Προς το περιεχόμενο

AMD RX 5000 Series (RDNA/Navi)


billeiros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 10k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ναι ρε, θα πάρω αυτή που έχεις..καιρό την γλυκοκοιτάω..ξέρω δν είναι ο΄τι καλύτερο για Ryzen 3000 ,αλλά με ψήνει πολύ και η εμφάνιση. ¨Εχουμε λίγα πράγματα ακόμη στο πρόργραμμα, Cooler, monitor, keybaord για αρχή όμως!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τους ryzen γραψτε στο αντιστοιχο θεμα θα σας κατατοπισουν τα παιδια εκει για safe voltage θερμοκρασιες κτλ. Ειναι λογικο να ανεβαινει μιας και ολος ο αερας μαζευετε εκει και μια καρτα με TDP 225w εχει αρκετη θερμοτητα εφοσον δεν γινει Undervolt.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παιδια με MSI evoke oc και το silent bios της msi χτυπαω 2039 core clock με γυρω στους 74-75 βαθμους σε βαρια παιχνιδια, με τα φανακια πολυ ησυχα.

Λιγο παρεξηγημενη μου φαινεται η η καρτουλα μου. Ενταξει τα pads μπορει να ειναι πιο μικρα, αλλα εφοσον τα ορια ειναι στους 100+ βαθμους, τοτε μια χαρουα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Ryzenlake είπε

Τιγκά χαζός. Την υπογραφή του την βλέπεις? 4790k γράφει. Εσύ ποια κρυστάλινη σφαίρα διάβασες και συμπέρανες πώς έχει 8700k? ΑΑΑ, το ΕΠΟΜΕΝΟ post από το δικό μου που σχολιάζεις...αρά εγώ πως να το ξέρω προκαταβολικά ρε πανεπιστήμονα του πασατέμπου?

Τώρα ποιος είναι χαζός εγώ η εσυ αφού παλιότερα μας έλεγες ότι ο 8700κ χτύπαγε 100αρια στο συγκεκριμένο; Μάλλον δε θυμάσαι τι γράφεις αφού είσαι ο μεγαλύτερος κωλοτουμπας του φόρουμ. :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, intelrisen είπε

Τώρα ποιος είναι χαζός εγώ η εσυ αφού παλιότερα μας έλεγες ότι ο 8700κ χτύπαγε 100αρια στο συγκεκριμένο; Μάλλον δε θυμάσαι τι γράφεις αφού είσαι ο μεγαλύτερος κωλοτουμπας του φόρουμ. :lol:

Eιπα εγω οτι χτυπαγε 100αρια ανεξαρτητως frames? Αφου σου λεει ο ανθρωπος με vsync ειναι στα 60....ας κανει unlock το framerate, ας παει σε καμια σφιχτοκολιαρικη περιοχη και ρωτα τον τι βγαζει. Αλλα ναι ξερω, εσυ που εχεις i5 15ετιας ξερεις καλυτερα πως παει ο 8700k απο εμενα που τον εχω.

Ποια κωλοτουμπα εκανα θες να μου πεις? Σε pm, να μη χαλαμε και το θεμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

AMD Radeon RX 5500 cards available starting December 12

Καρτούλα για ζαίους :P

Καμια καρτα για 80ρηδες διοικητες του ΕΣΥ εχεις να προτεινεις στο αρμοδιο γειτονικο νημα;😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

AMD Radeon RX 5500 cards available starting December 12

Καρτούλα για ζαίους :P

Εγω ειλικρινα θελω να καταλαβω γιατι δεν βγαζει 5800 / 5900. Δεν μπορει, δεν θελει? Τι φαση. Θελω να καταλαβω και μεταξυ αλλων αν και ποσο πισινο μιας πιανει ο πετσινος. Επισης ονειρευομαι να δω καρτα της AMD 1.000€+ 😛 

Ειλικρινα θα την τσιμπαγα. Τρωγομαι ηδη τρελα να δωσω την 1080ti να παω σε AMD, αλλα η μονη επιλογη ειναι να κανω downsidegrade σε 5700xt που δε λεει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, papajohnnnn είπε

Εγω παιδια με MSI evoke oc και το silent bios της msi χτυπαω 2039 core clock με γυρω στους 74-75 βαθμους σε βαρια παιχνιδια, με τα φανακια πολυ ησυχα.

