Προς το περιεχόμενο

AMD RX 5000 Series (RDNA/Navi)


billeiros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 10k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

56 λεπτά πριν, VaggD είπε

Εγώ θέλω επιδώσεις 2070 στα 100, αυτό θα επιτευχθεί μόνο αν οι δυο εταιρίες ανταγωνίζονται επί ίσοις όροις, αυτή την στιγμή η AMD χρειάζεται λεφτά και αυτά θα έρθουν μόνο απο OEMS & midrange GPUs.

Μα μια χαρά ανταγωνιζεται, απλά η AMD αντί να τιμολογησει την 5700ΧΤ σαν midrange στα 200 ευρώ την τιμολόγησε όσο η nvidia στα 450.

Η διαφορά είναι ότι οι οπαδοί της NVIDIA ξέρουν ότι υπερκοστολογει και συνειδητά αγοραζουν, οι οπαδοί της AMD από την άλλη νομίζουν ότι πιασαν τον παπά από τα τέτοια που δίνουν 400+ για κάρτα των 200. Αλλά οι πρώτοι είναι οι χαζοί 😎

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, Ryzenlake είπε

Μα μια χαρά ανταγωνιζεται, απλά η AMD αντί να τιμολογησει την 5700ΧΤ σαν midrange στα 200 ευρώ την τιμολόγησε όσο η nvidia στα 450.

Η διαφορά είναι ότι οι οπαδοί της NVIDIA ξέρουν ότι υπερκοστολογει και συνειδητά αγοραζουν, οι οπαδοί της AMD από την άλλη νομίζουν ότι πιασαν τον παπά από τα τέτοια που δίνουν 400+ για κάρτα των 200. Αλλά οι πρώτοι είναι οι χαζοί 😎

 

Δεν σε καταλαβαίνω ...

Πως μια κάρτα με επιδόσεις πάνω από 2070  , δηλαδή μια καλή 5700XT  είναι κατηγορίας Midrange  και θα έπρεπε να τιμολογείται 200....

Ενώ η 2070 θεωρείται κάρτα άλλης κατηγορίας και αξίζει τα 450 ...

Κάπου χωλένει το όλο αφήγημα .

 

Γνωρίζουμε όλοι μας θεωρώ πως οι μόνες κάρτες που κρατάνε το VFM αυτή την στιγμή είναι οι οικονομικές RX580/570 .... Δεν υπάρχει άλλη VFM κάρτα.  Ίσως και κάποιες φτηνές υλοποιήσεις της RX5700 στα 300+€

Επεξ/σία από adtakhs
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, VaggD είπε

Εγώ θέλω επιδώσεις 2070 στα 100, αυτό θα επιτευχθεί μόνο αν οι δυο εταιρίες ανταγωνίζονται επί ίσοις όροις, αυτή την στιγμή η AMD χρειάζεται λεφτά και αυτά θα έρθουν μόνο απο OEMS & midrange GPUs.

τετοιες επιδοσεις σε τετοια τιμη μονο στο σπιτι του λαου θα βρεις...

αυτα που λες δε προκειται να γινουν ποτε ακομα και 5 εταιρειες να εβγαζαν καρτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με βαση το cost per frame ,η 5700 και η 5700xt ειναι οτι πιο value for money κυκλοφορει στην midragne και ανω  αγορα ,τουλαχιστον αυτο εδειξε το HU στο launch review του. 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, Ryzenlake είπε

Μα μια χαρά ανταγωνιζεται, απλά η AMD αντί να τιμολογησει την 5700ΧΤ σαν midrange στα 200 ευρώ την τιμολόγησε όσο η nvidia στα 450.

