Προς το περιεχόμενο

AMD RX 5000 Series (RDNA/Navi)


billeiros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, rofl είπε

καλα νταξει κακως ασχοληθηκα, γερα μυαλα για παντα ευχομαι!

Αν δεν έχεις επιχειρήματα εκεί καταφεύγεις. Είναι προφανές οτι έχω δίκιο.

Ας το δούμε αλλιώς το πράμα. Αν η Nvidia στην σείρα 3 βγάλει μια 3060 η οποία πιάνει 300 fps στο farcry 6 (σε σχέση με τα κάτω απο 60 της 760 στο farcry 3), θα πρέπει να κάνει 200 γιατί τόσο έκανε η 760? Aπλή ερώτηση, περιμένω ένα ναι ή ενα όχι. 

Γιατί ουσιαστικά το μοναδικό κριτήριο και μοναδικό επιχείρημα που έχεις θέσει είναι οτι επειδή και οι 2 ονομάζονται xx60 θα πρέπει να κοστίζουν το ίδιο, το οποίο προφανώς είναι άστειο και επίπεδο δημοτικού! 

Την επόμενη φορά κοίταξε να είσαι πιο μετριοπαθής στα γραπτά σου όταν δεν διαθέτεις μισό σοβαρό επιχείρημα.

Επεξ/σία από Ryzenlake
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

7 λεπτά πριν, adtakhs είπε

Η Nvidia πιέζεται πολύ από την AMD , αλλά όχι στον τομέα των desktop καρτών. Γενικά οι απλοί χρήστες δεν μπορούν να αντιληφθούν όλα όσα συμβαίνουν. 

Για desktop καρτες δεν καθομαστε και μιλαμε?Τι μας ενδιαφερει τι γινεται στους αλλους τομεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Για desktop καρτες δεν καθομαστε και μιλαμε?Τι μας ενδιαφερει τι γινεται στους αλλους τομεις?

Συγκοινωνούντα δοχεία είναι . 

Πχ. αν το RND των NAVI το βγάζει από τις κονσόλες η AMD,  κάθε πώληση είναι κέρδος μεγάλο, ενώ τα περιθώρια πτώσης τιμής αν χρειαστεί μπορεί να είναι μεγαλύτερα. 

Αν έβγαζε άλλη αρχιτεκτονική για το pc , μάλλον το κόστος θα ήταν υψηλότερο ή η απόσβεση μη δεδομένη κι ας είχε το καλύτερο προιόν από πλευράς ισχύος.

 

Επεξ/σία από adtakhs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, blueakamah είπε

Καλή τυχη με το Φουρνάκι Vega 64 295 Watt TDP. Την έβαλε φίλος και μεχρι τον αυγουστο θα γυρίσει το δωμάτιο του σε καντίνα να ψήνει λουκάνικα.... Που δλδ να μην ειχε και HBM Μνήμες Ram. Θα ηταν ανέφικτη η δημιουργία της κάρτας μιας και στην AMD χαμηλώνουν την συχνότητα λειτουργίας για να αυξήσουν το ευρος μνημης απο τα 256bit στα 4096bit και απο τα 7000Mhz στα 800Μhz .... Και για του λόγου του αληθές η κατανάλωση της συγκεκριμενης κάρτας εφτασε στα 570 Watt. Δλδ εκει που παιζεις μια πίστα απο το αγαπημένο σου παιχνίδι, ψήνεις και το κοτοπουλακι σου , τρωει μια οικογενια τριων ατόμων και σου μένουν και 200fps για φαγητό το βράδυ...

Με modin στο powertable το αύξησαν το pl.μη γραφεις ο,τι να ναι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, Ryzenlake είπε

Αν δεν έχεις επιχειρήματα εκεί καταφεύγεις. Είναι προφανές οτι έχω δίκιο.

Ας το δούμε αλλιώς το πράμα. Αν η Nvidia στην σείρα 3 βγάλει μια 3060 η οποία πιάνει 300 fps στο farcry 6 (σε σχέση με τα κάτω απο 60 της 760 στο farcry 3), θα πρέπει να κάνει 200 γιατί τόσο έκανε η 760? Aπλή ερώτηση, περιμένω ένα ναι ή ενα όχι. 

