Προς το περιεχόμενο

AMD RX 5000 Series (RDNA/Navi)


billeiros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, DsLmAnIaC είπε

Πως το αποδεικνύεις αυτό; 30% σε σχέση με το Low end δηλαδή ή σε σχέση με την 780; Και τι θα έπρεπε να κάνει για να κοστίζει το ίδιο; Να αποδίδει το ίδιο;

Δηλαδή επειδή είναι καλύτερο hardware θα πρέπει να κοστίζει και περισσότερο; Η κατηγορία της ποια κατηγορία απόδοσης είναι; Πόσο κόστιζε μια κάρτα στην κατηγορία τότε;

Τι να σου πω αδερφέ αγόρασε μετοχές καλύτερα. Χάνεσαι.

Παίρνες τα benchmarks της εποχής και τα σημερίνα από τα ίδια sites και συγκρίνεις. Εγώ χρησιμοποίησα του anandtech και του techpowerup. Αμα θές από άλλα sites να σου βρώ από άλλα, δεν έχω θέμα.

Στα εν λόγω benchmarks λοιπόν η 2060 στο σημερινό AC origins αποδίδει σε 1440p όσο απεδίδε στο AC3 σε 1080p η 780 των 750€. Δηλαδή δεν είναι απλά καλό hardware, θα έπρεπε να θεωρείται ultra high end. Αυτό που λέω λοιπόν είναι πως οι απαιτήσεις μας άλλαξαν, δεν ακρίβυνε το mid range, μιας και μια κάρτα που έβγαζε αυτά τα νούμερα 3-4 χρόνια πριν θα θεωρούνταν ultra high end. 

Δεν είναι θέμα καλύτερο hardware, χάνεις το point. Καλύτερο hardware θα ήταν αν έβγαζε τα ΙΔΙΑ fps στα σημερινά games με όσα έβγαζε η 760 στα τότε games, μιας και τα σημερινά games είναι πιο βαριά. Έλα όμως που βγάζει ΥΠΕΡΔΙΠΛΑΣΙΑ!! 

Ναι, μετοχές θα αγοράσω, το βρήκες, είμαι fanboy της nvidia. Όταν πεθαίνει η λογική και δεν έχουμε επιχείρημα, πετάμε την καραμέλα :P 

8 λεπτά πριν, rofl είπε

τι λες παλι βρε πασα μου?

κατ αρχας αλλο bf γραφεις στο 1 και στο αλλο?

σε ποιο μετρο? αποκλειεται στο ιδιο μετρο η 780ti να εχει τοσο μικρη διαφορα απο 1080ti. μαλλον αλλο μετρο κοιταγες:P.

anyway τσιμπα το techpowerup που αγαπατε εσεις οι πρασινοι και δες το relative performance

https://www.techpowerup.com/gpu-specs/geforce-gtx-1080-ti.c2877

η 1080ti ειναι υπερδιπλασια της 780ti... και 40% πανω απο 980ti

Εγώ είμαι πράσινος? Από που και ως που? Δηλαδή ρε φιλε οταν δεν έχεις επιχειρημάτα είμαι ξαφνικά πράσινος?

Και ναι, ΠΡΟΦΑΝΩΣ δεν συγκρίνω ίδια παιχνίδια. Συγκρίνω το AC που υπήρχε τότε, με το AC που υπάρχει τώρα, το BF που υπήρχε τότε, με το BF που υπάρχει τώρα. Και το συμπέρασμα έίναι ότι στα σημερινά παιχνίδια η 2060 αποδίδει τα διπλάσια frames από ότι η 760 στα games της εποχής της. Άρα αν η 2060 είναι midrange τότε η 760 είναι low range, γιαυτο και η διαφορά στην τιμή.

Παντώς ωραίο το relative performance, ξέρεις τι αποδεικνυεί? Αυτό που σου γράφω τόση ώρα. Η 780ti είναι το 47% της 1080ti. Η 760 είναι το 33% της 2060. Το 47% της 2060 είναι η 780! Αυτό που σου έγραψα και πριν δηλαδή, ότι οι επιδόσεις της σήμερα είναι αντίστοιχες του high end πριν 3-4 χρόνια.

Επεξ/σία από Ryzenlake
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, Ryzenlake είπε




Και ναι, ΠΡΟΦΑΝΩΣ δεν συγκρίνω ίδια παιχνίδια. Συγκρίνω το AC που υπήρχε τότε, με το AC που υπάρχει τώρα, το BF που υπήρχε τότε, με το BF που υπάρχει τώρα. Και το συμπέρασμα έίναι ότι στα σημερινά παιχνίδια η 2060 αποδίδει τα διπλάσια frames από ότι η 760 στα games της εποχής της. Άρα αν η 2060 είναι midrange τότε η 760 είναι low range, γιαυτο και η διαφορά στην τιμή.

