Προς το περιεχόμενο

AMD RX 5000 Series (RDNA/Navi)


billeiros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
55 λεπτά πριν, geo4sar είπε

Εγώ προσωπικά δεν έχω πρόβλημα πλέον με κανένα monitoring app. Έχω ταυτόχρονα ανοιχτά gpu-z, afterburner/riva tuner/ hfinfo, wattman. Σήμερα έπαιξα λίγο με oc/uv (2060mhz,1100mv,20%pl, memory 900mhz) Τεσταρα με superpossition και αρκετές ώρες witcher3.

Πολυ πιθανον με τους τελευταιους drivers να εστρωσε η κατασταση και με τις αναβαθμισεις που περνει και το afterburner. Aλλα δεν χρειαζονται ολα ταυτοχρονα. Πχ εχε μονο το wattman η αντιστοιχα το afterburner. Συνηθως τα πρωτα 10 λεπτα οι θερμοκρασιες εχουν φτασει στο μεγιστο αναλογα το παιχνιδι μετα τα βλεπεις μολις κλεισεις τελειως το παιχνιδι. Το power limit παιζει μεγαλο ρολο. Οσο μεγαλυτερο δινεις τοσο καλυτερα ρολογια κραταει + τη μνημη. Ποσο μεγιστο ρευμα βλεπεις?

Επεξ/σία από Arkin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κύριοι δυστυχώς έφαγα μπουκάλι. Έχω τον Ryzen 1600 και μόνιτορ 1080p  Το έψαξα σε ξένα φόρουμ και φταίνε και τα δύο, μόνιτορ και επεξεργαστής. Οπως είναι κατανοητό δεν μπορώ να τα αλλάξω και τα δύο.

Επειδή η ελπίδα πεθαίνει πάντα τελευταία μήπως υπάρχει κάποιος τρόπος να μην τρώω μπουκάλι ή θα πρέπει να την πουλήσω?  

Ευχαριστώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, panoskatos είπε

Κύριοι δυστυχώς έφαγα μπουκάλι. Έχω τον Ryzen 1600 και μόνιτορ 1080p  Το έψαξα σε ξένα φόρουμ και φταίνε και τα δύο, μόνιτορ και επεξεργαστής. Οπως είναι κατανοητό δεν μπορώ να τα αλλάξω και τα δύο.

Επειδή η ελπίδα πεθαίνει πάντα τελευταία μήπως υπάρχει κάποιος τρόπος να μην τρώω μπουκάλι ή θα πρέπει να την πουλήσω?  

Ευχαριστώ. 

Τι monitor έχεις 60 hz? Ε τότε και τι έγινε που έφαγες "μπουκάλα" από τον 1600, για πλάκα βγάζει 60 fps minimum. Θα μπορούσες να πάρεις βέβαια μια πιο φτηνή κάρτα, αλλά τώρα τουλάχιστον έχεις το κεφάλι σου ήσυχο αν βγουν πιο demanding games στυλ red dead redemption 2 θα τα τρέχεις άνετα. Με λίγα λόγια γιατί να πουλήσεις τη κάρτα κάτσε στα αυγά σου.

Αν έχεις 144hz monitor, τότε κακώς πήρες πρώτης γενιάς ryzen υστερούν σε stp και δε θα πουσάρουν καρέ όσο οι 3rd gen και οι intel..Σε αυτή τη περίπτωση κάνεις bios update τη μητρική και πας στον 3600.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν παίξεις με παραπάνω ανάλυση "πλασματική"-custom μέσα από το control panel?

 

 

55 λεπτά πριν, panoskatos είπε

πρέπει να την πουλήσω?  

Αν τη πήρες στα € της προσφοράς όχι τι ρε συ δεν αξιζει. Άλλαξε καλύτερα οθόνη προς Χριστούγεννα αν μπει προσφορά σε 1440p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, panoskatos είπε

ή θα πρέπει να την πουλήσω?  

 

Oπωσδήποτε πρέπει να την ξεφορτωθείς, χτύπα μια 1050ti και θα είσαι κομπλέ.... 