Η διαφορά είναι ότι οι οπαδοί της NVIDIA ξέρουν ότι υπερκοστολογει και συνειδητά αγοραζουν, οι οπαδοί της AMD από την άλλη νομίζουν ότι πιασαν τον παπά από τα τέτοια που δίνουν 400+ για κάρτα των 200. Αλλά οι πρώτοι είναι οι χαζοί 😎

Διαστρεβλώνεις τα πράγματα συνέχεια, δεν έχω δει κανέναν που αγόρασε RX5700/XT να έχει αυταπάτες για το ότι αυτές οι κάρτες είναι αντικαταστάτες των RX 480/580 και υπό άλλες συνθήκες θα κόστιζαν $200-$250.

Περιμένω βέβαια να μας πεις πόσο πρέπει να θαυμάσουμε την NVIDIA που μόλις σήμερα ανακοίνωσε την GTX1650 Super στα $160 και πόσο τρισχειρότερη και  άθλια είναι η AMD με την RX5500.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, adtakhs είπε

Δεν σε καταλαβαίνω ...

Πως μια κάρτα με επιδόσεις πάνω από 2070  , δηλαδή μια καλή 5700XT  είναι κατηγορίας Midrange  και θα έπρεπε να τιμολογείται 200....

Ενώ η 2070 θεωρείται κάρτα άλλης κατηγορίας και αξίζει τα 450 ...

Κάπου χωλένει το όλο αφήγημα .

Γνωρίζουμε όλοι μας θεωρώ πως οι μόνες κάρτες που κρατάνε το VFM αυτή την στιγμή είναι οι οικονομικές RX580/570 .... Δεν υπάρχει άλλη VFM κάρτα.  Ίσως και κάποιες φτηνές υλοποιήσεις της RX5700 στα 300+€

Δεν ειπα αυτά που γράφεις. Εγώ λέω ότι η 5700xt αντικαταστάτης της 580 είναι, η οποία 580 είναι ουσιαστικά κάρτα 4ετιας πλέον. Φαίνεται άλλωστε και από τα μεγέθη του τσιπακιου. Νομίζω μια χαρά περιθώριο είχε να την τιμολογησει χαμηλότερα. 

Απλά ήθελε να μας πιάσει και αυτή το κωλο όπως η nvidia, και χωρίς καν να δώσει RT. Θα μου πεις εδώ δεν έδωσε drivers να δουλέψει η καρτα, το RT μας μάρανε 

8 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Διαστρεβλώνεις τα πράγματα συνέχεια, δεν έχω δει κανέναν που αγόρασε RX5700/XT να έχει αυταπάτες για το ότι αυτές οι κάρτες είναι αντικαταστάτες των RX 480/580 και υπό άλλες συνθήκες θα κόστιζαν $200-$250.

Περιμένω βέβαια να μας πεις πόσο πρέπει να θαυμάσουμε την NVIDIA που μόλις σήμερα ανακοίνωσε την GTX1650 Super στα $160 και πόσο τρισχειρότερη και  άθλια είναι η AMD με την RX5500.

Θες να σου βρω 100 ποστς σε αυτό εδώ το θέμα που να λένε ότι η AMD έριξε γροθιά στον καπιταλισμό της NVIDIA με τις navi? Εσύ ήσουν από τους ελάχιστους που έκραξαν την τιμη. Οι άλλοι χειροκροτουσαν. 2 σελίδες πίσω γράφει ο άλλος για 2080ti dumb buyers edition, λες και όποιος πήρε navi ας πούμε έκανε έξυπνη αγορά. Γελάνε και οι πέτρες. 

Τι να πω για την nvidia που δεν έχει ειπωθεί ήδη? Προφανώς βρίσκει και τα κάνει, απλα δεν το παίζει και αθώα περιστέρα. Η AMD το παίζει του λαού με τα jebait tactics να πούμε, βολιδοσκοπει να δει πόσο κωλο την παίρνει να σου πιάσει. Προτιμώ τις τακτικές της NVIDIA, στο λέει ξεκάθαρα, θες κάρτα μου? Θα πονέσεις.

18 λεπτά πριν, noFEARgr είπε

Με βαση το cost per frame ,η 5700 και η 5700xt ειναι οτι πιο value for money κυκλοφορει στην midragne και ανω  αγορα ,τουλαχιστον αυτο εδειξε το HU στο launch review του. 

