Προς το περιεχόμενο

AMD RX 5000 Series (RDNA/Navi)


billeiros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 ώρες πριν, ilos είπε

Καλά δεν είναι ότι και τα vega "φορτσάρουν". Σε 1440p ultra vega56=gtx1080 και η vega64 2 fps παραπάνω. Το ίδιο 30 fps experience έχουν όλες αυτές.

index.php?ct=articles&action=file&id=557

Ο hwunboxed λέει ότι είναι invalid τα results αυτά! ^

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Ryzenlake είπε

Ο hwunboxed λέει ότι είναι invalid τα results αυτά! ^

Ο Steve από GN λέει ότι τρέχει καλύτερα σε vulcan, ο Steve του HWU λέει ότι τρέχει καλύτερα σε DX12.Αν ισχύει και αυτό με τα settings που βάζει από μόνο του ότιναναι ανάλογα το σύστημα, καλά κρασιά.😁

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ilos είπε

Ο Steve από GN λέει ότι τρέχει καλύτερα σε vulcan, ο Steve του HWU λέει ότι τρέχει καλύτερα σε DX12.Αν ισχύει και αυτό με τα settings που βάζει από μόνο του ότιναναι ανάλογα το σύστημα, καλά κρασιά.😁

Καλή πατέντα πάντως. Όλοι παίζουν σε ultra και όλοι θα είναι ευχαριστημένοι :P 

Οτι και καλά άμα βάλω μια 1030 και τα βάλω όλα ultra, θα τρέχει στα "ultra" της 1030, δηλαδή low, απλά εγώ θα νομίζω ότι είναι ultra φάση? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α δεν το κατάλαβα. Είναι της οθόνης μου που είχε μέσα. Είναι η aoc cq32g1 144hz 1440p . Δεν θυμάμαι τι version είναι. Όταν πάω σπίτι σου λέω γιατί είμαι δουλειά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, ilos είπε

Καλά δεν είναι ότι και τα vega "φορτσάρουν". Σε 1440p ultra vega56=gtx1080 και η vega64 2 fps παραπάνω. Το ίδιο 30 fps experience έχουν όλες αυτές.

index.php?ct=articles&action=file&id=557

Να σου θυμίσω όμως ότι όταν βγήκε η 1070ti ήταν (ελαφρώς) καλύτερη από Vega56 και ότι τότε 1080=Vega64;

Μεγάλες διαφορές σε fps δεν γίνεται να έχουν, παραπλήσιες κάρτες είναι

Επεξ/σία από chrisde
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/11/2019 στις 12:49 ΜΜ, Arkin είπε

Έτυχε να πεσουν ryzen 3xxx x570 και Navi μαζί και όλοι το έριξαν στις κάρτες. Με z370 μητρικές σπάνια να αναφερθούν προβλήματα με τις navi τα οποία τα διόρθωσαν τος πρωτους 2 μήνες. 

Αρα τα λέει πολύ σωστά ο απο κάτω !!

Στις 3/11/2019 στις 1:02 ΜΜ, yiannis1991 είπε

Η αμήχανη στιγμή που οι κάρτες σου τρέχουν καλύτερα στις mobos του ανταγωνιστή :P

Κορυφαίο σχόλιο πραγματικά !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, panoskatos είπε

Αρα τα λέει πολύ σωστά ο απο κάτω !!

Κορυφαίο σχόλιο πραγματικά !

Δεν είναι και ακριβώς έτσι στο 100% . Αν μπείτε και googlarete  rx 5700 xt bsod,black screen θα δείτε ότι πολλοί έχουν θεματακια. Και στο site του linus στο φόρουμ που μπήκα τυχαία σήμερα υπάρχουν πάρα πολλά threads με ακριβώς το ίδιο πρόβλημα. Δεν λέω ότι δεν ειναι η κάρτα αξιόλογη. Κάθε άλλο. Απλά με τις παιδικές ασθένειες που παρουσιάζουν οι drivers δεν μπορείς να ευχαριστηθείς αυτό για το οποίο πλήρωσες . Και έχει περάσει ένα τετράμηνο από το release χοντρά χοντρά. Αυτό που θέλω να καταλήξω είναι ότι δεν είχαν θέμα μόνο τα νέα motherboards. 

Επεξ/σία από Skrez1982
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, chrisde είπε

Να σου θυμίσω όμως ότι όταν βγήκε η 1070ti ήταν (ελαφρώς) καλύτερη από Vega56 και ότι τότε 1080=Vega64;

Μεγάλες διαφορές σε fps δεν γίνεται να έχουν, παραπλήσιες κάρτες είναι

Από ένα παιχνίδι και μόνο μην κρίνεις 

Γιατί άμα το πας έτσι υπαρχουν games  που και η απλή gtx 1070 σε μερικά games είναι πιο γρήγορη από την Vega 56 

Ακραίες περιπτώσεις θα υπάρχουν πάντα ;)

Επεξ/σία από nikos5800
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως στο νέο COD υπάρχουν πολλά προβλήματα, δεν ξέρω κατά πόσο είναι θέμα της κάρτας και των drivers, μια που η Activision έχει παραδεχτεί πολλά προβλήματα.