Καταρχήν δεν γίνεται να μην τρως μπουκάλι... ή το cpu ή η κάρτα θα έχουν πάντα bottleneck. Δεν γίνεται να έχεις και στα δύο 100% usage ταυτόχρονα.... 

Κατά δεύτερον, δεν γράφεις καμιά λεπτομέρεια. Στο έφαγα μπουκάλι ΣΤΟΠ, τι περιμένεις να γράψουμε?     

Επεξ/σία από leros2004
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, panoskatos είπε

Κύριοι δυστυχώς έφαγα μπουκάλι. Έχω τον Ryzen 1600 και μόνιτορ 1080p  Το έψαξα σε ξένα φόρουμ και φταίνε και τα δύο, μόνιτορ και επεξεργαστής. Οπως είναι κατανοητό δεν μπορώ να τα αλλάξω και τα δύο.

Επειδή η ελπίδα πεθαίνει πάντα τελευταία μήπως υπάρχει κάποιος τρόπος να μην τρώω μπουκάλι ή θα πρέπει να την πουλήσω?  

Ευχαριστώ. 

Τρωει λεει μπουκαλι γιατι το εψαξε σε ξενα φορουμ και φταιει το μονιτορ απο πανω.

Τι αλλο θα ακουσουμε εν ετει  2020

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Amstrad6128 είπε

Τρωει λεει μπουκαλι γιατι το εψαξε σε ξενα φορουμ και φταιει το μονιτορ απο πανω.

Τι αλλο θα ακουσουμε εν ετει  2020

Το βιντεο σου παντως μπουκαλα δειχνει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Arkin είπε

Πολυ πιθανον με τους τελευταιους drivers να εστρωσε η κατασταση και με τις αναβαθμισεις που περνει και το afterburner. Aλλα δεν χρειαζονται ολα ταυτοχρονα. Πχ εχε μονο το wattman η αντιστοιχα το afterburner. Συνηθως τα πρωτα 10 λεπτα οι θερμοκρασιες εχουν φτασει στο μεγιστο αναλογα το παιχνιδι μετα τα βλεπεις μολις κλεισεις τελειως το παιχνιδι. Το power limit παιζει μεγαλο ρολο. Οσο μεγαλυτερο δινεις τοσο καλυτερα ρολογια κραταει + τη μνημη. Ποσο μεγιστο ρευμα βλεπεις?

Συγνώμη που άργησα να απαντήσω Σάββατο βράδυ κουρουμπελα.
Είμαι στα 197-200watt, πιστευω είμαι αρκετά καλά. Ακόμα και η Nitro+ έχει περιθώρια παρεμετροποιησης. Τα ρολόγια είναι σχεδόν πάνω από 2000 μέχρι 2017mhz είδα, gpu temps 65-68C, Mem 62-66C και Vrm 58C. Δοκίμασα και το auto oc από το wattmaν που δίνει 2150mhz και 1200mv και ήθελα 60 με 70% τα φανς για να κρατήσω 70 βαθμούς, δεν μου άρεσε καθόλου, εκτός αν θέλεις να δεις μεγαλύτερα νούμερα στο superposition. 

Στο 20%power limit είδα το μεγαλύτερο κέρδος στα ρολόγια. Από εκεί και πάνω δεν κέρδιζα τίποτα  στο προφίλ που δουλεύω.
Σε games όπως το LoL και Diablo3 έχω φτιάξει προφίλ 1800mhz, 933mv, 900mhz mem, 0%pl, και έχω 55C στα 20% fan speed 100-130watt.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Ryzenlake είπε

Το βιντεο σου παντως μπουκαλα δειχνει...

Αυτό μόνο είδες? Οι ryzen ήταν όλοι overclocked και ο 8700k stock.😁 Αν δεις σε μερικά games είχαν ακριβώς ίδιο score ο 3600 με 8700k που δε θα έπρεπε να συμβαίνει με βάσει τις stock επιδόσεις τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, Amstrad6128 είπε

Τρωει λεει μπουκαλι γιατι το εψαξε σε ξενα φορουμ και φταιει το μονιτορ απο πανω.

Τι αλλο θα ακουσουμε εν ετει  2020

Τι δεν καταλαβαίνεις με το "τρώω μπουκάλι" ?

