Προς το περιεχόμενο

AMD RX 5000 Series (RDNA/Navi)


billeiros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε μία βδομάδα συμπληρώνονται 4 μήνες από το launch. Αυτά πρέπει να λύσει η AMD, αφού παίζει και σε ίδιες τιμές με 2060(Super)..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, Dantε είπε

Ναι.

Θεμα του dual monitor.

Γιατί δεν παίρνεις ένα μονιτορ με hdmi/dp ? Ποιο φθηνά θα σου βγει απο την 2070s 

27 λεπτά πριν, VIRUSD είπε

Η 5700xt που είναι pcie4 τις κόβει μεγάλη απόδοση μια μητρική που είναι pci3?

Ουουου  πολύ ... όσο ο 3600 ρίχνει bottleneck στην 590....

Επεξ/σία από leros2004
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, leros2004 είπε

Γιατί δεν παίρνεις ένα μονιτορ με hdmi/dp ? Ποιο φθηνά θα σου βγει απο την 2070s 

 

Θεμα του dual moninor ειναι οχι του adaptor.

Περα απο αυτο δε παιζουν και μικρα μονιτορ με dp/hdmi και 24αρι δε πολυχωραει στο γραφειο.Και βασικα βολευει πιο πολυ το 4:3 για να βαζω εγγραφα εκει.

Προς το παρον με τους 8.2 φαινεται να εχω γλιτωσει τα bsod.

Τα αλλα προβληματα υπαρχουν μεν,αλλα παλευονται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Dantε είπε

Θεμα του dual moninor ειναι οχι του adaptor.

Περα απο αυτο δε παιζουν και μικρα μονιτορ με dp/hdmi και 24αρι δε πολυχωραει στο γραφειο.Και βασικα βολευει πιο πολυ το 4:3 για να βαζω εγγραφα εκει.

Προς το παρον με τους 8.2 φαινεται να εχω γλιτωσει τα bsod.

Τα αλλα προβληματα υπαρχουν μεν,αλλα παλευονται.

Ήρωας :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, Mosdi είπε

Καλησπέρα... έχω Asus rog strix 5700 xt... dual monitor (ένα απλο 60hz και ένα 144hz freesync)... 2 games παίζω όλα κι όλα... pubg και lol... υπάρχουν διαφορά προβλήματα που μου κάνει... 

1) μου κλείνουν και οι δυο οθόνες ταυτόχρονα και δεν ξανανοίγουν ποτέ... από πίσω ακούγεται ήχος κανονικά και για να φτιάξει αναγκάζομαι να κάνω restart το pc... 

2) στο lol συνήθως όταν μπαίνω με άλλους φίλους και όχι τόσο στο solo μου ανεβάζει την κάρτα στο 100% χρήση χωρίς καν να έχει ξεκινήσει το παιχνίδι... στην επιλογή για ποιο lane θέλω να πάω ή ακόμα και όταν περιμένω να ξεκινήσει το game... εκεί κολλάει το σύμπαν και θέλει κλείσιμο από την διαχείριση εργασιών πολλές φορές μέχρι κάποια στιγμή να νιώσει αν είμαι τυχερός... 

Οι νέοι drivers που βγήκαν εχθές ανέφεραν κάτι για τα προβλήματα αυτά στο LoL αλλά δεν είδα καμία διαφορά...

3) Στο pubg με πετάει από το game με διάφορους τρόπους... καμία φορά μου βγάζει το κλασικό μήνυμα αν θέλω να το στείλω σαν κάποιο error του παιχνιδιού... άλλες φορές με πετάει και δεν μου βγάζει καν μήνυμα... 

επισης έχω τα ίδια fps με την 1060 που είχα... 120-150fps

4)Ταυτοχρονα με όλα αυτά χρησιμοποιώ discord για να μιλάω με φίλους... νομίζω πως το discord αν και είναι καλό και εξυπηρετικό επηρεάζει πολύ τον υπολογιστή μου... 

Οποίος ξέρει κάτι θα χαρώ να ακούσω τι γίνεται...

1) Αναβάθμισε το bios της μητρικής σου στο τελευταίο bios.

2) Windows Update

3) Απεγκατάσταση drivers, restart σε safe mode μέσω msiconfig, DDU, εγκατάσταση drivers, σε εμένα δούλευαν καλύτερα οι 19.10.1 από τους 19.10.2.

Κοίτα το και πες μας πάλι.

