Προς το περιεχόμενο

AMD RX 5000 Series (RDNA/Navi)


billeiros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, Aruil είπε

Έχει αρχίσει και ζορίζεται η κάρτα μου (970 windforce) και σκεφτόμουν να κάνω μια ελαφριά αναβάθμιση. Μου φάνηκαν ενδιαφέρουσα επιλογή οι 5700(XT) και ήθελα πρώτον να ρωτήσω αν θεωρείται αξιόλογη αναβάθμιση και δεύτερον αν μπορείτε να προτείνετε κάποια non-reference με καλό value for money. Οι επιδόσεις δεν είναι τόσο σημαντικές όσο το οικονομικό. Θα προτιμούσα να μείνω κοντά (και ιδανικά κάτω από) τα 400 και οι δόσεις είναι υποχρεωτική προυπόθεση.

https://www.skroutz.gr/s/19927160/MSI-Radeon-RX-5700-XT-8GB-Mech-OC-V381-003R.html

Την έχει ζεστή ζεστή το multicopter και με δόσεις αλλά λογικά όχι άτοκες .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

46 minutes ago, yiannis1991 said:

https://www.skroutz.gr/s/19927160/MSI-Radeon-RX-5700-XT-8GB-Mech-OC-V381-003R.html

Την έχει ζεστή ζεστή το multicopter και με δόσεις αλλά λογικά όχι άτοκες .

Ναι πριν ποστάρω, αυτή και τη Gigabyte μου χαν προτείνει, αλλά είπα να ρωτήσω και εδώ.

Δεν περιμένω άτοκες δόσεις. Αρκεί να έχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Aruil είπε

Ναι πριν ποστάρω, αυτή και τη Gigabyte μου χαν προτείνει, αλλά είπα να ρωτήσω και εδώ.

Δεν περιμένω άτοκες δόσεις. Αρκεί να έχει.

Πανε για gigabyte φιλε μου. Πολυ καλυτερη και σαν ψυξη και υλοποιηση. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Solid ο νέος driver μετά από 4 ώρες σε ff xv και little nightmares μηδέν stutter και σταθερά FT. Όσοι έχετε θέμα με 1080p ανάλυση και low γραφικά με χαμηλά ρολόγια βάλτε στο wattman min συχνότητα 1000+ ώστε να μην πέφτει κάτω από αυτό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 ώρες πριν, Aruil είπε

Χμ, ευχαριστώ για την απάντηση, αλλά ξεφεύγει λίγο από τα λεφτά που ήθελα. Θα την έχω στα υπόψιν πάντως αν μπορώ να ξοδέψω τελικά κάτι παραπάνω.

Gigabyte gaming oc αδερφέ και θα είσαι μια χαρά. Μην πας για τίποτα περισσότερο, δε χρειάζεται. 

12 ώρες πριν, Arkin είπε

Solid ο νέος driver μετά από 4 ώρες σε ff xv και little nightmares μηδέν stutter και σταθερά FT. Όσοι έχετε θέμα με 1080p ανάλυση και low γραφικά με χαμηλά ρολόγια βάλτε στο wattman min συχνότητα 1000+ ώστε να μην πέφτει κάτω από αυτό. 

Εσύ κυριολεκτικά την έλιωσες την κάρτα. Έβγαλες απωθημένα μηνών λέμε:D 

Επεξ/σία από DsLmAnIaC
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, DsLmAnIaC είπε

Gigabyte gaming oc αδερφέ και θα είσαι μια χαρά. Μην πας για τίποτα περισσότερο, δε χρειάζεται. 

Εσύ κυριολεκτικά την έλιωσε την κάρτα. Έβγαλες απωθημένα μηνών λέμε:D 

Ισχυει αλλα επρεπε τοσοι μηνες χωρις gaming. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκιμαζω πλεον παλαιοτερους drivers.Προς το παρον εβαλα 8.2

Εαν δε λυθουν καποια θεματα ,ειδικα με τα bsod,θα κανω φορματ παλι.

Αν και παλι τιποτα,απλα θα τη γυρισω πισω και θα παω να παρω μια 2070 Super να ξεμπερδευω.