Αλλά λογικό μου φαίνεται να μην έχεις αντίληψη γενικά αφού ούτε καν τι έτος έχουμε δεν ξέρεις!  Στο 2019 είμαστε!! 

Άσε τα βίντεο στο YouTube,  πάντα σε αυτές τις περιπτώσεις δείχνουν ένα μέρος της πραγματικότητας. 

 

Το μόνιτορ μου είναι στα 75hz 1920 x1080. 

 

Και για να εξηγήσω  πως έγινε το πράγμα : Ειχα εικόνα οτι θα εχω bottleneck με μια τόσο ισχυρή κάρτα , ξεκίνησα για πλαισιο για να πάρω την rx590 που την είχε σε προσφορά , πήγα στο μοναδικό κατάστημα στην Αθήνα που την έδειχνε στο συστημα οτι υπάρχει διαθέσιμη αλλά τελικά οταν έφτασα μου είπαν οτι εξαντλήθηκε , μπήκα στο insomnia στις αγγελίες και έστειλα μυνημα σε 5 άτομα για την gtx 1070  και για μια gtx 1080 . O μοναδικός που μου απάντησε ηταν το παλικάρι με την gtx 1080 η οποία μου ερχοταν πιο ακριβά απο την καινούργια της προσφοράς rx5700 . Ετσι είπα ας πάρω την rx5700 . 

Τωρα θα μου πεις γιατι δεν περίμενες λίγες μέρες ! Ε χαζομάρα μου , γιατι ξεκίνησα την Μαύρη Παρασκευη με την σκέψη στο μυαλό μου οτι θα αγοράσω κάρτα γραφικών και αφου δεν βρηκά την 590 της προσφοράς αγόρασα βιαστικά την 5700  

Επεξ/σία από panoskatos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, panoskatos είπε

Τι δεν καταλαβαίνεις με το "τρώω μπουκάλι" ?

Αλλά λογικό μου φαίνεται να μην έχεις αντίληψη γενικά αφού ούτε καν τι έτος έχουμε δεν ξέρεις!  Στο 2019 είμαστε!! 

Άσε τα βίντεο στο YouTube,  πάντα σε αυτές τις περιπτώσεις δείχνουν ένα μέρος της πραγματικότητας. 

Το μόνιτορ μου είναι στα 75hz 1920 x1080. 

Και για να εξηγήσω  πως έγινε το πράγμα : Ειχα εικόνα οτι θα εχω bottleneck με μια τόσο ισχυρή κάρτα , ξεκίνησα για πλαισιο για να πάρω την rx590 που την είχε σε προσφορά , πήγα στο μοναδικό κατάστημα στην Αθήνα που την έδειχνε στο συστημα οτι υπάρχει διαθέσιμη αλλά τελικά οταν έφτασα μου είπαν οτι εξαντλήθηκε , μπήκα στο insomnia στις αγγελίες και έστειλα μυνημα σε 5 άτομα για την gtx 1070  και για μια gtx 1080 . O μοναδικός που μου απάντησε ηταν το παλικάρι με την gtx 1080 η οποία μου ερχοταν πιο ακριβά απο την καινούργια της προσφοράς rx5700 . Ετσι είπα ας πάρω την rx5700 . 

Τωρα θα μου πεις γιατι δεν περίμενες λίγες μέρες ! Ε χαζομάρα μου , γιατι ξεκίνησα την Μαύρη Παρασκευη με την σκέψη στο μυαλό μου οτι θα αγοράσω κάρτα γραφικών και αφου δεν βρηκά την 590 της προσφοράς αγόρασα βιαστικά την 5700  

Eγω το προβλημα δεν εχω καταλαβει να πω την αληθεια. Αφου 75αρι monitor εχεις, τι σε νοιαζει αν τρως μπουκαλι η οχι?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά, τί μπουκάλι τρώς (οκ, από επεξεργαστή είναι, αλλά βόηθα λίγο), πού (ποιά παιγνίδια, με τι ρυθμίσεις), πόσο (min/max)?