Το ένα είναι τα "κολλήματα" που κάνει ξαφνικά και βλέπεις απλά ως φωτογραφία το τι γίνεται για λίγα δευτερόλεπτα και το δεύτερο είναι τα κρασαρίσματα με το error 6065. Κατά τα άλλα το παιχνίδι τρέχει μια χαρά, χωρίς να ζορίζεται, βγάζει 90-100+ FPS σταθερά σε 1440p με τη Nitro+ με όλες τις ρυθμίσεις στα πιο ψηλά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Skrez1982 είπε

Α δεν το κατάλαβα. Είναι της οθόνης μου που είχε μέσα. Είναι η aoc cq32g1 144hz 1440p . Δεν θυμάμαι τι version είναι. Όταν πάω σπίτι σου λέω γιατί είμαι δουλειά

Αν έχεις κάποιο άλλο καλώδιο, δοκίμασε το. Εναλλακτικά έχει ένα dp v1.4 της club 3d στο skroutz που σίγουρα θα αποκλείσει ότι φταίει αυτό. 

Δεν σου λέω σίγουρα ότι είναι αυτό, απλά υπάρχει σοβαρή πιθανότητα να είναι αυτό το πρόβλημα με τα Black screens ειδικά όταν περνάς τα 120fps στα 1440p.

Επεξ/σία από Crus
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Crus είπε

Αν έχεις κάποιο άλλο καλώδιο, δοκίμασε το. Εναλλακτικά έχει ένα dp v1.4 της club 3d στο skroutz που σίγουρα θα αποκλείσει ότι φταίει αυτό. 

Δεν σου λέω σίγουρα ότι είναι αυτό, απλά υπάρχει σοβαρή πιθανότητα να είναι αυτό το πρόβλημα με τα Black screens ειδικά όταν περνάς τα 120fps στα 1440p.

Σε ευχαριστώ. Θα συνδέσω και το hdmi που είχε η οθόνη. Είμαι σχεδόν σίγουρος ότι θα έχω πάλι πρόβλημα. Με το dp αν υπήρχε θέμα λογικά θα το είχα εξαρχής. Επίσης ένα άλλο στοιχείο πριν κρασαρει το σύστημα είναι ότι εκεί που παίζεις , κόβεται ο ήχος για ένα δευτερόλεπτο και επανέρχεται κανονικά μετά. Σαν να κολλάει , αλλά η εικόνα δεν κολλάει. Το κάνει δύο τρεις φορές ανά 3-4 λεπτά και μετά πέφτει black screen. Είναι σαν προετοιμασία για το επερχόμενο κρασαρισμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Skrez1982 είπε

Σε ευχαριστώ. Θα συνδέσω και το hdmi που είχε η οθόνη. Είμαι σχεδόν σίγουρος ότι θα έχω πάλι πρόβλημα. Με το dp αν υπήρχε θέμα λογικά θα το είχα εξαρχής. Επίσης ένα άλλο στοιχείο πριν κρασαρει το σύστημα είναι ότι εκεί που παίζεις , κόβεται ο ήχος για ένα δευτερόλεπτο και επανέρχεται κανονικά μετά. Σαν να κολλάει , αλλά η εικόνα δεν κολλάει. Το κάνει δύο τρεις φορές ανά 3-4 λεπτά και μετά πέφτει black screen. Είναι σαν προετοιμασία για το επερχόμενο κρασαρισμα.

Δεν θα το είχες εξαρχής, γιατί δεν είχες εξαρχής κάρτα που μπορούσε να σου δώσει +120fps σε 1440p.

Επισης κοίταξε στο site της AOC για drivers της οθόνης. 

Στα αναφέρω όλα αυτά γιατί είχα παρόμοιο πρόβλημα με οθόνη της AOC όταν πήγα από RX 580 σε RX VEGA και το έλυσα αλλάζοντας το καλώδιο και περνώντας καινούριο firmware από το site της εταιρείας. 

Εμένα το πρόβλημα συνέβαινε όταν ειχα ανοιχτό το freesync και περνούσα τα 120fps. Είχα ακριβώς τα ίδια συμπτώματα με εσένα. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, DsLmAnIaC είπε

Εννοείται ότι αξίζει, απλά για να αξίζει περισσότερο φρόντισε να την αγοράσεις από κατάστημα που να συμμετέχει στην προωθητική της AMD Raise The Game για να 0ατεις 3μηνο gamepass και ένα παιχνίδι δώρο. 

τελικα με τις καρτες που πηραμε απο πλαισιο τοτε στα 430 θα παιξει κανενα παιχνιδι η παπαλα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...