Ναι, άμα τα καταφέρεις και δουλέψει. Για ρώτα τον Dante ποσο value for money του βγήκε που του λένε να αλλάξει mobo, να κάνει format, να την πουλήσει στα μεταχειρισμενα και να πάρει nvidia κλπα κλπα. 

Επεξ/σία από Ryzenlake
  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
54 minutes ago, holy grail said:

τετοιες επιδοσεις σε τετοια τιμη μονο στο σπιτι του λαου θα βρεις...

αυτα που λες δε προκειται να γινουν ποτε ακομα και 5 εταιρειες να εβγαζαν καρτες.

Το 100 ήταν σχήμα λόγου.. Το 21 θα έχουμε επιδώσεις rx570 σε APUs.. Οπότε 2070 στα 200 για πλάκα! 

P.S Να διευκρινίσω ότι το super ti dumb δεν το είπα για τους κατόχους αλλά για την εταιρεία. 

Επεξ/σία από VaggD
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά, δεν καταλαβαίνω για ποιον λόγο έρχεστε σε αντιπαράθεση.

Μα τον Μανιτού, κάρτες έχουμε.

Θες μια vfm κάρτα, η οποία έχει και εξαιρετικές επιδόσεις αλλά και άθλιους drivers; Πάρε μια 5700/5700xt.

Συμπαθείς την nvidia και θέλεις να δροσίζει το κορμάκι σου το πέτσινο του Πέτσινου; Πάρε μια 2070s/2080s.

Είσαι εθισμένος σε high end καταστάσεις και επιθυμείς να "τρέχεις" supo/firestrike, άντε, και κάνα βαρύ παιχνίδι τύπου minecraft στο τσακίρ κέφι (για να εκμεταλλευτείς και την κάρτα); Πάρε μια 2080ti και τέλος.

Προς τι ο αλληλοσπαραγμός και η προσπάθεια να πειστούμε ότι η nvidia είναι evil master of puppets, η δε amd κραδαίνει τη ρομφαία του Κυρίου και υπόσχεται fps και rtx on μετά θάνατον;

A, καλό θα ήταν να σταματήσετε ορισμένοι τις αστειότητες περί dumb buyers. Κουμάντο στην τσέπη μου κάνω εγώ και μόνον εγώ (άντε κι η γυναίκα μου, μην ξανοιγόμαστε κιόλας).

Εάν θέλω να πάρω 10 2080ti, για να παίζω ναρκαλιευτή, γούστο μου και καπέλο μου και ουδείς έχει το δικαίωμα να με αποκαλεί χαζό.

Αγοράστε ό,τι θέλετε και ευχαριστηθείτε το, δίχως να προσπαθείτε να μας πείσετε για την καλοσύνη 2 κωλοεταιρειών που μόνο στόχο έχουν τα λεφτά μας.

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το χειρότερο όσο αναφορά τους drivers των navi δεν είναι ότι παραμένουν ακόμα και μετά από τόσους μήνες προβληματικοί για κάποιους. Το χειρότερο είναι ότι η AMD δε κάνει γνωστό τι ακριβώς συμβαίνει (εκτός αν ψάχνεται ακόμα και η ίδια για το τι φταίει) και τσουβαλιάζει όλα τα προβλήματα με ασαφή "known issues". Έτσι δε δίνει ούτε τη δυνατότητα στον χρήστη να βρει έστω workaround που αντιμετωπίζει προβλήματα. Και δεν είναι όλοι power users που να νιώθουν. Αλλά ακόμα και να είναι υποψιασμένοι/ξέρουν κάποια πράγματα μπορεί να μην έχουν τον χρόνο και την όρεξη να βγάλουν άκρη. Ειδικά αν μιλάμε για work pc που χαμένος χρόνος = χαμένο εισόδημα.

1.

