700XT χτύπησε 122fps

3466mhz+5700XT.jpg

Επεξ/σία από Inler
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχτές παιδιά πάντως που έπαιζα δύο ώρες δεν μου παρουσίασε κανένα θέμα. Θερμοκρασίες είχα μέχρι το πολύ 70 βαθμούς. Το μόνο που με ενοχλεί είναι ο θόρυβος από τα ανεμιστηρια της pulse. Είχα φτιάξει ένα custom profile στο fan curve στο wattman. Μπορεί να διορθωθεί κάπως η φασαρία ίσως με unvervolt και oc ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, Skrez1982 είπε

Εχτές παιδιά πάντως που έπαιζα δύο ώρες δεν μου παρουσίασε κανένα θέμα. Θερμοκρασίες είχα μέχρι το πολύ 70 βαθμούς. Το μόνο που με ενοχλεί είναι ο θόρυβος από τα ανεμιστηρια της pulse. Είχα φτιάξει ένα custom profile στο fan curve στο wattman. Μπορεί να διορθωθεί κάπως η φασαρία ίσως με unvervolt και oc ? 

 

Επεξ/σία από Πέτρος
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα ενδιαφέρον άρθρο και ένα video.

H 5700 αν φλασαριστεί με ΧΤ bios κερδίζει 7 -10% πλησιάζει πάρα πολύ την stock ΧΤ σε απόδοση όπως και την 2060S OC'ed με την διαφορά να γίνετε 1-2%, downside αυξάνετε και η θερμοκρασία της κάρτας ωστόσο είναι μέσα σε λογικά πλαίσια και παραμένει και πιο κρύα αν όχι την ίδια θερμοκρασία με μια stock XT.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα! Έχουμε θέμα με 5700 xt nitro+, κόβεται ο ήχος που και που σε σύνδεση με HDMI. 

Πριν την nitro είχαμε ref μοντέλο που γινόταν το ίδιο.

Στην ίδια τηλεόραση το laptop δεν έχει κανένα θέμα στον ήχο.

Το πρόβλημα παρουσιάζεται κυρίως στο browsing (youtube, dailymotion που δοκίμασα). Αν κοπεί ο ήχος επανέρχεται με ανανέωση συνήθως ωστόσο στην πορεία του βίντεο θα ξανακοπεί πιθανότατα. 

Δεν browsαρει καθόλου το video. 

Με τον Microsoft edge φαίνεται να μην υπάρχει πρόβλημα, ωστόσο ο ήχος κόβεται που και που και στα παιχνίδια αλλά επανέρχεται μόνος του και σχετικά άμεσα. 

Έχουμε αλλάξει καλώδιο και πήραμε ποιοτικό. 

Uninstall-install drivers ήχου και θυρών.

Το έχει συναντήσει κανένας άλλος; 

Αν όχι και έχει κάποιος την καλοσύνη να την δουλέψει με hdmi και ήχο για λίγο θα βοηθήσει πολύ. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Μακιαβέλλι είπε

Καλησπέρα! Έχουμε θέμα με 5700 xt nitro+, κόβεται ο ήχος που και που σε σύνδεση με HDMI. 

Πριν την nitro είχαμε ref μοντέλο που γινόταν το ίδιο.

Στην ίδια τηλεόραση το laptop δεν έχει κανένα θέμα στον ήχο.

Το πρόβλημα παρουσιάζεται κυρίως στο browsing (youtube, dailymotion που δοκίμασα). Αν κοπεί ο ήχος επανέρχεται με ανανέωση συνήθως ωστόσο στην πορεία του βίντεο θα ξανακοπεί πιθανότατα. 

Δεν browsαρει καθόλου το video. 

Με τον Microsoft edge φαίνεται να μην υπάρχει πρόβλημα, ωστόσο ο ήχος κόβεται που και που και στα παιχνίδια αλλά επανέρχεται μόνος του και σχετικά άμεσα. 

Έχουμε αλλάξει καλώδιο και πήραμε ποιοτικό. 

Uninstall-install drivers ήχου και θυρών.

Το έχει συναντήσει κανένας άλλος; 

Αν όχι και έχει κάποιος την καλοσύνη να την δουλέψει με hdmi και ήχο για λίγο θα βοηθήσει πολύ. 