Γιατί ουσιαστικά το μοναδικό κριτήριο και μοναδικό επιχείρημα που έχεις θέσει είναι οτι επειδή και οι 2 ονομάζονται xx60 θα πρέπει να κοστίζουν το ίδιο, το οποίο προφανώς είναι άστειο και επίπεδο δημοτικού! 

Την επόμενη φορά κοίταξε να είσαι πιο μετριοπαθής στα γραπτά σου όταν δεν διαθέτεις μισό σοβαρό επιχείρημα.

κοιτα η 780ti και η 1080 ti εκαναν τα ιδια λ7? 7 κατοσταρικα?

η 780 εκανε τα ιδια λεφτα με την 1080  ισως? ενω η 2080 εκανε τα ιδια λεφτα με 1080ti?

οι 660 760 και 1060 ολες κοστιζαν 220 ~ ευρω on launch vs 350 για την 2060? μηπως περιπου 400 εκανε η 1070 και η 1070ti on launch

λεω εγω τωρα?

 

εγραψες για 760 στα 3 κατοσταρικα και ηταν λαθος και απλα επιμενεις και λες ανοησιες για επιδοσεις... αυτα...

στην 10ετια οι τιμες θα επρεπε να τριπλάσιαζονται αν τα pricepoints  διαμορφωνονταν αναλογα των επιδοσεων.

ευτυχως που τα πραγματα δεν πανε ετσι σε κανενα αγαθο

αλλιως τωρα θα θελαμε κανα 3χιλιαρο για μεσαιο pc

βαλε far cry 3 σε 760 btw και πες μου αν δεν τρεχει  καλα αφου το ρωτησες, γιατι εγω σε 660 το επαιξα και ξερω:rolleyes:

 

Επεξ/σία από rofl
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, rofl είπε

κοιτα η 780ti και η 1080 ti εκαναν τα ιδια λ7? 7 κατοσταρικα?

η 780 εκανε τα ιδια λεφτα με την 1080  ισως? ενω η 2080 εκανε τα ιδια λεφτα με 1080ti?

οι 660 760 και 1060 ολες κοστιζαν 220 ~ ευρο on launch vs 350 για την 2060? μηπως περιπου 400 εκανε η 1070 και η 1070ti λεω εγω τωρα?

εγραψες για 760 στα 3 κατοσταρικα και ηταν λαθος και απλα επιμενεις και λες ανοησιες για επιδοσεις... αυτα...

στην 10ετια οι τιμες θα επρεπε να τριπλάσιαζονται αν τα pricepoints  διαμορφωνονταν αναλογα των επιδοσεω?

Που είπα μώρε για 760 στα 3 κατοστάρικα, 250 launch price γράφω στο 1o μου ποστ. Για Πλάισιο είπα μπορεί να έκανε και 300, δεν ξέρω.

Οπότε συμφωνούμε, 760 250, 2060 350. Κομπλέ. Η 2060 όμως είναι πολύ καλύτερη κάρτα σήμερα από ότι ήταν η 760 στην εποχή της, και άρα σαφώς δεν κοστίζει τα ίδια και δεν θα έπρεπε να κοστίζει τα ίδια. 

Ας αφήσουμε το anandtech ας πούμε και ας πάμε στο review του techpowerup. 48 fps στο AC 3 η 760, 80 στο AC origins η 2060. Βattlefield 3 70 η 760, battlefield 1 140 η 2060. 43 στο MMLL η 760, 80 στο Exodus η 2060.

Πόσο πιο απλά να το πώ, ΔΕΝ ειναι midrange η 2060 ή δεν ήταν midrange η 760. Δεν γίνεται η κάρτα που βγάζει τα διπλάσια frames στα σημέρινα games να είναι στην ίδια κατηγορία με μια άλλη που έβγαζε τα μισά, πως να το κάνουμε δηλαδή. 