ρε φιλε μου λες οτι η 2060 ειναι πανω απο 100% πιο γρηγορη απο 760. οκ agreed.

μου λες οτι η 1080ti ειναι πανω απο 780ti 30%? ουτε για αστειο...

υπερδιπλασια ειναι και τωρα εξηγησε μου γιατι 780ti >1080ti εχουμε την ιδια τιμη, με βαση το σκεπτικο σου?

ενδεικτικα  2080ti με 1080ti κανα 40something θα χουν.

οπως και η 1060 >2060 καπου τα ιδια.

γιατι αν συγκρινω κι εγω με gtx 280 ολες οι καρτες τσαμπα πραμα ειναι με βαση τις επιδοσεις:P

 

Επεξ/σία από rofl
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, rofl είπε

ρε φιλε μου λες οτι η 2060 ειναι πανω απο 100% πιο γρηγορη απο 760. οκ agreed.

μου λες οτι η 1080ti ειναι πανω απο 780ti 30%? ουτε για αστειο...

υπερδιπλασια ειναι και τωρα εξηγησε μου γιατι 780ti >1080ti εχουμε την ιδια τιμη, με βαση το σκεπτικο σου?

Διάβασε με λίγο μεγαλύτερη προσοχή τι συγκρίνω και θα καταλάβεις.

Η 2060 είναι πάνω από 100% πιο γρήγορη στο AC origins από όσο ήταν η 760 στο AC 3! Το κατανοείς? Η 1080ti απτήν άλλη είναι 30% πιο γρήγορη στο AC origins από ότι ήταν η 780ti στο AC3. 

Σαν κάρτες, σύμφωνα με το πινακάκι που έδωσες, η 2060 είναι όσο 3x760. H 1080ti είναι όσο 2*780ti.

 

Επεξ/σία από Ryzenlake
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανέβηκε 100$ το mid-range. Σε total cost of ownership είναι 10% - ένα mid-range gaming pc φτάνει τα 1000$. Στο low end η κάρτα η αντίστοιχη με 760-960 είναι πλέον η 1660, όχι η 2060.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, malakudi είπε

Ανέβηκε 100$ το mid-range. Σε total cost of ownership είναι 10% - ένα mid-range gaming pc φτάνει τα 1000$. Στο low end η κάρτα η αντίστοιχη με 760-960 είναι πλέον η 1660, όχι η 2060.

Σκεψου ομως οτι με μια 1660ti στα 250 και εναν 8core 1700 στα 150 η εναν 2600 φτιαχνεις πολυ τιμιο συστημα κατι που πριν 2-3 χρονια ηθελες τα διπλασια και πανω. Η 2060 λογω rtx παιζει λιγο πιο πανω σε τιμη. Χωρις το rtx θα επαιζε ελαχιστα πανω απο 1660ti. Μπηκε στη μεση το RT και αλλαξε την κατασταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, malakudi είπε

Ανέβηκε 100$ το mid-range. Σε total cost of ownership είναι 10% - ένα mid-range gaming pc φτάνει τα 1000$. Στο low end η κάρτα η αντίστοιχη με 760-960 είναι πλέον η 1660, όχι η 2060.

Ούτε τόσο δεν ανέβηκε. Η 1660ti είναι πολύ καλύτερη από ότι ήταν η 760 ας πούμε όταν βγήκε. Aκόμα και η 1660 η σκέτη είναι καλύτερη από ότι ήταν η 760 τότε...

PS1. Σορρυ, τώρα είδα ότι αναφέρεις την 1660. Ναί, ακόμα και αυτή σκέψου είναι καλύτερη της 760 και κάνει 210

Επεξ/σία από Ryzenlake
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εγω δεν πιστευω οτι τωρα πια βγαινει αξιοπρεπες tower στο χιλιαρικο για 1440p gaming 60fps ultra. θες 1500~

ενω παντα εβγαινε την τελευταια 10ετια αξιοπρεπες tower για 1080p ultra κοντα 1000αρικο. με ι7 επεξεργαστη και Χ60/70 καρτα γραφικων,

 

ακομα κι αν βγαινει χαρη στην amd με τους φθηνους επεξεργ και μητρικες θα βγαινει, οχι χαρη σε nvidia και intel

Επεξ/σία από rofl
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, rofl είπε

εγω δεν πιστευω οτι τωρα πια βγαινει αξιοπρεπες tower στο χιλιαρικο για 1440p gaming 60fps ultra. θες 1500~

ενω παντα εβγαινε την τελευταια 10ετια αξιοπρεπες tower για 1080p ultra στο 100αρικο.