Πιστεύω ότι έχει να κάνει με τα windows και audio drivers διότι το έχω και εγώ αυτό το θέμα και με διαφορετικές κάρτες. Κόβεται ο ήχος για 1 δευτερόλεπτο κάθε 10-20 λεπτά αλλά το κάνει παντού(games,ytb,vlc,bsplayer,spotify) . Δεν έχω βρει κάποια λύση ακόμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο πρόβλημα που είχα αναφέρει σε πιο παλιό ποστ σχετικά με rx -5700xt και την μαύρη οθόνη ,  υπάρχει θέμα και εδώ https://community.amd.com/thread/242928. Αν έχει κάποιος φίλος πρόβλημα ας το κοιτάξει. Πρέπει να είναι καθαρά θέμα drivers. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Skrez1982 είπε

Στο πρόβλημα που είχα αναφέρει σε πιο παλιό ποστ σχετικά με rx -5700xt και την μαύρη οθόνη ,  υπάρχει θέμα και εδώ https://community.amd.com/thread/242928. Αν έχει κάποιος φίλος πρόβλημα ας το κοιτάξει. Πρέπει να είναι καθαρά θέμα drivers. 

Ξεκάθαρα είναι θέμα drivers, απλά προσπαθούμε με διάφορα "fix" ο καθένας ανάλογα τι πρόβλημα έχει να κάνουμε τη κάρτα να είναι υποφερτή και playable μέχρι να βγάλει η AMD σταθερούς drivers. Κάποια παιδιά εδώ δεν έχουν συναντήσει κανένα πρόβλημα σε κάποιο game σε οποιαδήποτε ανάλυση ή hz. 

Εγώ έχω βάλει την οθόνη μου στα 60hz, κλειστό το freesync και στο league of legends low spec mod στο client. Το wattman δεν κρασαρει και κρατάει ρυθμίσεις από το uv. Σταμάτησαν και τα bsod που είχα στην επιφάνεια εργασίας.

Αναμένουμε drivers. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, panoskatos είπε

Ταλαιπωρείται ο κόσμος,  κρίμα. Πέρασα κ εγώ περιπέτεια με navi.

Αυτά βλέπει η πράσινη κ έχει φτάσει στα 400€ τις xx60 !

Έφυγε νύχτα η δική μου και πρώτη φορά ταλαιπωρήθηκα με κάρτα γραφικών και καινούργια μάλιστα. 

Μια χαρα ειναι η κάρτα. Τα προβλήματα που βγάζει είναι παιδικές ασθένειες και όχι σε όλους. 

Προσπάθεια θέλει και λίγο αναμονή ίσως και κανένα φορματ, πράγματα που μας έχουν συμβεί στο παρελθόν πάρα πολλές φορές και όχι μονο λόγω hardware. 

Θα έπρεπε να είναι όλα σωστά και δνε έχω εικόνα τι γινόταν με το launch των vega αλλά τα έχει αυτά η amd τι να κάνουμε. 

500 plus στον πέτσινο δε δίνω με τίποτα. Να ρίξει τις τιμές στα 430 με 450 να το σκεφτομουν.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, DsLmAnIaC είπε

Μια χαρα ειναι η κάρτα. Τα προβλήματα που βγάζει είναι παιδικές ασθένειες και όχι σε όλους. 

Προσπάθεια θέλει και λίγο αναμονή ίσως και κανένα φορματ, πράγματα που μας έχουν συμβεί στο παρελθόν πάρα πολλές φορές και όχι μονο λόγω hardware. 

Θα έπρεπε να είναι όλα σωστά και δνε έχω εικόνα τι γινόταν με το launch των vega αλλά τα έχει αυτά η amd τι να κάνουμε. 

500 plus στον πέτσινο δε δίνω με τίποτα. Να ρίξει τις τιμές στα 430 με 450 να το σκεφτομουν.

Spoiler

430 με 450 είναι λίγα για RTX 2070 super, αφού θα έπαιρνες RT και λίγο παραπάνω επιδόσεις με τα ίδια λεφτά που έχει η 5700ΧΤ. 500 το πολύ 520 θα ήταν ΟΚ για την 2070 super δεδομένης της τιμής της 5700ΧΤ..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

430 με 450 είναι λίγα για RTX 2070 super, αφού θα έπαιρνες RT και λίγο παραπάνω επιδόσεις με τα ίδια λεφτά που έχει η 5700ΧΤ. 500 το πολύ 520 θα ήταν ΟΚ για την 2070 super δεδομένης της τιμής της 5700ΧΤ..