"Radeon RX 5700 series graphics products may intermittently experience loss of display or video signal during gameplay."

Τουλάχιστον αυτό συμβαίνει μόνο την ώρα του gaming. Δηλαδή τώρα κάποιος που θέλει να επιχειρήσει να το διορθώσει, τι θα πρέπει να κάνει? Από που να αρχίσει και που να τελειώσει? Να φταίει το Bios της mobo? Το vbios τηε κάρτας? Η ίδια η mobo σε συνδυασμό με κάποιες ρυθμίσεις σε cpu/ram? Κάποια συγκεκριμένη windows 10 version? Κάποιο άλλο εξωτερικό πρόγραμμα που χρησιμοποιείς (πχ afterburner)? Το freesync? Οι πολλαπλές οθόνες? Είναι τόσοι πολλοί οι παράγοντες που χάνεις τη μπάλα. Μιλάμε κάποιος που δε σκαμπάζει πολλά θα ζήσει τον ορισμό της παράνοιας με αλλεπάλληλα format μήπως και αλλάξει τίποτα.

2.

"Radeon RX 5700 series graphics products may experience stutter in some games at 1080p and low game settings."

Εντάξει αυτό είναι πιο σαφές, αλλά και πάλι εκνευριστικό γιατί δε μπορείς να παίξεις ελαφριά games χωρίς stutter. Θα πρέπει να τρέχεις και ένα furmark από πίσω.😂

Με λίγα λόγια γιατί κάποιος να ρισκάρει με navi με αυτά τα τρέχοντα προβλήματα αυτή τη στιγμή? Θα πάρει μια πιο αργή nvidia και θα πει και ευχαριστώ.

Επεξ/σία από ilos
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, Ryzenlake είπε

Δεν ειπα αυτά που γράφεις. Εγώ λέω ότι η 5700xt αντικαταστάτης της 580 είναι, η οποία 580 είναι ουσιαστικά κάρτα 4ετιας πλέον. Φαίνεται άλλωστε και από τα μεγέθη του τσιπακιου. Νομίζω μια χαρά περιθώριο είχε να την τιμολογησει χαμηλότερα. 

Απλά ήθελε να μας πιάσει και αυτή το κωλο όπως η nvidia, και χωρίς καν να δώσει RT. Θα μου πεις εδώ δεν έδωσε drivers να δουλέψει η καρτα, το RT μας μάρανε 

Θες να σου βρω 100 ποστς σε αυτό εδώ το θέμα που να λένε ότι η AMD έριξε γροθιά στον καπιταλισμό της NVIDIA με τις navi? Εσύ ήσουν από τους ελάχιστους που έκραξαν την τιμη. Οι άλλοι χειροκροτουσαν. 2 σελίδες πίσω γράφει ο άλλος για 2080ti dumb buyers edition, λες και όποιος πήρε navi ας πούμε έκανε έξυπνη αγορά. Γελάνε και οι πέτρες. 

Τι να πω για την nvidia που δεν έχει ειπωθεί ήδη? Προφανώς βρίσκει και τα κάνει, απλα δεν το παίζει και αθώα περιστέρα. Η AMD το παίζει του λαού με τα jebait tactics να πούμε, βολιδοσκοπει να δει πόσο κωλο την παίρνει να σου πιάσει. Προτιμώ τις τακτικές της NVIDIA, στο λέει ξεκάθαρα, θες κάρτα μου? Θα πονέσεις.

Ναι, άμα τα καταφέρεις και δουλέψει. Για ρώτα τον Dante ποσο value for money του βγήκε που του λένε να αλλάξει mobo, να κάνει format, να την πουλήσει στα μεταχειρισμενα και να πάρει nvidia κλπα κλπα. 