ακομα κι αν βγαινει χαρη στην amd με τους φθηνους επεξεργ και μητρικες θα βγαινει, οχι χαρη σε nvidia και intel

Eξήγησε μου τι έννοεις αξιοπρεπές. Γιατί αν δεν θεωρείς τις επιδόσεις της 2060 σε 1440p αξιοπρεπείς τότε δεν ήταν αξιοπρεπείς και οι επιδόσεις της 780 (!!!) σε 1080p. Mε 350€ παίρνεις επιδόσεις σε 1440p στα παιχνίδια του ΣΗΜΕΡΑ που πρίν 5 χρόνια ήθελες 750€ για το 1080p στα παιχνίδια του τότε!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Ryzenlake είπε

Eξήγησε μου τι έννοεις αξιοπρεπές. Γιατί αν δεν θεωρείς τις επιδόσεις της 2060 σε 1440p αξιοπρεπείς τότε δεν ήταν αξιοπρεπείς και οι επιδόσεις της 780 (!!!) σε 1080p. Mε 350€ παίρνεις επιδόσεις σε 1440p στα παιχνίδια του ΣΗΜΕΡΑ που πρίν 5 χρόνια ήθελες 750€ για το 1080p στα παιχνίδια του τότε!!

 

αξιοπρεπες σε σχεση με τα δεδομενα της εποχης φιλε. ποσο κοντα στο hi end εισαι.

γιατι με το σκεπτικο το δικο σου οι τιμες θα επρεπε να διπλασιαζονται καθε 5 χρονια:P

πιο μακρια απο το hi end με 350 ευρω δεν ησουν ποτε απ οτι σημερον με μια καρτα x60.

ειχες ~χ70 σαυτα τα λεφτα...

Επεξ/σία από rofl
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Ryzenlake είπε

Eξήγησε μου τι έννοεις αξιοπρεπές. Γιατί αν δεν θεωρείς τις επιδόσεις της 2060 σε 1440p αξιοπρεπείς τότε δεν ήταν αξιοπρεπείς και οι επιδόσεις της 780 (!!!) σε 1080p. Mε 350€ παίρνεις επιδόσεις σε 1440p στα παιχνίδια του ΣΗΜΕΡΑ που πρίν 5 χρόνια ήθελες 750€ για το 1080p στα παιχνίδια του τότε!!

Και στα 5 χρονια θα βγαινει 4k60p gaming pc σε παρομοια χρηματα. Καποτε ηθελες 1000αρικο για 800x600. Η navi θα φερουν ανταγωνισμο στην μεσαια κατηγορια και φαινεται και απο οτι η nvidia θα βγαλει rtx super σειρα με 100 κατω msrp και ανεβασμενα κλοκια και μνημες.

1 λεπτό πριν, rofl είπε

αξιοπρεπες σε σχεση με τα δεδομενα της εποχης φιλε. ποσο κοντα στο hi end εισαι.

γιατι με το σκεπτικο το δικο σου οι τιμες θα επρεπε να διπλασιαζονται καθε 5 χρονια:P

πιο μακρια απ

Ειναι και ο πληθωρισμός

Επεξ/σία από Arkin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, rofl είπε

εγω δεν πιστευω οτι τωρα πια βγαινει αξιοπρεπες tower στο χιλιαρικο για 1440p gaming 60fps ultra. θες 1500~

ενω παντα εβγαινε την τελευταια 10ετια αξιοπρεπες tower για 1080p ultra στο 100αρικο.

ακομα κι αν βγαινει χαρη στην amd με τους φθηνους επεξεργ και μητρικες θα βγαινει, οχι χαρη σε nvidia και intel

Νομίζω ένα midrange pc με Ryzen 3600X και RX5700XT βγαίνει με 1000$.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, rofl είπε

αξιοπρεπες σε σχεση με τα δεδομενα της εποχης φιλε.

γιατι με το σκεπτικο το δικο σου οι τιμες θα επρεπε να διπλασιαζονται καθε 5 χρονια:P

Πως το σκεπτικό μου σε οδηγεί στο οτι οι τιμές θα έπρεπε να διπλασιάζονται? Προφανώς δεν έχεις καταλάβει το σκεπτικό μου. Μάλλον λόγω ηλικίας που λες και εσυ.

Πάμε άλλη μια τελευταία. ΣΗΜΕΡΑ στα ΣΗΜΕΡΙΝΑ games η 2060 των 350€ αποδίδει το ίδιο που απέδιδε η 780ti στα games της εποχής της. Αν η 780ti λοιπόν ήταν ultra high end επειδή έπιανε 80 fps στο τότε Assasins creeds και στο τότε battlefield τότε και η 2060 είναι ultra high end γιατί πιάνει 80 στα σημερινά AC και battlefield. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...