Αυτό σημαίνει ανταγωνισμός, να δώσω στον πελάτη το καλύτερο προϊόν στα χρήματα του ανταγωνιστή και όχι αυτό που κάνουν τώρα και οι δύο και φιξαρουν price points για να μεγιστοποιήσουν το κέρδος τους. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, DsLmAnIaC είπε

Αυτό σημαίνει ανταγωνισμός, να δώσω στον πελάτη το καλύτερο προϊόν στα χρήματα του ανταγωνιστή και όχι αυτό που κάνουν τώρα και οι δύο και φιξαρουν price points για να μεγιστοποιήσουν το κέρδος τους. 

Spoiler

+φωνώ, ιδανικά ναι, αλλά τηρουμένων των συνθηκών ένα 500άρι θα ήταν καλή τιμή για την 2070S για τα παραπάνω που δίνει. Στην τιμή που είναι τώρα δεν αξίζει η λίγο παραπάνω επίδοση και το RT 100+ ευρώ πάνω, ειδικά που το RT είναι και ανύπαρκτο..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, DsLmAnIaC είπε

Μια χαρα ειναι η κάρτα. Τα προβλήματα που βγάζει είναι παιδικές ασθένειες και όχι σε όλους. 

Προσπάθεια θέλει και λίγο αναμονή ίσως και κανένα φορματ, πράγματα που μας έχουν συμβεί στο παρελθόν πάρα πολλές φορές και όχι μονο λόγω hardware. 

Θα έπρεπε να είναι όλα σωστά και δνε έχω εικόνα τι γινόταν με το launch των vega αλλά τα έχει αυτά η amd τι να κάνουμε. 

500 plus στον πέτσινο δε δίνω με τίποτα. Να ρίξει τις τιμές στα 430 με 450 να το σκεφτομουν.

Παιδικές ασθένειες να μην έχεις εικόνα από κάρτα γραφικών ? Να προτείνεις format, να κατεβάζεις τις μνήμες?  

Ρε φίλε έχουν περάσει πολλές Ati / AMD από τα χέρια μου, αυτό δεν έχει γίνει ξανά και δεν λέγεται παιδική ασθένεια, μην λέμε ότι θέλουμε! 

Να αγοράζεις ένα προϊόν καινούργιο και να προτείνεις υπομονή! 

Θα αγοράσω τηλεόραση από τον κωτσοβολο, δεν θα έχω εικόνα και ο Κωτσος θα μου λέει υπομονή :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, panoskatos είπε

Παιδικές ασθένειες να μην έχεις εικόνα από κάρτα γραφικών ? Να προτείνεις format, να κατεβάζεις τις μνήμες?  

Ρε φίλε έχουν περάσει πολλές Ati / AMD από τα χέρια μου, αυτό δεν έχει γίνει ξανά και δεν λέγεται παιδική ασθένεια, μην λέμε ότι θέλουμε! 

Να αγοράζεις ένα προϊόν καινούργιο και να προτείνεις υπομονή! 

Θα αγοράσω τηλεόραση από τον κωτσοβολο, δεν θα έχω εικόνα και ο Κωτσος θα μου λέει υπομονή :)

Αν εχεις ελαττωματικό προϊόν κάντο Doa. Απλή διαδικασία και γρήγορη.

Έχεις το δικαίωμα να το κάνεις και είναι πάντα μέσα στις πιθανότητες το προϊόν που αγοράζεις να έχει θέμα. Για αυτό άλλωστε υπάρχουν και αυτές οι διαδικασίες, για να κατοχυρώνεται ο αγοραστής. 

Και μη μου πεις ότι δεν έχεις κάνει ποτέ format έστω για τον πιο απλό λόγο. 

Αλλιως αγοράζεις nvidia και σωζεσαι. Που έχουν καλούς drivers και rtx.

Και shadowplay.

 

Επεξ/σία από DsLmAnIaC
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...