Προς το περιεχόμενο

AMD RX 5000 Series (RDNA/Navi)


billeiros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Ryzenlake είπε

Εγω ειλικρινα θελω να καταλαβω γιατι δεν βγαζει 5800 / 5900. Δεν μπορει, δεν θελει? Τι φαση. Θελω να καταλαβω και μεταξυ αλλων αν και ποσο πισινο μιας πιανει ο πετσινος. Επισης ονειρευομαι να δω καρτα της AMD 1.000€+ 😛 

Ειλικρινα θα την τσιμπαγα. Τρωγομαι ηδη τρελα να δωσω την 1080ti να παω σε AMD, αλλα η μονη επιλογη ειναι να κανω downsidegrade σε 5700xt που δε λεει.

Το ΤΑΜ για κάρτες πάνω από τα $400 είναι πολύ μικρό και δεύτερον περιμένει την RDNA2 για αυτήν την κατηγορία που θα έχει και RT και θα είναι ποιο φτηνή στην κατασκευή λόγο 7nm EUV.

Επίσης η AMD θέλει να πάρει market share στα Mobile GPUs και η RX5500 φαίνεται ότι είναι μια χαρά σε χαμηλά TDP.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αν ειναι καλο το silicon δεν ειναι αδυνατον να κραταει η καρτα 2039 συνεχομενα. Προφανως με το αναλογο power draw. Oτι εχετε στο wattman να υπολογιζετε πλην 30-40mhz σε real clocks. Ξαναλεω ομως οτι το BN ειναι η συχνοτητα της vram. Εχει αν μπορειτε να ανεβειτε απο τα 875mhz θα δειτε τιμιο boost στο performance. 

 

875mhz x 8 x 2 και βγαζετε 14000mhz συχνοτητα αντιστοιχη δηλαδη με αυτη που εχουν οι turing. 

Στα 900mhz παμε στα 14400mhz. Εχω δει μεχρι 950mhz stable αλλα σε νερο δηλαδη 15200mhz. Μεσω powertables παει μεχρι 980 νομιζω αλλα θελει 1.25voltage και ρευμα στο τερμα συν εξαιρετικο silicon στις vram. Ελπιζουμε σε RDNA 2 με HBM2/3 και τεραστιο bandwidth ωστε να εξαλειφθει τελειως το BN τουλαχιστον απο την vram.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχα βρει ένα sweet spot σε uv που έχανα περίπου 7 fps αλλά έπεφτα στα 150watt και 10 βαθμούς Κελσίου στη κάρτα με 20 % στα fans. Το να τρέχω ένα game όπως το witcher 3 πάνω 80 fps και η κάρτα να είναι τέρμα αθόρυβη και δροσερή μου δίνει μια πνευματική ευχαρίστηση. Τώρα στο oc απλά ανέβασα 10 το power limit και έπιανα μεγαλύτερα ρολόγια. Θα ανεβάσω ακριβής αριθμούς όταν πάω σπίτι.(εκανα φορματ και ξέχασα να αποθηκεύσω τα προφίλ μου). 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, geo4sar είπε

Ειχα βρει ένα sweet spot σε uv που έχανα περίπου 7 fps αλλά έπεφτα στα 150watt και 10 βαθμούς Κελσίου στη κάρτα με 20 % στα fans. Το να τρέχω ένα game όπως το witcher 3 πάνω 80 fps και η κάρτα να είναι τέρμα αθόρυβη και δροσερή μου δίνει μια πνευματική ευχαρίστηση. Τώρα στο oc απλά ανέβασα 10 το power limit και έπιανα μεγαλύτερα ρολόγια. Θα ανεβάσω ακριβής αριθμούς όταν πάω σπίτι.(εκανα φορματ και ξέχασα να αποθηκεύσω τα προφίλ μου). 

Ωραίος.

Εγω με aburner σε Sapphire Reference 

Εχω :

2020mhz / 1118 mv / 10% p limit / 890mhz Ram. / 43% fans σταθερό. 

