Προς το περιεχόμενο

AMD RX 5000 Series (RDNA/Navi)


billeiros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

26 λεπτά πριν, DsLmAnIaC είπε

Αν εχεις ελαττωματικό προϊόν κάντο Doa. Απλή διαδικασία και γρήγορη.

Έχεις το δικαίωμα να το κάνεις και είναι πάντα μέσα στις πιθανότητες το προϊόν που αγοράζεις να έχει θέμα. Για αυτό άλλωστε υπάρχουν και αυτές οι διαδικασίες, για να κατοχυρώνεται ο αγοραστής. 

Και μη μου πεις ότι δεν έχεις κάνει ποτέ format έστω για τον πιο απλό λόγο. 

Αλλιως αγοράζεις nvidia και σωζεσαι. Που έχουν καλούς drivers και rtx.

Και shadowplay.

Doa είναι οι drivers όχι η κάρτα :D . Ο αριθμός ατόμων που τους δουλεύει σωστά είναι μεγάλος, άλλα και αυτούς που δεν τους δουλεύει σωστά μεγαλύτερος. Εγώ συνάντησα όλες αυτές της μέρες που χρησιμοποιώ την κάρτα τα περισσότερα προβλήματα που έχουν αναφερθεί πιο πάνω αλλά αυτή τη στιγμή εχουν "λυθεί" κατά κάποιο τρόπο με μερικές υποχωρήσεις. Οπότε δοκιμάστε ότι έχει γραφτεί πιο πάνω, κάντε φορματ, υπομονή για καινούργιους drivers ή τέλος επιστροφή της κάρτας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 14/10/2019 στις 10:55 ΜΜ, geo4sar είπε

Doa είναι οι drivers όχι η κάρτα :D . Ο αριθμός ατόμων που τους δουλεύει σωστά είναι μεγάλος, άλλα και αυτούς που δεν τους δουλεύει σωστά μεγαλύτερος. Εγώ συνάντησα όλες αυτές της μέρες που χρησιμοποιώ την κάρτα τα περισσότερα προβλήματα που έχουν αναφερθεί πιο πάνω αλλά αυτή τη στιγμή εχουν "λυθεί" κατά κάποιο τρόπο με μερικές υποχωρήσεις. Οπότε δοκιμάστε ότι έχει γραφτεί πιο πάνω, κάντε φορματ, υπομονή για καινούργιους drivers ή τέλος επιστροφή της κάρτας.

Οταν δε βγάζει εικόνα η κάρτα, doa ειναι το hardware και επιστρέφεται προς έλεγχο και αντικατάσταση. 

Επεξ/σία από DsLmAnIaC
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχοντας απενεργοποιήσει το freesync και βάζοντας την οθόνη στα 60hz δεν ξανακρασαρε το pc. Msi afteburner και wattman λειτουργούν κανονικά κρατώντας τις ρυθμίσεις.

Stock ρυθμίσεις
 

Spoiler

657511002_stockfps.jpg.62016997b4dec10277501349660d4cf3.jpg

UV (1800Mhz, 961mv)  έχω βάλει τα fans στο 25% όταν φτάσει 56C αλλά το msi afterburner δείχνει 35% για κάποιο λόγο
 

Spoiler

38108240_uvfps.jpg.7f5ab2cb382a8280f0c548efcdc69759.jpg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, geo4sar είπε

Έχοντας απενεργοποιήσει το freesync και βάζοντας την οθόνη στα 60hz δεν ξανακρασαρε το pc. Msi afteburner και wattman λειτουργούν κανονικά κρατώντας τις ρυθμίσεις.

Stock ρυθμίσεις
 

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

657511002_stockfps.jpg.62016997b4dec10277501349660d4cf3.jpg

UV (1800Mhz, 961mv)  έχω βάλει τα fans στο 25% όταν φτάσει 56C αλλά το msi afterburner δείχνει 35% για κάποιο λόγο
 

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

38108240_uvfps.jpg.7f5ab2cb382a8280f0c548efcdc69759.jpg

Γιατί MSI AB + Wattman μαζί?

Χρειάζεσαι οπωσδήποτε το AB? Το RTSS, πχ?

Δεν ξέρω αν στο πρότειναν και το δοκίμασες, αλλά αν δεν είναι απαραίτητο το ΑΒ, βγάλε το εντελώς, καθάρισέ το με οποιονδήποτε τρόπο και ξαναπέρνα καθαρούς τους οδηγούς (αν όχι τους τελευταίους, αυτούς που σου λειτουργούν).