Επεξ/σία από DsLmAnIaC
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, yiannis1991 είπε

Σε μία βδομάδα συμπληρώνονται 4 μήνες από το launch. Αυτά πρέπει να λύσει η AMD, αφού παίζει και σε ίδιες τιμές με 2060(Super)..

image.png.595cfd8bfd9f939aaefb6042c0c2e045.png

 Το launch της καλύτερης κάρτας AMD τα τελευταία χρόνια (με διαφορά), αλλά κλασσικά με τους drivers της AMD σε συγκεκριμένες (αρκετές) κάρτες βγαίνουν θέματα.  Ελπίζουμε να λυθούν αλλιώς πάει τον χάνουμε το @Dantε από το Red team, το δήλωσε.:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά έβαλα τους 10.2 και κατέβασα λίγο την ram στα 3000. Έβαλα να παίξω το Sotr και η θερμοκρασίες στην κάρτα ανέβαιναν στους 90-93 στο core εκεί που δεν έβλεπα πάνω από 75 Μαξ με τους προηγούμενους. Επίσης τρελα frame drops και κολλήματα , παγωματα , για μισό δευτερόλεπτο . Μαύρη οθόνη δεν είχα θέμα για όση ώρα έπαιξα . Τώρα έβαλα το τελευταίο bios της tomahawk. Θα πειραματιστω λίγο με την ταχύτητα στις μνήμες και με το wattman με το fan curves να δω τι γίνεται. Όση ώρα έπαιζα πάντως οι ανεμιστήρες δεν ακούγονταν καθόλου. Μάλλον πρέπει να τους ανεβάσω λίγο με custom profile.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Skrez1982 είπε

Ρε παιδιά έβαλα τους 10.2 και κατέβασα λίγο την ram στα 3000. Έβαλα να παίξω το Sotr και η θερμοκρασίες στην κάρτα ανέβαιναν στους 90-93 στο core εκεί που δεν έβλεπα πάνω από 75 Μαξ με τους προηγούμενους. Επίσης τρελα frame drops και κολλήματα , παγωματα , για μισό δευτερόλεπτο . Μαύρη οθόνη δεν είχα θέμα για όση ώρα έπαιξα . Τώρα έβαλα το τελευταίο bios της tomahawk. Θα πειραματιστω λίγο με την ταχύτητα στις μνήμες και με το wattman με το fan curves να δω τι γίνεται. Όση ώρα έπαιζα πάντως οι ανεμιστήρες δεν ακούγονταν καθόλου. Μάλλον πρέπει να τους ανεβάσω λίγο με custom profile.

Οι 19.10.1 πρέπει να ήταν καλύτεροι. Φτιάχνουν ένα και χαλάνε τα υπόλοιπα φαίνεται. Βγάλτους και ξαναβάλτους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι σου λειτουργούσε καλύτερα. Απλά κάνε uninstall αυτούς και ξαναδοκίμασε με την ίδια διαδικασία. Αν συνεχίσουν τα θέματα, κατέβασε αυτούς που λειτουργούσαν καλύτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παίζω τώρα και παρατηρώ το εξής , όταν ανεβαίνει η θερμοκρασία πάνω απο 90 τότε τα fps πέφτουν και αρχίζει να καλλάει το παιχνίδι . Γίνεται thermal throtling ? Όταν προτοξεκινάω το παιχνίδι που δεν εχει ζεσταθεί η κάρτα και είναι σε νορμάλ θερμοκρασίες 70-80 βαθμούς όλα τρέχουν butter smooth με 100-110 fps. 

Επεξ/σία από Skrez1982
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Skrez1982 είπε

Παίζω τώρα και παρατηρώ το εξής , όταν ανεβαίνει η θερμοκρασία πάνω απο 90 τότε τα fps πέφτουν και αρχίζει να καλλάει το παιχνίδι . Γίνεται thermal throtling ? Όταν προτοξεκινάω το παιχνίδι που δεν εχει ζεσταθεί η κάρτα και είναι σε νορμάλ θερμοκρασίες 70-80 βαθμούς όλα τρέχουν butter smooth με 100-110 fps. 

Αυτό ναι είναι thrmal throttling. Έλεγξε την ψύκτρα της cpu και τα fans του case σου και αν έχουν σκόνη μέσα καθάρισέ τα. Έλεγξε και τη θερμοκρασία του επεξεργαστή. Αν ανεβάζει θερμοκρασία αυτός, πολύ πιθανό να ανεβάζει τη θερμοκρασία σε όλα τα υποσυστήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, DsLmAnIaC είπε

Αυτό ναι είναι thrmal throttling. Έλεγξε την ψύκτρα της cpu και τα fans του case σου και αν έχουν σκόνη μέσα καθάρισέ τα. Έλεγξε και τη θερμοκρασία του επεξεργαστή. Αν ανεβάζει θερμοκρασία αυτός, πολύ πιθανό να ανεβάζει τη θερμοκρασία σε όλα τα υποσυστήματα.

Ρε συ το pc είναι ολοκαίνουριο. Ούτε σκόνες ούτε τίποτα. Είμαι παστρικός :P . Ο επεξεργαστής μέχρι 45 βαθμούς ανεβαίνει max . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...