Προσωπικά έχω θόρυβο ανεκτό για εμένα και πολύ κοντά στα max fps  καθως και θερμοκρασίες ~ 70-76 ανάλογα το game.

 

ACO Odyssey μετά από περίπου 2 ωρο gaming 

 

 

 

 

 

IMG-bb60bf6fc5f564455e47386ee6df2dfd-V.jpg

Επεξ/σία από jimpsar
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, jimpsar είπε

Ωραίος.

Εγω με aburner σε Sapphire Reference 

Εχω :

2020mhz / 1118 mv / 10% p limit / 890mhz Ram. / 43% fans σταθερό. 

Προσωπικά έχω θόρυβο ανεκτό για εμένα και πολύ κοντά στα max fps  καθως και θερμοκρασίες ~ 70-76 ανάλογα το game.

ACO Odyssey μετά από περίπου 2 ωρο gaming 

IMG-bb60bf6fc5f564455e47386ee6df2dfd-V.jpg

Ακριβως στα ιδια ειμαστε με ιδια καρτα. 2000mhz 1.11voltage 15% power limit 900mhz ram αλλα με μεγαλυτερο fan curve θερμοκρασιες 75core σε 100% load ομως. Στο αθορυβο profile με τα 1850mhz χανετε πολυ λιγο performance μιλαμε για 3-4fps max που δεν φαινονται με το freesync. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις Navi τι παίζει με τις μνήμες και δεν ανεβαίνουν; GDDR6 δεν είναι και αυτές όπως στις Nvidia;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Στις Navi τι παίζει με τις μνήμες και δεν ανεβαίνουν; GDDR6 δεν είναι και αυτές όπως στις Nvidia;

GDDR6 ειναι ναι. Ανεβαινουν αλλα θελουν ρευμα. Επειτα ειναι και σε τι chip θα πεσεις. Μπορει να πηγαινουν και 950mhz αλλα με το ρευμα που θα θελουν δυσκολα να ψυξεις την καρτα. Με τις καλες AIB η με νερακι αρκετοι τις εχουν 2100+ και 950mhz σταθερα με θερμοκρασιες κατω απο 70. Αν εδιναν το ευρος μνημης των vega θα ηταν πολυ καλυτερες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αυτό λέω, γιατί θέλουν ρεύμα και οι Nvidia όχι; Δεν τρολαρω, ρωτάω κανονικά από περιέργεια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασχοληθηκα κανα 2ωρο με Breakpoint σημερα καθολου stutter και με ultimate/ultra/very high ρυθμισεις τα fps σταθερα 70-75 με σπανια drops στα 69 κατι που δεν καταλαβαινεις με το freesync. Με το filelity FX το παιχνιδι δειχνει αρκετα crisp και ομορφο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, εδώ και 2 μέρες που είχα την κάρτα (5700 XT PULSE) παρατήρησα 3 random black screens τα οποία ακολουθήθηκαν απο Restart PC (μονο του, οχι απο εμένα) . 
Κατα τη διάρκεια αυτών πάντα (αν δν κάνω λάθος ) υπήρχε κάποιο π΄ρογραμμα monitoring στο παρασκήνειο αν δν κάνω λάθος. Την τελευταία φορά πρέπει αν έιχα μόνο HWinfo64 ανοιχτό.
Σιγουρα απογοητέυτηκα και ξενέρωσα. 
Σήμερα όμως τι έκανα, uninstall MSI afterburner,  έκλεισα ολα τα monitoring sto backround, ανοιξα AC Odyssey επαιξα κανα 2ωρο και μετα το αφησα ανοιχτο μεσα σε ενα χωριο και εφυγα απο το σπιτι ,γύρισα 4 ωρες + μετά και ακ΄΄ομη εκεί ήταν η Kassandra..
Τώρα τι να πω ..Δεν είμαι ειδικός... Ηταν τυχαια αυτα τα black screens?Επαιξαν καποιο ρόλο τα προγράμματα απο πισω?