Πραγματικα με εχει κουρασει πολυ η κατασταση και δε μπορω να χρησιμοποιησω τον υπολογιστη τον λιγο χρονο που εχω πλεον.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Dantε είπε

Δοκιμαζω πλεον παλαιοτερους drivers.Προς το παρον εβαλα 8.2

Εαν δε λυθουν καποια θεματα ,ειδικα με τα bsod,θα κανω φορματ παλι.

Αν και παλι τιποτα,απλα θα τη γυρισω πισω και θα παω να παρω μια 2070 Super να ξεμπερδευω.

Πραγματικα με εχει κουρασει πολυ η κατασταση και δε μπορω να χρησιμοποιησω τον υπολογιστη τον λιγο χρονο που εχω πλεον.

Πολυ κριμα dante. Kαπου οφειλονται τα θεματα που εχεις που πιστευω ειναι το dual monitors setup που εχουν θεμα οι navi εδω και πολυ καιρο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Dantε είπε

Δοκιμαζω πλεον παλαιοτερους drivers.Προς το παρον εβαλα 8.2

Εαν δε λυθουν καποια θεματα ,ειδικα με τα bsod,θα κανω φορματ παλι.

Αν και παλι τιποτα,απλα θα τη γυρισω πισω και θα παω να παρω μια 2070 Super να ξεμπερδευω.

Πραγματικα με εχει κουρασει πολυ η κατασταση και δε μπορω να χρησιμοποιησω τον υπολογιστη τον λιγο χρονο που εχω πλεον.

Γύρισε την κάρτα πίσω και πάρε νέα σε αντικατάσταση. Αυτό που αντιμετωπίζεις δείχνει ελαττωματικό hardware.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Dantε

Επειδή δε παρακολουθώ όλο το topic, είσαι σίγουρος ότι φταίει η κάρτα (μιας και λες δε στα κάνει πχ σε games). Είναι θέμα μόνο στα 144hz?

Το ίδιο ύποπτο για BSOD πάντως είναι και οι μνήμες (και το xmp oc είναι πόσο μάλλον τα custom timings) ή ακόμα και το τροφοδοτικό.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Dantε είπε

Πραγματικα με εχει κουρασει πολυ η κατασταση και δε μπορω να χρησιμοποιησω τον υπολογιστη τον λιγο χρονο που εχω πλεον.

 

image.png.511cc50caaa8dbc0d4f648818783c23c.png

13 ώρες πριν, Dantε είπε

Αν και παλι τιποτα,απλα θα τη γυρισω πισω και θα παω να παρω μια 2070 Super να ξεμπερδευω.

 

image.png.3dd5188c863ffc170b0941401f29331e.png

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, ilos είπε

@Dantε

Επειδή δε παρακολουθώ όλο το topic, είσαι σίγουρος ότι φταίει η κάρτα (μιας και λες δε στα κάνει πχ σε games). Είναι θέμα μόνο στα 144hz?

Το ίδιο ύποπτο για BSOD πάντως είναι και οι μνήμες (και το xmp oc είναι πόσο μάλλον τα custom timings) ή ακόμα και το τροφοδοτικό.

Οι drivers φταινε. Για αυτους βγαζει ερρορ στο bsod. To εχουν αρκετοι το θεμα. 

Το τροφοδοτικο δεν ειχε θεμα με τη vega ,λες να χει με αυτην;:P

Θα την αντικαταστήσω πρωτα και αν δω οτι παλι δεν,τοτε ποδι. 

Εν τω μεταξυ τα ελτα μου χάσανε και τη βεγκα στο δρομο προς αμαζον. Καποιος τη τσιμπησε βασικα,οποτε τρεχω και εκει για να παρω τα χρηματα πισω. 

  • Sad 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, DsLmAnIaC είπε

image.png.511cc50caaa8dbc0d4f648818783c23c.png

image.png.3dd5188c863ffc170b0941401f29331e.png

Ρε συ ξερεις ποσο εκνευριστικο ειναι στις 3 ωρες που καθεσαι στον υπολογιστη,να σου πεταει 2 bsod?

Και ειδικα οταν κανεις και καποια δουλεια.

Το ιδιο ακριβως θεμα με μενα

https://community.amd.com/thread/243034

Δεν ειναι θεμα hardware.Ειναι συνδυασμος χαλια bios μαζι με drivers.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...