Φίλε strawman δεν έχουν όλοι οι κάτοχοι προβλήματα. Την έχω 50 μέρες την κάρτα από 2 Οκτωβρίου έχω παίξει 7 παιχνίδια με 200+ ώρες χωρίς προβλήματα πουθενά. Στα ίδια είναι και οι jimpsar dslmaniac lionheart. Χαιρόμαστε τις κάρτες. 369 ευρώ από plaisio να θυμίσω με breakpoint/borderlands 3 συν 3μηνο game pass. Στα 560 πήγαιναν τότε οι 2070 super από μη γνωστά καταστήματα. 

 

Όπως και να έχει χαρείτε τις κάρτες σας οποια και να έχετε πάρει. Προσωπικά έχω βαρεθεί τις αντιπαραθεσεις για αυτό και δεν περνω μέρος εδώ και μήνες. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και για μενα αν και δεν εχω προφτασει να παιξω πολυ αυτην την περιοδο ολα ειναι smooth με την 5700xt, φυσικα και υπαρχει μια μεριδα που εχουν προβλημα αλλα δεν ειναι η πλειοψηφια. 

Παντως το format ειναι παντα μια καλη λυση και με εχει σωσει παρα πολλες φορες που ειχα θεματα , το ξερω οτι ειναι μπελας να ξαναπερνας απο την αρχη αλλα πλεον ενα απογευμα παιρνει . 

Αν τα πραγματα δεν διορθωθουν τοτε στελνετε την gpu πισω για rma. Aπλο ειναι . Δεν φταινε παντα οι drivers καποιες φορες ειναι ελαττωματικo το hardware

Επεξ/σία από noFEARgr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, noFEARgr είπε

Και για μενα αν και δεν εχω προφτασει να παιξω πολυ αυτην την περιοδο ολα ειναι smooth με την 5700xt, φυσικα και υπαρχει μια μεριδα που εχουν προβλημα αλλα δεν ειναι η πλειοψηφια. 

Παντως το format ειναι παντα μια καλη λυση και με εχει σωσει παρα πολλες φορες που ειχα θεματα , το ξερω οτι ειναι μπελας να ξαναπερνας απο την αρχη αλλα πλεον ενα απογευμα παιρνει . 

Αν τα πραγματα δεν διορθωθουν τοτε στελνετε την gpu πισω για rma. Aπλο ειναι . Δεν φταινε παντα οι drivers καποιες φορες ειναι ελαττωματικo το hardware

Στη περίπτωση του Dante που αναφέρθηκε δεν είναι ελαττωματική η κάρτα. Και οι 2 navi που είχε δούλευαν άψογα σε άλλο pc. Είναι θέμα με το dual monitor και το γενικότερο setup του με τους drivers.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, Arkin είπε

Φίλε strawman δεν έχουν όλοι οι κάτοχοι προβλήματα. Την έχω 50 μέρες την κάρτα από 2 Οκτωβρίου έχω παίξει 7 παιχνίδια με 200+ ώρες χωρίς προβλήματα πουθενά. Στα ίδια είναι και οι jimpsar dslmaniac lionheart. Χαιρόμαστε τις κάρτες. 369 ευρώ από plaisio να θυμίσω με breakpoint/borderlands 3 συν 3μηνο game pass. Στα 560 πήγαιναν τότε οι 2070 super από μη γνωστά καταστήματα. 

Όπως και να έχει χαρείτε τις κάρτες σας οποια και να έχετε πάρει. Προσωπικά έχω βαρεθεί τις αντιπαραθεσεις για αυτό και δεν περνω μέρος εδώ και μήνες. 

Ναι ρε συ, χαίρω πολύ. Αυτό είναι το κακό, ότι δεν έχουν όλοι πρόβλημα. Άμα είχαν θα είχε γίνει recall και τελικα δεν θα είχε κανείς προβλήματα 😋

1 ώρα πριν, VaggD είπε

 

P.S Να διευκρινίσω ότι το super ti dumb δεν το είπα για τους κατόχους αλλά για την εταιρεία. 

Dumb buyer edition το είπες για την κάρτα? Νταξει, εμένα με έπεισες. Τώρα μόνο οι δύσπιστοι εμειναν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...