Φτιάξε ότι θες μέσα από το Wattman για αρχή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φούτσες μπλέ , σήμερα είναι η μέρα του black screen , παίζω και κάθε δέκα λεπτά κρασάρει το pc με μαύρες οθόνες.  Εχτές δεν είχα κανένα θέμα και επαιζα μια χαρα. Πάντως στο φόρουμ πάρα πολύς κόσμος έχει ακριβώς το ίδιο θέμα με black screens και κρασαρίσματα. Να δούμε πότε θα διορθωθούν οι drivers 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Γιατί MSI AB + Wattman μαζί?

Χρειάζεσαι οπωσδήποτε το AB? Το RTSS, πχ?

Δεν ξέρω αν στο πρότειναν και το δοκίμασες, αλλά αν δεν είναι απαραίτητο το ΑΒ, βγάλε το εντελώς, καθάρισέ το με οποιονδήποτε τρόπο και ξαναπέρνα καθαρούς τους οδηγούς (αν όχι τους τελευταίους, αυτούς που σου λειτουργούν).

Φτιάξε ότι θες μέσα από το Wattman για αρχή.

Το msi ab το είχα για να βλέπω τις μετρήσεις. Υπάρχει κάποιος τρόπος να βλέπω live της μετρήσεις μόνο με το wattman? Πιο παλιά χρησιμοποιούσα και το hwInfo για να δίνω μετρήσεις στο msi ab. 
Το uv /underclock το έχω κάνει μέσα από το wattman και το fan curve.

Επεξ/σία από geo4sar
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λιγα λογια για την καρτα μετα απο 50 ωριτσες gaming. Εχω φτιαξει 2 profile στο wattman ενα με 0.965voltage και 1750mhz core που σε gaming παει μεχρι 1720 και ακομα ενα με 1.010voltage στα 1850 που boostarei στα 1820. Και τα 2 τα τεσταρα σε πολυωρο παιχνιδι ανω των 5 ωρων συνεχομενα χωρις κανενα crash η black screens. Πηγαινοντας την μνημη στα 900mhz στο tomb raider το οποιο ζηταει μνημη μετα απο 1 ωρα ειχα ενα κρασαρισμα. Θελει αρκετο ρευμα η μνημη της καρτας για να ειναι stable πανω απο τα 875mhz. Και στα 2 profile μεχρι τους 80 βαθμους παιζω με 25-26% fans και ανω των 80 32% και κρατιετε εκει η θερμοκρασια. Peak ρευμα μεχρι 150watt στο πρωτο profile και 165 στο δευτερο. 

Με αυτοματο overclock μεσω wattman ειδα την καρτα μεχρι 2079mhz peak θερμοκρασια μεχρι 80 και ανεμιστηρες στις 2600 στροφες(αυτοματη ρυθμιση μεσω wattman). Ρευμα πανω απο 230watt σε αυτη τη συχνοτητα. 

Το freesync δουλευει υποδειγματικα. MSI afterburner/riva tuner δεν δουλευω καθολου τα παντα γινονται μεσα απο το wattman. Ολα τα παραπανω με τον τελευταιο driver 19.10.1. Ευχαριστηθηκα gaming τις τελευταιες μερες. Ελπιζω να λυθουν τα οποια προβληματα εχετε με νεους drivers(κυριως οι κατοχοι που παιζουν με 2 monitors εχουν τα περισσοτερα και αυτοι με x570).

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Arkin είπε

Λιγα λογια για την καρτα μετα απο 50 ωριτσες gaming. Εχω φτιαξει 2 profile στο wattman ενα με 0.965voltage και 1750mhz core που σε gaming παει μεχρι 1720 και ακομα ενα με 1.010voltage στα 1850 που boostarei στα 1820. Και τα 2 τα τεσταρα σε πολυωρο παιχνιδι ανω των 5 ωρων συνεχομενα χωρις κανενα crash η black screens. Πηγαινοντας την μνημη στα 900mhz στο tomb raider το οποιο ζηταει μνημη μετα απο 1 ωρα ειχα ενα κρασαρισμα. Θελει αρκετο ρευμα η μνημη της καρτας για να ειναι stable πανω απο τα 875mhz. Και στα 2 profile μεχρι τους 80 βαθμους παιζω με 25-26% fans και ανω των 80 32% και κρατιετε εκει η θερμοκρασια. Peak ρευμα μεχρι 150watt στο πρωτο profile και 165 στο δευτερο. 