Δεν θα αναφέρω καν τα RTX και DLSS, δεν χρειάζεται κιόλας. Το μόνο επιχείρημα που έχεις χρησιμοποιήσεις είναι ότι είμαι 15 ετών και ότι επειδή έχουν το ίδιο όνομα πρέπει να κοστίζουν το ίδιο :P Αμά θεωρείς κάποιο από τα 2 σοβαρό επιχείρημα τότε εντάξει, νίκησες, έχω άδικο

Γιατί να τριπλασιάζονται οι τιμές? Εγώ αυτό που λέω είναι πως αν βγεί μια κάρτα που βγάζει 48fps στο AC origins όπως έβγαζε η 760 στο AC 3 (και το ίδιο με τα υπόλοιπα games) και κάνει παραπάνω απο 250 που έκανε η 760 τότε μαζί σου, αυξήθηκε το κόστος του midrange. Αυτό που ισχύει όμως είναι πώς απλά κρατήσαν το όνομα αλλά σε απόδοση πλέον είναι πολύ ανώτερο το midrange, και γιαυτό και κοστίζει παραπάνω. Η 2060 αποδίδει καλύτερα στα σημερινά games από όδο απέδιδε η 780 στα games τοτε!!!  Αποδίδει σε 1440p όσο απέδιδε η 780 στα τότε games!!

Αυτό σου λέει κάτι? Aγοράζεις με 350€ επιδόσεις που πρίν έπαιρνες στα 750!!
 

Επεξ/σία από Ryzenlake
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, blueakamah είπε

Καλή τυχη με το Φουρνάκι Vega 64 295 Watt TDP. Την έβαλε φίλος και μεχρι τον αυγουστο θα γυρίσει το δωμάτιο του σε καντίνα να ψήνει λουκάνικα.... Που δλδ να μην ειχε και HBM Μνήμες Ram. Θα ηταν ανέφικτη η δημιουργία της κάρτας μιας και στην AMD χαμηλώνουν την συχνότητα λειτουργίας για να αυξήσουν το ευρος μνημης απο τα 256bit στα 4096bit και απο τα 7000Mhz στα 800Μhz .... Και για του λόγου του αληθές η κατανάλωση της συγκεκριμενης κάρτας εφτασε στα 570 Watt. Δλδ εκει που παιζεις μια πίστα απο το αγαπημένο σου παιχνίδι, ψήνεις και το κοτοπουλακι σου , τρωει μια οικογενια τριων ατόμων και σου μένουν και 200fps για φαγητό το βράδυ...

Πάλιωσε το αστείο με τα λουκάνικα. Βρες κάτι άλλο. 1200mv δεν παίζει κανείς. Αν την αγοράσεις και τη βάλεις στα 1200 mv ε καλά έπαθες. Να μαντέψω, 1660 καλύτερα έτσι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλως ή κακως αυτες ειναι πλεον οι τιμες και αυτη ειναι η πραγματικοτητα.

Με το να λεει ο καθενας οτι θελει πχ την 5700xt στα 200-250ευρω δεν προκειται να πετυχει κατι.

Απλα να το τονισω για αλλη μια φορα οτι η 5700xt και η φθηνοτερη 5700 προοριζονται για 1440p.

Αν καποιος δεν παιζει σε τετοια αναλυση,προφανως οι καρτες αυτες του ειναι αδιαφορες.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Ryzenlake είπε

Που είπα μώρε για 760 στα 3 κατοστάρικα, 250 launch price γράφω στο 1o μου ποστ. Για Πλάισιο είπα μπορεί να έκανε και 300, δεν ξέρω.

Οπότε συμφωνούμε, 760 250, 2060 350. Κομπλέ. Η 2060 όμως είναι πολύ καλύτερη κάρτα σήμερα από ότι ήταν η 760 στην εποχή της, και άρα σαφώς δεν κοστίζει τα ίδια και δεν θα έπρεπε να κοστίζει τα ίδια. 

Ας αφήσουμε το anandtech ας πούμε και ας πάμε στο review του techpowerup. 48 fps στο AC 3 η 760, 80 στο AC origins η 2060. Βattlefield 3 70 η 760, battlefield 1 140 η 2060. 43 στο MMLL η 760, 80 στο Exodus η 2060.

Πόσο πιο απλά να το πώ, ΔΕΝ ειναι midrange η 2060 ή δεν ήταν midrange η 760. Δεν γίνεται η κάρτα που βγάζει τα διπλάσια frames στα σημέρινα games να είναι στην ίδια κατηγορία με μια άλλη που έβγαζε τα μισά, πως να το κάνουμε δηλαδή. 