Οπως και να έχει εγώ θα συνεχίσω να το δοκιμάζω χωρίς να τρέχω wattman/hwinfo ktl στο backround και αν μετα απο τουλ 12 ωρες + gaming αν δεν έχω κάποιο πρόβλημα θα καθησηχάσω και θα το αφήσω στην ησυχία του .
Οσοι είχατε παρόμοιες "εμπειριες" θα ήθελα να τις ακούσω.. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, silenoz66 είπε

Λοιπόν, εδώ και 2 μέρες που είχα την κάρτα (5700 XT PULSE) παρατήρησα 3 random black screens τα οποία ακολουθήθηκαν απο Restart PC (μονο του, οχι απο εμένα) . 
Κατα τη διάρκεια αυτών πάντα (αν δν κάνω λάθος ) υπήρχε κάποιο π΄ρογραμμα monitoring στο παρασκήνειο αν δν κάνω λάθος. Την τελευταία φορά πρέπει αν έιχα μόνο HWinfo64 ανοιχτό.
Σιγουρα απογοητέυτηκα και ξενέρωσα. 
Σήμερα όμως τι έκανα, uninstall MSI afterburner,  έκλεισα ολα τα monitoring sto backround, ανοιξα AC Odyssey επαιξα κανα 2ωρο και μετα το αφησα ανοιχτο μεσα σε ενα χωριο και εφυγα απο το σπιτι ,γύρισα 4 ωρες + μετά και ακ΄΄ομη εκεί ήταν η Kassandra..
Τώρα τι να πω ..Δεν είμαι ειδικός... Ηταν τυχαια αυτα τα black screens?Επαιξαν καποιο ρόλο τα προγράμματα απο πισω?

Οπως και να έχει εγώ θα συνεχίσω να το δοκιμάζω χωρίς να τρέχω wattman/hwinfo ktl στο backround και αν μετα απο τουλ 12 ωρες + gaming αν δεν έχω κάποιο πρόβλημα θα καθησηχάσω και θα το αφήσω στην ησυχία του .
Οσοι είχατε παρόμοιες "εμπειριες" θα ήθελα να τις ακούσω.. 

Το ΑΒ έχει πολλά θέματα με το Wattman. Κακώς, ίσως, αλλά είναι εφαρμογή που πάει να καβαλήσει τη "μαμά", οπότε αναγκαστικά αυτό φταίει (εννοείται χωρίς πρόθεση).

Αν το έχεις μόνο για monitor, ίσως δεν έχεις θέματα. Αν ρυθμίζεις οτιδήποτε από εκεί μέσα, θα έχεις πρόβλημα.

Έχω παρατηρήσει ότι με HWinfo, μετά από κάποια ώρα θα φάω ctd ή οποιοδήποτε κόλλημα. Χωρίς αυτό, νομίζω (αλλά δεν ορκίζομαι) πως δεν τα κάνει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά οχι afterburner. Το έσβησα από την πρώτη μέρα οπως και το Riva tuner. Με hwinfo wattman κάνουμε monitoring χωρίς προβλήματα. Το afterburner με τις navi δεν κάθεται τόσο καλά. Η κάρτα είναι σταθερότατη στο 99% των περιπτώσεων εκτός dual monitor setup με διαφορετικο refresh rate. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Arkin είπε

Παιδιά οχι afterburner. Το έσβησα από την πρώτη μέρα οπως και το Riva tuner. Με hwinfo wattman κάνουμε monitoring χωρίς προβλήματα. Το afterburner με τις navi δεν κάθεται τόσο καλά. Η κάρτα είναι σταθερότατη στο 99% των περιπτώσεων εκτός dual monitor setup με διαφορετικο refresh rate. 

Εγώ προσωπικά δεν έχω πρόβλημα πλέον με κανένα monitoring app. Έχω ταυτόχρονα ανοιχτά gpu-z, afterburner/riva tuner/ hfinfo, wattman. Σήμερα έπαιξα λίγο με oc/uv (2060mhz,1100mv,20%pl, memory 900mhz) Τεσταρα με superpossition και αρκετές ώρες witcher3.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...