Με αυτοματο overclock μεσω wattman ειδα την καρτα μεχρι 2079mhz peak θερμοκρασια μεχρι 80 και ανεμιστηρες στις 2600 στροφες(αυτοματη ρυθμιση μεσω wattman). Ρευμα πανω απο 230watt σε αυτη τη συχνοτητα. 

Το freesync δουλευει υποδειγματικα. MSI afterburner/riva tuner δεν δουλευω καθολου τα παντα γινονται μεσα απο το wattman. Ολα τα παραπανω με τον τελευταιο driver 19.10.1. Ευχαριστηθηκα gaming τις τελευταιες μερες. Ελπιζω να λυθουν τα οποια προβληματα εχετε με νεους drivers(κυριως οι κατοχοι που παιζουν με 2 monitors εχουν τα περισσοτερα και αυτοι με x570).

Αυτό είναι το περίεργο. Μέσα σε games δεν έχω κανένα θέμα,παίζει άψογα και με το UV που έκανα τέρμα χαμηλή θερμοκρασία και θόρυβο. Έχω και εγώ πολλές ώρες witcher με την Rx5700xt. 2k ultra το witcher 3 80-90fps με UV, πραγματικά άψογο. Στην επιφανεια εργασίας είχα θέματα και με το client του League of legents που λύθηκαν βάζοντας το μόνιτορ στα 60Hz και το client σε low spec mode.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, geo4sar είπε

Αυτό είναι το περίεργο. Μέσα σε games δεν έχω κανένα θέμα,παίζει άψογα και με το UV που έκανα τέρμα χαμηλή θερμοκρασία και θόρυβο. Έχω και εγώ πολλές ώρες witcher με την Rx5700xt. 2k ultra το witcher 3 80-90fps με UV, πραγματικά άψογο. Στην επιφανεια εργασίας είχα θέματα και με το client του League of legents που λύθηκαν βάζοντας το μόνιτορ στα 60Hz και το client σε low spec mode.

Κατι παιζει με το hardware acceleration τα ιδια γινονται και με το discord απο οσους εχουν θεματα. Και ο client του lol καποιο παρομοιο θεμα εχει. Στα 60 δεν χρειαστηκε να το βαλω το monitor 75 σταθερα το εχω αλλα δεν ασχολουμαι με lol/discord σε προηγουμενο driver release ειχε γραφτει οτι διορθωσαν αυτα τα θεματα. Απο οτι φαινεται καποια παραμενουν ακομα. Σε gaming ολα δουλευουν πολυ καλα και με vulkan/dx12/dx11 παιχνιδια. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, geo4sar είπε

Το msi ab το είχα για να βλέπω τις μετρήσεις. Υπάρχει κάποιος τρόπος να βλέπω live της μετρήσεις μόνο με το wattman? Πιο παλιά χρησιμοποιούσα και το hwInfo για να δίνω μετρήσεις στο msi ab. 
Το uv /underclock το έχω κάνει μέσα από το wattman και το fan curve.

Έχει αντίστοιχο (όχι τόσο πλήρες) Monitor+overlay το wattman.

Κυριολεκτικά, ένα tab δίπλα στο overdrive.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, geo4sar είπε

Αυτό είναι το περίεργο. Μέσα σε games δεν έχω κανένα θέμα,παίζει άψογα και με το UV που έκανα τέρμα χαμηλή θερμοκρασία και θόρυβο. Έχω και εγώ πολλές ώρες witcher με την Rx5700xt. 2k ultra το witcher 3 80-90fps με UV, πραγματικά άψογο. Στην επιφανεια εργασίας είχα θέματα και με το client του League of legents που λύθηκαν βάζοντας το μόνιτορ στα 60Hz και το client σε low spec mode.

O νέος client του League προκαλεί τα προβλήματα.

 

7 ώρες πριν, Arkin είπε

Το overlay του wattman. Σε παιχνιδια δειχνει και τα fps.

Screenshot_1.png

Ήταν λίγο buggy παλιότερα. Μια έδειχνε fps και μία όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, DsLmAnIaC είπε

O νέος client του League προκαλεί τα προβλήματα.

Ήταν λίγο buggy παλιότερα. Μια έδειχνε fps και μία όχι.

Ακόμα συμβαινει το 2ο καθε τοσο, αλλα αυτο χρησιμοποιώ αποκλειστικά σε κάθε περίπτωση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...