Δεν θα αναφέρω καν τα RTX και DLSS, δεν χρειάζεται κιόλας. Το μόνο επιχείρημα που έχεις χρησιμοποιήσεις είναι ότι είμαι 15 ετών και ότι επειδή έχουν το ίδιο όνομα πρέπει να κοστίζουν το ίδιο :P Αμά θεωρείς κάποιο από τα 2 σοβαρό επιχείρημα τότε εντάξει, νίκησες, έχω άδικο

Γιατί να τριπλασιάζονται οι τιμές? Εγώ αυτό που λέω είναι πως αν βγεί μια κάρτα που βγάζει 48fps στο AC origins όπως έβγαζε η 760 στο AC 3 (και το ίδιο με τα υπόλοιπα games) και κάνει παραπάνω απο 250 που έκανε η 760 τότε μαζί σου, αυξήθηκε το κόστος του midrange. Αυτό που ισχύει όμως είναι πώς απλά κρατήσαν το όνομα αλλά σε απόδοση πλέον είναι πολύ ανώτερο το midrange, και γιαυτό και κοστίζει παραπάνω. Η 2060 αποδίδει καλύτερα στα σημερινά games από όδο απέδιδε η 780 στα games τοτε!!! 

Αυτό σου λέει κάτι? 
 

Σε απόδοση είναι low to mid range, το mid θα έπρεπε να είναι οι 2070. Τώρα το γιατί δεν είναι και γιατί έχουμε συνηθίσει στα 500+ είναι άλλο θέμα.

Επεξ/σία από DsLmAnIaC
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Ryzenlake είπε

Που είπα μώρε για 760 στα 3 κατοστάρικα, 250 launch price γράφω στο 1o μου ποστ. Για Πλάισιο είπα μπορεί να έκανε και 300, δεν ξέρω.
 

2 ώρες πριν, Ryzenlake είπε

Ίσα ίσα, το mid range έχει γίνει φτηνότερο από ποτέ. Να θυμίσω...

Οι mid range καρτες γραφικών 5 - 6 χρόνια πριν που κόστιζαν 250-300€ (760 / 280x) με το ζόρι βγάζαν 60 frames σε 1080p σε αρκετά games της εποχής.

μου ειπες ποσο καλυτερη ηταν η 2060 απο τη 760.

πες μου τωρα και ποσο καλυτερη ειναι η 1080ti απο την 780 ti

και ποσο καλυτερη η 1080 απο την 780?

και ποσο καλυτερη η 1060 απο την 760?

εγω λεω οτι σιγουρα πολυ μεγαλυτερη διαφορα  απο σειρα 7>10 απ οτι απο 10>20

σου θυμιζω οτι η σειρα 10 ειχε ιδιες τιμες με τη σειρα 7.

εκει οι τιμες γιατι ειχαν μεινει σταθερες και τωρα τσιμπησαν το 30%+ αναλογα με την περιπτωση?

 

Επεξ/σία από rofl
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, DsLmAnIaC είπε

Σε απόδοση είναι low range, το mid θα έπρεπε να είναι οι 2070. Τώρα το γιατί δεν είναι και γιατί έχουμε συνηθίσει στα 500+ είναι άλλο θέμα.

Η 2060 αποδίδει σε 1440p στα σημερινά games όσο η 780 σε 1080p στα τότε games. Oύτε low end ουτε mid range λοιπόν, με 350€ παίρνεις 30% καλύτερες επιδόσεις από το ultra high end που κόστιζαν 750!!

Μόλις τώρα, rofl είπε

πες μου τωρα και ποσο καλυτερη ειναι η 1080ti απο την 780 ti

και ποσο καλυτερη η 1080 απο την 780?

και ποσο καλυτερη η 1060 απο την 760?

εγω λεω οτι σιγουρα πολυ μεγαλυτερη διαφορα  απο σειρα 7>10 απ οτι απο 10>20

εκει οι τιμες γιατι ειχαν μεινει σταθερες και τωρα τσιμπησαν το 30%+ αναλογα με την περιπτωση?

Τώρα θα με βάλεις να κάτσω να συγκρίνω 50 κάρτες μεταξύ τους? Κάτσε κάντο εσύ. Εγώ σου λέω το εξής απλό

Η 2060 αποδίδει καλύτερα στα σημερινά games από ότι απέδιδε η 780 στα games τοτε!!!  Αποδίδει σε 1440p όσο απέδιδε η 780 στα τότε games!!