Λιγο παρεξηγημενη μου φαινεται η η καρτουλα μου. Ενταξει τα pads μπορει να ειναι πιο μικρα, αλλα εφοσον τα ορια ειναι στους 100+ βαθμους, τοτε μια χαρουα.

2039mhz core στιγμιαία μπορεί συνεχόμενα όχι.Επίσης το φανάκια πολύ ήσυχα είναι υποκειμενικό για άλλον πολύ ήσυχα είναι 1400rpm για άλλον 2500rpm με ακουστικά.

Τα προφίλ της Nitro που είχε ανεβάσει παλιότερα ο Arkin είναι πολύ καλά απλά προσέξτε γιατί έχει χαμηλά το fan profile όπως επισήμανε γιατί ανάλογα το airflow κάποιοι μπορεί να δουν υψηλές θερμοκρασίες.Το 2ο αν θυμάμαι καλά το 1850mhz δεν μου έχει κρασάρει ποτέ και είναι πολύ καλό.Αν τροποποιήσετε(ανεβάσετε) το fan curve κάπου μεταξύ 35-45% η κάρτα δεν θα ξεπεράσει τους 67-68 βαθμούς και η κατανάλωση τα 150W σε 95+% load.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
43 λεπτά πριν, Inler είπε

2039mhz core στιγμιαία μπορεί συνεχόμενα όχι.Επίσης το φανάκια πολύ ήσυχα είναι υποκειμενικό για άλλον πολύ ήσυχα είναι 1400rpm για άλλον 2500rpm με ακουστικά.

Τα προφίλ της Nitro που είχε ανεβάσει παλιότερα ο Arkin είναι πολύ καλά απλά προσέξτε γιατί έχει χαμηλά το fan profile όπως επισήμανε γιατί ανάλογα το airflow κάποιοι μπορεί να δουν υψηλές θερμοκρασίες.Το 2ο αν θυμάμαι καλά το 1850mhz δεν μου έχει κρασάρει ποτέ και είναι πολύ καλό.Αν τροποποιήσετε(ανεβάσετε) το fan curve κάπου μεταξύ 35-45% η κάρτα δεν θα ξεπεράσει τους 67-68 βαθμούς και η κατανάλωση τα 150W σε 95+% load.

Όχι όχι, δεν είναι στιγμιαίο, είναι εργαστασιακά ρυθμισμένο(default) το 2039 από το msi afterburner τσεκαρισμενο και από το  monitor ingame. Θα το τσεκαρω μόλις γυρισω στο σπιτικό μου.

Επεξ/σία από papajohnnnn
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, Ryzenlake είπε

Εγω ειλικρινα θελω να καταλαβω γιατι δεν βγαζει 5800 / 5900. Δεν μπορει, δεν θελει? Τι φαση. Θελω να καταλαβω και μεταξυ αλλων αν και ποσο πισινο μιας πιανει ο πετσινος. Επισης ονειρευομαι να δω καρτα της AMD 1.000€+ 😛 

Ειλικρινα θα την τσιμπαγα. Τρωγομαι ηδη τρελα να δωσω την 1080ti να παω σε AMD, αλλα η μονη επιλογη ειναι να κανω downsidegrade σε 5700xt που δε λεει.

Φιλαράκι κρατά την κάρτα. Είσαι μπομπα!!! Εγώ είχα τη 1080 (σαφώς υποδιεστερη από την ti), δεν είχα κανένα πρόβλημα, απλά δε γουσταρα να έχω ddr5x, ήθελα το καινούργιο ddr6 (κάψιμο 😂). Αλλά μόλις έπαιξα rdr2 είπα ΩΠΑΑΑ, εδώ είσαι, αλλάζουμε κάρτα. Με 5700xt παίζω στα 73 fps σε dx12 (με τα τελευταία updates καλύτερα fps από vulkan)  με τα περισσότερα ultra και κάποια high.

Μόλις τώρα, Inler είπε

Έχεις δώσει και Power Limit γιατί η κάρτα έχει 1945mhz boost clock; Σκέψου η Nitro με 2010mhz και δύσκολα κρατάει συνεχόμενα ingame πάνω από 2000-2030mhz

Όχι όχι δεν έχω πειράξει τίποτα, έχω απλά περασμένο το "silent" bios της msi. Μόλις πάω στο σπίτι θα το τσεκαρω, μη σου λέω πίπες 🤣

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...