O επεξεργαστής και οι μνήμες σου, πού βρίσκονται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Πέτρος είπε

Βασικά, τί μπουκάλι τρώς (οκ, από επεξεργαστή είναι, αλλά βόηθα λίγο), πού (ποιά παιγνίδια, με τι ρυθμίσεις), πόσο (min/max)?

O επεξεργαστής και οι μνήμες σου, πού βρίσκονται?

Μνήμες 16gb 3200Mhz gskill dual channel 

CPU Ryzen 5 1600 @3600 ghz ( δεν ασχολούμαι με το oc πρώτη φορά κάνω και απλά έβαλα τον πολλαπλασιαστή στο x36 ! Ίσως έχω κάνει εκεί πατάτα! 

Σε κάποια benchmark η κάρτα έτρεχε στο 100% με εντυπωσιακά αποτελέσματα αλλά πχ στο battlefield 5 έφτανε ως το 50% usage αν θυμάμαι καλά! Και είχα frame drops. 

Ψιλό ξενέρωσα και την έβαλα πίσω στο κουτί της. 

Η κάρτα έφυγε κιόλας σήμερα το πρωί από συμφουρητη,  ελπίζω να την χαρεί. 

Όσο την δούλεψα εγώ και δεν έτρωγα μπουκάλι είδα μια πολύ ισχυρή και κρύα κάρτα,  δεν ξέρω αν το έχω αναφέρει αλλά μιλάω για την rx 5700 sapphire pulse (το μοντέλο εννοώ) 

Θα έπρεπε να αλλάξω και οθόνη αλλά και επεξεργαστή για να την χαρώ και για να πω την αλήθεια δεν περίμενα να έχω θέμα με τον 1600 δεν έχει φτάσει ποτέ κοντά στα όρια του. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, panoskatos είπε

Μνήμες 16gb 3200Mhz gskill dual channel 

CPU Ryzen 5 1600 @3600 ghz ( δεν ασχολούμαι με το oc πρώτη φορά κάνω και απλά έβαλα τον πολλαπλασιαστή στο x36 ! Ίσως έχω κάνει εκεί πατάτα! 

Σε κάποια benchmark η κάρτα έτρεχε στο 100% με εντυπωσιακά αποτελέσματα αλλά πχ στο battlefield 5 έφτανε ως το 50% usage αν θυμάμαι καλά! Και είχα frame drops. 

Ψιλό ξενέρωσα και την έβαλα πίσω στο κουτί της. 

Η κάρτα έφυγε κιόλας σήμερα το πρωί από συμφουρητη,  ελπίζω να την χαρεί. 

Όσο την δούλεψα εγώ και δεν έτρωγα μπουκάλι είδα μια πολύ ισχυρή και κρύα κάρτα,  δεν ξέρω αν το έχω αναφέρει αλλά μιλάω για την rx 5700 sapphire pulse (το μοντέλο εννοώ) 

Θα έπρεπε να αλλάξω και οθόνη αλλά και επεξεργαστή για να την χαρώ και για να πω την αλήθεια δεν περίμενα να έχω θέμα με τον 1600 δεν έχει φτάσει ποτέ κοντά στα όρια του. 

Kαλά, αφού την έδωσες δεν έχει σημασία πια.

Πράγματα που θα μπορούσες να έχεις κάνει:

OC στα 3.8-3.9  (αν ήταν εφικτό).

Στο BFV future frame rendering on σε DX11 ή να δοκίμαζες το DX12 (σε εμένα έχει πάρα πολλά προβλήματα).

Μέσα από τους οδηγούς της το Frame Rate Target Control στο 73 ή 74.

Με 1700 είμαι εγώ, στα 3.8. Τα παραπάνω νήματα δεν μου προσφέρουν κάτι ιδιαίτερο στα περισσότερα games, αλλά η V56 μου είναι στο 98-99% μόνιμα (αλλά είμαι σε μεγαλύτερη ανάλυση).

Με το VSR θα είχες και καλύτερο οπτικό αποτέλεσμα και παραπάνω χρήση της κάρτας.

Νωρίς απογοητεύθηκες, υπήρχαν πολλά πράγματα να δοκιμάσεις.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...