 

Αυτό το καταλαβαίνεις? Δεν έχω κάτι άλλο να προσθέσω, νομίζω στις λύνει τις απορίες. Στα 350€ λοιπόν παίρνεις 30% καλύτερες επιδόσεις από ότι έπαιρνες παλιά στο ultra high end των 750. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ok. αμα εισαι εσυ χαρουμενος, εγω περισευω:P καλη καρτουλα η 2060. αποδιδει πλεον πανω κατω στα ιδια με 1080 οχι 780.

οπως και η 1060 ηταν πανω απο 970, οπως και η 960>770 οπως και η 660>570 κοκ.

οποιος θεωρει οτι αξιζει τα 350 πολυ καλα να κανει και να τα δωσει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, rofl είπε

πες μου τωρα και ποσο καλυτερη ειναι η 1080ti απο την 780 ti

και ποσο καλυτερη η 1080 απο την 780?

και ποσο καλυτερη η 1060 απο την 760?

εγω λεω οτι σιγουρα πολυ μεγαλυτερη διαφορα  απο σειρα 7>10 απ οτι απο 10>20

εκει οι τιμες γιατι ειχαν μεινει σταθερες και τωρα τσιμπησαν το 30%+ αναλογα με την περιπτωση?

Βασικά άντε να σου συγκρινώ.

1080ti BF1 : 174 fps

780ti BF3 : 128fps

Metro : 96 vs 78

Μεταξύ 20 και 30% οι διαφορές δηλαδή. Από την άλλη η 2060 αποδίδει από 90 έως 100% πάνω σε σχέση με την 760 ;) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Ryzenlake είπε

Η 2060 αποδίδει σε 1440p στα σημερινά games όσο η 780 σε 1080p στα τότε games. Oύτε low end ουτε mid range λοιπόν, με 350€ παίρνεις 30% καλύτερες επιδόσεις από το ultra high end που κόστιζαν 750!!

Τώρα θα με βάλεις να κάτσω να συγκρίνω 50 κάρτες μεταξύ τους? Κάτσε κάντο εσύ. Εγώ σου λέω το εξής απλό

Η 2060 αποδίδει καλύτερα στα σημερινά games από ότι απέδιδε η 780 στα games τοτε!!!  Αποδίδει σε 1440p όσο απέδιδε η 780 στα τότε games!!

Αυτό το καταλαβαίνεις? Δεν έχω κάτι άλλο να προσθέσω, νομίζω στις λύνει τις απορίες. Στα 350€ λοιπόν παίρνεις 30% καλύτερες επιδόσεις από ότι έπαιρνες παλιά στο ultra high end των 750. 

Πως το αποδεικνύεις αυτό; 30% σε σχέση με το Low end δηλαδή ή σε σχέση με την 780; Και τι θα έπρεπε να κάνει για να κοστίζει το ίδιο; Να αποδίδει το ίδιο;

Δηλαδή επειδή είναι καλύτερο hardware θα πρέπει να κοστίζει και περισσότερο; Η κατηγορία της ποια κατηγορία απόδοσης είναι; Πόσο κόστιζε μια κάρτα στην κατηγορία τότε;

Τι να σου πω αδερφέ αγόρασε μετοχές καλύτερα. Χάνεσαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

 

6 λεπτά πριν, Ryzenlake είπε

Βασικά άντε να σου συγκρινώ.

1080ti BF1 : 174 fps

780ti BF3 : 128fps

Metro : 96 vs 78

Μεταξύ 20 και 30% οι διαφορές δηλαδή. Από την άλλη η 2060 αποδίδει από 90 έως 100% πάνω σε σχέση με την 760 ;) 

τι λες παλι βρε πασα μου?

κατ αρχας αλλο bf γραφεις στο 1 και στο αλλο?

σε ποιο μετρο? αποκλειεται στο ιδιο μετρο η 780ti να εχει τοσο μικρη διαφορα απο 1080ti. μαλλον αλλο μετρο κοιταγες:P.

 

anyway τσιμπα το techpowerup που αγαπατε εσεις οι πρασινοι και δες το relative performance

https://www.techpowerup.com/gpu-specs/geforce-gtx-1080-ti.c2877

η 1080ti ειναι υπερδιπλασια της 780ti... και 40% πανω απο 980ti.

ενδεικτικα η 570 που παιζει στα 130 ευρα ειναι πιο πανω απο μια 980. σε dx 12 περιπου 3 ετη φωτος πιο πανω:P

Επεξ/σία από rofl
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...